Προς το περιεχόμενο

Τα πιο Value For Money Drumsets - 2024 Edition


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βοήθεια παιδιά γιατί τα έχω παίξει.

Εδώ και ένα χρόνο ψάχνω για καινούρια ξύλα και δεν μπορώ να βρω τις διαστάσεις που θέλω σε καλή ποιότητα αλλά χωρίς να ξεφεύγει σε τιμή πολύ.

22x16, 12x08(ή 09), 16x16.

Γενικά ότι έχω δει ή θα έχει 16x14 βαθύ ή η μπότα θα είναι 18 ή 14 βάθος.

Σε ξύλο θέλω να φύγω από το σκέτο birch, άλλα δεν με παίρνει για maple.

 

Βγάζει η tama starclassic walnut/birch 3 piece για τα οποία ακούω καλά λόγια αλλά η μπότα είναι 22x14 ενώ έχουν βαθύ 16x16.

Εντωμεταξύ βγάζει 4 piece και 5 piece με 22x16 μπότα, αλλά στην πρώτη περίπτωση τα τομ στηρίζονται στην μπότα (έτσι όπως παίζω βάζω την μπότα σε μεγάλη γωνία και θέλω να έχω το πρώτο τομ μπροστά μου) ενώ στην δεύτερη είναι 2 κομμάτια παραπάνω που δεν τα χρειάζομαι. Και στις δυο τελευταίες το βαθύ είναι 16x14...

 

Οκ βγάζει την starclassic maple στις διαστάσεις που θέλω αλλά βγαίνει 3500...

 

Είμαι λίγο σκεπτικός για την 22x14, δεν έχω παίξει ποτέ με 14 βάθος εκτός από μια 18x14 που έχω. Εσείς τι λέτε?

Έχετε υπόψη κάποια σειρά στις παραπάνω διαστάσεις που να βγαίνει το πολύ 2000?

Τα τύμπανα θα είναι μέσα στο στούντιο, κυρίως γαι πανκ-ροκ κλπ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

22x16, 12x08(ή 09), 16x16.

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο, βρήκα τα παρακάτω σετ με Maple ξύλα, στα μεγέθη που περιγράφεις:

Mapex Saturn (Rock Set) ~ 1700 (Maple/Walnut)

Pearl Decade ~1200

Gretch Catalina ~1000

 

Στην ΤΑΜΑ φαίνεται να αρέσει το 22x14 σε κάσσα και 16x14 σε floor tom, τουλάχιστον σε αυτές τις τιμές που ψάχνεις. Αν δεν αρέσκεσαι σε αυτό, τότε σκέψου να πας σε άλλη εταιρία. Η δική μου (σχετικά μικρή) εμπειρία λέει ότι σε αυτές τις τιμές πιο πολύ παίζουν ρόλο τα μεγέθη, το hardware, και το setup γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apostol. είπε

Είμαι λίγο σκεπτικός για την 22x14, δεν έχω παίξει ποτέ

 

κακως ,τα παραδοσιακα μεγεθη (14" βαθος δηλ.) εχουν κανει πληρες come back και οχι αδικα  μια και ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα ηχητικα απο ΟΛΕΣ τις αποψεις (ειδικα στο punch) αλλα και στο feel. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο, βρήκα τα παρακάτω σετ με Maple ξύλα, στα μεγέθη που περιγράφεις:

Mapex Saturn (Rock Set) ~ 1700 (Maple/Walnut)

Pearl Decade ~1200

Gretch Catalina ~1000

 

Στην ΤΑΜΑ φαίνεται να αρέσει το 22x14 σε κάσσα και 16x14 σε floor tom, τουλάχιστον σε αυτές τις τιμές που ψάχνεις. Αν δεν αρέσκεσαι σε αυτό, τότε σκέψου να πας σε άλλη εταιρία. Η δική μου (σχετικά μικρή) εμπειρία λέει ότι σε αυτές τις τιμές πιο πολύ παίζουν ρόλο τα μεγέθη, το hardware, και το setup γενικότερα.

Ναι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν τα μεγέθη τα δέρματα και κούρδισμα αλλά δεν μπορώ με καλή συνείδηση να δώσω 2k για κάτι που δεν είμαι (σχετικά) σίγουρος, την τελευταία φορά που το έκανα αυτό (6 χρόνια πριν) αγόρασα ξύλα όπως τις διαστάσεις που γράφω, αλλά 24x16 μπότα (bigger=better (not)). Οκ πλήρης απογοήτευση για έμενα που παίζω γρήγορα στην μπότα πολλές δίπλες κτλ (punk...).

Επίσης θέλω το tom να μην είναι στην μπότα επειδή την βάζω δεξιά δεξιά με γωνιά μεγάλη σε σχέση με το κέντρο (στραβά πόδια)

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

κακως ,τα παραδοσιακα μεγεθη (14" βαθος δηλ.) εχουν κανει πληρες come back και οχι αδικα  μια και ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα ηχητικα απο ΟΛΕΣ τις αποψεις (ειδικα στο punch) αλλα και στο feel. 

Οπότε λέω να πάω πάλι στα "σίγουρα". Γνωρίζω για το 14 "κλασσικό" μέγεθος και έχω δει πολλά βίντεο που το εξυμνούν αλλά δεν ξέρω αν κάνει για εμένα, δεν έχω παίξει πότε (που να θυμάμαι ίσως τα πρώτα Granite να ήταν 14" ?δεν θυμάμαι), επαρχία είμαι δεν μπορώ να δοκιμάσω κάπου.

Στο feel έχεις δίκιο και η λογική λέει ότι θα ανταποκρίνεται καλύτερα στο γρήγορο παίξιμο με καλύτερη επαναφορά. Το δραματικά καλύτερα από όλες τις απόψεις δεν ξέρω, κάτι θα ξέρεις να το λες, όσες ακούω σαν να τους λείπει "κάτι". Αν και θεωρητικά μια 14" βάθος έχει όλα αυτά που θέλω,  είναι περισσότερο punchy λιγότερο boomy λιγότερο sustain και ίσως καλύτερη ατάκα. Και βεβαία studio είναι θα φάει κάμποσο eq.

Το θέμα είναι μην τα πάρω και ξενερώσω.

Ο ήχος που μου αρέσει (για μπότα) είναι κάτι ανάμεσα σε πανκ ήχο και μεταλ, παίζω με πλαστικούς κόπανους μικρόφωνο ψιλοκοντα στο δέρμα για περισσότερη ατάκα, και πάντα ανεβάζω πρίμα λίγο να έχω το κλικ του κόπανου. Βεβαία θέλω και τα χαμηλά (να την καταλαβαίνω την μπότα στο sub) και να κόβει στο μιξαρισμα. Παντα κουρδίζω χαμηλά.

 

Μόλις έπεσα πάνω στα Pearl Session Studio Select 22 τα οποια ειναι birch/mahogany με τα μεγεθη που θελω +1 τομ 10αρι που δεν θα χρησιμοποιησω, στα 2000. Εχει κανεις αποψη?

edit: Τα απέρριψα

 

Ευχαριστώ όλους.

Επεξεργασμένο από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Apostol. Κατ΄αρχάς η Starclassic και γενικά η Tama πολύ μικρή σχέση έχει σαν ήχος με την Pearl Session ή τα Mapex Saturn ή τα Gretsch Catalina (που είναι και πολύ οικονομικότερη κατηγορία) τα οποία έχουν αναφερθεί. Ίσως κάποια σετ της Yamaha είναι πιο κοντά, και πάντα μιλάμε για Birch. 

 

Η καλές σειρές της Tama είναι πολύ πιο μαζεμένες και focused. Eίναι πολύ καλύτερα recording sets απ' ότι είναι live sets, ειδικά τα birch. Περίπου όπως και τα Yamaha δηλαδή. Συνήθως τα αντίστοιχα Tama έχουν λίγο περισσότερα μπάσα και είναι λιγότερο "καθαρά" απ' τα Yamaha. Επίσης οι μπότες της Tama είναι εντελώς άλλη κατηγορία για rock παιξίματα, πολύ δύσκολα τiς αγγίζει η Pearl ή η Mapex ή η Yamaha απ' όσα έχω ακούσει. 


Δεν έχω ακούσει τη συγκεκριμένη 22x14, οπότε δεν μπορώ να την προτείνω με τόση ευκολία. Αν ήταν τουλάχιστον 22x16 θα έλεγα όρμα. (Αν τελίκά θες Tama ήχο γιατί δεν έχω καταλάβει).

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
22 ώρες πριν, Apostol. είπε

Οκ βγάζει την starclassic maple στις διαστάσεις που θέλω αλλά βγαίνει 3500...

https://www.trimis.com.gr/ntrams-krousta/ntrams/set-ntrams/set-ntrams-tama-mp42zs-ddb.html

 

Αυτή πάντως είναι στα 2.670€ και μάλιστα την είχε και προσφορά black Friday στα 2.200, θα την είχα αγοράσει σε εκείνη την τιμή αλλά την έβαλε όντως για μια μέρα και δεν την πρόλαβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kpeyos είπε

@Apostol. Κατ΄αρχάς η Starclassic και γενικά η Tama πολύ μικρή σχέση έχει σαν ήχος με την Pearl Session ή τα Mapex Saturn ή τα Gretsch Catalina (που είναι και πολύ οικονομικότερη κατηγορία) τα οποία έχουν αναφερθεί. Ίσως κάποια σετ της Yamaha είναι πιο κοντά, και πάντα μιλάμε για Birch. 

 

Η καλές σειρές της Tama είναι πολύ πιο μαζεμένες και focused. Eίναι πολύ καλύτερα recording sets απ' ότι είναι live sets, ειδικά τα birch. Περίπου όπως και τα Yamaha δηλαδή. Συνήθως τα αντίστοιχα Tama έχουν λίγο περισσότερα μπάσα και είναι λιγότερο "καθαρά" απ' τα Yamaha. Επίσης οι μπότες της Tama είναι εντελώς άλλη κατηγορία για rock παιξίματα, πολύ δύσκολα τiς αγγίζει η Pearl ή η Mapex ή η Yamaha απ' όσα έχω ακούσει. 


Δεν έχω ακούσει τη συγκεκριμένη 22x14, οπότε δεν μπορώ να την προτείνω με τόση ευκολία. Αν ήταν τουλάχιστον 22x16 θα έλεγα όρμα. (Αν τελίκά θες Tama ήχο γιατί δεν έχω καταλάβει).

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Ναι απο ολα τα σετ που εχω ακουσει περισσοτερο μου αρεσουν τα tama.

Βεβαια ολα αυτα τα σετ εχουν στοκ δερματα που πανε κουβα κατευθειαν συν οτι ειναι απο ηχογραφησεις youtube συν οτι παιζω με coated δερματα.Δεν μπορεις να κρινεις ευκολα.

 

Τα pearl session τα απερριψα με το που ακουσα 2-3 samples, πολυ ατακα, θελω περισσοτερο body, δεν ειναι ο ηχος που ψαχνω.

Αν ηταν 22x16 θα τα ειχα παραγγειλει ηδη.

Επεξεργασμένο από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, kpeyos είπε

https://www.trimis.com.gr/ntrams-krousta/ntrams/set-ntrams/set-ntrams-tama-mp42zs-ddb.html

 

Αυτή πάντως είναι στα 2.670€ και μάλιστα την είχε και προσφορά black Friday στα 2.200, θα την είχα αγοράσει σε εκείνη την τιμή αλλά την έβαλε όντως για μια μέρα και δεν την πρόλαβα. 

Εγω εχω και τον περιορισμο που θελω τα τομ να μην ειναι πανω στην μποτα. Αλλα καλη περιπτωση παντως, και made in Japan αυτη.

Επισης ειναι 22x18 που δεν ειμαι φαν, και 16x14 floor οποτε πασσο απο εμενα.

Επεξεργασμένο από Apostol.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Ναι απο ολα τα σετ που εχω ακουσει περισσοτερο μου αρεσουν τα tama.

Βεβαια ολα αυτα τα σετ εχουν στοκ δερματα που πανε κουβα κατευθειαν συν οτι ειναι απο ηχογραφησεις youtube συν οτι παιζει με coated δερματα.Δεν μπορεις να κρινεις ευκολα.

 

Τα pearl session τα απερριψα με το που ακουσα 2-3 samples, πολυ ατακα, θελω περισσοτερο body, δεν ειναι ο ηχος που ψαχνω.

Αν ηταν 22x16 θα τα ειχα παραγγειλει ηδη.

 

Μάλλον απ' την περιγραφές σου καλύτερα να κοίταζες αν βρεις καμιά Gretsch Renown. Και μάλλον γενικότερα maple και όχι birch τύμπανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και τα παρακάτω

- Mapex Armory, Birch/Maple. Στην έκδοση Rock έχει κάσσα 22x18, ενώ στη Studio έχει 20x16

 

- Ludwig Continental, Maple/Agathis core όπως το θες αλλά έχει μόνο ένα tom 12x08

 

- PDP Concept Classic, Maple, με 22x16 αλλά με ένα μόνο 13x09 tom

 

- Pearl Crystal, Aκρυλικό, με κάσσα 22x16, αλλά το floor είναι 16x15.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου