Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για καλό μάστορα


Lilykos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Έκανα σχετική έρευνα αλλά δεν βρήκα κάπου να ακούγονται συγκεκριμένες γνώμες για αυτό ανοίγω καινούριο νήμα. Ψάχνω έναν καλό και όχι πολύ ακριβό μάστορα για να πάω το μπάσο μου, γιατί έχω την αίσθηση ότι κάτι  δεν πάει καλά με τα ηλεκτρικά. Πέρα από το ότι το volume δεν δουλεύει ξαφνικά (που θεωρώ ότι είναι απλό θέμα συνδεσμολογίας), οι μαγνήτες δεν αποδίδουν καλά και δεν ξεχωρίζουν οι ήχοι (Fender P-J είναι). Μέχρι τώρα το πήγαινα για setup στον Τζίμη στα Εξάρχεια, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλός σε ηλεκτρικά θέματα (και γενικά αν είναι καλός, πήγαινα γιατί μου τον είχαν συστήσει και δεν έχω παράπονο, αλλά οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη). Κάποια πρόταση? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειράζει η απόσταση.... Σταύρος Ντούκας (Ιωάννινα)

Έχω δει στο μαγαζί του μπάσσα από πραγματικά μεγάλους μουσικούς που ήρθαν κυριολεκτικά "κομμάτια" με ηλεκτρικά "κοκορέτσι" και στην κυριολεξία τα ανέστησε...

Αν θες ρίξε μια ματιά στο site και στο facebook του !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή εμπειρία έχω από τo κατάστημα Telesound στο Αιγάλεω (25 ευρώ μαζί με τις χορδές κοστίζει το σετάρισμα) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε πειράζει η απόσταση.... Σταύρος Ντούκας (Ιωάννινα)

Έχω δει στο μαγαζί του μπάσσα από πραγματικά μεγάλους μουσικούς που ήρθαν κυριολεκτικά "κομμάτια" με ηλεκτρικά "κοκορέτσι" και στην κυριολεξία τα ανέστησε...

Αν θες ρίξε μια ματιά στο site και στο facebook του !!!

 

+10000  έχω ακούσει από τον elavd πολύ καλά σχόλια και κριτικές για την εργασία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε παιδιά λίγη λογική δεν βλάπτει όταν γράφουμε... θα φύγει απο την Αθήνα για να βρει τον "ειδικό" στα Γιάννενα να ρυθμίσει το volume;.. Ας πάει στον Cornish στο Λονδίνο τότε... ::) Λες και δεν υπάρχουν στην Αθήνα...

 

http://agora.noiz.gr/category/Luthiers/

 

Το "καλός" μάστορας σημαίνει χιλια - διό διαφορετικά πράγματα για όλους.

Οι προσωπικές προτιμήσεις με τελείως διαφορετικά και υποκειμενικότατα κριτήρια για τον καθένα είναι καταγεγραμμένες σε πολλά προηγούμενα θέματα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Εντάξει τα Ιωάννινα πέφτουν λίγο μακριά  ;).... Για κάτι πιο κλασσικό όπως τον Καγμάκη, ή κάποιους άλλους στα Εξάρχεια που έχουν αναφερθεί κατά καιρούς αλλά δεν έχω συγκρατήσει τα ονόματα τους έχει κάποιος να προτείνει?

 

Απλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι όντως να ξέρει και να κάνει σωστή δουλειά γιατί έχω ξαναδώσει λεφτά για τα ηλεκτρικά και δεν θέλω πάλι να τρέχω σε μερικούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά λίγη λογική δεν βλάπτει όταν γράφουμε... θα φύγει απο την Αθήνα για να βρει τον "ειδικό" στα Γιάννενα να ρυθμίσει το volume;.. Ας πάει στον Cornish στο Λονδίνο τότε... ::) Λες και δεν υπάρχουν στην Αθήνα...

 

Πέρα από το ότι το volume δεν δουλεύει ξαφνικά (που θεωρώ ότι είναι απλό θέμα συνδεσμολογίας), οι μαγνήτες δεν αποδίδουν καλά και δεν ξεχωρίζουν οι ήχοι (Fender P-J είναι). Αυτό είπε και όχι ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΩ ΤΟ VOLUME !

 

Επίσης ανέφερα... αν δεν σε πειράζει η απόσταση !!!!!

 

Και προσθέτω.... Συνδυάζεις και το τερπνόν μετά του οφελίμου !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ανέφερα... αν δεν σε πειράζει η απόσταση !!!!!

 

Και προσθέτω.... Συνδυάζεις και το τερπνόν μετά του οφελίμου !!!!

;D

Που να θελε και βέργα....... Για Βλαδιβοστόκ τον έκοβα. Χαβιάρι-βέργα...τερπνόν-ωφέλιμον  ;)

 

Όσο για το PJ τα πράγματα είναι πολύ απλά. Δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο για να χρειάζεται ο "καλός στα ηλεκτρολογικά" μάστορας.

Αν δεν έχεις vol-vol-tone τότε έχεις vol-blend-tone.

 

Ξεκαθάρισε τι εννοείς με το "οι μαγνήτες δεν αποδίδουν καλά και δεν ξεχωρίζουν οι ήχοι" και τι σημαίνει "το volume δεν δουλεύει ξαφνικά". Άνοιξε το καπάκι και δες τα καλώδια στα pots αν είναι κομμένα.

 

Αν έχεις αλλάξει pot στο blend, μπορεί να είναι λάθος το pot (και είναι pan) και να μην "blendάρει" σωστά.

 

Τίποτα το δύσκολο και οιοσδήποτε τεχνικός με βασικές γνώσεις μπορεί να στο φτιάξει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα το πήγαινα για setup στον Τζίμη στα Εξάρχεια, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο καλός σε ηλεκτρικά θέματα (και γενικά αν είναι καλός, πήγαινα γιατί μου τον είχαν συστήσει και δεν έχω παράπονο, αλλά οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη)

 

Μια χαρα ειναι ο Τζιμης και φυσικα κατι τοσο ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ απλο θα στο φτιαξει αμεσα.

 

Δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου