Προς το περιεχόμενο

Τα πιο Value For Money Drumsets - 2024 Edition


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε έρευνα αγοράς φυσικού drum set - αν και πρέπει πρώτα να δω που θα το βάλω - οπότε μέσα από όλα αυτά που έχω δει, προσωπικά (και προσωρινά έστω) έχω καταλήξει στο pdp Concept Maple (συγκεκριμένα αυτό).

 

Τα άλλα που έχω δει σε αντίστοιχες τιμές, με αντίστοιχα μεγέθη και ποσότητα σε toms είναι μια Pearl Decade, η κλασική Gretch Catalina, και φυσικά η Tama Superstar Classic.

 

Στην αρχή ήμουν πεπισμένος για το Pearl kit. Αν και δεν έχω παίξει στο συγκεκιρμένο, σε ότι άλλο Pearl έχω παίξει, ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Στο ωδείο έχουμε Pearl Masters που ίσως να μην είναι καλό μέτρο σύγκρισης, και μερικοί από τους αγαπημένους μου Drummers παίζουν σε Pearl Reference. Επίσης έχω την τάση να αγαπώ τα Pearl ταμπούρα, αλλά οκ, τέτοιο παίρνεις και ξεχωριστά.

 

Μια άλλη επιλογή ήταν τα DW αλλά πολύ ακριβά ρε παιδί μου, ειδικά για μένα που θέλω τα extra toms, πάει πολύ το κασέ. Αν ήμουν επαγγελματίας θα τα έδινα αλλά νομίζω το pdp θα είναι μια χαρά για την ώρα.

 

Το χειρότερο απ'όλα είναι τα πιάτα (και οι βάσεις). Θα δώσω ένα χιλιάρικο για τους κόθρους και άλλα 4 για τα υπόλοιπα απ'ότι φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Μου λείπει όμως η ζεστασιά ενός ωραίου vintage kit,

Πολύ "αναλογικός" έγινες τελευταία.

Μήπως έχεις πυρετό; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Εδώ να πω ότι δε μου τύχει ποτέ "όμορφο" snare να μου κάνει εμένα σαν ήχος

 

Έλα μια μέρα να κοπανισεις τα 2 N&C που έχουμε....😉 θα αλλάξεις γνώμη...

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Πολύ "αναλογικός" έγινες τελευταία.

Μήπως έχεις πυρετό; 😁

 

Μα και στα Toontrack vintage kits χρησιμοποιώ ΧΩΡΙΣ RIMS 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Μα και στα Toontrack vintage kits χρησιμοποιώ ΧΩΡΙΣ RIMS 🤣

κάτι δικά μου λέω.....😆

Μη δω σε λίγο να σου χει λείψει και η ζεστασιά της μπομπίνας.....και εκεί θα με πιάσει εμένα πυρετός 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

κάτι δικά μου λέω.....😆

Μη δω σε λίγο να σου χει λείψει και η ζεστασιά της μπομπίνας.....και εκεί θα με πιάσει εμένα πυρετός 😆

 

Όχι ρε έχω plug ins για αυτό 😅

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Είμαι σε έρευνα αγοράς φυσικού drum set - αν και πρέπει πρώτα να δω που θα το βάλω - οπότε μέσα από όλα αυτά που έχω δει, προσωπικά (και προσωρινά έστω) έχω καταλήξει στο pdp Concept Maple (συγκεκριμένα αυτό).

 

Τα άλλα που έχω δει σε αντίστοιχες τιμές, με αντίστοιχα μεγέθη και ποσότητα σε toms είναι μια Pearl Decade, η κλασική Gretch Catalina, και φυσικά η Tama Superstar Classic.

 

Στην αρχή ήμουν πεπισμένος για το Pearl kit. Αν και δεν έχω παίξει στο συγκεκιρμένο, σε ότι άλλο Pearl έχω παίξει, ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Στο ωδείο έχουμε Pearl Masters που ίσως να μην είναι καλό μέτρο σύγκρισης, και μερικοί από τους αγαπημένους μου Drummers παίζουν σε Pearl Reference. Επίσης έχω την τάση να αγαπώ τα Pearl ταμπούρα, αλλά οκ, τέτοιο παίρνεις και ξεχωριστά.

 

Μια άλλη επιλογή ήταν τα DW αλλά πολύ ακριβά ρε παιδί μου, ειδικά για μένα που θέλω τα extra toms, πάει πολύ το κασέ. Αν ήμουν επαγγελματίας θα τα έδινα αλλά νομίζω το pdp θα είναι μια χαρά για την ώρα.

 

Το χειρότερο απ'όλα είναι τα πιάτα (και οι βάσεις). Θα δώσω ένα χιλιάρικο για τους κόθρους και άλλα 4 για τα υπόλοιπα απ'ότι φαίνεται...

Κατ' αρχάς αν σε ενδιαφέρει o Meinl ήχος στα πιατίνια, στείλε pm να σε συστήσω στον δικό μου πρώην αρχιτεχνίτη της Meinl. Ίσως καταφέρεις να γλυτώσεις αρκετά (ειδικά αν θες πολλά πιατίνια).


Κανένα από αυτά τα kits που πρότεινες δε μου φαίνεται ανώτερο από την Tama SK, απλά όπως κατάλαβες από το αρχικό post μου, η Tama θα χρειαστεί ψάξιμο και υπομονή. Μετά αν θες κάτι που μάλλον βρίσκεται πιο εύκολα πηγαίνεις είτε σε παλιά PDP (Pacific Drums νομίζω λέγονται) που είναι η οικονομική σειρά της DW αλλά Made In Mexico με Keller κόθρους όπως τα original, είτε σε κάποια Yamaha Stage Custom μεταχειρισμένη. Σε τί budget ψάχνεις;

 

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κατ' αρχάς αν σε ενδιαφέρει o Meinl ήχος στα πιατίνια, στείλε pm να σε συστήσω στον δικό μου πρώην αρχιτεχνίτη της Meinl. Ίσως καταφέρεις να γλυτώσεις αρκετά (ειδικά αν θες πολλά πιατίνια).


Κανένα από αυτά τα kits που πρότεινες δε μου φαίνεται ανώτερο από την Tama SK, απλά όπως κατάλαβες από το αρχικό post μου, η Tama θα χρειαστεί ψάξιμο και υπομονή. Μετά αν θες κάτι που μάλλον βρίσκεται πιο εύκολα πηγαίνεις είτε σε παλιά PDP (Pacific Drums νομίζω λέγονται) που είναι η οικονομική σειρά της DW αλλά Made In Mexico με Keller κόθρους όπως τα original, είτε σε κάποια Yamaha Stage Custom μεταχειρισμένη. Σε τί budget ψάχνεις;

 

  

 

Εννοείται με ενδιαφέρει ο Meinl ήχος, και εκεί γύρω έχω φτιάξει τη λίστα μου. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα Polyphonic και τα μεγάλα Extra Thin. To dream setup είναι 3 Crash, 1 China, 2 Splash, 1 Stack, 1 Ride, 1 Hat.

 

Τώρα για τους κόθρους, όταν λες για ψάξιμο εννοείς για μεταχειρισμένα; Δεν ξέρω αν έχω το χρόνο για να ψάξω κάτι τόσο συγκεκριμένο - αν και αν έβρισκα θα ήταν ιδανικό. Και τα καινούργια pdp πάλι Pacific Drums είναι.

 

Περι budget, μιλάς για κόθρους ή σύνολο; Γενικά έχω μαζέψει αρκετά χρήματα και το budget δεν είναι αυστηρό. Ανεβαίνει περισσότερο γιατί θέλω 3 toms, και ένα 2ο floor δε θα με χαλούσε - αλλά τα πιάτα είναι αυτά που το ανεβάζουν στο θεό. Έχω και την άνεση της αφαίρεσης του ΦΠΑ οπότε είναι όλα περίπου 19,2% πιο φθηνά απ'ότι φαίνονται σε καταστήματα εξωτερικού.

 

Το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι το πού διάολο θα τα βάλω. Λογικά θα πρέπει να ενοικιάσω έξτρα χώρο. Εδώ έχω θέμα με τα ηλεκτρικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
48 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Εννοείται με ενδιαφέρει ο Meinl ήχος, και εκεί γύρω έχω φτιάξει τη λίστα μου. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα Polyphonic και τα μεγάλα Extra Thin. To dream setup είναι 3 Crash, 1 China, 2 Splash, 1 Stack, 1 Ride, 1 Hat.

 

Τώρα για τους κόθρους, όταν λες για ψάξιμο εννοείς για μεταχειρισμένα; Δεν ξέρω αν έχω το χρόνο για να ψάξω κάτι τόσο συγκεκριμένο - αν και αν έβρισκα θα ήταν ιδανικό. Και τα καινούργια pdp πάλι Pacific Drums είναι.

 

Περι budget, μιλάς για κόθρους ή σύνολο; Γενικά έχω μαζέψει αρκετά χρήματα και το budget δεν είναι αυστηρό. Ανεβαίνει περισσότερο γιατί θέλω 3 toms, και ένα 2ο floor δε θα με χαλούσε - αλλά τα πιάτα είναι αυτά που το ανεβάζουν στο θεό. Έχω και την άνεση της αφαίρεσης του ΦΠΑ οπότε είναι όλα περίπου 19,2% πιο φθηνά απ'ότι φαίνονται σε καταστήματα εξωτερικού.

 

Το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι το πού διάολο θα τα βάλω. Λογικά θα πρέπει να ενοικιάσω έξτρα χώρο. Εδώ έχω θέμα με τα ηλεκτρικά...

 

Tα καινούργια PDP δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά Made In Mexico. Τα παλιά Made in Mexico έχουν τους ίδιους κόθρους με τα DW. Είναι δηλαδή πολύ ποιοτικά τύμπανα, που υστερούν μόνο στο hardware.

 

Γενικά στην επιλογή Drums, επειδή βλέπω ότι κοιτάς διάφορα πολύ διαφορετικά πράγματα, πρέπει κατά τη γνώμη μου να ξεκαθαρίσεις μερικά πράγματα:

 

1. Σε ενδιαφέρει "Αμερικάνικος ήχος", φουλ μεσαία/χαμηλομεσαία ή Ιαπωνικός ήχος που είναι  "Scooped" στα μεσαία, με περισσότερες αρμονικές και λιγότερο fundamental;

2. Σε ενδιαφέρει τα τύμπανα να είναι εκρηκτικά, ωραία για παίξιμο live ή μαζεμένα και καθαρά για ηχογράφηση;

3. Σε ενδιαφέρει μοντέρνος κοφτός ήχος ή απλωμένος και με sustain?

4. Θα παίξεις και jazz ή μόνο pop/blues/rock/metal?

 

Tα extra thin πιατίνια να τα προσέξεις. Κι εμένα μου φάνηκαν ωραία φάση κι αγόρασα κάμποσα αλλά μετά κατάλαβα ότι κάποια crashes είναι πολύ low pitched σε αυτό το βάρος και κάποια rides "ανοίγουν" υπερβολικά αν δεν παίζεις πααααααααααρα πολύ χαμηλά. 

 

Για Chinas είμαστε τυχεροί. Τα καλύτερα είναι και τα πιο φθηνα: Tα παλιά Wuhan ή αυτά που έχει ο Thomann που είναι από το ίδιο εργοστάσιο που δυστυχώς εξολοθρεύτηκε από τον κορονοϊό. Πχ: https://www.thomann.de/gr/thomann_china_becken_45.htm

 

Από καινούργια τα πιο VFM drumsets θεωρώ πως είναι τα Gretsch Renown, Mapex Saturn και Tama Starclassic W/B στην ακριβή κατηγορία, και η Yamaha Stage Custom στην οικονομική κατηγορία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos Το δικό μου στυλ είναι το μοντέρνο Prog Metal. Θα έλεγα ότι δε με ενδιαφέρει τόσο το sustain, αλλά πιο πολύ ο controlled ήχος. Έχω ακούσει/διαβάσει ότι αυτό "διορθώνεται" με τα heads περισσότερο παρά με τους κόθρους.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω την εμπειρία για να σου πω ακριβώς τι θα ήθελα και πώς να το ζητήσω, πόσο μάλλον να το ψάξω. Πιο πολύ κοιτάω/ακούω reviews που χρησιμοποιούν ίδιο χώρο/hardware ηχογράφησης έτσι ώστε να χω μια ιδέα στις διαφορές - συν τις ανέσεις/διαφορές του hardware. Επιπλέον τα περισσότερα reviews δίνουν βάση στην ποιότητα κατασκευής, πχ τις ατέλειες στις άκρες, στις κόλλες, στο mounting system, και τέτοια, λέγοντας ότι ο ήχος μετά εξαρτάται φουλ από το μέγεθος του κάθε τυμπάνου, τα heads, και σίγουρα τα μικρόφωνα αν μιλάμε για ηχογράφηση. Γενικολογία σίγουρα αλλά τείνω να συμφωνώ, έστω διαδικτυακά.

 

Προσωπικά. Αυτό που έκανα είναι να βάλω στο Thomann, στο Drumstore και σε άλλα καταστήματα αυτά που εγώ θα ήθελα (πχ 3 toms, 22άρα κάσσα, χρώμα-finish, και σίγουρα τιμή), και έπειτα έψαχνα να κάνω συγκρίσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου