Προς το περιεχόμενο

Τα πιο Value For Money Drumsets - 2024 Edition


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δεκτόν, δεχόμεθα και κουλτουριάρηδες 😁

 

χαλαρα TAMA SUPERSTAR 80s

 

https://reverb.com/item/59030864-tama-superstar-80s-in-super-mahogany

& φυσικα παρεα ενα KING BEAT snare (το dynasonic του φτωχου)  

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ΤΡΟΜΕΡΑ τυμπανα σε αυτα τα λεφτα ειναι τα capur/fiberglass 80s Pearl (τα χρησιμοποιουσε ο Porcaro πολυ) καθως και τα 90s MLX/BLX  

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Κλασική αξία με πολύ, πάρα πολύ mojo, αλλά γιατί θεωρείς ότι αυτό το σετ είναι καλύτερο VFM από την SK? Είναι τόσο καλύτεροι οι παλιότεροι Birch κόθροι από τους Birch/Basswood της SK? Και αν ναι, ισοφαρίζουν την έλλειψη αναρτήσεων, τα χυτά στεφάνια και τα recording lugs που έχει η SK βεβαίως βεβαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

επισης ΤΡΟΜΕΡΑ τυμπανα σε αυτα τα λεφτα ειναι τα capur/fiberglass 80s Pearl (τα χρησιμοποιουσε ο Porcaro πολυ) καθως και τα 90s MLX/BLX  

Έχω την μπότα από την Pearl Fiberglass 22x14, η οποία ήταν το μόνο κομμάτι που πραγματικά άξιζε από το σετ. Σκέφτομαι σιγά σιγά τίποτα toms MLX 12 & 16 για να τη ντύσω. Συν RIMS φυσικά (της GEWA από Τhomann που είναι φθηνά).

 

Γενικά στα τύμπανα είμαι πιο απελευθερωμένος από mojo κλπ, που με τρώει στις κιθάρες και στα πλήκτρα. Να κάνει καλά τη δουλειά με ενδιαφέρει. Έχω σκεφτεί πώς με ένα Ιαπωνικό σετ scooped mids, και με ένα Αμερικάνικο τύπου Gretsch, φουλ στα μεσαία και με sustain θα ήμουν τέλεια.

 

Προς το παρόν έχω μια παλιά Premier Elite με concert toms, μια παλιά Pearl (μάλλον) που γράφει Rogers και την Tama SK Superstar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Είναι τόσο καλύτεροι οι παλιότεροι Birch κόθροι από τους Birch/Basswood της SK? Και αν ναι, ισοφαρίζουν την έλλειψη αναρτήσεων, τα χυτά στεφάνια και τα recording

 

Nαι οι κοθροι είναι πολύ καλύτεροι full birch ,6 plies και λεπτά. Και το σπουδαιότερο ΔΕΝ είναι power sizes ,αν και μετά το 87 βγαίναν και σε αυτά τα άθλια sizes.

Τα χυτα στεφάνια δεν τα θεωρώ plus απλά έχουν πιο μαφλαρισμενο ήχο από τα triple flanged και πιο focused, τα rims/mims/αναρτήσεις τα θεωρώ παπαριές το ποσό παπαριές είναι το αποδεικνύουν ότι 8/10 φορές όσοι τα χρησιμοποιούν ΜΑΦΛΑΡΟΥΝ τα τύμπανα 😅 άσε που εγώ το τομ το βάζω πάντα σε snare stand .

 

Άκου εδώ ηχαρα το limited reissue της Superstar , χωρίς παπαριές

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, Superfunk είπε

Άκου εδώ ηχαρα το limited reissue της Superstar , χωρίς παπαριές

 

 

Άκου κι εσύ την SK, στο 1/4 της τιμής (και τη διαφορά του resonance, που δεν έχει να κάνει με το sustain το οποίο κόβεις με το muffling). Ψιλοκαλή την κόβω 😅

 

 

Κι αυτό εδώ clip με την ίδια τo drumset που αγόρασα, χωρίς κανένα processing εκτός από level matching, ελάχιστο compression για glue και limiting just in case...Mε τα παμφθηνα μικρόφωνα T-Bone του Thomann

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ τις προάλλες είπα να ξεκινήσω το δικό μου Upgrade με αυτό (14x6.5 ltd edition maple/walnut).

Το σκέφτηκα με 2-3 τσιγάρα.

Τελικά προς το παρόν πήρα μόνο τις μπαγκέτες γιατί ακριβώς με τα ίδια λεφτά , άλλαξα 2 πόρτες στο γραφείο που ήθελα. 🤣

410278831_10211464894655065_20073986319851107_n.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ τις προάλλες είπα να ξεκινήσω το δικό μου Upgrade με αυτό (14x6.5 ltd edition maple/walnut).

Το σκέφτηκα με 2-3 τσιγάρα.

Τελικά προς το παρόν πήρα μόνο τις μπαγκέτες γιατί ακριβώς με τα ίδια λεφτά , άλλαξα 2 πόρτες στο γραφείο που ήθελα. 🤣

 

Εδώ να πω ότι δε μου τύχει ποτέ "όμορφο" snare να μου κάνει εμένα σαν ήχος. 'Εχω ένα παλιό Yamaha Maple & ένα 13άρι Diana του Gabriel, που είναι πολύ ωραία ζωντανά και οριακά περνάνε και στα recordings.Τα περισσότερα ακριβά ξύλινα έχουν έναν πολύ γλυκό και στρογγυλό ήχο που στη μίξη είναι εξαφανιζόλ και τρέχω μετά να βρω eq.

Τα πιο ωραία και πιο εύκολα στη μίξη πάντα είναι κάτι ταμπούρα σαν αυτό που ανέβασα στη φώτο, κάτι μεταλλικά φθηνά, και κάποια ακόμη που δεν τα πιάνει το μάτι σου όπως αυτό το Pearl Forum από poplar που ακούγεται ορθάνοικτο με μια σκέτη Ambassador στην ηχογράφηση πιο πάνω. Συν οτιδήποτε έχω αγοράσει από vintage Premier, τα οποία πανεύκολα τα θεωρώ το πιο καλά κρυμμένο μυστικό στη μουσική κοινότητα.

 

Άλλο ένα τρελό VFM για εμένα αν κάποιος μπορεί να ζήσει με 14άρι floor, που μάλιστα σε αντίθεση με αυτά που προτείνει ο @Superfunk, είναι τουτουνού του αιώνα😆. Aν δεν κάνω λάθος είναι και είναι η Starclassic Maple του ΄90, ο τύπος πρακτικά τη χαρίζει: https://reverb.com/en-gr/item/33394965-tama-starclassic-made-in-japan

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kpeyos είπε

 

Άκου κι εσύ την SK, στο 1/4 της τιμής (και τη διαφορά του resonance, που δεν έχει να κάνει με το sustain το οποίο κόβεις με το muffling). Ψιλοκαλή την κόβω 😅

 

 

Κι αυτό εδώ clip με την ίδια τo drumset που αγόρασα, χωρίς κανένα processing εκτός από level matching, ελάχιστο compression για glue και limiting just in case...Mε τα παμφθηνα μικρόφωνα T-Bone του Thomann

 

 

Ωραία ακούγεται και ωραίο κούρδισμα.

Μου λείπει όμως η ζεστασιά ενός ωραίου vintage kit, ίσως γιατί τα έχω συνηθίσει (στο οπλοστάσιο μας ως μπάντα είχαμε την Ludwig μου του 67,μια Rogers του 63,μια Slingerland του 71 και μια Gretsch του 78 οπότε έχω καλομαθει... :) ).

Η μόνη στην οποία είχαμε RIMS ήταν η Gretsch και πάλι πεταμένα λεφτά τα θεωρώ μια και το resonance το ακούς μόνος σου ακουστικά και στο recording ενοχλεί.... όχι πως επιτρέπω βέβαια παραπάνω από 2 χτυπήματα τομ  ανά κομματι στις παραγωγές μου. 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου