Προς το περιεχόμενο

Αγορά synth για portable καταστάσεις-Novation Mininova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πας να αγορασεις ενα Jupiter, μετα μια αναλογικη κονσολα και μετα ενα tape recorder.

Και αρχισε να γραφεις.

Πουλα και τα CD σου και ξανααγορασε ολα τα αλμπουμς σου σε βινυλιο ή κασσετα. Μη σου πω και σε πλακα γραμμοφωνου.... ;D ;D

Μακρια απο οτιδηποτε ψηφιακο! Δαγκωνουν!scared2.gif

(ασε που μπορει να σε κακοχαρακτηρισουν μερικοι vintage lovers_παυλα ειδημονες_και μετα πως θα κοιμηθεις το βραδυ απ'την ντροπη σου?)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

συμφωνώ,οκ ρε Νεκτάριε..δεν τα έχουμε δει και ίσως να μην τα δούμε ποτέ εμείς οι νεώτεροι..αλλά ας μου απαντήσει κάποιος σε αυτό που λέω από πριν, πες ότι έχεις ένα jupiter αληθινό και ολοζώντανο, και έχεις φτιάξει τον υπερουάου αναλογικό ήχο, τι θα τον κάνεις;

 

Εαν είσαι μερακλής και συνειδητοποιημένος για το ΤΙ κάνεις και με το ΤΙ ασχολείσαι - και όχι ένας ακόμη ενθουσιώδης νέος που ανακάλυψε μόλις τον τροχό - θα το βάλεις στην θήκη του και θα πας να το ηχογραφήσεις σε ένα στούντιο.

Ότι κάνουν όλοι όσοι δεν το ΄χουν και όλοι όσοι θέλουν σοβαρό αποτέλεσμα και όχι να χάνουν την ώρα τους πατώντας ένα ντο ξύνοντας την μύτη και κοιτώντας το ταβάνι.

Μην μου πεις ότι κοστίζει θα γίνουμε μπίλιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο οτιδηποτε ψηφιακο! Δαγκωνουν!
Τελείως..χαχα

Εμένα πάντως μου φαίνεται vintagoloveria η όλη φάση hardware-virtual analog synth-vst κτλ..

 

Πραγματικά ρε παιδιά..δηλαδή όλοι όσοι τάζουν στα hardware analog κτλ synthia όπως είπαμε και στην αρχή θα την καταλάβουν την διαφορά...ή νομίζουν ότι θα την καταλάβουν;;...

 

 

Εαν είσαι μερακλής και συνειδητοποιημένος για το ΤΙ κάνεις και με το ΤΙ ασχολείσαι - και όχι ένας ακόμη ενθουσιώδης νέος που ανακάλυψε μόλις τον τροχό - θα το βάλεις στην θήκη του και θα πας να το ηχογραφήσεις σε ένα στούντιο.

Προφανώς εννοείς ότι αν είσαι σοβαρός και θες να κάνεις σοβαρή δουλειά..θα ακολουθήσεις την πορεία που λες.. και όμως Νεκτάριε..εγώ από όσο έχω δει..πχ αν πιάσεις την ηλεκτρονική μουσική(trance πχ) πάρα πολύ γνωστοί συνθέτες έχουν vst μόνο..ή σου λένε ότι ο ήχος του είναι παρόμοιος με το analog synth που ΕΧΟΥΝ στην κατοχή τους..

 

Μην μου πεις ότι κοστίζει θα γίνουμε μπίλιες.
Γιατί ρε συ; δεν είναι σημαντικό και αυτό; θα πουλήσεις το κορμί σου για να κάνεις μια ηχογράφηση:P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως Νεκτάριε..εγώ από όσο έχω δει..πχ αν πιάσεις την ηλεκτρονική μουσική(trance πχ) πάρα πολύ γνωστοί συνθέτες έχουν vst μόνο..ή σου λένε ότι ο ήχος του είναι παρόμοιος με το analog synth που ΕΧΟΥΝ στην κατοχή τους..

Γιατί ρε συ; δεν είναι σημαντικό και αυτό; θα πουλήσεις το κορμί σου για να κάνεις μια ηχογράφηση:P

 

αντε βρε; έτσι ΣΟΥ λένε;

βρε τα παλιόπαιδα...

για να τα λένε τα παιδιά έτσι θα είναι, αυτοί της trance ξέρουνε...!!!

όσο για την τιμή τώρα, για πέσμου τι προσφορές πήρες;

που ρώτησες; τι τιμές σου δώσανε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εμένα πάντως μου φαίνεται vintagoloveria η όλη φάση hardware-software synth-vst κτλ..

 

Πραγματικά ρε παιδιά..δηλαδή όλοι όσοι τάζουν στα hardware analog κτλ synthia όπως είπαμε και στην αρχή θα την καταλάβουν την διαφορά...ή νομίζουν ότι θα την καταλάβουν;;...

Πρέπει να έχεις την ανάλογη εμπειρία στο hardware έτσι ώστε να μπορείς να καταλάβεις την διαφορά. Αν τα βάλεις δίπλα - δίπλα στην ίδια κονσόλα τότε ή θα ακούσεις ή θα κάνεις ότι δεν ακούς.

 

Μπορεί κάποια πράγματα να μοιάζουν αλλά δεν είναι ακριβώς τα ίδια κι όχι μόνο στο θέμα του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεσω ενισχυσης και αναπαραγωγής, απο που κι ως που επηρεαζει την πηγή?

 

Αν περασεις ενα αναλογικό και ενα ψηφιακό συνθ απο ένα ψηφιακό μέσο, θα εχεις στη μια περιπτωση ενα αναλογικό και στην αλλη ενα ψηφιακο συνθ που περνανε απο ενα ψηφιακό μέσο.

 

Βεβαια δυσκολα φανταζόμαστε τον Vangelis να βγαίνει με λαπτοπ και CS80V, τον Jarre με το Minimonsta σε V-machine και τους Chemical Brothers με το Blofeld και το Mininova να κουνάνε ολοκληρα στάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί της trance ξέρουνε
για τη μουσική που γράφουν ξέρουν τι synth θέλουν καλύτερα από εμάς..

 

όσο για την τιμή τώρα, για πέσμου τι προσφορές πήρες;

που ρώτησες; τι τιμές σου δώσανε;

Δεν έχω πάρει καμία προσφορά..αλλά έχω ακούσει από άλλα άτομα που κάναν δίσκους γιατί θέλαν "επαγγελματικό" ήχο σε στούντιο και αυτό που συμπέρανα εγώ ακούγοντας το αποτέλεσμα ήταν πως και στις 2 περιπτώσεις τους κοροιδεψαν.. οι τιμές ήταν τραγικές..και θα προτιμούσα να ηχογραφήσω στο κινητό παρά να δώσω 500 ευρώ/κομμάτι για τέτοια αποτελέσματα...

όταν δεν ξέρεις και είσαι ένας νέος όπως λες.. πιστεύω εύκολα σε εκμεταλλεύονται και εσύ νομίζεις ότι έκανες τη δισκάρα που θα πουλήσεις..αυτά έχω δει εγώ..αυτά λέω..

 

Μπορεί κάποια πράγματα να μοιάζουν αλλά δεν είναι ακριβώς τα ίδια κι όχι μόνο στο θέμα του ήχου.
Συμφωνώ..αλλά αν δεν ασχολήσε επαγγελματικά και δεν θες να δίνεις περιουσίες πιστεύω είσαι μια χαρά και χωρίς αυτά.. πάντως για να δικαιώσουμε και τα vst..σου δίνουν δινατότητες που θα ήταν αδιανόητες παλιότερα..πχ να βάλεις 5-6 τέρατα analog συνθς όλα μαζί που μόνο αυτά κοστίζουν μια περιουσία(και άπειρο χώρο σε δεύτερη μοίρα)..ή να βάλεις 10 osc στο ίδιο patch....θα έλεγα πως είναι δύο κόσμοι και όχι κάτι καλύτερο και κάτι χειρότερο..

 

Το μεσω ενισχυσης και αναπαραγωγής, απο που κι ως που επηρεαζει την πηγή?
Ναι ρε συ, απλά εγώ λέω ότι θα αλλοιώσει αυτή τη ποιότητα του αναλογικού, όταν ας πούμε ακουστεί σε φτηνά ηχεία..όχι ότι θα επιρεάσει την πηγή..

 

Αν περασεις ενα αναλογικό και ενα ψηφιακό συνθ απο ένα ψηφιακό μέσο, θα εχεις στη μια περιπτωση ενα αναλογικό και στην αλλη ενα ψηφιακο συνθ που περνανε απο ενα ψηφιακό μέσο.
Σωστά, απλά λέω ότι και τα δύο δέχονται ψηφιακή παρέμβαση..οπότε αλλοιώνονται αναλόγως

 

Βεβαια δυσκολα φανταζόμαστε τον Vangelis να βγαίνει με λαπτοπ και CS80V, τον Jarre με το Minimonsta σε V-machine και τους Chemical Brothers με το Blofeld και το Mininova να κουνάνε ολοκληρα στάδια.
χαχα ναι ακούγεται κάπως.. ή να πηγαίνεις μέγαρο και να βλέπεις τους πιανίστες με midi keyboards. 8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρεστε με αν ειμαι λιγο εκτος θεματος(αλλιως να ανοιξω νεο) μιας και αναφερθηκε το Waldorf blofeld θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποια δειγματα  απο ηχους mellotron  η αν μπορει να γινει αυτο μεσω σαμπλερ και αν ναι απο ποια βιβλιοθηκη.Να σημειωσω οτι δεν ειμαι πληκτρας  απλα ενδιαφερομαι για καποιο hardware synth με ηχους mellotron ,elecric piano, acoustic piano,organ,η ειναι μονοδρομος η αποκτηση ενος Nord πολλα τα λεφτα  :'()

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική ο σωστός μουσικός φτιάχνει με αυτά που του ειναι διαθεσιμα οτι μπορεί...

Και δεν έχει δικαιολογίες .

 

Εχω ακούσει trance απο 19χρονο με plugins που ειναι φοβερή...

(Γιατί δούλεψε στη μίξη και στο gain staging κλπ)

 

Εχω ακούσει παπ#%ριες και απο full analog rigs.... Και με plugins τιγκα στα presets ....

 

Τελικά σου αρέσει ο ήχος σου μόνο ITB..? αν ναι... Δεν ειναι κακό....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου