Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχω ταλαιπωρηθεί καιρό κουβαλώντας το τεράστιο midi keyboard μου και το pc στο στούντιο ή  περιμένοντας να ανοίξει το pc για να παίξω 2-3 ακκόρντα αποφάσισα να προβώ σε κάτι πιο portable, κυρίως ως δεύτερο synth(τουλάχιστον όσο είμαι σπίτι)

Θέλω δηλαδή κάτι που όταν με πιάσει η όρεξη, να μην περιμένω τίποτα αλλά να αρχίζω να παίζω..

Αρχικά σκέφτηκα το v-machine αλλά κατάλαβα ότι δεν είναι ότι πιο σταθερό.. ύστερα μου πρότειναν να δω τις εφαρμογές του ipad..αλλά μου φαίνεται ακριβή λύση και όχι και το τελείως portable..(έχει φορτιστές, αντάπτορες, να ανοίξεις το πρόγραμμα κτλ)

Έτσι κατέληξα να θέλω ένα hardware synthesizer..

Είμαι μεταξύ akai miniak, microkorg xl, αλλά ψιλοκαταλήγω στο novation mininova

αυτό που θέλω είναι να έχει καλή ποιότητα των ήχων..και γενικότερα να είναι fun to play

δεν με νοιάζει που έχει μικρά πλήκτρα

δεν με νοιάζει που έχει μεγάλο Cut off knob

δεν με νοιάζει το vocoder

δεν με νοιάζει να έχει τα άπειρα LFOs, envelopes κτλ καθώς χρησιμοποιώ και το κομπιούτερ

Όσο για το στυλ που μαρέσει, λίγο δύσκολο να προσδιορίσω αλλά ας πούμε πως μ' αρέσει ο aggresive ήχος των Pendulum..

 

Σε γενικές γραμμές θέλω να μου πείτε αν αξίζει να δώσω τα 400 ευρώ για αυτό το εργαλείο με βάση τις πληροφορίες που έδωσα, ή είναι "παιχνίδι" για να τσιμπάς ότι έχεις hardware synth;... ειδικά να μας πει κάποιος που το έχει ή έχει το ultranova.. ή αν αξίζει να κρατήσω τα λεφτά για να πάρω κάτι πιο βαρύ τύπου Gaia, Blofeld, Motho κτλ

Μεχρι στιγμής δεν έχω ασχοληθεί με hardware οπότε κάθε καλοπροαίρετη συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ και sorry για το μακρόσυρτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

για τσέκαρε αυτό το θέμα, ίσως σε βοηθήσει.

Στο προτείνω και για το "κανονικό" σε μέγεθος πλήκτρο του

http://www.noiz.gr/index.php?topic=191464.0

και από τιμή...σκίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχω ταλαιπωρηθεί καιρό κουβαλώντας το τεράστιο midi keyboard μου και το pc στο στούντιο ή  περιμένοντας να ανοίξει το pc για να παίξω 2-3 ακκόρντα αποφάσισα να προβώ σε κάτι πιο portable, κυρίως ως δεύτερο synth(τουλάχιστον όσο είμαι σπίτι)

Θέλω δηλαδή κάτι που όταν με πιάσει η όρεξη, να μην περιμένω τίποτα αλλά να αρχίζω να παίζω..

Ετσι... 8)

Λοιπον, το Mininova εχει την ιδια sound engine με το Ultranova. Αυτο λοιπον σημαινει οτι μιλαμε για ενα σοβαροτατο synth. Αν δεν σε πειραζει που εχει μικρα πληκτρα αγορασε το με την μια, η τιμη του ειναι παραπανω απο τιμια. Αν θελεις κανονικο μεγεθος πληκτρου κοιτα το Ultranova.

Τσεκαρε και το M-audio Venom, η παραγωγη του σταματησε και το Thoman το δινει 200! ευρω (απο 550+ που το εδινε). Κατα 99% θα το παρω και γω την αλλη βδομαδα, ελπιζω να το προλαβω. 8)

 

http://www.thomann.de/gr/m-audio_venom.htm

 

Edit:

Με προλαβε ο Foxxx για το Venom... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντήσεις

 

@LK το έχω διαβάσει..το έχεις αγοράσει το miniak? να σου πω την αλήθεια, δεν με τρελαίνει ο ήχος του μινιακ (ή τον έχω παρεξηγήσει απτα βίντεο που έχω δει) +δεν έχει τόση πολυφωνία όσο το μινινοβα ..

 

Το βένομ...να πω την αλήθεια μου έκανε εντύπωση που το είδα τοόσο φτηνό..αλλά για κάποιο λόγο (καθαρά προσωπική άποψη) η maudio μου βγάζει κάτι το φτηνιάρικο..ενώ η novation το αντίθετο..αλλά τα 200 εουρος είναι λίγο ελκυστικά...

αλλά ντάξει μια φορά τα δίνεις..

Όσο για το πλήκτρο..έχω ένα 88αρι midi keyboard και με μια πιανίκα(μελόντικα) που έχω με πολύ μικρά πλήκτρα θα έλεγα πως ...απλά παίζω πιο γρήγορα..χαχα

τώρα δεν ξέρω άμα το μικρό πλήκτρο θα μου την σπάσει στη πορεία...-γιατί και το 88αρι που είχα αγοράσει μου φαινόταν ουαου στην αρχή, αλλά όταν ήθελε 5 πορτμπαγκαζ για να χωρέσει..ε με πείραζε όσο ναναι..

 

2)Όσον αφορά δηλαδή την γενική ιδέα για να προβώ στην αγορά ενός hardware synth φαντάζομαι συμφωνείτε... αυτά τα mopho κτλ τι έχουν και αλλάζει τόσο πολύ το range τιμών; αξίζει να ασχοληθώ ή να μεινω στα "Φτηνα";

 

3)Πάντως το μινινοβα υπερτερεί σε πολυφωνία σε σχέση με όλα τα άλλα..

 

Στο θωμά τα έχει όλα ως Analog Modelling ενώ το venom ως Virtual Analogue είναι το ίδιο;

 

Edit: το μινιακ δεν έχει software editor και από όσο λέτε+50 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θωμά τα έχει όλα ως Analog Modelling ενώ το venom ως Virtual Analogue είναι το ίδιο;

Το ιδιο σημαινει. Η sound engine των Mininova/Ultranova ειναι virtual analoge & wavetable (οπως και του Blofeld).

Αφου λοιπον εχεις 88ρι controller δεν εχεις προβλημα με τα πληκτρα του Mininova, το συνδεεις μεσω MIDI στο 88ρι και τελος.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι το έχω σκεφτεί..το έχω γενικά μονάχο του..κααι αν έχω όρεξη κουβαλάω και το 88αρι..(ημιβαρυκεντρισμένο..πολύ ελαφρύ)

επίσης επειδή έχεις το ultranova..θα το έπαιρνα αλλά είναι πολύ πιο ακριβό..επίσης κάτι πολύ σημαντικό για μένα..το ultranova-άρα και το mininova έχουν ήχους ας πούμε πιάνου; απλά πράγματα όχι κανένα ivory.. Στα ντέμο μόνο rhodes έχω δει..(πολύ ωραίο)

 

virtual analoge & wavetable
μπορείς λίγο να τα εξηγήσεις;

επίσης επειδή έχω δει και το blofeld που λες(πχ το rack που παίζει στα ίδια λεφτά)..λέει να ασχοληθώ ή πάμε σε άλλη κατηγορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα mopho κτλ τι έχουν και αλλάζει τόσο πολύ το range τιμών;

Τα Mopho (οπως τα περισσοτερα synths του Dave Smith) ειναι αναλογικα, και τα αναλογικα synths κοστιζουν κατι παραπανω.

 

Το Ultranova το βρισκεις στα 550 Ελλαδα. Πιο φτηνα απο Thomann. Αλλα αν δεν τα εχεις παρε το Mini, ειπαμε ειναι το ιδιο synth απλα σε αλλο "πακετο". Αν θες πιανο δεν αγοραζεις Mini/Ultranova, πας αλλου. Γενικα οταν ακους Virtual Analogue μην περιμενεις ακουστικα οργανα, τα Virtual Analogue synths προσπαθουν να μιμηθουν τον ηχο των αναλογικων.

Πανε πολυ παραπερα βεβαια απ'αυτο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε ενα ματι εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wavetable_synthesis

 

Τα Blofeld σκοτωνουν, και απο ηχο και απο κατασκευη και απο δυνατοτητες. Εχουν επισης και 60ΜΒ flash ram για samples. Η keyboard εκδοση την εχει κανονικα, η desktop εκδοση την εχει κλειδωμενη και την ξεκλειδωνεις αγοραζοντας την License SL Sample Upgrade με 100 ευρω

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι τόσο αισθητή μεταξύ αναλογικού(πχ minitrube) και ψηφιακού(?) (mininova) ή είναι και λίγο πως να το πω...για τα εξειδικευμένα αυτιά..

 

Προφανώς και δεν περιμένω πιάνα και βιολιά από τέτοια όργανα απλά αντί να κουβαλάω λαπτοπ κτλ για μια εκδήλωση μόνο με πιάνο..(όχι σόνυ και καλά ποιότητας) να κουβαλάω μόνο το mininova με το 88αρι και να έχω και το stability του hardware δώρο..

 

..γίνεται όλο και πιο δύσκολο το πράγμα... mininova vs blofeld rack+μικρό midaki??

Δυστυχως με τα hardware δεν έχω ασχοληθεί..και όλα μοιάζουν ωραία;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου