Προς το περιεχόμενο

Ως αρχάριος, είμαι "αντάξιος" καλής κιθάρας?


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω εδώ και μια δική μου ανάλογη ιστορία.

Είχα κάποτες μια Gibson Les Paul Standard (2005, non chambered, με burstbuckers pro, flamed top), η οποία ήταν ΘΕΑ από κάθε άποψη. Ηχητικά, εμφανισιακά κλπ.

Την έβγαζα από την θήκη, την έβλεπα, "ντρεπόμουν" και την ξαναέβαζα μέσα, παίζοντας με πολύ ταπεινότερες κιθάρες.

Όποιος ερχόταν σπίτι έπαιζε με αυτήν (του την έδινα) και εγώ απλώς την άκουγα εκστασιασμένος.

Μου έλεγαν "πάρε ρε συ κι αυτή να παίξεις" κι εγώ πάντα έλεγα όχι.

Τελικά την πούλησα σε ένα φίλο, έτσι ώστε να μπορώ να την βλέπω καμιά φορά.

Δεν της άξιζα.

Ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΘΕΑ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας το παρουμε απο μια αλλη οπτικη μηπως και βοηθησει:

Απο τη στιγμη που εχεις δουλεψεις για να την αποκτησεις και εχεις προσπαθησει σκληρα,σου αξιζει 100% ακομα κ αν δε παιζεις σα το καραφλο...οποτε βγαλτην και σκιστην...θα στο ανταποδωσει σιγουρα!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που κανεις φίλε είναι το χειροτερο πράγμα..  θα σου πρότεινα  να την παίζεις αφοβα την κιθαρα σου και να την εχεις σε σταντ καλωδιομενη  να την βλεπεις και να γουσταρεις και να την παιζεις ολη την ώρα  (την κιθάρα ντε.. ) αν οντως ντρεπεσε τότε φίλε καλυτερα να την πουλησεις παρά να την έχεις μεσα στο φέρετρο..

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να μπει κάποιος στον κόπο να αλλάξει το θέμα της συζήτησης (τον τίτλο εννοώ) σε "Λανθάνων Φετιχισμός Και Καταναλωτικό Ντελίριο", τίτλος που ταιριάζει και σε πολλά άλλα θέματα που σχετίζονται με κιθαρίστες και τις κιθάρες που αγοράζουν. Οπωσδήποτε, δεν έχει καμία σχέση με ψυχολογία αλλά μαζεύει κλικς από ανυποψιάστους δικτυακούς διαβάτες που δε φταίνε σε τίποτε.

 

Προς το OP : πάρε ένα μικρό κοπίδι και κάνε της μία γρατσουνιά σε κάποιο μη-ορατό σημείο. Εσύ θα ξέρεις ότι το έχει και θα έχεις ηρεμήσει.  ;) ;)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

grey μην μασάς. η κιθάρα είναι το μέσον και όχι ο σκοπός εξάλλου για να το δεις και λίγο ψυχρά. εγώ πότε δεν είπα σε κάποιον "παίζεις ωραία κιθάρα" επειδή κράταγε "ωραία κιθάρα" αλλά και αυτοί που λένε "καλά έχει τέτοια κιθάρα και δεν παίζει αντάξια"μην σε νοιάζει. αυτοί πάντα θα βρίσκουν κάτι να πουν ακόμα και τέλειος να είσαι. είναι δικό τους το πρόβλημα. άστους να βράζουν στο ζουμί τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προς το OP : πάρε ένα μικρό κοπίδι και κάνε της μία γρατσουνιά σε κάποιο μη-ορατό σημείο. Εσύ θα ξέρεις ότι το έχει και θα έχεις ηρεμήσει.  ;) ;)

 

 

 

Προτιμω να κανω αμετρητες γρατζουνιες πανω μου,σε ορατα και αορατα σημεια,παρα πανω της!

Εξυπνο παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε αρχηγέ. Ξύλα και σύρματα είναι. Να πεις ότι ήταν η προσωπική του Satriani, την οποία χρησιμοποίησε για 34560 συναυλίες, άντε να δεχτώ (με το ζόρι) τα κολλήματα. Αλλά για μια signature κιθάρα, δεν κάνει να είσαι έτσι. Χαλάρωσε. Αν μπορείς να τη δεις ως κίνητρο, στρώσου να μάθεις να παίζεις ώστε να την "αξίζεις" (κατά το δικό σου το μυαλό). Αλλιώς πούλα την και χαλάρωσε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμω να κανω αμετρητες γρατζουνιες πανω μου,σε ορατα και αορατα σημεια,παρα πανω της!

Εξυπνο παντως...

 

Για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις (και επειδή εδώ μέσα έχουμε νοσταλγούς της μέσης γης των προσωπικών επιθέσεων, όπου είχα τη φήμη του ήρωα) διευκρινίζω ότι δεν κάνω καθόλου πλάκα : πάσχεις από λανθάνοντα φετιχισμό και μάλιστα "δύστροπο" διότι αντί να σου προκαλεί χαρά, σου προκαλεί αγωνία. ΠΡΕΠΕΙ να το ξεπεράσεις τώρα γιατί αλλιώς μπορεί να σε συνοδεύει για πολλά χρόνια, και να επεκταθεί σε άλλους τομείς της ζωής όπου πλέον να σε κάνει γραφικό.

 

Είναι επιβεβλημένο να ελαφρύνεις την ατμόσφαιρα άμεσα και (αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος) σου προτείνω πολύ-πολύ σοβαρά να κάνεις αυτό που σου είπα, διότι.. είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή το αντικείμενο θα υποστεί φυσική φθορά (αυτό προσπαθείς να εμποδίσεις με το να μην το χρησιμοποιείς). Έτσι όμως, καταργείς τον ίδιο το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε και το σκοπό για τον οποίο το αγόρασες.

 

Το σχόλιο/απάντησή σου απλά υπογραμμίζει πόσο δίκηο έχω.

 

Φιλικά

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις (και επειδή εδώ μέσα έχουμε νοσταλγούς της μέσης γης των προσωπικών επιθέσεων, όπου είχα τη φήμη του ήρωα) διευκρινίζω ότι δεν κάνω καθόλου πλάκα : πάσχεις από λανθάνοντα φετιχισμό και μάλιστα "δύστροπο" διότι αντί να σου προκαλεί χαρά, σου προκαλεί αγωνία. ΠΡΕΠΕΙ να το ξεπεράσεις τώρα γιατί αλλιώς μπορεί να σε συνοδεύει για πολλά χρόνια, και να επεκταθεί σε άλλους τομείς της ζωής όπου πλέον να σε κάνει γραφικό.

 

Είναι επιβεβλημένο να ελαφρύνεις την ατμόσφαιρα άμεσα και (αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος) σου προτείνω πολύ-πολύ σοβαρά να κάνεις αυτό που σου είπα, διότι.. είναι βέβαιο ότι κάποια στιγμή το αντικείμενο θα υποστεί φυσική φθορά (αυτό προσπαθείς να εμποδίσεις με το να μην το χρησιμοποιείς). Έτσι όμως, καταργείς τον ίδιο το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε και το σκοπό για τον οποίο το αγόρασες.

 

Το σχόλιο/απάντησή σου απλά υπογραμμίζει πόσο δίκηο έχω.

 

Φιλικά

 

 

 

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά πως μπορείς να κάνεις τόσο εύκολα διάγνωση εξ'αποστάσεως χωρίς καν να ξέρεις τον άλλο;  :o

Κατ'αρχάς είσαι ψυχιατρος ή ψυχολόγος;

 

Ακόμη και γιατρός να είσαι θέλει κάποιο χρόνο με τον ασθενή για να βγάλεις διάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη αν απαντηθηκε νωριτερα αλλα στα γρηγορα που διαβασα το θεμα δεν ειδα κατι τετοιο.Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Η Ibanez JS1000 ειναι αυτη http://www.thomann.de/gr/ibanez_js100bk.htm απλα με την υπογραφη του Τζοη; Ο Τζόης με την 100 παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου