Προς το περιεχόμενο

Τα πιο Value For Money Drumsets - 2024 Edition


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε

@kpeyos Το δικό μου στυλ είναι το μοντέρνο Prog Metal. Θα έλεγα ότι δε με ενδιαφέρει τόσο το sustain, αλλά πιο πολύ ο controlled ήχος. Έχω ακούσει/διαβάσει ότι αυτό "διορθώνεται" με τα heads περισσότερο παρά με τους κόθρους.

Ναι, σίγουρα η ΤΑΜΑ SK θα ήταν η καλύτερη φάση από πλευράς VFM, δεν το συζητώ. Από καινούργιες λογικά σε κάποια Starclassic θα πήγαινα για controlled ήχο. Και για να μη σου βγεί πανάκριβα αυτό το setup, Starclassic Walnut/Birch.  

 

Aπό κει και πέρα, είναι ο συνδυασμός κόθρων, στεφανιών, αναρτήσεων και δερμάτων που θα δώσει το τελικό αποτέλεσμα.

 

Tα δέρματα έχουν κάποιους κλασικούς ήχους μέσα τους, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι η Yamaha έχει πουλήσει έναν σκασμό Recording Customs. Eίναι διαφορετικό το effect ενός muffled δέρματος από αυτό που έχει ένα κοντρολαρισμένο τύμπανο.

 

Αν μπορείς να ζήσεις με εντελώς muffled δέρματα (που δε νομίζω όμως ότι είναι ο prog ήχος) τότε και στο drumset δε χρειάζεται να ξοδέψεις πολλά λεφτά.  Με την ίδια λογική που δε θα πρότεινες κι εσύ σε κάποιον να πάρει μια Gibson Historic για να παίζει με muffled τις χορδές 🙃

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Ναι, σίγουρα η ΤΑΜΑ SK θα ήταν η καλύτερη φάση από πλευράς VFM, δεν το συζητώ. Από καινούργιες λογικά σε κάποια Starclassic θα πήγαινα για controlled ήχο. Και για να μη σου βγεί πανάκριβα αυτό το setup, Starclassic Walnut/Birch.

 

Εμ απ'ότι βλέπω τιμές σε Starclassic Walnut/Birch βλέπω κάτι 2100 με 2800, νομίζω ξεφεύγει. Αν είναι έτσι παίρνω DW Performance :P

 

Δε ξέρω, δε ξέρω. Θέλει ψάξιμο. Δεν έχω και τη δυνατότητα να πάω να τα παίξω ΟΛΑ κάπου, σε ήσυχο μέρος, να κάνεις μια σωστή σύγκρηση όπως μπορείς πάνω κάτω να κάνεις σε μία κιθάρα.

 

Πάντως οι πιο πολλοί καλλιτέχνες που ακολουθώ και μου αρέσει ο ήχος τους είναι ή DW ή Pearl. Βέβαια παίζουν σε DW Collectors και Pearl Reference αλλά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Δε ξέρω, δε ξέρω. Θέλει ψάξιμο. Δεν έχω και τη δυνατότητα να πάω να τα παίξω ΟΛΑ κάπου, σε ήσυχο μέρος, να κάνεις μια σωστή σύγκρηση όπως μπορείς πάνω κάτω να κάνεις σε μία κιθάρα.

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά τα τύμπανα θα ακουστούν εντελώς διαφορετικά από χώρο σε χώρο. Μπορεί αυτά που σου φαίνονται ζωντανά σε έναν νεκρό στουντιακό χώρο να ακουστούν εντελώς ανεξέλεγκτα αν τα βάλεις σε untreated room και το αντίθετο, αυτά που σε untreated room ακούγονται κοντρολαρισμένα σε έναν νεκρό στουντιακό χώρο να "ψοφήσουν" εντελώς. 

 

Και μετά φυσικά παίζει ρόλο, με τί δέρματα θα ακούσεις τα τύμπανα vs τί δέρματα σου αρέσουν εσένα. Αν πχ ακούσεις ένα drumset με Remo Clear Emperors ενώ εσύ παίζεις με Aquarian Texture Coated, είναι η μέρα με τη νύχτα. H Walnut/Birch πουλιέται με απαράδεκτα δέρματα πχ, γιατί είναι το μοντέλο στο οποίο η Tama ήθελε να είναι ανταγωνιστική. Οπότε πώς να πας να την ακούσεις;

 

Πάντως ειδικά σε είδη όπως το prog, παίζουν και πάρα πολλά samples για να βγαίνουν με punch τα τύμπανα. Οπότε γενικά όταν ακούς τέτοια recordings δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Άσε που μπορεί στο στούντιο να έχουν παίξει με τελείως διαφορετικά set-ups. Πχ, το Black Album γράφτηκε με Gretsch & Sabian παρόλο που ο Ulrich φαίνεται παντού να παίζει Tama & Zildjian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

 

 

Πάντως οι πιο πολλοί καλλιτέχνες που ακολουθώ και μου αρέσει ο ήχος τους είναι ή DW ή Pearl. Βέβαια παίζουν σε DW Collectors και Pearl Reference αλλά οκ.

 

H Pearl για εμενα ειμαι η τοπ εταιρια στον πλανητη, εχει εκπληκτικα τυμπανα σε ολα τα price brackets και σαφως την μεγαλυτερη γκαμα ηχων και shells  απο καρα-βιντατζ εως καρα-death metal.

 

Επισης σε σχεση τιμης και αποδοσης τα ταμπουρα της ειναι κορυφαια. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

είναι το μοντέρνο Prog Metal.

 αρα θες ΧΟΝΤΡΑ shells ,κι απο αυτα εχει μπαξες της Pearl

 

ή ακομα καλυτερα για το ειδος αΦΤα, ειναι χωρις ραφες, μπιστανε του κερατα και με ενα σετ black dots γινεσαι Portnoy   😅

 

https://www.thomann.de/gr/pearl_crystal_beat_rock_l_smoke_ltd.htm

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

H Pearl για εμενα ειμαι η τοπ εταιρια στον πλανητη, εχει εκπληκτικα τυμπανα σε ολα τα price brackets και σαφως την μεγαλυτερη γκαμα ηχων και shells  απο καρα-βιντατζ εως καρα-death metal.

 

Επισης σε σχεση τιμης και αποδοσης τα ταμπουρα της ειναι κορυφαια. 

 

Όπως είπα και πριν, εγώ σε Pearl είχα κλείσει, κυρίως γιατί σε ΟΤΙ pearl έχω παίξει, ήταν μη-αναμενόμενα καλό, από Pearl Export μέχρι Pearl Masters. Τα Pearl ταμπούρα όπως λες πλέον τα αναγνωρίζω από το πόσο διαφορετικά (και καλά) είναι, και είναι ένας από τους λόγους που ήθελα να παώ σε Pearl. Από την άλλη δε βρίσκω ακριβώς αυτό που θέλω, και είναι πιο τσιμπιμένα όπως και να το κάνεις.

 

@kpeyos όσον αφορά τα samples, σίγουρα παίζουν, αλλά έχω ακούσει και αρκετά live, και ωμό υλικό από social κτλ. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι έχω παίξει σε high-end DW kits όταν πήγα στο Drum Camp πέρσι. Είχε ένα DW Collectors και ένα DW Design ακριλικό που ήταν το touring kit του Eric Moore - το οποίο είχε σετάρει ΤΟΣΟ ΑΒΟΛΑ (για μένα που είμαι κυριολεκτικά το 1/3 του Moore lol) και δεν το ευχαριστήθηκα καθόλου.

 

Αν έβγαζα χρήματα από τα τύμπανα θα πήγαινα άνετα σε Pearl Masters ή Reference, αλλά είπαμε. Δε ξέρω, μήπως να κοιτάξω για κανένα Pearl Session ή Professional?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Δε ξέρω, μήπως να κοιτάξω για κανένα Pearl Session ή Professional?

 

Στα απο πανω να πας, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ για το ειδος που θες.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Στα απο πανω να πας, ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ για το ειδος που θες.

 

 

Στο ακριλικό κιτ λες; Δε ξέρω, έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικά εύθραυστα τα ακριλικά κιτς. Τα ξύλινα αντέχουν σε γρατζουνιές και πτώσεις, αλλά αυτά έχουν αρκετά μεγαλύτερο κίνδυνο - έτσι έγω διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Δε ξέρω, έχω ακούσει ότι είναι εξαιρετικά εύθραυστα τα ακριλικά κιτς

 

Ίσα ίσα είναι δραματικά πιο γερά από τα ξύλινα και φυσικά δεν επηρεάζονται από υγρασία

 

https://aboutdrumming.com/acrylic-drums-pros-and-cons

 

Αλλά έτσι κι αλλιώς στημένα  μονιμα στο στούντιο δεν θα τα έχεις; Θα τα κουβαλάς για live?

 

Επίσης αυτά που διαβάζεις αναφέρονται στα Vistalite και τα περισσότερα αμερικανικά acrylic drums που ΔΕΝ είναι seamless, τα Pearl είναι.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδώ αν και τα έχουν κάπως μπλεγμένα, φαίνεται να έχουν δυο σετ SK μαζί με το hardware  στα 760€. Αν ισχύει παίρνεις το Fusion set 22-14-14-12-10 και προσθέτεις ένα 16άρι βαθύ από εδώ: εδώ.

 

Τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά στα δικά μου αυτιά με ένα χιλιάρικο (που σου επιστρέφει και το ΦΠΑ) έχεις rock σετ με δύο rack toms και δύο floor με χυτά στεφάνια που σήμερα κοστίζουν γύρω στα 100€ το ένα και για ροκ σκοτώνουν κάθε μεσαίας κατηγορίας Pearl που εγώ έχω ακούσει. Δε συζητάμε για την Export φυσικά, μια τέτοια μόλις την αντικατέστησαν ποδοπάτησαν με τεράστια επιτυχία. 

 

Θεωρώ ότι αν είναι καλή για τον Mario Duplantier, μάλλον κάνει και για σένα @Alex Raptakis

 

ΥΓ: Στο κόστος θα πρέπει να συνυπολογιστούν άλλα 250-300€ για αλλαγή δερμάτων φυσικά, που ισχύει για όλα τα τύμπανα σε κατηγορία τιμής χαμηλότερη των 3.000€

 

ΥΓ 2: Αυτή η τιμή είναι καθαρά τιμή clearance και είναι σχεδόν λάθος γιατί δεν είναι δυνατόν αυτά τα τύμπανα να πωλούνται στην ίδια τιμή με αυτά εδώ που είναι entry level poplar, όταν είναι κλάσεις ανώτερα και από αυτά εδώ , τα σημερινά Superstar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου