Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφορά είναι τόσο αισθητή μεταξύ αναλογικού(πχ minitrube) και ψηφιακού(?) (mininova) ή είναι και λίγο πως να το πω...για τα εξειδικευμένα αυτιά..

Τριχες. 8)

Αυτο εχω να πω για τα "εξειδικευμένα αυτιά" που και καλα μπορουν να ξεχωρισουν ενα ψηφιακο virtual analoge απο ενα αναλογικο. Οπως και για τα "εξειδικευμένα αυτιά" που μπορουν_και καλα_να καταλαβουν τη διαφορα μεταξυ ενος Hammond B3 απο ενα ψηφιακο του κλωνο.

Τωρα το τι θα αγορασεις δεν μπορω να σου πω, οτι αρεσει στα δικα σου αυτια. Εγω εχω και το Blofeld και το Ultranova, και τα δυο ειναι φανταστικα synths, οποιο και να παρεις πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και τώρα μία ερώτηση τελείως off topic και φαντάζομαι χιλιοειπωμένη αλλά θα σκάσω αν δεν την πω.. έχω (αγορασμένο) ένα ακριβό vst το οποίο έχει ότι γουστάρεις samplarismeno..θες moog? θες oberheim; θες jupiter-8; τα έχει όλα..Τώρα η  ερώτηση..πες ότι εγώ έχω ένα αληθινό jupiter και το ηχογραφήσω, με τη κάρτα ήχου των 200 ευρώ..και παίξω ακριβώς το ίδιο με το jupiter του vst....τι θα ακουστεί καλύτερα;;;

 

και εγώ πάντως το ίδιο πιστεύω για αυτούς που λένε για τον "ψεύτικο" ήχο των virtual..αλλά φανταζόμουν ότι είμαι αρκετά noob για να τους καταλάβω..τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι τους θυμίζει τα παιδικά τους χρόνια.. και εγώ έχω αληθινό πιάνο..και vst πιάνο..

όταν θέλω να παίξω, παίζω με το αληθινό..όταν θέλω να ηχογραφώ βάζω vst και μάλιστα ο ήχος μου αρέσει περισσότερο;)

 

2)μου ψιλολύνεις τα χέρια αφού τα έχεις και τα δύο..λες τελικά ότι είναι θέμα του τι ήχος μαρέσει.. γιατί δεν θέλω να πάω για novation(που από όσο ακούω μου αρέσει πιο πολύ από blofeld) και να πω ότι τελικά την πάτησα...με καταλαβαίνεις φαντάζομαι;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::)Πραγματικά όμως όσα δεν φτάνει η αλεπού ... Τα κάνει κρεμασταρια....

Δυστυχώς είναι θέμα σπανιοτητας...

Μακάρι να είχες πρόσβαση σε ένα από αυτά τα μηχανήματα ώστε να δεις μόνος σου τη διάφορα....

 

Αλλά στη χώρα μας παίζουν επίσης και ασυνείδητοι οι οποίοι βάζουν κάποια νορμαλ μηχανήματα σε έξωπραγματικές τιμές (μια επίσκεψη στις αγγελίες κάθε στιγμή θα σε πείσει)

Οπότε στην τελική ναι για 500 euros είναι πιο value for money ένα VA...

 

Αλλά μην παμε μακρια (με jupiters/oberheims etc)

και ένα mopho/tetra με ένα ultranova/mini nova μπορείς να ξεχωρίσεις ποιο είναι τι..(hint: από το φίλτρα)

 

Για ήχο pendulum ένα καλό μηχάνημα με aggressive φίλτρα και κάποια καλά compressors και καλή μίξη (που είναι το παν....) και είσαι μέσα που λέει και η διαφήμιση.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες ότι εγώ έχω ένα αληθινό jupiter και το ηχογραφήσω, με τη κάρτα ήχου των 200 ευρώ..και παίξω ακριβώς το ίδιο με το jupiter του vst....τι θα ακουστεί καλύτερα;;;

Η ερωτηση μαλλον πρεπει να ειναι "ποσο πειστικα μπορει να ακουστει ενα VST και να πεισει τ'αυτια σου σαν Jupiter." Αν ειναι samplαρισμενο απο επαγγελματιες (που θα ειναι) το VST σου λογικα θα εχει καλυτερη ακουστικη ποιοτητα απο την ηχογραφηση του Jupiter που θα κανεις εσυ.

 

τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι τους θυμίζει τα παιδικά τους χρόνια..

Πανω απο τους μισους που εχουν τρελα με τα παλια αναλογικα synths (και μας πριζουν) τα εχουν δει μονο σε φωτογραφιες... :P

 

και εγώ έχω αληθινό πιάνο..και vst πιάνο..

όταν θέλω να παίξω, παίζω με το αληθινό..όταν θέλω να ηχογραφώ βάζω vst και μάλιστα ο ήχος μου αρέσει περισσότερο;)

Μαλλον γιατι το πιανο σου κοστιζει ισως 10 φορες κατω απο την τιμη του samplαρισμενου πιανου. 8) Αλλο ηχο εχει το upright πιανο σου που κοστιζει 1500 ευρω και αλλο ηχο εχει το

samplαρισμενο απο ειδικους Steinway των 60.000 ευρω.

 

Αγορασε λοιπον οτι αντεχει η τσεπη σου και κυριως οτι γουσταρουν τ'αυτια σου, σου λεω ξανα οτι οποιο απο τα δυο και αν διαλεξεις δεν θα το μετανιωσεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μαλλον πρεπει να ειναι "ποσο πειστικα μπορει να ακουστει ενα VST και να πεισει τ'αυτια σου σαν Jupiter." Αν ειναι samplαρισμενο απο επαγγελματιες (που θα ειναι) το VST σου λογικα θα εχει καλυτερη ακουστικη ποιοτητα απο την ηχογραφηση του Jupiter που θα κανεις εσυ.

Πανω απο τους μισους που εχουν τρελα με τα παλια αναλογικα synths (και μας πριζουν) τα εχουν δει μονο σε φωτογραφιες... :P

 

Hello :) μια παρεουλα είμαστε και λέμε την γνώμη μας... Δεν "πριζουμε" κανέναν ;)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερομαι σε σενα Mamonu.

Εσενα παντως δεν σε θυμαμαι και πολυ ενθερμο υποστηρικτη των αναλογικων, σε κατι παλιοτερα ποστς μεταξυ εμου και του Voyager (που ειναι αυτο το παιδι?... ;D)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερομαι σε σενα Mamonu.

Εσενα παντως δεν σε θυμαμαι και πολυ ενθερμο υποστηρικτη των αναλογικων, σε κατι παλιοτερα ποστς μεταξυ εμου και του Voyager (που ειναι αυτο το παιδι?... ;D)

 

Κοιτά να δεις... Δεν θέλω μόνο αναλογικά. Αλλά έχουν πιστεύω την αξία τους ηχητικά.

Εδώ και καιρό έχω το Jupiter 6 και το oberheim expander απο πολυφωνικα....και κάποιες παλιατζουρες Roland monos.  ;D

 

Και σαν ήχο το καθένα είναι πολύ καλό σε κάτι και όχι σε αλλά πράγματα... Το xpander σε pads και modulation possibilities και to Jupiter 6 σε aggression (διαφορετικό απο το 8 που είναι πιο γλυκό )

 

Αλλά επίσης μου αρέσουν και τα Yamaha fm και τα electron boxes.... Και πολλά αλλα

Αρα δεν είμαι αναλογικό-φονταμενταλιστης  :D ;D Μου αρεσουν οι ήχοι..

 

 

Τώρα για τον voyager... Μεγάλη ιστορία...  ;D Αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος  :P

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω μόνο αναλογικά. Αλλά έχουν πιστεύω την αξία τους ηχητικά.

Φυσικα και εχουν. Απλα η Θεοποιηση τους με τρελαινει, και μαλιστα απο ατομα που οπως ειπα δεν εχουν πιασει ποτε αναλογικο synth στα χερια τους. Κατα τα αλλα, γουσταρουμε και τα δυο, λεφτα να υπαρχουν να αγοραζουμε. 8)

Προσωπικα_και μια και μιλαμε για αναλογικα_εχω κολλημα με το Prophet 08 και ελπιζω καποια μερα να το αποκτησω. Φανταστικο synth, και σαν ηχος και σαν design, και κυριως, με λογικη τιμη γι αυτα που προσφερει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι τόσο αισθητή μεταξύ αναλογικού(πχ minitrube) και ψηφιακού(?) (mininova) ή είναι και λίγο πως να το πω...για τα εξειδικευμένα αυτιά..

 

 

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διάφορα ενός minitrube/minibrute  ;) με απο τα

πιο aggressive φίλτρα (Steiner) ....απο ένα VA σαν το mininova.....με dsp φίλτρα

We have a problem.... Μήπως να εψαχνες λίγο παραπάνω τι έχει το ένα και το άλλο...

 

Δεν λέω για όλα αλλά τα συγκεκριμένα μηχανήματα είναι μέρα και νύχτα

 

Και ναι το nova υπερτερεί στην πολυφωνία  ;). Κατα πολύ

 

ΥΓ. Ασχετο...Το editor του m-audio venom λέγεται vyzex.....  ;D :D ;D

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχουν. Απλα η Θεοποιηση τους με τρελαινει, και μαλιστα απο ατομα που οπως ειπα δεν εχουν πιασει ποτε αναλογικο synth στα χερια τους. Κατα τα αλλα, γουσταρουμε και τα δυο, λεφτα να υπαρχουν να αγοραζουμε. 8)

Προσωπικα_και μια και μιλαμε για αναλογικα_εχω κολλημα με το Prophet 08 και ελπιζω καποια μερα να το αποκτησω. Φανταστικο synth, και σαν ηχος και σαν design, και κυριως, με λογικη τιμη γι αυτα που προσφερει.

O Dave smith είναι θεός .

Η τουλάχιστον πολύ καλός engineer αλλά και μορφή του χώρου... ;D

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου