Προς το περιεχόμενο

Mic200 Tube VS Art Tube MP


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη φανταστείς...ένα behrimger C3 για αρχή σκέφτομαι!!!

Δυναμικό έχω ένα audiophony....δεν είναι απο τα γνωστά ούτε απο τα πολύ καλά όπως π.χ τα shure αλλά έχει κάνει δουλίτσα για το είδος των ηχογραφήσεων που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να σου πω ::) Κοιτα θες να παρεις ενα τροφοδοτικο το οποιο κοστιζει  20-25 ευρω η

εναν προενισχυτη που κοστιζει γυρω στα 50 για να λειτουργησεις ενα μικ των 50 ευρω.

 

Εαν θες "να κανεις ενα βημα παραπερα" οπως εγραψες, νομιζω οτι θα πρεπει να αυξησεις

τα χρηματα που θα διαθεσεις. Ασχετα με αυτο εαν αμεσα θες να παρεις το μικ και να παιξεις

θα σου προτεινα αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_302_usb.htm

 

το οποιο ειναι στα χρηματα που θες να διαθεσεις (αναλογο μπαζο βεβαια) και πανω απ ολα

δεν παρεμβαλεται αλλο "κουτακι" για να γραψεις με το πυκνωτικο σου. ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ :) :)

Και δύο τελευταίες ερωτησούλες μιας και σε βρήκα :)α)Η τροφοδοσία ρεύματος πιστεύεις πως δημιουργεί πρόβλημα στον τελικό ήχο;;;;και β)αυτοί οι προενισχυτές που αναφέρω δεν πρόκειται να δώσουν καμία ας πούμε  καλυτέρευση-χροιά στον ήχο του μικροφώνου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Κανενα

 

β)Διαφορες θα ακουσεις, αλλα τιποτα που να μην μπορεις να κανεις με το daw σου.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. :)

Ήθελα να ρωτήσω κατά την άποψή σας ανάμεσα στους δύο αυτούς προενισχυτές, ποιός θεωρείται καλύτερος κυρίως για ηχογράφηση φωνή;;;;

 

Και οι δυο είναι σχεδόν πανομοιότυποι αφού ο Mπέρινγκερ είναι κλώνος του ART, ή για την ακρίβεια του επόμενου μοντέλου, του Tube MP Studio V3. Έχω τον Μπέρινγκερ και είναι πολύ καλός και σε άλλες χρήσεις (πχ. σε κιθάρα direct), ειδικά για τα λεφτά του. Είναι όμως λίγο θορυβώδης σε ψηλά gain.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι προενισχυτές λάμπας και καλά είναι για τα μπάζα... Αν θες προενισχυτή που να κάνει διαφορά και μάλιστα με λάμπα πρέπει να πληρώσεις 4-5 κατοστάρικα, οπότε άστο στη φάση που είσαι...το μόνο καλό που έχουν είναι ότι έχουν phantom power για να οδηγησεις ένα πυκνωτικό μικρόφωνο. Εγώ είχα τον αρτ και περισσότερο κακό έκανε παρά καλό. Καμία ζεστασια ή χροιά λάμπας διακριτή δεν έχει, θόρυβο μπόλικο έχει...αν θες απλά να μπορείς να δουλέψεις το πυκνωτικό σου, πάρε μια μικρή φτηνή μεταχειρισμένη κονσολίτσα απο τις αγγελιές. Η κάρτα σου είναι μια χαρά και έχει καλύτερους προενισχυτές απο αυτές τις λαμπίσιες της πλάκας, οπότε με αυτό που σου λέω θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Εγώ αυτό κάνω πια. Τον είχα και τον έδωσα και τώρα γράφω με λιγότερο (καθόλου σχεδόν) θόρυβο...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι "ζεστασιά", και μια ελαφρά χροιά λάμπας έχει, την οποία και προσφέρει σαν εναλλακτική του προενισχυτή της κάρτας, που πιθανόν να έχει πράγματι χαμηλότερο noise floor (το οποίο όμως μπορεί να μη φτάσει σε σημείο να το διαπιστώσει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι που έγραφα φωνές και κλασσική κιθάρα με αυτή και δεν μπορούσα να πιστέψω πόσο θόρυβο έβγαζε...δεν μαζευόταν στη μίξη. Στοχεύω σε κάτι καλό όταν μπορέσω με το καλό...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να μην ρύθμιζες σωστά τα input και output gain. Τι μικρόφωνο χρησιμοποιούσες? Ήταν απαραίτητο να τερματίζεις το input?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε έχω το mic 200 ενάμιση περίπου χρόνο τώρα και δεν έχω κανένα παράπονο σχεδόν εντελώς αθόρυβο ,για τα λεφτά του ΑΞΊΖΕΙ!!. το χρησιμοποιώ με ένα πυκνωτικό της akg pou έκανε γύρο στα 160 ευρό αν θυμάμαι καλά.Επειδή δεν είχα εμπιστοσύνη στα προϊόντα της behringer πήρα και μια λυχνία της electro harmonix σε περίπτωση που μου έκανε νερά να την άλλαζα.Ειλικρινά δεν έχω σκεφτεί έκτοτε για μικρόφωνα διότι είναι ένα πρόβλημα που λύθηκε. το χρησιμοποιώ εκτός για φωνή και για την κιθάρα και το μπάσο σε ηχογραφήσεις στο pc καθώς προσθέτει μια σταλιά όγκο.ήταν από τις πιο φτηνές  λύσεις και είμαι full ικανοποιημένος. Άμα θες τσέκαρε ένα τραγούδι που ηχογράφησα με αυτό .κιθάρα και φωνή έχουν περαστεί από αυτό.(ο θόρυβος που ακούγετε προς το τέλος είναι add on...)

INSECT LOGIC "Creature"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου