Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισό..κάπου το έχασα..όταν χρησιμοποιείς vst τι να τους κάνεις του convertores? αφού όλα προέρχονται απ' το vst και δεν υπάρχει καμία επαφή με τον "έξω" κόσμο;;

 

To "μεγάλε ευκολόπιστε" δεν πήγαινε για σένα, ήταν γενικό, αλλά και για σένα να ήταν δεν εμπεριέχει καμία ειρωνεία, ευκολόπιστος = αυτός που πείθεται εύκολα.

 

Ειλικρινά όμως τώρα, συζητάμε τόση ώρα για recording και αναρωτιέσαι τι ρόλο παίζουν οι convertores στην ηχογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι κονβέρτορες, και γενικά το σύστημα ακρόασης convertors- monitors- χώρος, στα vst παίζει πολύ μεγάλο ρόλο γιατί τις αποφάσεις όσο αφορά τη σύνθεση ήχου και τη μίξη, τις παίρνουμε με βάση αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κάτσε ρε συ με μπέρδεψες..είπαμε μιλάμε για μουσικής που φτιάχνεις με vst..είτε εσύ έχεις απίστευτο κονβέρτορα D/A σε σχέση με μένα..το αρχείο που θα βγάλουμε θα είναι το ίδιο..αν πχ εγώ το κάνω export και το δώσω σε σενα θα ακούμε το ίδιο πράγμα άσχετα που φτιάχτηκε..

Για να το κάνουμε λιγάκι πιό απλό, εννοείς ότι: το δικό σου export που έγραψες και μίξαρες χρησιμοποιώντας τους δικούς σου κονβέρτορες θα ακουστεί το ίδιο από το δικό μου σύστημα με τους δικούς μου κονβέρτορες;

 

Ειλικρινά όμως τώρα, συζητάμε τόση ώρα για recording και αναρωτιέσαι τι ρόλο παίζουν οι convertores στην ηχογράφηση;

Δεν ξέρω.

 

Μήπως εγώ δεν κατάλαβα κάτι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κονβέρτορες, και γενικά το σύστημα ακρόασης convertors- monitors- χώρος, στα vst παίζει πολύ μεγάλο ρόλο γιατί τις αποφάσεις όσο αφορά τη σύνθεση ήχου και τη μίξη, τις παίρνουμε με βάση αυτά.

Σωστά.

Αλλιώς βρισκόμαστε μπροστά σε δυσάρεστες εκπλήξεις ...(βλέπε μπάσο που να βρυχάται η να μην ακούγεται )......

 

Καθώς και άλλοι παράμετροι όπως μίξη.....

Δυναμη και δυναμικη του ηχου την εκαστοτε στιγμη .....

Γενικά σε όλων των ειδών τις πετυχημένες δουλειές υπάρχει αρκετή προεργασία απο πίσω...

Soft / hard /live....

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά όμως τώρα, συζητάμε τόση ώρα για recording και αναρωτιέσαι τι ρόλο παίζουν οι convertores στην ηχογράφηση;
Δεν λέμε για ηχογράφηση αλλά για δουλεια καθαρά με vst..

 

 

Οι κονβέρτορες, και γενικά το σύστημα ακρόασης convertors- monitors- χώρος, στα vst παίζει πολύ μεγάλο ρόλο γιατί τις αποφάσεις όσο αφορά τη σύνθεση ήχου και τη μίξη, τις παίρνουμε με βάση αυτά.
Εννοείς ότι το τι αλλαγή θα κάνεις στον ήχο σου αφού το γράψεις θα γίνει με βάση αυτό που ακούς...αν κάνεις πχ πειράγματα ενώ ακούς τον ήχο του vst σε 5.1 προφανώς και θα κάνεις πράγματα σαν αυτά που λέει ο mamonu
(βλέπε μπάσο που να βρυχάται η να μην ακούγεται )

 

Αν εννοείτε αυτό το ρόλο που παίζουν οι κονβέρτορες, στο να κρίνεις δηλαδή "δίκαια" τον ήχο σου και ανάλογα να πράξεις προφανώς και παίζει σημαντικό ρόλο..αλλά φαντάζομαι, φαντάζομαι ξαναλέω ότι δεν χρειάζεται Ο εξοπλισμός για να έχεις ένα καλό άκουσμα..

αν όμως πάμε σε ηχογράφηση πιστεύω εκεί χρειάζεται πολύ περισσότερα πράγματα..

 

Για να το κάνουμε λιγάκι πιό απλό, εννοείς ότι: το δικό σου export που έγραψες και μίξαρες χρησιμοποιώντας τους δικούς σου κονβέρτορες θα ακουστεί το ίδιο από το δικό μου σύστημα με τους δικούς μου κονβέρτορες;
Λέω, πως εφόσον χρησιμοποιώ τους ήχους ενός προγράμματος αυτοί θα είναι ίδιοι και σε μένα και σε σένα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

No need for the old stuff..

 

Το λέει και ο πληρωμένος ηθοποιός στο παρακάτω Roland promo  ;D :-X

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=_WcGrSGl5Zk

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου