Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω πάρει καμία προσφορά..αλλά έχω ακούσει από άλλα άτομα που κάναν δίσκους γιατί θέλαν "επαγγελματικό" ήχο σε στούντιο και αυτό που συμπέρανα εγώ ακούγοντας το αποτέλεσμα ήταν πως και στις 2 περιπτώσεις τους κοροιδεψαν.. οι τιμές ήταν τραγικές..και θα προτιμούσα να ηχογραφήσω στο κινητό παρά να δώσω 500 ευρώ/κομμάτι για τέτοια αποτελέσματα...

 

Μάλλον μιλάς υποθετικά. Ή τα παιδιά της trance δεν στα μετέφεραν σωστά.

Τέτοιες τιμές δεν παίζουνε γενικώς σήμερα και από την άλλη στην Αθήνα υπάρχουν εξαιρετικά στούντιο με φοβερούς μηχανικούς ήχου και ηχολήπτες.

Όσο για το ποιος κοροιδεύει ποιον στο θέμα του ήχου...μάλλον κάποιοι κοροιδεύουν τον εαυτό τους για να μην...πληρώσουν...500 ευρώ το κομμάτι.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βεβαια δυσκολα φανταζόμαστε τον Vangelis να βγαίνει με λαπτοπ και CS80V, τον Jarre με το Minimonsta σε V-machine και τους Chemical Brothers με το Blofeld και το Mininova να κουνάνε ολοκληρα στάδια.

Τι να το κανει ο Παπ το CS80V? Εχει...8 original CS80 για να παιζει... ;D

Οσο για τα Blofeld/Mininova, τους πεφτουν λιγα? (των Chemical Brothers) Με τι παιζουν αυτοι, με custom synths? :P

 

@panosprog, το Blofeld οπως εγραψα και παραπανω εχει και 60ΜΒ ram για να φορτωσεις δικα σου samples, οποτε ολα γινονται. Μην περιμενεις βεβαια το samplαρισμενο Rhodes του Chick Corea που εχει το Motif XF, αλλα τη δουλεια σου θα την κανεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην τελική ο σωστός μουσικός φτιάχνει με αυτά που του ειναι διαθεσιμα οτι μπορεί...

Και δεν έχει δικαιολογίες .

+1000

Τελικά σου αρέσει ο ήχος σου μόνο ITB..? αν ναι... Δεν ειναι κακό....
ITB=?

 

Όσο για το ποιος κοροιδεύει ποιον στο θέμα του ήχου...μάλλον κάποιοι κοροιδεύουν τον εαυτό τους για να μην...πληρώσουν...500 ευρώ το κομμάτι.
Σου είπα..με βάση αυτό που άκουσα δεν θα έδινα ούτε 10 ευρώ..δεν σου είπα ότι δεν αξίζει να δώσεις 500 ευρώ το κομμάτι.. ;)

 

Βεβαια δυσκολα φανταζόμαστε τον Vangelis να βγαίνει με λαπτοπ και CS80V, τον Jarre με το Minimonsta σε V-machine και τους Chemical Brothers με το Blofeld και το Mininova να κουνάνε ολοκληρα στάδια.
εγώ πάντως φαντάζομαι τον  Hans Zimmer να χρησιμοποιεί vst:P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ligant αλλο να πας το κοματι σου  για mixing και mastering σε ενα studio σε μηχανικο ηχου και αλλο το θεμα προωθησης παραγωγης και κοπης cd για αγορα τα εχεις μπερδεψει η εγω καταλαβα κατι λαθος?

τα λεφτα για το πρωτο δεν ειναι πολλα αλλα για το δευτερο ειναι αναλογα την δισκογραφικη και το ποσες κοπιες θα κοψει καποιος η τελος παντον θεμα συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ligant αλλο να πας το κοματι σου  για mixing και mastering σε ενα studio σε μηχανικο ηχου και αλλο το θεμα προωθησης παραγωγης και κοπης cd για αγορα τα εχεις μπερδεψει η εγω καταλαβα κατι λαθος?
Ναι, δεν ήμουν αρκετά σαφής..οι περιπτώσεις που αναφέρω είναι για mixing και mastering(υποτίθεται) ώστε στο τέλος του έδιναν ένα cd να το μοιράσουν στους φίλους τους ή να το βάλουν στο youtube..αν με πιάνεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν ήμουν αρκετά σαφής..οι περιπτώσεις που αναφέρω είναι για mixing και mastering(υποτίθεται) ώστε στο τέλος του έδιναν ένα cd να το μοιράσουν στους φίλους τους ή να το βάλουν στο youtube..αν με πιάνεις..

 

Tώρα θα πω μια φράση χαζογκόμενας ξανθιάς .

Αυτό που λες "δεν υπάρχει".

500 ευρώ το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@panosprog, το Blofeld οπως εγραψα και παραπανω εχει και 60ΜΒ ram για να φορτωσεις δικα σου samples, οποτε ολα γινονται. Μην περιμενεις βεβαια το samplαρισμενο Rhodes του Chick Corea που εχει το Motif XF, αλλα τη δουλεια σου θα την κανεις.

Ευχαριστω φιλε Waterfall για την απαντηση θα μπορουσα π.χ να φορτωσω ηχους mellotron  στο Waldorf απο το g force m tron  .Και τελος θα το θεωρουσες ευκολο συνθεσαιζερ  για εναν αρχαριο .Τα μονα συνθεσαιζερ που εχουν περασει απο τα χερια μου ειναι ενα microkorg το οποιο πουληθηκε,ενα yamaha tg 55 (μπλιαχ )που μαζευει καπου σκονη δεν το χρησιμοποιησα σχεδον ποτε, ενα JEN μονοφωνικο ενος φιλου ειχε την πλακα του και τελος ενα Roland juno d του ιδιου φιλου αλλα πολυ τσιγκος βρε παιδι μου ???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ..αλλά αν δεν ασχολήσε επαγγελματικά και δεν θες να δίνεις περιουσίες πιστεύω είσαι μια χαρά και χωρίς αυτά.. πάντως για να δικαιώσουμε και τα vst..σου δίνουν δινατότητες που θα ήταν αδιανόητες παλιότερα..πχ να βάλεις 5-6 τέρατα analog συνθς όλα μαζί που μόνο αυτά κοστίζουν μια περιουσία(και άπειρο χώρο σε δεύτερη μοίρα)..ή να βάλεις 10 osc στο ίδιο patch....θα έλεγα πως είναι δύο κόσμοι και όχι κάτι καλύτερο και κάτι χειρότερο..

Για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Σαφώς και τα VST προσφέρουν κάποια πολύ βολικά πράγματα ειδικά για έναν χομπίστα και όχι μόνο. Είναι ευχάριστα, πολύ εύκολα, προσβάσιμα, φθηνά, πολλές φορές ακόμα και σπασμένα κλπ κλπ κλπ.

Όμως σε μία σοβαρή παραγωγή, είναι και άλλα πράγματα που "παίζουν" κι έχουν τον ρόλο τους.

 

Για να ξεκαθαρίσουμε.

Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως σε μία σοβαρή παραγωγή δεν θα χρησιμοποιηθεί κάποιο(α) VST επειδή είναι VST, έτσι;

Εάν μας κάνει - μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα το κρατάμε.

 

Ναι ρε συ, απλά εγώ λέω ότι θα αλλοιώσει αυτή τη ποιότητα του αναλογικού, όταν ας πούμε ακουστεί σε φτηνά ηχεία..όχι ότι θα επιρεάσει την πηγή..

Σωστά, απλά λέω ότι και τα δύο δέχονται ψηφιακή παρέμβαση..οπότε αλλοιώνονται αναλόγως

Τα πάντα ξεκινάνε από την πηγή, ονόμασέ το όπως θες, synth - sampler - μουσικός - παραγωγός κλπ., για να καταλήξουν εκεί που τους αξίζει, εκεί που πρέπει.

 

Μάλλον μιλάς υποθετικά. Ή τα παιδιά της trance δεν στα μετέφεραν σωστά.

Τέτοιες τιμές δεν παίζουνε γενικώς σήμερα και από την άλλη στην Αθήνα υπάρχουν εξαιρετικά στούντιο με φοβερούς μηχανικούς ήχου και ηχολήπτες.

Όσο για το ποιος κοροιδεύει ποιον στο θέμα του ήχου...μάλλον κάποιοι κοροιδεύουν τον εαυτό τους για να μην...πληρώσουν...500 ευρώ το κομμάτι.

:)

+1000 Το πιο πιθανό.

Οι περισσότεροι, άνευ σχετικής εμπειρίας, νομίζουν ότι από το δωμάτιο του σπιτιού τους θα παράγουν κάτι αντίστοιχο με αυτό που θα έκανε κάποιος... άλλος.

 

και ομως ο Hans Zimmer  χρησιμοποιεί vst με ενα fatar 88αρι  8)

Ποιός παίζει, του VST η έξοδος που πάει και το βασικότερο τι παίζει;

 

Αυτό που λες "δεν υπάρχει".

500 ευρώ το κομμάτι.

Εννοείς ότι είναι λίγα ή πολλά;  ;D

 

@ panosprog

Υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες μηχανημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου