Προς το περιεχόμενο

Ως αρχάριος, είμαι "αντάξιος" καλής κιθάρας?


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι μπορώ σε κάποιο βαθμό να καταλάβω τις ανησυχίες του φίλου... Το θέμα είναι απλό αλλά έχει και αρκετές διαστάσεις που σηκώνουν κουβέντα...

 

Όλοι θα έχουμε τύχει σε κιθαρομάγαζα, να αγοράζει κάποια πανάκριβη κιθάρα ή ενισχυτή κάποιος εμφανώς "αρχάριος" ή έστω με μικρές δυνατότητες "μουσικός"... Από την άλλη, όλοι έχουμε δει φθηνές κιθάρες να ακούγονται πανέμορφα στα χέρια ενός καλού παίχτη...

 

Δεν υπάρχουν όργανα για αρχάριους, όργανα για παιχταράδες και όργανα μέτριους... Υπάρχουν διαφορετικές κιθάρες για κάθε γούστο, χέρι και πορτοφόλι...

 

Το βασικό είναι να νιώσεις ότι το καλό όργανο ΔΕΝ σε κάνει αυτομάτως παιχταρά... Οκ, μπορεί να βγάλεις καλύτερο ήχο, μπορεί να κάνεις πιο εύκολα bends και legato αλλά δεν θα σου παίξει το όργανο νέες φράσεις... Δεν θα σου φτιάξει τα nuances της τεχνικής σου... Ίσως τα αναδείξει περισσότερο εφόσον υπήρχαν σε κάποιο βαθμό...

 

Για να το κλείσω... Όλες τις κιθάρες μου γουστάρω να τις λιώνω κανονικά... Να τις ταλαιπωρώ!!! Να παίζω σε κάθε χορδή, σε κάθε τάστο, να μην αφήνω τίποτα "απάτητο"  ;D ;D

 

Κάνε και εσύ το ίδιο χωρίς τύψεις... Γούσταρες και την αγόρασες!!! Μην συγκρίνεσαι με άλλους, όποιοι και αν είναι γιατί πάντα θα υπάρχουν καλύτεροι!! Ναι, αλλά αυτοί παίζουν την μουσική που έχουν "αυτοί" στο κεφάλι τους! Όχι αυτήν που βρίσκεται στο δικό σου!!! Και αυτό είναι γεγονός ανεξάρτητο της κιθάρας με την οποία παίζεις!!!

 

Βρες τον λόγο που παίζεις μουσική! Παίζεις για να διασκεδάζεις ? Για να βγάζεις λεφτά? Βρες τον λόγο που το κάνεις... Άν κολλάς στο θέμα προσωπική εξέλιξη και βελτίωση, τότε πραγματικά μιλάμε για lifetime target που θα χρειαστεί μεγάλη πάλη με τον εαυτό σου για να αντέξεις...  ;) ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλτατε Grey,ολοι μας εχουμε "χαλαστει",πληγωθει η πειραχτει απο αλλους και καποιες φορες το ιδιο μπορει να εχουμε κανει κι εμεις αντιστοιχα.

Ετσι ειναι η ζωη και ολα ειναι μεσα στο παιχνιδι.

Εφοσον λοιπον τη βλεπεις σαν κατι ζωντανο μπες στο παιχνιδι με τον "κινδυνο" να πληγωθεις η να πληγωσεις.

Τώρα που άλλαξε ο τίτλος, μπήκες γιατρέ μου να μιλήσεις! :D

Τα είπες όλα.

Και όπως πολύ σωστά έγραψε ο Trolley, το συγκεκριμένο συναίσθημα μπορεί να "επεκταθεί και σε άλλους τομείς της ζωής σου".

Όμως να ξέρεις ότι αυτό δεν δημιουργήθηκε τώρα, από μια κιθάρα.

Το έχεις από παλιά, και ήδη πιθανόν να εμφανίζεται και σε άλλες συμπεριφορές σου, η κιθάρα είναι απλώς μια αφορμή να βγει στην επιφάνεια.

Αυτό θέλει προσοχή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

η τελευταια μου κιθαρα ειναι ακριβη, για τα οικονομικα μου δεδομενα και τον πρωτο καιρο φοβομουν να την ακουμπησω, ισα που χτυπουσα τις χορδες κτλ.....εως οτου μου επεσε κανα δυο φορες, εγινε ενα ανεπαισθητο σημαδακι στο σωμα (στην αρχη ηξερα ακριβως που ειναι.Τωρα, πρεπει να το ψαξω) και την "απομυθοποιησα".

Πλεον, παιζω αφοβα, της εχω παρει τον αερα, ας πουμε και εχω δει και σαφη βελτιωση στην τεχνικη μου.

 

+1

όσο πιο πολλά σημάδια αποκτά η "μονάκριβή" μου...τόσο πιο άνετα νιώθω μαζί της!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη κιθαρα π ακουμπησα ηταν μια αμερικανα Fender Strat του '89 ενος φιλου τ πατερα μ π μου εκανε μαθηματα κιθαρας(ακομα που κ που). Μου εβγαζε ακριβως το ιδιο, οτι δεν μου αξιζε καν να την ακουμπησω... (Βεβαιως παραμενει ενας ανεκπληρωτος ερωτας, γιατι οποιαδηποτε στιγμη αποφασισει να την πουλησει, ειμαι διατεθειμενος να ληστεψω τραπεζα προκειμενου να χω αρκετα να του την παρω  ;D)

 

Κ με την ibanez μου στην αρχη ετσι ενοιωθα... Απλως...

 

όσο πιο πολλά σημάδια αποκτά η "μονάκριβή" μου...τόσο πιο άνετα νιώθω μαζί της!

 

 

 

Μεγαλη αληθεια... Με την τριβη "δενεσαι", συνηθιζεις κ καταλαβαινεις οτι γουσταρεις πολυ περισσοτερο να παιζεις παρα να βλεπεις-σκεφτεσαι-θαυμαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι οντως αρχαριος δεν ειναι θεμα αν εισαι αξιος της κιθαρας η οχι. Αλλωστε ρεαλιστικα ειναι απλα ενα κομματι ξυλο, ειναι παραλογο να νιωθεις υποδεεστερος. Ειναι αποκλειστικα θεμα ψυχολογιας και ειναι τελειως υποκειμενικο το τι ειναι καλος παιχτης. Φτανει εσυ να εισαι ικανοποιημενος με αυτα που παιζεις. Η λυση δηλαδη δεν ειναι να γινεις πχ πιο γρηγορος παιχτης αλλα καταρχην να μην εισαι τοσο σκληρος μαζι σου.

 

Απλα μονο να εισαι σιγουρος οτι θες να συνεχισεις το αθλημα. Εχω δει πολλους να πετανε ετσι τα λευτα τους και μετα να τα βαζουν αγγελιες.

 

όσο πιο πολλά σημάδια αποκτά η "μονάκριβή" μου...τόσο πιο άνετα νιώθω μαζί της!

Αυτα τα πρωτα ομως σημαδια ειναι φαρμακι...  :(

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα πρωτα ομως σημαδια ειναι φαρμακι...  :(

Γι αυτό υπάρχουν οι μάστορες...κλέφτες θα γίνουν? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχω την εμμονη οτι δεν ειναι αντικειμενο αλλα ζωντανος οργανισμος...Και δεν θελω να την ταλαιπωρησω με τιποτα λιγοτερο απο ενα τεχνικα και ηχητικα αρτιο παιξιμο...Το χοντραινω,νομιζω.

 

Παρα πολυ το χοντραινεις,δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα κομματι ξυλο με χορδες και δυο πηνια με λιγο..κοτετσοσυρμα γυρω γυρω.

 

Δεν ειναι ουτε εργο του Ντα Βιντσι ,ούτε το ιερο δισκοποτηρο...

 

Ασε που αν την αφησεις για πολυ στη θηκη θα χαλασει (οι κιθαρες πρεπει να ζουνε στον καθαρο αερα οπως οι ανθρωποι... )

 

Οποτε...βγαλτην εξω και παιξτην...(την κιθαρα φυσικα...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα πρωτα ομως σημαδια ειναι φαρμακι...  :(

στην αρχή ναι! είναι μεγάλη φρίκη!

μετά όμως αν δεν τα χεις κάτι σου λείπει...κάτι..... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάσχεις από λανθάνοντα φετιχισμό και μάλιστα "δύστροπο" διότι αντί να σου προκαλεί χαρά, σου προκαλεί αγωνία. ΠΡΕΠΕΙ να το ξεπεράσεις τώρα γιατί αλλιώς μπορεί να σε συνοδεύει για πολλά χρόνια, και να επεκταθεί σε άλλους τομείς της ζωής όπου πλέον να σε κάνει γραφικό.

 

 

Αυτό δεν προκαλείται λόγω χαμηλής αυτοπεποίθησης;

 

Oν σέκοντ θοτ πρέπει να το έχω και γω σε πολλά θέματα αλλά εικάζω ότι φταίει η εφηβεία.Συχνά παραιτούμε αντί να προσπαθώ να βρω άκρη.

 

Στην πάλη για να γίνω αντάξιος των οργάνων πάντως πεισμώνω.  :D

 

Οποτε...βγαλτην εξω και παιξτην...

Ριζοσπαστική λύση  ;D ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτερες αποψεις συγκλινουν σε μια φραση που εχει πει ο τεραστιος Kee Marcello..."Σιγουρεψου οτι σου ανηκει ο εξοπλισμος,οχι το αντιθετο".Εννοειται πως εχετε δικιο.Εννοειται πως αντιδρω υπερβολικα...Το να μενει στην ακρη ενα τετοιο οργανο ειναι το διχος αλλο "αντιμουσικο"!Αν παρ 'ολα αυτα συνεχισω να νιωθω αβολα με την ολη φαση,θα τηνε δωσω τη ρημαδα...Αρκει να ξερω ποιος θα την παρει!

 

Και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.Περίμενα (υπομονετικά) να δω πότε θα το έγραφες. :)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου