Προς το περιεχόμενο

Ως αρχάριος, είμαι "αντάξιος" καλής κιθάρας?


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

.....Αν παρ 'ολα αυτα συνεχισω να νιωθω αβολα με την ολη φαση,θα τηνε δωσω τη ρημαδα...Αρκει να ξερω ποιος θα την παρει!

 

Θα την πάρει ένας φίλος σου που δεν θα τον βολέψει και ο οποίος τελικά θα αποφασίσει να την πουλήσει σε αυτόν της φωτογραφίας ο οποίος και θα την ξεσκίσει όπως της αρμόζει.

 

guitar-hero-nerd3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ειναι να τη πουλησεις τη κιθαρα, μη την πουλας, να μου τη δωσεις εμενα και να σου δωσω εγω τη "Φροσω". Η Φροσω ειναι λαικου επιπεδου κιθαρα και παει με ολα σαν τη κοκα κολα.  ;D

Με τη φροσω θα μεγαλουργησεις φιλος, ακου με και δεν θα χασεις.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν όλων των άλλων σωστότατων που ειπώθηκαν (περί αυτοεκτίμησης, ψυχολογίας κλπ), είναι συνηθισμένο φαινόμενο αυτό που έχεις σε ανθρώπους που νιώθουν ότι δεν αξίζουν αυτό που έχουν. Ή ότι δεν είχαν έλεγχο στην απόκτησή του.

 

Έχουν αυτοκτονήσει άνθρωποι λίγους μήνες αφού κέρδισαν το λόττο.

 

Με αυτή την οπτική, καθώς βελτιώνεσαι, θα υποχωρήσει πιθανότατα το φαινόμενο. Για αυτό όπως σου είπαν όλοι οι άλλοι, πιάσε, παίξε, φθείρε (που λέει ο λόγος) την κιθάρα σου.

 

Τσέκαρε και αυτό αφού το ψάχνεις:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_behavioral_therapy

 

Κατά την άποψή μου, δε θα ναι καλό για την ταυτότητά σου να την πουλήσεις τώρα, νιώθοντας όπως νιώθεις

 

ΥΓ: Το από κάτω είναι το πιο όμορφο ποστ του thread! Ωραίος ο gnd79!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

grey μόνο και που έχεις το θάρρος να εκθετεις το πρόβλημα σου άσχετα αν θα σε βοηθήσει κάνεις είναι η μισή λύση σε οτιδήποτε οι περισσότεροι έχουμε ένα σωρό κουσούρια που δεν έχουμε το θάρρος να τα εκφράσουμε και αυτό δεν μας κάνει καλύτερους από εσένα και κατ΄επεκταση μουσικούς .κάποιος είχε πει ότι "για να κλείσουν οι πληγές πρέπει να τις βλέπει ο ήλιος".και εσύ το έπραξες που για μένα αυτό σε κάνει πολύ καλύτερο από πολλούς ανθρώπους και πόσο μάλλον από μια κιθάρα..η  κιθάρα δεν έχει καμιά αξία μπροστά σου. μόνο εσύ  μπορείς να τις δώσεις αξία με τα χέρια σου και την ψυχή σου. άντε μην με πιάσει  το φιλοσοφικό μου πρωινιάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντως και η άλλη πλευρά.

Νομίζω οτι είστε πολύ υπερβολικοί που προσπαθείτε να το αναγάγετε σε ψυχολογικό πρόβλημα.

 

Είναι λογικό μέχρι ενός βαθμού κάποιος να νοιώθει άσχημα που δε μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα αντικείμενο για το σκοπό που φτιάχτηκε.

 

Για παράδειγμα αν είχατε μια πόρσε καρέρα και δεν ήσασταν ικανοί οδηγοί δε θα σας στεναχωρούσε αν σας περνούσανε οδηγοί με σαξόραλα;

Ή αν δεν μπορούσατε να ανοίξετε τον κινητήρα πάνω απο τις 3000 στροφές;

 

Η γνώμη μου είναι οτι αν τελικά εμπλέκεται ψυχολογικό πρόβλημα έγκειται στο γενικότερο θέμα των παικτικών ικανοτήτων και δεν έχει τόσο σχέση με την ακριβή κιθάρα ή το φετιχισμό.

 

Πόσοι απο μας δεν έχουμε στεναχωρηθεί έστω μια φορά βλέποντας στο youtube κάποιο παιχταρά να παίζει παπάδες; Ακόμη περισσότερο αν παίζει με μια φτηνή κιθάρα,που σκεφτόμαστε,τσάμπα πάει η gibson στα χέρια μου.Κοίτα τι κάνει αυτός με μια epiphone.

 

Έβλεπα για παράδειγμα αυτό τον τύπο που είναι πολύ καλός και παίζει guns n roses με μία Jazzmaster.  :o Απο τη στιγμή που ξεφτιλίζει το τραγούδι είναι αδιάφορο με τι παίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λές καλά... :D

 

Για παράδειγμα αν είχατε μια πόρσε καρέρα και δεν ήσασταν ικανοί οδηγοί δε θα σας στεναχωρούσε αν σας περνούσανε οδηγοί με σαξόραλα;

Ή αν δεν μπορούσατε να ανοίξετε τον κινητήρα πάνω απο τις 3000 στροφές;

Εάν είχαμε μία πόρσε καρέρα, δεν θα την είχαμε για να κάνουμε κόντρες με τα σαξόραλα αλλά για να τη μοστράρουμε εκεί που δεν θα τολμούσαν να παρκάρουν εκείνα... 8)

 

Η γνώμη μου είναι οτι αν τελικά εμπλέκεται ψυχολογικό πρόβλημα έγκειται στο γενικότερο θέμα των παικτικών ικανοτήτων και δεν έχει τόσο σχέση με την ακριβή κιθάρα ή το φετιχισμό.

Εδώ είναι το ζουμί...ο ΟΡ -όπως και όλοι μας- όσο ξέρουμε, τόσο παίζουμε με οποιοδήποτε όργανο (φτηνό ή ακριβό)...το ακριβό όργανο αρχίζει και φαίνεται όταν έχεις κάποιο επίπεδο. Όχι για άσχετους σαν εμάς. Από εκεί και πέρα το αγοράζουμε γιατί μπορούμε, για μόστρα, για να ρίχνουμε καμμιά πενιά, για να βγάλουμε τα απωθημένα μας γιατί η ζωή είναι μικρή...και για να το βρούν τα παιδιά μας... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα αν είχατε μια πόρσε καρέρα και δεν ήσασταν ικανοί οδηγοί δε θα σας στεναχωρούσε αν σας περνούσανε οδηγοί με σαξόραλα;

Ή αν δεν μπορούσατε να ανοίξετε τον κινητήρα πάνω απο τις 3000 στροφές;

 

ΙΜΗΟ, το παράδειγμά σου είναι off topic.

Ναι, ως καταναλωτικά προϊόντα και μια κιθάρα και ένα αυτοκίνητο μπορούν να αποτελέσουν...σκοτεινά αντικείμενα του πόθου, αλλά όπως και να γίνει το αυτοκίνητο δεν είναι μέσο δημιουργίας τέχνης και έκφρασης συναισθημάτων - η κιθάρα είναι. Πώς μπαίνουν δίπλα - δίπλα;

 

Ξέρω, τώρα με κοιτάνε με μισό μάτι από Ken Block μέχρι τον πιτσιρικά οδηγό του "σαξόραλου", αλλά δε νομίζω ότι βοηθά σε ο,τιδήποτε να στεναχωριόμαστε επειδή "μας περνάνε" σαξόραλα, Punto, Squier ή Epiphone.

Καταλαβαίνετε πού το πάω: Τίποτα δεν είναι αγώνας δρόμου και τίποτα δεν πρέπει να μετατρέπεται σε τέτοιον.  ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά όπως και να γίνει το αυτοκίνητο δεν είναι μέσο δημιουργίας τέχνης και έκφρασης συναισθημάτων - η κιθάρα είναι.

Συμφωνώ...απλά αναρωτιέμαι...μια ακριβή κιθάρα είναι καλύτερο μέσο δημιουργίας τέχνης και έκφρασης συναισθημάτων από μία φτηνή...όταν μετα βίας βαράς τη ΛΑ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω, τώρα με κοιτάνε με μισό μάτι από Ken Block μέχρι τον πιτσιρικά οδηγό του "σαξόραλου", αλλά δε νομίζω ότι βοηθά σε ο,τιδήποτε να στεναχωριόμαστε επειδή "μας περνάνε" σαξόραλα, Punto, Squier ή Epiphone.

Καταλαβαίνετε πού το πάω: Τίποτα δεν είναι αγώνας δρόμου και τίποτα δεν πρέπει να μετατρέπεται σε τέτοιον.  ;)

 

Αν μπορείς να ζεις χωρίς ανταγωνισμό τότε θα έχεις μια καλή ψυχική υγεία.

Αλλά απο τη στιγμή που όλα στην κοινωνία λειτουργούν ανταγωνιστικά θέλει ισχυρό χαρακτήρα για να μην επηρεαστείς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να διαβασω ολες τις σελιδες...δε τα καταφερα αλλα πανω κατω τα ιδια λεμε ολοι...

Προσωπικα...καποια στιγμη με μια prs που ειχα με ειχε πιασει αυτο το αντιτουριστικο που περιγραφεις...Λεω μα αφου ειμαι κουλος τι τα θελω τα 3000 σε κιθαρα δε μου εκανε και η σκουαηερ που ειχα...??

Το ξεπερασα γρηγορα γιατι απλα καταλαβα οτι ΔΕΝ γουσταρα την σκουαηερ που ειχα και μ εφτιαχνε η ιδεα μιας πολυ καλης κιθαρας και ας παιζω μια πεντατονικη ολη κι ολη...για μενα δεν εχει σημασια το επιπεδο του παιχτη αλλα η στιγμη που θα κρατησω μια καλη κιθαρα στα χερια μου , θα την βαλω στον ενισχυτη και θα παιξω οτι μπορω να παιξω για εμενα και μονο...σε αλλους μπορει να ακουστει κουλο , πρασινιλα γουατ εβερτ !! εμενα μου αρκει και με γεμιζει...!

Εννοειται βεβαια οτι σε δευτερη φαση θελεις να βελτιωθεις ΚΑΙ για χαρη του οργανου...!

ΔΕΝ παρατας κιθαρα επειδη νομιζεις οτι εισαι χειροτερος της...δε μιλαμε για καμια γκομενα που αν δεν την $%@#$% καλα θα παει να ψαχνει τον επομενο μαμικο...η κιθαρα οτι και να της κανεις θα σε υπομενει ....

Πιασε και φχαριστησου την κιθαρα σου και ασε τα ψυχολογικα στην ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου