Προς το περιεχόμενο

Ως αρχάριος, είμαι "αντάξιος" καλής κιθάρας?


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα,παιδια.

Θα ηθελα να συζητησουμε ενα θεμα που ισως αγγιζει τα ορια της ψυχαναλυσης!

Φετος καταφερα επιτελους να αγορασω την κιθαρα που ονειρευομουν απο παιδι.Την Ibanez JS1000.Δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος,ουτε και προκειται να γινω.Απλα το συγκεκριμενο οργανο συγκεντρωνε ολα εκεινα τα χαρακτηριστικα,πρακτικα και μη,που ζητουσα απο μια κιθαρα.Προφανως,επαιζε ρολο και το feeling,αφου ο θειος Joe ειναι η μουσικη μου αδυναμια...

Η στιγμη,μοναδικη...Οταν ανοιξα τη βαλιτσα και την επιασα στα χερια μου.Τελος παντων,με τον καιρο γνωριστηκαμε καλυτερα και καπου εκει εκασε το θεμα...Αρχισα να μη νιωθω ανταξιος της!Σκεψεις του στυλ "ωραια,παιζει υπεροχα και τωρα τι να την κανω?",εγιναν μονιμες.Ασε που η κιθαρα επαιζε μονο στο σπιτι συνδεμενη απλα σε ενα Fender Mustang,και λεω επαιζε γιατι τωρα πια στεκεται καμαρωτη μεσα στη βαλιτσα της ενω εγω προσπαθω να παιξω τα απαιχτα σε μια,εστω,αναβαθμισμενη S320...Ειμαι καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχισα να μη νιωθω ανταξιος της!Σκεψεις του στυλ "ωραια,παιζει υπεροχα και τωρα τι να την κανω?",εγιναν μονιμες.Ασε που η κιθαρα επαιζε μονο στο σπιτι συνδεμενη απλα σε ενα Fender Mustang,και λεω επαιζε γιατι τωρα πια στεκεται καμαρωτη μεσα στη βαλιτσα της ενω εγω προσπαθω να παιξω τα απαιχτα σε μια,εστω,αναβαθμισμενη S320...Ειμαι καλα?

Τι να σου πω...συνήθως εμένα ένα ακριβό όργανο με παρακινεί να γίνω καλύτερος.

 

Συμβαίνει όμως να παρατάω ένα ακριβό όργανο γιατί κυρίως αισθητικά και εν μέρει ηχητικά δεν ταιριάζει σε αυτά που παιζω.

 

Στην περίπτωση σου...διάβασε Freud  ;D

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω...συνήθως εμένα ένα ακριβό όργανο με παρακινεί να γίνω καλύτερος.

 

Συμβαίνει όμως να παρατάω ένα ακριβό όργανο γιατί κυρίως αισθητικά και εν μέρει ηχητικά δεν ταιριάζει σε αυτά που παιζω.

 

Στην περίπτωση σου...διάβασε Freud  ;D

 

Μαλλον εχω την εμμονη οτι δεν ειναι αντικειμενο αλλα ζωντανος οργανισμος...Και δεν θελω να την ταλαιπωρησω με τιποτα λιγοτερο απο ενα τεχνικα και ηχητικα αρτιο παιξιμο...Το χοντραινω,νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν ψυχολόγοι που ασχολούνται με τη μουσική αντίληψη, αλλά αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με τον τίτλο του θέματος που άνοιξες.

Πάντως αν μιλάς σοβαρά, δηλαδή θες όντως να εξετάσεις αυτό το "πρόβλημα" που περιγράφεις, μπορείς να πας σε οποιονδήποτε ψυχολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχω την εμμονη οτι δεν ειναι αντικειμενο αλλα ζωντανος οργανισμος...

 

Αυτό ειναι κάτι που λίγο πολυ οι περισσότεροι μουσικοί αισθανονται για το οργανο τους. Ποσο μαλλον εσεις οι κιθαρίστες που εχετε να κάνετε με ξύλα :)

 

Εγω πχ, όσα οργανα δε μπορουσα να παιζω (keyboards), επειδή πχ δε χωρουσαν στο σπιτι, ακόμα κι αν με βολευαν στις δουλειες, τα πουλούσα, για να μην κάθονται. Το βρισκω μιζερο να καθεται ενα οργανο στην ντουλάπα. Και ναι, αισθανομαι ότι "ταλαιπωρω" το οργανο". Οχι σε βαθμο να του μιλάω κιολας, στα πλαισια παντα της φυσιολογικης συμπεριφορας :D

 

Νομιζω ότι η "θεραπεία" παντως ειναι να παιζεις με την κιθάρα, και όχι να την αφήνεις να κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλούς που έχουμε καλό εξοπλισμό με μειωμένες ικανότητες έχει τύχει να απογοητευτούμε λίγο παραπάνω επειδή δεν μπορούμε να παίξουμε αντάξια του εξοπλισμού.

Αλλά αυτό συνήθως πρέπει να σου δίνει κίνητρο για βελτίωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω οτι το πρόβλημά σου είναι περισσότερο ερωτικό παρά αμιγώς ψυχολογικό!

 

Σε μια κιθάρα που αγαπάς πολύ συμπεριφέρεσαι με τον ίδιο τρόπο όταν είσαι full ερωτευμένος με μια γυναίκα! Την μεταχειρίζεσαι με αγάπη στοργή και φροντίδα και όταν την ποθείς την ...."ξεσκίζεις" κανονικά!!!

Μην της δείξεις οτι έχεις απέναντί σου μια οσία που απο την πολύ ευβλάβεια δεν τολμάς να την αγγίξεις γιατί θα σου γυρίσει την πλάτη!

 

Γενικά πρόκειται για μια θυελώδη σχέση πάθους αλλα πρόσεξε και μην το παρακάνεις.....

( Βλ. παρακάτω βίντεο απο 1.33' - τέλος ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχω την εμμονη οτι δεν ειναι αντικειμενο αλλα ζωντανος οργανισμος...Και δεν θελω να την ταλαιπωρησω με τιποτα λιγοτερο απο ενα τεχνικα και ηχητικα αρτιο παιξιμο...Το χοντραινω,νομιζω.

Αυτό ειναι κάτι που λίγο πολυ οι περισσότεροι μουσικοί αισθανονται για το οργανο τους.

Nομίζω οτι το πρόβλημά σου είναι περισσότερο ερωτικό παρά αμιγώς ψυχολογικό! Την μεταχειρίζεσαι με αγάπη στοργή και φροντίδα και όταν την ποθείς την ...."ξεσκίζεις" κανονικά!!!

Μην της δείξεις οτι έχεις απέναντί σου μια οσία που απο την πολύ ευβλάβεια δεν τολμάς να την αγγίξεις γιατί θα σου γυρίσει την πλάτη!

 

Άμα σας ρωτήσει κανένα ανίψι:

"Θείο!!! Έχει η 7ender κόκαλα ;"

Θέλω να δω τα μούτρα σας τί θα του πείτε.... 

0-90 Το κάναμε!!!  ;D ;D ;D ;D

 

 

χούμορ κάνω αρχηγε...

 

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου