Προς το περιεχόμενο

Τα πιο Value For Money Drumsets - 2024 Edition


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρόσφατα μου ανέθεσε ο drummer ενός από τα σχήματα που παίζω να του βρω την καινούργια του drums, καθώς είχε βαρεθεί μετά από 30 χρόνια πλέον την Pearl Export.

 

Οι προυποθέσεις ήταν:

1. Να έχει τουλάχιστον 3 rack toms, 16άρι βαθύ και 22άρα κάσα.

2. Να παίζει σημαντικά καλύτερα από την Pearl Export.

3. Nα κοστίζει max 1000€

 

'Έτσι με χρόνο άπλετο στη διάθεση μου, καθώς μεταξύ καλού, φθηνού και γρήγορου μπορείς να έχεις πάντα δύο από τα τρία, ξεκίνησα το ψάξιμο στις αγγελίες και στα drum fora.

 

To αποτέλεσμα: 2xΤΑΜΑ Superstar SK

370370075_1310341406544389_5980917335503905101_n.thumb.jpg.5c5f0a9847f7611c82cffdb390bba09e.jpg

 

Ουσιαστικά αγόρασα δύο σετ: Τη Fusion έκδοση 22-10-12-14 και τη Rock έκδοση 22-12-13-16. Κόστισαν και τα δύο μαζί ένα χιλιάρικο.

 

Κανένα από αυτά δεν είχε Snare (έχει κανείς κανα μαύρο Tama Superstar SK?😁 )

 

Γιατί είναι το σημερινό best value για εμένα:

1. Όλα τα στεφάνια χυτά. Μόνα τους σήμερα στοιχίζουν όσο πλήρωσα για όλα.

2. Αναρτήσεις ίδιες με των παλιών Starclassic.

3. Πολύ κοντινός ήχος στην αντίστοιχη Starclassic Birch/Walnut που είναι κλασικό recording set. H Superstar SK είναι Birch/Basswood.

 

Με αυτά και με αυτά, αφού την άκουσα βρήκα και μια τρίτη σε Copper Metallic 22-12-13-14-16, με hardware και snare στα 500€. Tην αγόρασα σήμερα τελικά για εμένα 😁.

 

Εσείς όμως ποιο σετ θεωρείτε το best value for money σήμερα; Αυτά που παίρνετε vs αυτά που δίνετε. Ας μη βάλουμε κάποιο όριο budget, ότι νομίζει ο καθένας. Καινούργιο μεταχειρισμένο, επίσης δεν παίζει ρόλο. Απλά να είναι κάτι εφικτό, να μπορεί να το βρει κάποιος.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
27 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 είχε βαρεθεί μετά από 30 χρόνια πλέον την Pearl

 

A! Δεν είμαι ο μόνος τελικά;

disclaimer : Να μας συγχωρέσουν για το inside joke, αλλά μάτσαρε! 🤣

Ωραία τα Tama !

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να προσθέσω για να μην μπερδευτεί κάνεις ότι πρόκειται για σετ του 2005. Δεν έχει καμία σχέση με τη σημερινή Superstar Classic, που είναι maple με λίγο πιο λεπτούς κόθρους και σταμπωτά στεφάνια. Πολύ πιο φθηνή υλοποίηση η σημερινή Superstar. Παρόλα αυτά υπήρχαν μέχρι πρόσφατα NOS sets σε μαγαζιά, όπως ο Liolios στη Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, LK είπε

A! Δεν είμαι ο μόνος τελικά;

Για να είμαι ειλικρινής, όταν το είδα καταλαβαίνεις ποια ήταν η πρώτη σκέψη μου: Ωχ, τον έχωσε τον άνθρωπο... 😄

ΥΓ: Πράγματι, ωραία τα Tama

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Για να είμαι ειλικρινής, όταν το είδα καταλαβαίνεις ποια ήταν η πρώτη σκέψη μου: Ωχ, τον έχωσε τον άνθρωπο... 😄

ΥΓ: Πράγματι, ωραία τα Tama

Να είσαι σε τρία σχήματα και να είσαι ο μόνος gearhead. Μη σου τύχει 😅

 

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
20 λεπτά πριν, LK είπε

A! Δεν είμαι ο μόνος τελικά;

disclaimer : Να μας συγχωρέσουν για το inside joke, αλλά μάτσαρε! 🤣

Ωραία τα Tama !

 

E, προφανώς όταν το ανέφερες το σκέφτηκα. Περίμενα μπας και ανοίξεις εσύ κάποιο νήμα αλλά είδα ότι το καθυστερούσες και το μπουμπούνισα.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

 

E, προφανώς όταν το ανέφερες το σκέφτηκα. Περίμενα μπας και ανοίξεις εσύ κάποιο νήμα αλλά είδα ότι το καθυστερούσες και το μπουμπούνισα.

Φοβάμαι τον @Terry RoscoeBeck5....και τι θα ακούσω αν ξανα ανοίξω σύντομα "καταναλωτικό" νήμα.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, LK είπε

Φοβάμαι τον @Terry RoscoeBeck5....και τι θα ακούσω αν ξανα ανοίξω σύντομα "καταναλωτικό" νήμα.

Άνοιξε εσύ και θα βάλω πλάτες 😁 Τα νήματα για τύμπανα θα έπρεπε να επιδοτούνται πλέον εδώ.

 

ΒΑCK ON TOPIC:

 

Φίλε drummer που το διαβάζεις αυτό, πες καμιά ιδέα για VFM drumsets. Θα βοηθήσεις έτσι έναν πληκτρά που τα τελευταία 25 χρόνια αναγκάζεται να παίζει κιθάρα γιατί δεν βρίσκει κιθαρίστα ΝΑ ΜΗ ΣΟΛΑΡΕΙ και να αγοράζει τύμπανα για drummers με λίγα χρήματα και μεγάλες απαιτήσεις 😅

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

3. Nα κοστίζει max 1000€

 εγω παντα χρησιμοποιω 1 up & 1 down οποτε μιλαμε για 4 κομματια οκ? (μονο τυμπανα φυσικα,οχι βασεις)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 εγω παντα χρησιμοποιω 1 up & 1 down οποτε μιλαμε για 4 κομματια οκ? (μονο τυμπανα φυσικα,οχι βασεις)

Δεκτόν, δεχόμεθα και κουλτουριάρηδες 😁

 

Υ.Γ Ας είναι και τρία κομμάτια. Το snare είναι έτσι κι αλλιώς αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου