Προς το περιεχόμενο

Mic200 Tube VS Art Tube MP


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα...Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους :)

Ωραίο το δείγμα σου INSECT :) Τελικά χρειάστηκε να αλλάξεις λάμπα;;;;

Όπως έχετε καταλάβει (ο προενισχυτής ή έστω η τροφοδοσία ρεύματος) θα συνδεθεί με την κάρτα ήχου.

Λίγο μπερδεύτηκα όμως...τελικά τι ισχύει από όλα????

Πρώτα πρώτα  βγάζει (τόσο) θόρυβο ή όχι;;;Πόσο πρέπει να είναι το input/output;;;;

Δίνει έστω λίγη ζεστασιά ή όγκο;;;

Η λάμπα όντως αλλάζει όπως λέει ο φίλος INSECT;;;;;

Και τέλος υπάρχει καμία άλλη ηχογράφηση φωνής με πυκνωτικό μικρόφωνο σε αυτόν τον preamp να ακούσουμε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά από περιέργεια του άλλαξα πολλές λάμπες, από φτηνές νέας εσοδείας μέχρι παλιές και πανάκριβες. Η λαμπίτσα που είχε ήδη μέσα ήταν πολύ καλή. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όχι, πάντως αλλάζει άνετα. Για τις άλλες ερωτήσεις, διάβασε προσεκτικά το μάνιουαλ και αν δεν καταλάβεις κάτι, εδώ είμαστε... http://www.behringer.com/assets/MIC200_P0243_M_EN.pdf

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνει έστω λίγη ζεστασιά ή όγκο;;;

 

Εκτος απο το οτι θα εχεις λιιιιιγο παραπανω θορυβο :P κι ενα επιπλεον καλωδιο

δεν κανει τιποτε που να μην μπορεις να το κανεις με το daw σου, οπως σου εγραψα χθες.

 

ο mic100 tube έχει μεγάλες διαφορές από τον mic200;;;

 

Ειναι τα ιδια, με προσθηκη στον 200 το "preamp mode".

Δηλαδη ενας επιλογεας διαφορετικων eq που οπως ειπαμε...

 

...δεν κανει τιποτε που να μην μπορεις να κανεις το με το daw σου ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λυχνία στο δικό μου δεν την έχω αλλάξει .Όσο αφορά το eq -compresor επιλογέα συνήθως για φωνή το βάζω στη θέση  keyboαrd απλά επειδή περνάνε πιο πολλές ψηλές και την κιθάρα στην θέση valve γιατί ακούγετε λίγο πιο ζεστός ο ήχος(είναι η μόνη θέση που δίνει από ότι έχω καταλάβει λίγη παραπάνω ''ζεστασιά... '' ).τις θέσεις που έχουν συμπίεση δεν τις χρησιμοποιώ .Αλλά και να και να μην υπήρχε ο επιλογέας eq τα φτιάχνεις στο pc οπότε φαντάζομαι και το  και το mic100 ότι είναι μια χαρά .το mic που χρησιμοποιώ  είναι το akg perception 220.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω πως το daw όπως το cubase π.χ με μερικά καλά plugin όπως της waves μπορεί να κάνει πολύ ωραία πράγματα.

Όταν μιλάμε για θόρυβο (για να το ξεκαθαρίσουμε) μοιάζει με φυσηματάκι ή όπως είναι αυτός π.χ από τα κυκλώματα του pc;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τρομάξαμε νομίζω με το θόρυβο.... Είναι σε επίπεδο που για να το αντιληφθείς πρέπει να προσπαθήσεις καμία σχέση με τον θόρυβο που συναντάς χωρίς προενίσχυση με απλό φτηνό δυναμικό μικρόφωνο. θόρυβος αντιληπτός υπάρχει μόνο αν βαλεις το gain προς το τέρμα όπου το volume της εξόδου ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ! Οπότε αναγκαστικά χαμηλώνεις πολύ το OUTPUT.dont worry! την δουλειά σου θα την κάνεις!Εγώ δυναμώνω όσο μπορώ την προένυσχηση του μικ200 χώρις να κλιπάρει και χαμηλώνω το level της εισόδου του μικροφώνου(για να φύγει ο θόρυβος της κάρτας του pc (η οποία πρέπει είναι onboard φτηνή αλλά πολύ καλή)) και όλα μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα χα.Ωραίος ;D ;D ;D

Νομίζω πως κατάλαβα...εξάλλου με την emu 0204 που θα συνδεθεί δεν πιστεύω πως θα υπάρξει πρόβλημα θορύβου. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε INSECT αλλά και όλους τους φίλους που ασχολήθηκαν με το θέμα μου και με κατατόπισαν. :)

I will be happy and so i feel good :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Art tube mp έχω εδώ και 2 χρόνια και είναι πεταμένα χρήματα... Τώρα το έχω λύσει για να το μετατρέψω σε all tube path προενισχυτή καθώς είναι υβριδικότατο και πολύ μάπα σε ποιότητα και ήχο. Το 200 ίσως είναι πολύ καλύτερο αλλά δεν το έχω ακούσει ποτέ.

Το mp πάντως δε δίνει καθόλου "λαμπάτο" ηχόχρωμα και πως να το κάνει όταν η λάμπα είναι μόνο το 3% του ήχου στο signal path...

  Και να φανταστείς, με ένα απλό κλασσικό 2 stage κύκλωμα των 10-15 αντιστάσεων και πυκνωτών (χωρίς τσιπάκια), θα ακουγόταν πολύ πιο γλυκό και "vintage". Θα επιχειρήσω να το κάνω all tube μέσα στους επόμενους μήνες και θα το ποστάρω στο νοιζ με το καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζω:

1ον:

To Art tube mp έχω εδώ και 2 χρόνια και είναι πεταμένα χρήματα...  Το mp πάντως δε δίνει καθόλου "λαμπάτο" ηχόχρωμα και πως να το κάνει όταν η λάμπα είναι μόνο το 3% του ήχου στο signal path...

2ον:

Εκτος απο το οτι θα εχεις λιιιιιγο παραπανω θορυβο :P κι ενα επιπλεον καλωδιο

δεν κανει τιποτε που να μην μπορεις να το κανεις με το daw σου

ΠΑΑΑΡΑ πολυ σωστος...

3ον το κομμάτι που ανέβασε το παληκάρι τα σπάει.

Η ηχογράφηση είναι μια χαρά αλλά αυτό δεν οφείλεται στο προενισχυτάκι, αλλά σε 1002 άλλους λόγους (γνώση ηχολήπτη-κομπρέσορες-μικρόφωνα ενισχυτες ...κτλπ ...κτλπ)

4ον

Πιθανόν να μην ρύθμιζες σωστά τα input και output gain. Τι μικρόφωνο χρησιμοποιούσες? Ήταν απαραίτητο να τερματίζεις το input?

Οχι. Ξέρω να χρησιμοποιήσω έναν προενισχυτή...Το μικρόφωνό είναι ένα akg 3000

Κρατάω μία πισινή μήπως τα είχε φτύσει η λάμπα ή κάποιο κύκλωμα απο το μηχάνημα.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου