Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Κομπρέσορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον θέλω κυρίως για drums bass και λιγοτερο για vocals.

 

Στον προυπολογισμο μου είμαι ανάμεσα σε

DBX 160XT(mono)

DBX 266XL(stereo)

 

Ποιά η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε αυτό το budget ART pro vla Ι. Μεγάλο value for money και άψογο στο drum bus ή για Parallel compression.

 

Ο 160xt είναι ιδιαίτερα καλός για single channel χρήση σε κάσα ή ταμπούρο, για bus χρήση είναι ιδιαίτερα σκληρός στις ψηλές συχνότητες και θα σου φανεί ενοχλητικός στα πιάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον τον θέλει για τύμπανα και μπάσο (drums bass) παρά για drum bus που ίσως φαίνεται από την πρώτη ματιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι και ειδικος στου κομπρεσσορες

ο παρακατω μπορει να ειναι "σχετικα" παλιος αλλα με αυτον εχουμε κανει τις καλυτερες ηχογραφισεις

 

http://www.bhphotovideo.com/c/product/659318-REG/Alto_ACL_2_PRO_ACL2_Pro_Dynamics.html

 

Αν θελετε μπορω να ποσταρω και κομματια που εχουμε ηχογραφισει ντραμς με αυτο το μαραφετι για να ακουσετε

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα...Θα θέσω εδώ μία πρόταση/ερώτηση μιας κι εγώ ψάχνω για κάποιους εξωτερικούς επεξεργαστές...

 

Haryy Fleamail έχετε δοκιμάσει κανέναν comp από την FMR Audio?Άκουσα μερικά δειγματάκια από το RNC 1773 και εντυπωσιάστηκα αρκετά, ειδικά αν σκεφτεί κανείς και το πόσο κοστίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Είχα τον Fmr Rnc 1773 και μπορώ να σου πω ότι είναι σαν ..plug-in...δεν έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα δηλαδή. Εμένα αυτό δεν με πειράζει ιδιαίτερα αλλά κάνω με τα plugins την ίδια δουλειά. Η μόνη χρησιμότητα που βλέπω στο πράγμα, είναι να κάνεις compression πριν την ηχογράφηση ώστε να γλυτώσεις μία επιπλέον επεξεργασία In the box. Αν το transparency είναι το ζητούμενο, τότε οκ. Α, υπόψιν ότι είναι unbalanced το μηχανάκι, με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό σε ένα "θορυβώδες" (ηλεκτρονικά) περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον τον θέλει για τύμπανα και μπάσο (drums bass) παρά για drum bus που ίσως φαίνεται από την πρώτη ματιά!

 

Χαχα ψάχνω κι εγώ για νεα προσθήκη stereo compressor για drum bus και με ξεγέλασε με την πρώτη ματιά!

 

+1 σε όσα είπε ο haryy για τον fmr, είναι στην transparent μεριά και δεν έχει και πολλά να προσφέρει ειδικά αν είναι από τα πρώτα σου outboard βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου