Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Πανος,

Ηχο φορτωνεις απο οπου γουσταρεις, μεσω του προγραμματος Spectre που το κατεβαζεις απο το site της Waldorf. Απο θεμα συνθεσης ηχων τωρα, γινεται ενας ψιλοχαμος, το Blofeld ειναι για πολυ ψαξιμο. Δεν ειναι και οτι ευκολοτερο για ενα αρχαριο, αλλα δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη. Λιγο διαβασμα στο manual και πρακτικη και εισαι Οκ. Ειναι υπεροχο synth με τρελες δυνατοτητες.

Αν στο τελος κολλησεις, πατας το "Randomize Sound" και το synth παραγει ηχους τυχαια. Θα εχεις να παιζεις για ωρες και ωρες... ;D

Κατεβασε και το manual του παντως να του ριξεις ενα ματι.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιός παίζει, του VST η έξοδος που πάει και το βασικότερο τι παίζει;

 

Σιγουρα δεν παιζει με εξοπλισμο home studio αυτο ειναι σιγουρο.

το τι παιζει: instrumental για ταινιες και μεγαλες παραγωγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@ panosprog

Υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες μηχανημάτων.

Δεν αντιλεγω φιλε Μανωλη ουτε γενικευω απλα μιλησα για τα συγκεκριμενα που εχουν περασει απο τα χερια μου. ;)

Α ξεχασα εχω και εγω το αναλογικο μου ενα KORG monotribe  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα θα πω μια φράση χαζογκόμενας ξανθιάς .

Αυτό που λες "δεν υπάρχει".

500 ευρώ το κομμάτι.

και όμως υπάρχει..και έχω ακούσει και χειρότερα.. είναι πιστεύω το για πόσο ψώνιο σε κόβουν..για να σου πουλήσουν "τον ήχο" (προσωπική άποψη καθαρά..)

 

Όμως σε μία σοβαρή παραγωγή, είναι και άλλα πράγματα που "παίζουν" κι έχουν τον ρόλο τους.
Που όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αν εγώ χρησιμοποιώ vst με σαμπλαρισμένο  jupiter εσύ θα μου το αλλάξεις με τα αληθινά jupiter για να γίνει καλύτερο..με λίγα λόγια πιστεύω ότι αναλογικό synth θα πει καλύτερος ήχος..απλά διαφορετικός ήχος που είτε σαρεσει είτε όχι..

 

Edit: με πρόλαβες...

Εάν μας κάνει - μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα το κρατάμε.

 

Τα πάντα ξεκινάνε από την πηγή, ονόμασέ το όπως θες, synth - sampler - μουσικός - παραγωγός κλπ., για να καταλήξουν εκεί που τους αξίζει, εκεί που πρέπει.
απλώς η πηγή μπορεί να περάσει τόσα κύμματα που να γίνει αγνώριστη..αυτό θέλω να πω..

 

και ομως ο Hans Zimmer  χρησιμοποιεί vst με ενα fatar 88αρι
Για αυτό είπα τον Zimmer συγκεκριμένα :P

 

Ποιός παίζει, του VST η έξοδος που πάει και το βασικότερο τι παίζει;
Για του λόγου το αληθές πάρα πολλά soundtrack γίνονται μόνο από pc..ή σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό..χωρίς ορχήστρες, χωρίς sythia..απλά με ένα, δύο vst..

 

Σιγουρα δεν παιζει με εξοπλισμο home studio αυτο ειναι σιγουρο.
Αν όμως χρησιμοποιεί vst τι να το κάνεις τον υπερεξοπλισμό; από αυτα πάντως που έχω δει, μπορεί να χρησιμοποιήσει αληθινές ορχήστρες(ίσως για να κουβαλάει το όνομα της ορχήστρας το soundtrack και μόνο) ή κάποια περίεργα όργανα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σιγουρα δεν παιζει με εξοπλισμο home studio αυτο ειναι σιγουρο.

  :)

Το θέμα είναι να το καταλάβουν και κάποιοι... υπόλοιποι.

 

το τι παιζει: instrumental για ταινιες και μεγαλες παραγωγες.

Δεν εννοούσα τι είδος μουσικής παίζει αλλά τι παίζει μουσικά.

 

@ panosprog

Το κατάλαβα  :)

Απλά αυτά τα οποία ανέφερες, είναι σχετικά "μικρού" βεληνεκούς. Για παράδειγμα το Roland Juno D που ανέφερες όχι μόνο entry level είναι αλλά και κλειστού τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πανος,

Ηχο φορτωνεις απο οπου γουσταρεις, μεσω του προγραμματος Spectre που το κατεβαζεις απο το site της Waldorf. Απο θεμα συνθεσης ηχων τωρα, γινεται ενας ψιλοχαμος, το Blofeld ειναι για πολυ ψαξιμο. Δεν ειναι και οτι ευκολοτερο για ενα αρχαριο, αλλα δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη. Λιγο διαβασμα στο manual και πρακτικη και εισαι Οκ. Ειναι υπεροχο synth με τρελες δυνατοτητες.

Αν στο τελος κολλησεις, πατας το "Randomize Sound" και το synth παραγει ηχους τυχαια. Θα εχεις να παιζεις για ωρες και ωρες... ;D

Κατεβασε και το manual του παντως να του ριξεις ενα ματι.

Kαι παλι ευχαριστω Waterfall  η βοηθεια σου πολυτιμη δεν με ενδιαφερουν οι απειροι ηχοι απλα mellotron ,electric piano,acoustic  piano,hammond organ να καλυπτω ηχους των early 70's και ειμαι κομπλε ;D ;) Και παλι ευχαριστω :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν παιζει με εξοπλισμο home studio αυτο ειναι σιγουρο.

το τι παιζει: instrumental για ταινιες και μεγαλες παραγωγες.

35347_139250286099614_100000439312476_289242_1693392_n.jpg

Gear room του Hans zimmer  making "dark knight"

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  :)

Το θέμα είναι να το καταλάβουν και κάποιοι... υπόλοιποι.

Δεν εννοούσα τι είδος μουσικής παίζει αλλά τι παίζει μουσικά[/b

 

δεξιοτεχνικης αποψεως εννοειτε τοτε γιατι ισως εγω δεν καταλαβα την ερωτηση σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gear room του Hans zimmer
χαχα..αυτό πάντως είναι κάτι που και οι πιο vintagades δεν έχουν ακούσει "ζωντανό" :Ρ

 

δείτε εδώ πόσο ωραία βγαίνουν τα soundtrack με pc.. άντε έχει και ένα motif:P και δεν είναι καν απ' τον Zimmer..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου