Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για κάρτα σαν την maudio fast track pro


lb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την Scarlett πάει το κολυβο?  :P

 

Όπως είπες και μόνος σου, το άρθρο είναι πολύ καλό, οπότε έχεις ήδη βοηθηθεί.

 

Πρέπει να ξέρεις ότι όλες οι κάρτες κάτω από 300 ευρώ (άλλοι θα έλεγαν "κάτω από 1000 ευρώ") δεν έχουν αξιόλογες διαφορές στην ποιότητα ήχου (κάποιοι θα έλεγαν "δεν έχουν καμία διαφορά").

 

Οπότε, θα πάρεις αυτό που έχει α) τον απαραίτητο αριθμό εισοδο-εξόδων, β) την καλύτερη τιμή σε σχέση με το (α) και γ) την καλύτερη εμφάνιση.

 

Υπάρχουν ορισμένα μυστικά, που ελάχιστοι ξέρουν να σου πουν, π.χ. ότι και οι Focusrite και οι M-Audio δεν υποστηρίζουν Sleep Mode (το οποίο υποστηρίζουν ΟΛΑ τα σύγχρονα λειτουργικά συστήματα) δηλαδή κρασάρουν τον υπολογιστή αν κοιμηθεί και μετά ξυπνήσει μόνος του...  ή ότι το control panel των καρτών της Native Instruments είναι για τα σκουπίδια...  ή ότι οι M-Audio εξακολουθούν να έχουν πολύ σταθερούς drivers.

 

Προσωπικά, δε θα ξόδευα και πολύ χρόνο στο όλο δίλλημα (παρ' ότι αν είναι η πρώτη σου "καλή" κάρτα, είμαι βέβαιος ότι έχεις ενθουσιαστεί), διότι δεν αξίζει ο κόπος.

 

----

 

Σε σχέση με τον υπαινιγμό που έκανα περί κίτρινης διαφήμισης, παρ' ότι έχω πεισθεί (εξ' αιτίας του προσωπικού σου μηνύματος) ότι συνέβη άθελά σου, επιμένω ότι όντως συνέβη. Στο μέλλον, άνθρωποι που κρίνουν σκόπιμο να απαντήσουν σε κάτι που έγραψα - αντί να απαντήσουν στο ερώτημα του OP, αν βέβαια έχουν κάτι να πουν - καλό θα είναι να ενημερώνονται καλύτερα και να αποφεύγουν τους χαρακτηρισμούς όπως "επίθεση" ή άλλες γελοιότητες, για κάτι που άλλωστε συνέβη μπροστά στα μάτια όλων μας. Και αν ο νέος φίλος δεν έχει εμπειρία στα φόρουμ (όπως εγώ δεν έχω εμπειρία φερσίματος σε βουδιστικούς ναούς π.χ.) δεν υπάρχει τίποτε μεμπτό στο να του γίνονται υποδείξεις μέχρι να μάθει ποια είναι τα σωστά φερσίματα, άλλωστε ΕΤΣΙ το πήρε ο άνθρωπος. Οτιδήποτε άλλο είναι παραίνεση σε αναρχική και ανόητη συμπεριφορά από εκείνες που τελικά δημιουργούν προβλήματα. Τέλος, όποιος σχεδιάζει να γίνει και δικηγόρος μετά την μουσική του καριέρα, να μας ενημερώσει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειμαι πανασχετος με το θεμα αλλα οταν εψαχνα μου ειχαν πει για αυτην οτι ειναι καλη

http://www.thomann.de/gr/m_audio_fast_track_c400_bundle.htm

θα μου πειτε ασχετος αλλα ποσταρεις...απλως επειδη μου ειχαν πει οτι εχει αναλογιες με την fast track pro.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πανασχετος με το θεμα αλλα οταν εψαχνα μου ειχαν πει για αυτην οτι ειναι καλη

http://www.thomann.de/gr/m_audio_fast_track_c400_bundle.htm

θα μου πειτε ασχετος αλλα ποσταρεις...απλως επειδη μου ειχαν πει οτι εχει αναλογιες με την fast track pro.

 

 

Τις είχα και τις δύο (κάθε μία στον καιρό της) και επιβεβαιώνω ότι είναι πολύ παρόμοιες κάρτες. Να ξέρετε για την C400 ότι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ πλαστική, κάτι που δε φαίνεται στις φωτογραφίες της, όπου υπάρχει μία απατηλή γυαλάδα που την κάνει να φαίνεται αλουμινένια. Αυτό δεν έχει σχέση με τον ήχο της αλλά ΕΙΝΑΙ ένα μεγάλο ξενέρωμα και κάνει τα χειριστήρια της να μοιάζουν φθηνά και "ψεύτικα".

 

Το software της βέβαια (και ο driver) είναι εντελώς M-Audio, πολύ καλά δηλαδή για τα χρήματά τους. Οπότε δίνω "ναι" στη κάρτα, αλλά λέω ότι κάποιος πρέπει να τη δει πριν την αγοράσει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ορισμένα μυστικά, που ελάχιστοι ξέρουν να σου πουν, π.χ. ότι και οι Focusrite και οι M-Audio δεν υποστηρίζουν Sleep Mode (το οποίο υποστηρίζουν ΟΛΑ τα σύγχρονα λειτουργικά συστήματα) δηλαδή κρασάρουν τον υπολογιστή αν κοιμηθεί και μετά ξυπνήσει μόνος του... 

 

Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Προσωπικά, έχω μια Focusrite Saffire 6 USB σε Windows 7 και κανένα κρασάρισμα δε μου έχει συμβεί όταν επαναφέρω τον υπολογιστή από sleep mode. Απ' την άλλη δεν επανέρχεται μόνος του, όπως γράφεις, αλλά πάντα μετά από δική μου παρέμβαση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μέλλον, άνθρωποι που κρίνουν σκόπιμο να απαντήσουν σε κάτι που έγραψα - αντί να απαντήσουν στο ερώτημα του OP

Προσωπικα δεν εχω τιποτα μαζι σου, αλλα και εσυ δεν απαντησες στα ερωτηματα του ΟΡ

 

αν βέβαια έχουν κάτι να πουν

Τι να του πω για κατι που δεν εχω δοκιμασει και δεν ξερω τι προβληματα μπορει ας πουμε να παρουσιαζει στη χρηση του. Το μονο που μπορουσα να του πω ειναι οτι μπορει να γραψει αυτα που θελει με καποια απο αυτες τις καρτες.

 

καλό θα είναι να ενημερώνονται καλύτερα και να αποφεύγουν τους χαρακτηρισμούς όπως "επίθεση" ή άλλες γελοιότητες, για κάτι που άλλωστε συνέβη μπροστά στα μάτια όλων μας.

Καμια επιθεση ησα ησα σου πα και σορυ. Βασικα μονο εσυ εδειξες να ασχολησε με το θεμα της κιτρινης διαφημισης

 

Και αν ο νέος φίλος δεν έχει εμπειρία στα φόρουμ (όπως εγώ δεν έχω εμπειρία φερσίματος σε βουδιστικούς ναούς π.χ.) δεν υπάρχει τίποτε μεμπτό στο να του γίνονται υποδείξεις μέχρι να μάθει ποια είναι τα σωστά φερσίματα

Κανενα προβλημα, αλλα υπαρχουν πολοι τροποι για να γινει αυτο.

 

Οτιδήποτε άλλο είναι παραίνεση σε αναρχική και ανόητη συμπεριφορά από εκείνες που τελικά δημιουργούν προβλήματα.

Καλα σε αυτο συμφωνω με χιλια.

 

Τέλος, όποιος σχεδιάζει να γίνει και δικηγόρος μετά την μουσική του καριέρα, να μας ενημερώσει.

Θα σου στειλω καρτουλα (οχι ηχου).

 

Οπότε, θα πάρεις αυτό που έχει α) τον απαραίτητο αριθμό εισοδο-εξόδων, β) την καλύτερη τιμή σε σχέση με το (α) και γ) την καλύτερη εμφάνιση.

 

Υπάρχουν ορισμένα μυστικά, που ελάχιστοι ξέρουν να σου πουν, π.χ. ότι και οι Focusrite και οι M-Audio δεν υποστηρίζουν Sleep Mode (το οποίο υποστηρίζουν ΟΛΑ τα σύγχρονα λειτουργικά συστήματα) δηλαδή κρασάρουν τον υπολογιστή αν κοιμηθεί και μετά ξυπνήσει μόνος του...  ή ότι το control panel των καρτών της Native Instruments είναι για τα σκουπίδια...  ή ότι οι M-Audio εξακολουθούν να έχουν πολύ σταθερούς drivers.

Τελος Μπραβο που εδωσες καποιες χρησιμες πληροφοριες. Αυτο με το sleep mode το εχω ακουσει και εγω, αλλα δεν το εχω παθει ποτε με την M-audio - Fast track USB. Επισης για τις M-audio να πω οτι αναβαθμιζουν σχετικα συχνα τους drivers, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι παντα καλο για το καθε συστημα, σε αντιθεση π.χ. με την Presonus χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι θα εχεις καποιο προβλημα με την Presonus. Εγω με την Presonus Firestudio 26x26 δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα, δουλευει ρολοϊ και χρησιμοποιω τους drivers που ειχε το cd οταν την πηρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να το εξηγήσεις λίγο αυτό; Προσωπικά, έχω μια Focusrite Saffire 6 USB σε Windows 7 και κανένα κρασάρισμα δε μου έχει συμβεί όταν επαναφέρω τον υπολογιστή από sleep mode. Απ' την άλλη δεν επανέρχεται μόνος του, όπως γράφεις, αλλά πάντα μετά από δική μου παρέμβαση.

 

 Πριν μερικές ημέρες, αφού πρώτα απευθύνθηκα στο Bon Studio και δεν υπήρχε έτοιμη απάντηση, τηλεφώνησα στη Focusrite και με συνέδεσαν με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης. Ρώτησα αν οι Scarlet υποστηρίζουν sleep mode (έχοντας ήδη γευθεί το ότι οι M-Audio δεν υποστηρίζουν) και ο κύριος στην άλλη άκρη της γραμμής μου είπε ότι, όχι δεν υποστηρίζουν, ούτε αυτές αλλά ούτε και τα άλλα μοντέλα της εταιρείας USB ή Firewire. Συμπλήρωσε ότι όντως έχουν μερικές διάσπαρτες αναφορές από πελάτες που τους λένε ότι λειτουργεί το όλο πράγμα (εσύ πρέπει να είσαι σε αυτή τη κατηγορία), αλλά έχουν επίγνωση ότι τις περισσότερες φορές δεν λειτουργεί.

 

Για όσους μας διαβάζουν και δεν καταλαβαίνουν, υποστήριξη sleep mode σημαίνει ότι όταν ο υπολογιστής πέφτει για ύπνο (σαν αποτέλεσμα ενεργοποίησης του μηχανισμού εξοικονόμησης ενέργειας) και μετά από ώρα τον "ξυπνήσουμε", η κάρτα ήχου πρέπει να συνεχίσει να λειτουργεί χωρίς επανεκίννηση ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια. Οι Μ-Audio όχι απλώς δεν το υποστηρίζουν, αλλά το πουλάνε κιόλας σαν feature, ενώ για τις Focusrite σας έγραψα πιο πάνω. Οι Native Instruments το υποστηρίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα, και το ίδιο ισχύει για όλες τις κάρτες που παίζουν μαζί με Mac (Apogee, Motu, Metric Halo).

 

Το αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό το θέμα ή όχι, είναι υποκειμενικό: οι φορητοί υπολογιστές π.χ. "κοιμούνται συχνά", ενώ το ίδιο ισχύει για όλα τα σύγχρονα desktop. Οπωσδήποτε, προτιμώ να βλέπω software που να λειτουργεί σωστά και όμορφα, από το να πιστέψω την M-Audio / Digidesign.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές ημέρες, αφού πρώτα απευθύνθηκα στο Bon Studio και δεν υπήρχε έτοιμη απάντηση, τηλεφώνησα στη Focusrite και με συνέδεσαν με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης. Ρώτησα αν οι Scarlet υποστηρίζουν sleep mode (έχοντας ήδη γευθεί το ότι οι M-Audio δεν υποστηρίζουν) και ο κύριος στην άλλη άκρη της γραμμής μου είπε ότι, όχι δεν υποστηρίζουν, ούτε αυτές αλλά ούτε και τα άλλα μοντέλα της εταιρείας USB ή Firewire. Συμπλήρωσε ότι όντως έχουν μερικές διάσπαρτες αναφορές από πελάτες που τους λένε ότι λειτουργεί το όλο πράγμα (εσύ πρέπει να είσαι σε αυτή τη κατηγορία), αλλά έχουν επίγνωση ότι τις περισσότερες φορές δεν λειτουργεί.

 

Για όσους μας διαβάζουν και δεν καταλαβαίνουν, υποστήριξη sleep mode σημαίνει ότι όταν ο υπολογιστής πέφτει για ύπνο (σαν αποτέλεσμα ενεργοποίησης του μηχανισμού εξοικονόμησης ενέργειας) και μετά από ώρα τον "ξυπνήσουμε", η κάρτα ήχου πρέπει να συνεχίσει να λειτουργεί χωρίς επανεκίννηση ή οποιαδήποτε άλλη ενέργεια. Οι Μ-Audio όχι απλώς δεν το υποστηρίζουν, αλλά το πουλάνε κιόλας σαν feature, ενώ για τις Focusrite σας έγραψα πιο πάνω. Οι Native Instruments το υποστηρίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα, και το ίδιο ισχύει για όλες τις κάρτες που παίζουν μαζί με Mac (Apogee, Motu, Metric Halo).

 

Το αν κάποιον τον ενδιαφέρει αυτό το θέμα ή όχι, είναι υποκειμενικό: οι φορητοί υπολογιστές π.χ. "κοιμούνται συχνά", ενώ το ίδιο ισχύει για όλα τα σύγχρονα desktop. Οπωσδήποτε, προτιμώ να βλέπω software που να λειτουργεί σωστά και όμορφα, από το να πιστέψω την M-Audio / Digidesign.

 

 

 

Καλημερα

τωρα με προβληματισες αρκετα  ???

 

ειχα βαλει πλωρη για αυτην εδω λογω:

 

http://global.focusrite.com/firewire-audio-interfaces/saffire-pro-24-dsp

 

 

DSP ,VRM  και firewire μιας και πιγα σε imac.

λες να εχω θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το M BOX mini 2 της Digidesingn ,δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα στο sleep mode ,απλά τελευταία ,όλο και πιο συχνά αντιμετωπίζω προβλήματα που με αναγκάζουν να αφαιρώ το usb και να επανεκκινώ τη κάρτα αφού έχω βγει και από το πρόγραμμα.

Συνήθως το παθαίνω ,όταν αλλάζω το βύσμα από τα μόνιτορ στα ακουστικά, αλλά κάποιες φορές δείχνει να μπλοκάρει ακόμα και όταν ανοίγω το μίντι ,ή όταν ανοίγω τα ηχεία αφού έχει ξεκινήσει το πρόγραμμα.

Κάποιες φορές μου βγάζει ένα error που δεν μπόρεσα να βρω τι σημαίνει ,άλλες πάλι ,ότι το ''ρολόι'' δεν είναι συγχρονισμένο.Κάποιες στιγμές υποθέτω πως μπορεί να είναι και η υποδοχή του usb στη κάρτα που δείχνει να έχει έναν τζόγο σε σχέση με το βύσμα.

 

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα περί του προβλήματος ευπρόσδεκτη η άποψή του .

Χρησιμοποιώ pro tools LE 8 σε windows xp pro  

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ pro tools LE 8 σε windows xp pro  

 

Τα Windows XP Pro, δεν έχουν sleep mode, όπως εννοείται σε σύγχρονα λειτουργικά. Ήταν πάντα ένα από τα σημεία που έδιναν "πάτημα" στους Μακάδες να μας κάνουν πλάκα. Η συζήτηση για το sleep mode αφορά τα Vista και τα Windows 7 (για τα 8, λίγες μέρες ακόμη).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου