Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει (γενικά) καχυποψία προς τα νέα μέλη?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν γουστάρω τους κομπλεξικούς bedroom player που νομίζουν ότι δεν γίνεται αντιληπτή η ημιμάθεια τους και ή αμάθεια τους απ τα γραπτά τους..

 

1) clips

 

2)

 

εγω προσωπικα θεωρω την κλασικη παιδια Ημιμαθη

 

myfavoriteerrorofalltime.gif?w=500

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κυριακη ειναι και ο μηνας εχει 4, αλλα ασε με τωρα γιατι εκανα προβα στο στουντιο το "αχ κουνελακι" και μου σπασε μια χορδη απ το σαξοφωνο και αλλαζω χορδες.  >:(

ernie ball να βαλεις!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός blue..Το ότι θεωρώ την κλασσική παιδεία ελλιπή είναι άποψη μου.Και ναι..Για μοντέρνες μουσικές είναι ελλιπής,Προσπάθησε να εξηγήσεις ένα modal interchange με κλασσική αρμονία.Δεν μιλάω για νεοκλασσικούς για να κάνω τον διαχωρισμό.Αλλά η κλασσική μουσική μέχρι τουλάχιστον και την ρομαντική περίοδο πατούσε σε πράματα τα οποία σήμερα έχουν παραγκωνιστεί.Δεν έχω τις τρελές γνώσεις στη κλασσική αρμονία καθώς jazz αρμονία έχω τελειώσει αλλά ΜΟΝΗ της είναι ελλιπής.Όπως είναι και Jazz αρμονία μόνη της.

Επίσης το να μου κοτσάρεις αυτό το πράμα εμένα μου βγάζει μόνο αυθάδεια...Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Επίσης το να μου κοτσάρεις αυτό το πράμα εμένα μου βγάζει μόνο αυθάδεια...Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις...

 

Δεν βγάζει "αυθάδεια" αγαπητέ warwickplayer  :)

 

Ο Blue ο οποίος είναι ένας ευφυέστατος και μετρημένος στις απαντήσεις του άνθρωπος (και το λέω με κάθε βεβαιότητα) σου κατέδειξε με έναν πολύ δεικτικό τρόπο (ισως και σαρκαστικό - πετυχημένα και απόλυτα ευγενικά όμως για ένα φόρουμ σαν τον νόιζ) την έλειψη ουσίας στην διατύπωση απόλυτων απόψεων.... να στο εξηγήσω εγώ για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις που επιτείνουν το θέμα το οποίο πραγματεύεται το παρόν thread... διατυπώνεις μια σχετικά απόλυτη αφοριστική άποψη άποψη και μέσα ε αυτή την μία απόλυτη και αφοριστική φράση έχεις ένα τόσο τρανταχτό συντακτικό λάθος που αναιρεί όχι μόνο την απολυτότητα αλλά και την όποια υποκειμενική ορθότητα της φράσης...

 

Η κλασσική παιδεία (ή αν θέλεις να χρησιμοποιούμε τον όρο αρμονία ή θεωρία της μουσικής) φυσικά και δεν μπορεί να είναι "ημιμαθής".....μπορεί να είναι ημιτελής ή παρωχημένη (σύμφωνα με την καθ'όλα σεβαστή αλλά υποκειμενική αντίληψη του καθενός) αλλά ημιμαθής μπορεί να είναι μόνο ο αποδέκτης , ο κοινωνός , ο μαθητής ενός γνωστικού αντικειμένου και όχι φυσικά το ίδιο....

 

Ο blue λοιπόν με σκωπτικό (και για εμένα έξυπνο και πετυχημένο τρόπο) σου καταδεικνύει την αυτοαναίρεση της ίδιας της φράση σου ως προς το νόημα της. Προσωπικά το αντιλαμβάνομαι και ως μια γενικότερη κριτική και σκωπτική ματιά απέναντι στην διατύπωση απόλυτων απόψεων σε ένα φόρουμ.....άλλωστε και ο ίδιος αυτοαναιρείσαι στην συνέχεια δηλώνωντας πως δεν έχεις πλήρη άποψη για το θέμ για το οποίο διατύπωσες προηγουμένως μια απόλυτη άποψη...

 

Για να μην παρεξηγηθώ θα πρέπει να πω πως σε αυτό που διατυπώνεις στο τελευταίο σου ποστ προσωπικά συμφωνώ...με μόνη διαφορά πως δεν θα χαρακτήριζα την κλασσική αρμονία ελειπή ή την jazz ή μοντέρνα αρμονία ελειπή...αλλά μάλλον την πρώτη ως την βάση και τον κορμό της δυτικής αρμονίας εν γένει, και την δεύτερη ως ένα εξελικτικό παρακλάδι της . Η εξέλιξη είναι ούτως ή άλλως το ζητούμενο αλλά αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί η κλασσική αρμονία και θεωρία της μουσικής είναι αυτή που θέτει τις βασικές αρχές του συγκεκριμένου τρόπου αντίληψης του ήχου ως μουσική με κανόνες που στην βάση τους εξακολουθούν και τειρούντε από οποιονδήποτε λειτουργεί υπό το καθεστώ του συγκερασμένου τονικού συστήματος , της συγκεκριμένης αντίληψης περί διαστημάτων κλπ κλπ....από εκεί και πέρα είναι θεμιτό να υπάρχει εξελικτική πορεία και διαφορετικές προσεγγίσεις σε όλες τις τέχνες (και επιστήμες)....το πόσο και από πόσους θα γίνουν αποδεκτές δεν εέχει σημασία....αλλά φαντάσου πόσο νόημα βγάζει να ονομάζει κάποιος ζωγράφος τον εαυτό του υπερρεαλιστή όταν δεν άναγνωρίζει ή δεν γνωρίζει καν την σημασία και την έννοια του κινήματος του ρεαλισμού. Ακόμη και η απόριψη του "παλιού" και "παρωχημένου" προυποθέτει την γνώση του και την αναγνώριση της σημασίας του ακόμη και από αυτόν τον ίδιο τον φέροντα τον ενίοτε "ριζοσπαστισμό" καθώς πολύ απλά χωρίς αυτή την αναγνώριση δεν υπάρχει ριζοσπαστισμός :)

 

Δεν ξέρω αν παρεξήγησα το σχόλιο του Blue αλλά εμένα τουλάχιστον αυτές τις σκέψεις μου γέννησε και σίγουρα όχι αυθάδεια.....και βρίσκω τρομερά χρήσιμο για εμένα τέτοια σχόλια τα οποία βάζουν το μυαλουδάκι σε κίνηση....και σκέφτηκα επ'ευκαιρία να το μοιραστώ μαζί σας στα πλαίσια της γενικότερης καχυποψίας που μας δέρνει όλους όταν καθόμαστε μπροστά στην οθόνη μας.

 

Καλημέρα και να έχετε μια όμορφη Κυριακή

:)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός blue..Το ότι θεωρώ την κλασσική παιδεία ελλιπή είναι άποψη μου.Και ναι..Για μοντέρνες μουσικές είναι ελλιπής,Προσπάθησε να εξηγήσεις ένα modal interchange με κλασσική αρμονία.Δεν μιλάω για νεοκλασσικούς για να κάνω τον διαχωρισμό.Αλλά η κλασσική μουσική μέχρι τουλάχιστον και την ρομαντική περίοδο πατούσε σε πράματα τα οποία σήμερα έχουν παραγκωνιστεί.Δεν έχω τις τρελές γνώσεις στη κλασσική αρμονία καθώς jazz αρμονία έχω τελειώσει αλλά ΜΟΝΗ της είναι ελλιπής.Όπως είναι και Jazz αρμονία μόνη της.

Επίσης το να μου κοτσάρεις αυτό το πράμα εμένα μου βγάζει μόνο αυθάδεια...Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις...

 

 

 

'Άμα σε βάλω στον κορσέ  ;D να φτιάξεις καμιά φούγκα με διπλή αντίστιξη, χωρίς παραλληλισμούς, με πλήρη αυτοτέλεια των φωνών, μιμήσεις κλπ, θα κάτσεις στο τέλος στη γωνιά σου μυξοκλαίγοντας και θα λες "όχι άλλο Μάνο, σε παρακαλώ"  ;D  ;D  ;D

 

 

Αντίθετα η θεωρία της jazz, είναι μια ωραία swing βόλτα στο πάρκο με λιακάδα, και μετά βέβαια υπάρχουν κάτι απειλητικά Bebop σύννεφα  ;D αλλά εντάξει... σε σχέση με τη καταιγίδα Sandy ;D και τις γλώσσες φωτιάς από τον ουρανό  ;D του mr Bach και της παρέας του, είναι σκέτη απόλαυση  ;D ;D ;D

 

 

BTW τα δανεικά ακκόρντα τα είχαν οι κλασσικοί για να καθαρίζουν τις σόλες τους από τις λάσπες τις χρωματικότητας  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς warwickplayer και όχι μόνο.

 

Ολοι έχουμε το δικαίωμα να λέμε την άποψη μας σε ένα ανοιχτό φόρουμ. Δυστυχώς ή ευτυχώς πολλές είναι οι συζητήσεις που απαιτείται απάντηση απο έμπειρο και γνώστη. Το να συζητάς και να υποδεικνύεις αυτό που δεν μπορείς να παίξεις ή να αναλύεις υπερβολικά τα εργαλεία της τέχνης για να λύσεις προβλήματα τεχνικής μπορεί να έχει μια βάση σε μια παρέα όπου δεν είναι όλοι σχετικοί.

Εδώ δεν είναι έτσι και όπως αναφέρεται σαν υπενθύμιση στην κορυφή του forum:

 

Καλό είναι να μην θεωρούμε τον εαυτό μας σημείο αναφοράς για το επίπεδο όσων διαβάζουν. Οταν γράφεις κάτι στο Noiz, μπορεί να το διαβάσει ο δάσκαλος σου, το είδωλο σου ή ο μαθητής σου.

 

Πολλοί διαβάζουν και δεν προλαβαίνουν να γράψουν ή δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία αφού έχει ήδη υπάρξει καταιγισμός απαντήσεων απο ημιμαθείς με διδακτικό ύφος.

 

Δεν είμαστε σε καμία περίπτωση κάποια ομάδα χεράδων ή ελιτιστών. Ο χώρος είναι για όλους τους μουσικούς ή wanna-be's. Και φυσικά θέλουμε όλοι να συζητάμε στο μέτρο που μας αναλογεί και να βοηθάμε ή να μας βοηθούν.

 

Το μέτρο όμως πρέπει να υπάρχει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζει "αυθάδεια" αγαπητέ warwickplayer  :)

 

Η κλασσική παιδεία (ή αν θέλεις να χρησιμοποιούμε τον όρο αρμονία ή θεωρία της μουσικής) φυσικά και δεν μπορεί να είναι "ημιμαθής".....μπορεί να είναι ημιτελής ή παρωχημένη (σύμφωνα με την καθ'όλα σεβαστή αλλά υποκειμενική αντίληψη του καθενός) αλλά ημιμαθής μπορεί να είναι μόνο ο αποδέκτης , ο κοινωνός , ο μαθητής ενός γνωστικού αντικειμένου και όχι φυσικά το ίδιο....

 

 

Για να μην παρεξηγηθώ θα πρέπει να πω πως σε αυτό που διατυπώνεις στο τελευταίο σου ποστ προσωπικά συμφωνώ...με μόνη διαφορά πως δεν θα χαρακτήριζα την κλασσική αρμονία ελειπή ή την jazz ή μοντέρνα αρμονία ελειπή...αλλά μάλλον την πρώτη ως την βάση και τον κορμό της δυτικής αρμονίας εν γένει, και την δεύτερη ως ένα εξελικτικό παρακλάδι της

Τα ίδια πράματα λέμε στην ουσία..Δεν θα κάτσω να συγκρίνω τις 2 αρμονίες γιατί όπως είπα

 

[quote author=warwickplayer link=topic=195554.msg696828#msg696828

Δεν έχω τις τρελές γνώσεις στη κλασσική αρμονία καθώς jazz αρμονία έχω τελειώσει αλλά ΜΟΝΗ της είναι ελλιπής.Όπως είναι και Jazz αρμονία μόνη της.

 

Το να γίνεται όλος αυτός ο ντόρος για λάθος χρήση της λέξης ημιμαθής είναι κατανοητό αλλά ως εκεί...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue Chapter 1

 

 

Rock Steady

 

 

Sorry. Μόνο ένα είδος παίζανε.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου