Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε καλωδιο Midi to Usb σε e-drums


likos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια και απο εμενα και Συγχαρητηρια για το forum σας.

 

Ας μπω στο θεμα...

Εχω τα Millenium 400 e-drums DD506

Επισης εχω ενα λαπτοπ και εχω εγκαταστησει το Reaper και σε αυτο το Ezdrummer.

Τα Millenium 400 εχουν θυρα usb αλλα απο οτι καταλαβα το Ezdrummer μονο midi αναγνωριζει.Γιατι λιγο που πειραματιστηκα και συνδεσα τα Millenium 400 με usb στο Εz drummer δεν μπορεσα να το κανω να τα αναγνωρισει (αμα ξερει καποιος γιαυτο ας βοηθησει).

 

Η ερωτησεις μου ειναι:

1:Tι καλωδιο Midi to Usb να παρω?

2:Με ανταπτορα η χωρις?

3:Γινετε να μου προτεινετε μερικα σε λινκ?

4:Τα καλωδια ειναι για ολα τα e-drums το ιδιο (Γιατι εγω εχω τα Millenium 400 αλλος εχει alesis πχ)?

5:Και με αυτο το καλωδιο θα κανω δουλεια?Να μπορεσω να δουλεψω με τα drums και το Ezdrummer?

 

Λιγο που κοιταξα πολυ ακριβο ειναι το συγκεκριμενο καλωδιο.

Οτι βοηθεια θα ηταν χρησιμη ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω φίλε μου χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι στο midi configuration του reaper .Έχω τα eazy drums και δουλεύουν με καλώδιο usb συνδεμένο με keyboard .(τα ηλεκτρονικά drums εiναι ουσιαστικά ένα μικρο midi keyboard)Δοκίμασε να τα τρέξεις stand alone χωρίς τον reaper η δοκίμασε ένα demo των fl αν και εκεί θέλει ψάξιμο στις ρυθμίσεις midi. Άμα χρειάζεσαι βοήθεια για το fl πες μου.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχω τα Millenium 400 e-drums DD506

Επισης εχω ενα λαπτοπ και εχω εγκαταστησει το Reaper και σε αυτο το Ezdrummer.

Τα Millenium 400 εχουν θυρα usb αλλα απο οτι καταλαβα το Ezdrummer μονο midi αναγνωριζει.

Εννοείς πληροφορίες MIDI (όχι είσοδο - σύνδεση MIDI). Σαφώς και τα μουσικά προγράμματα αναγνωρίζουν μόνο Midi ή και Midi, π.χ. Audio & Midi.

 

Γιατι λιγο που πειραματιστηκα και συνδεσα τα Millenium 400 με usb στο Εz drummer δεν μπορεσα να το κανω να τα αναγνωρισει (αμα ξερει καποιος γιαυτο ας βοηθησει).

Δεν το γνωρίζω το Millenium, άσχετα εάν έχει και θύρες MIDI, αφού έχει θύρα USB, πιθανόν να υπάρχει κάποια ρύθμιση από το μηχάνημα που να ορίζεις τι να κάνει. Δηλαδή το USB της e-drums να εκτελεί και χρέει MIDI (Midi Interface). Μπορεί κι όχι, δεν το γνωρίζω καθόλου το συγκεκριμένο μηχάνημα. Διάβασε το manual.

 

Διαφορετικά θες USB to MIDI intrerface.

 

Η ερωτησεις μου ειναι:

1:Tι καλωδιο Midi to Usb να παρω?

USB to MIDI interface είναι.

Δηλαδή κάτι σαν αυτό, ή παρόμοιο.

 

2:Με ανταπτορα η χωρις?

Τι εννοείς αντάπτορα; Δεν κατάλαβα.

Δεν είναι αντάπτορας. Είναι interface (διασυνδετικό). Δεν είναι ένα "απλό" καλώδιο, έχει κύκλωμα μέσα.

 

3:Γινετε να μου προτεινετε μερικα σε λινκ?

Πιό πάνω σου έδωσα κάποιο παράδειγμα.

 

4:Τα καλωδια ειναι για ολα τα e-drums το ιδιο (Γιατι εγω εχω τα Millenium 400 αλλος εχει alesis πχ)?

Αν μιλάμε για MIDI είναι όλα τα ίδια. Πρόσεξε τα no name.

 

5:Και με αυτο το καλωδιο θα κανω δουλεια?Να μπορεσω να δουλεψω με τα drums και το Ezdrummer?

Ναι, αφού κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις και στον υπολογιστή ή/καί στο software σου.

 

Λιγο που κοιταξα πολυ ακριβο ειναι το συγκεκριμενο καλωδιο.

Σχετικό, εξαρτάται. Είπαμε δεν είναι καλώδιο, είναι interface.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου. Εχω τα Alesis DM10 αλλα φανταζομαι οτι με παρομοιο τροπο δουλευουν και τα Millenium.

Κατ'αρχας οταν τα συνδεεις για πρωτη φορα με USB εγκαθισταται ενας driver. Βαλε το USB καλωδιο στο module των drums και ανοιξε το. Οταν bootaρει, συνδεσε το αλλο ακρο στο PC. Πρεπει να ακουστει ο χαρακτηριστικος ηχος των windows, οπως οταν συνδεεις οποιαδηποτε USB συσκευη. Ανοιξε το Reaper και πηγαινε: Options>Preferences>MIDI Devices. Βλεπεις καποια αναφορα στο Millenium στα δεξια του παραθυρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε.

Κατ αρχην πρεπει να ξερεις οτι με καλωδιο USB to MIDI, ΔΕΝ θα κάνεις δουλειά. Ουτε με αυτό της Roland, ουτε με κανένα τετοιο και θα δωσεις τσαμπα λεφτά.

 

Ο λόγος ειναι ο εξης. Οταν συνδεονται δυο συσκευες μέσω MIDI, η μία πρεπει απαραιτητα να λειτουργει σαν HOST και η αλλη σαν SLAVE. Oλα τα MIDI to USB interfaces που κυκλοφορουν έχουν σχεδιαστεί να λειτουργουν με την πλευρά του USB συνδεμενη στον υπολογιστή ώστε να είναι HOST ο υπολογιστής. Αν πάρεις ενα τετοιο USB to MIDI interface και συνδεσεις την USB μεριά του στα ηλεκτρονικά τύμπανα σου, τότε το καλωδιο ΔΕΝ θα λειτουργησει γιατί απλά δεν θα υπάρχει καποιος HOST αφου και τα τυμπανα (τα Millenium στην προκειμενη περιπτωση) αλλα και το USB to MIDI, θα ειναι και τα δύο SLAVE και αρα δε θα λειτουργει κανενα απο τα δυο αφου δεν θα υπαρχει HOST.

 

Αναλογο πρόβλημα με αυτό που έχεις έχουν πολλά προϊόντα. Για παραδειγμα πεταλιέρες. που έχουν πανω USB αλλα όχι και το κλασικο πενταπινο MIDI. Αν για παράδειγμα προσπαθησεις να συνδεσεις μια Zoom G3 που έχει USB MIDI interface, με ένα MID πετάλι για αλλαγή των patches, με ενα USB to MIDI interface ΧΩΡΙΣ να παρεμβαλεται καποιος υπολογιστής σαν HOST, θα δεις οτι απλα δε θα λειτουργησει.

 

Ετσι λοιπον εχεις μια και μονο λύση. Πρεπει να βρεις ενα τροπο να αναγνωρίσει ο υπολογιστής σου κατ αρχην, και το Reaper μετά, τα Millenium σαν MIDI interface συνδεοντας τα απ ευθειας πανω στο USB του υπολογιστή σου. Χρειαζεσαι δηλαδη drivers που να κάνουν αυτή τη δουλειά. Αν δεν βρεις τους κατάλληλους drivers τότε ότι και να κάνεις δεν προκειται να κανεις τη δουλειά που θέλεις με κανενα καλωδιο και με κανένα USB to MIDI interface αφού ΟΛΑ έχουν φτιαχτει για να συνδέεται η πλευρά του USB στον υπολογιστή και η πλευρά του 5-πiνου MIDI στο όργανο (keyboard, edrums ή οτιδηποτε άλλο) καί όχι το ανάποδο.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε.

Κατ αρχην πρεπει να ξερεις οτι με καλωδιο USB to MIDI, ΔΕΝ θα κάνεις δουλειά. Ουτε με αυτό της Roland, ουτε με κανένα τετοιο και θα δωσεις τσαμπα λεφτά.

 

Ο λόγος ειναι ο εξης. Οταν συνδεονται δυο συσκευες μέσω MIDI, η μία πρεπει απαραιτητα να λειτουργει σαν HOST και η αλλη σαν SLAVE. Oλα τα MIDI to USB interfaces που κυκλοφορουν έχουν σχεδιαστεί να λειτουργουν με την πλευρά του USB συνδεμενη στον υπολογιστή ώστε να είναι HOST ο υπολογιστής. Αν πάρεις ενα τετοιο USB to MIDI interface και συνδεσεις την USB μεριά του στα ηλεκτρονικά τύμπανα σου, τότε το καλωδιο ΔΕΝ θα λειτουργησει γιατί απλά δεν θα υπάρχει καποιος HOST αφου και τα τυμπανα (τα Millenium στην προκειμενη περιπτωση) αλλα και το USB to MIDI, θα ειναι και τα δύο SLAVE και αρα δε θα λειτουργει κανενα απο τα δυο αφου δεν θα υπαρχει HOST.

 

Αναλογο πρόβλημα με αυτό που έχεις έχουν πολλά προϊόντα. Για παραδειγμα πεταλιέρες. που έχουν πανω USB αλλα όχι και το κλασικο πενταπινο MIDI. Αν για παράδειγμα προσπαθησεις να συνδεσεις μια Zoom G3 που έχει USB MIDI interface, με ένα MID πετάλι για αλλαγή των patches, με ενα USB to MIDI interface ΧΩΡΙΣ να παρεμβαλεται καποιος υπολογιστής σαν HOST, θα δεις οτι απλα δε θα λειτουργησει.

 

Ετσι λοιπον εχεις μια και μονο λύση. Πρεπει να βρεις ενα τροπο να αναγνωρίσει ο υπολογιστής σου κατ αρχην, και το Reaper μετά, τα Millenium σαν MIDI interface συνδεοντας τα απ ευθειας πανω στο USB του υπολογιστή σου. Χρειαζεσαι δηλαδη drivers που να κάνουν αυτή τη δουλειά. Αν δεν βρεις τους κατάλληλους drivers τότε ότι και να κάνεις δεν προκειται να κανεις τη δουλειά που θέλεις με κανενα καλωδιο και με κανένα USB to MIDI interface αφού ΟΛΑ έχουν φτιαχτει για να συνδέεται η πλευρά του USB στον υπολογιστή και η πλευρά του 5-πiνου MIDI στο όργανο (keyboard, edrums ή οτιδηποτε άλλο) καί όχι το ανάποδο.

 

 

 

 

 

 

attachment.php?attachmentid=8049&stc=1&d=1341230977

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα τα MIDI to USB interfaces που κυκλοφορουν έχουν σχεδιαστεί να λειτουργουν με την πλευρά του USB συνδεμενη στον υπολογιστή ώστε να είναι HOST ο υπολογιστής. Αν πάρεις ενα τετοιο USB to MIDI interface και συνδεσεις την USB μεριά του στα ηλεκτρονικά τύμπανα σου, τότε το καλωδιο ΔΕΝ θα λειτουργησει γιατί απλά δεν θα υπάρχει καποιος HOST αφου και τα τυμπανα (τα Millenium στην προκειμενη περιπτωση) αλλα και το USB to MIDI, θα ειναι και τα δύο SLAVE και αρα δε θα λειτουργει κανενα απο τα δυο αφου δεν θα υπαρχει HOST.

4124165.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για να βοηθησω δειτε αυτη την εικονα

Module-1.jpg

 

εχει και υποδοχη Midi (in/out) και usb

INSECT

 

πρωτα θα κανω αυτο που ειπες αν και δεν το νομιζω οτι θα πετυχει

Δοκιμασα και με το ezdrummer solo και παλι δεν το αναγνωρισε με usb

 

Μανώλης Χναράκης

 

ξερω ποιο ειναι το καλωδιο απλα το ezdrummer με το reaper που εχω δεν αναγνωριζει την συνδεση των νταμς μου μονο με το usb

to διασυνδετικό που λες δεν το εχουν ολα τα καλωδια midi to usb υπαρχουν και χωρις διασυνδετικό γιαυτο ρωτησα με διασυνδετικό η χωρις.

και το manual δεν γραφει κατι τετοιο

 

immortalx

 

αυτο που λες το εκανα

σε εσενα δουλεψε κανονηκα με τα alesis?

με usb καλωδιο?

 

και επισης ακουσα οτι τα καλωδια midi to usb εχουν καποια καθυστερηση

Δλδ στον ηχο οταν συνδεσεις τα e-drums με το ezdrummer

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε εμενα με Alesis και midi over USB δουλευει κανονικα και χωρις latency.

Τσεκαρες στο Reaper τελικα και δεν το αναγνωριζει; Πιθανοτατα να ισχυει αυτο που ειπε ο Μανωλης και να χρειαστει να ενεργοποιησεις/αλλαξεις καποια επιλογη στο module. Ψαξε λιγο το menu του μηπως υπαρχει καποια επιλογη για MIDI. Τι λειτουργικο συστημα εχεις;

Περιεγραψε ακριβως τα βηματα που ακολουθεις για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου