Προς το περιεχόμενο

Gibson SG: ποιά και γιατί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Επίσης δεν μπορείς να βασίζεις απόλυτα την άποψη από ένα βίντεο στο youtube, τα videakia είναι για να παίρνεις μια ιδέα, αν δεν την ακούσεις ο ίδιος και να δεις πως σου κάθεται...

 

θα συμφωνησω σε αυτο...π.χ. σε μενα προσωπικα δεν μου εκατσαν καλα οι 490 κ 498 μαγνητες της studio (που ειχα),παρολο που πριν την αγορασω την ακουγα μια χαρα στο youtube...ενω οι 59 που εχει η custom μου,μου ακουγονται καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η Special Faded και η απλή Special φεύγουν από το παιχνίδι ως λασπολάγνες κιθάρες.

 

http://youtu.be/NN8FqUAEPbQ

 

Ρε παιδιά τι άλλο θα ακούσουμε, έλεος. Η special faded ηχητικά είναι ίδια κι ίσως λίγο μελωδικότερη από την standard. Από που και ως που λασπολάγνα; Από το μαόνι της ή από τους μαγνήτες;

Εγώ προσωπικά προτιμώ τον 490 στην γέφυρα από τον 498, όπως επίσης το χοντρό μπράτσο και το "αλήτικο" φινίρισμα της. Επίσης σύμφωνα με την ίδια τη Gibson βγαίνουν από την ΙΔΙΑ γραμμή παραγωγής και η διαφορά στην τιμή τους οφείλεται μόνο στις "πολυτέλειες" που λείπουν από την special. Λέτε να λέει ψέματα;

http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/ProductSpotlight/GearAndInstruments/whats-the-difference-521/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι άλλο θα ακούσουμε, έλεος. Η special faded ηχητικά είναι ίδια κι ίσως λίγο μελωδικότερη από την standard. Από που και ως που λασπολάγνα; Από το μαόνι της ή από τους μαγνήτες;

Εγώ προσωπικά προτιμώ τον 490 στην γέφυρα από τον 498, όπως επίσης το χοντρό μπράτσο και το "αλήτικο" φινίρισμα της.

Θα συμφωνήσω ΠΛΗΡΩΣ.

 

Ο 490 (στην γέφυρα) είναι lower output μαγνήτης, πιο vintage χροιάς, πιο κοντά στον 57, αλλά με περισσότερα μεσαία από αυτόν.

Καμία σχέση με λάσπη.

Μην σας μπερδεύουν τα youtube videos.

 

Και κατά την γνώμη μου το να πληρώσει κάποιος δύο special faded κιθάρες για να πάρει μια, που οι διαφορά της είναι ο 498 στη γέφυρα, το gloss finish, to binding, τα inlays, και λίγο λεπτότερο μπράτσο (εδώ παίζει τι βολεύει τον καθένα), δεν είναι και το λογικότερο ειδικά στις μέρες μας.

Περί ορέξεως βέβαια....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατά την γνώμη μου το να πληρώσει κάποιος δύο special faded κιθάρες για να πάρει μια, που οι διαφορά της είναι ο 498 στη γέφυρα, το gloss finish, to binding, τα inlays, και λίγο λεπτότερο μπράτσο (εδώ παίζει τι βολεύει τον καθένα), δεν είναι και το λογικότερο ειδικά στις μέρες μας.

 

Αυτο πιστευω και εγω, μονο τα dot να μην ειχε οπως ειπε και καποιος γιατι σε γκιμπσον δε λενε!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαίνει συμπέρασμα από youtube, πάρτε "λάσπη" και στα καθαρά και στα βρώμικα ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟΝ 490 στην γέφυρα. :D

 

 

 

Στο 3:34

Gibson SG Special Faded WC

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όταν μιλάμε για λάσπη παιδιά, είναι ίσως δύσκολο να συννενοηθούμε απλά μετά από χρόνια ενασχολήσεως την ακούω από μίλια μακριά. Όσο κι αν θα ήθελα να μην πληρώσω πολλά για μια SG, δυστυχώς φαίνεται πως 1000ε πρέπει να τα σκάσω οπωσδήποτε, ίσως μια μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση Standard να είναι και η καλύτερη επιλογή.

 

Ακόμα και η αλλαγή μαγνήτη δεν κάνει την special faded να ακούγεται ακριβώς σαν την standard. Εννοείτε φυσικά ότι ΔΕΝ ΘΑ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ TO youtube, έτσι; Η συζήτηση γίνεται θεωρητικά και από τον καναπέ, ώστε να ενημερωθώ για όλες τις λεπτομέριες που πρέπει να ξέρω πριν επισκεφθώ το μαγαζί και δοκιμάσω ΟΛΕΣ τις SG που θα βρω.

 

Και κατά την γνώμη μου το να πληρώσει κάποιος δύο special faded κιθάρες για να πάρει μια, που οι διαφορά της είναι ο 498 στη γέφυρα, το gloss finish, to binding, τα inlays, και λίγο λεπτότερο μπράτσο (εδώ παίζει τι βολεύει τον καθένα), δεν είναι και το λογικότερο ειδικά στις μέρες μας.

 

Εδώ συμφωνώ 100%. Και ειδικά μετά το λινκ που έστειλε ο kostas_ έμεινα με το παράπονο. Η διαφορά τιμής είναι υπερβολικά μεγάλη, αλλά φαντάζομαι και λογική από την Gibson καθώς οι αγοραστές της συγκεκριμένης κιθάρας θα θέλουν την ορίτζιναλ με τα τραπέζια στο μανίκι και τη μεταλλική λάμψη των μαγνητών.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δοκιμάσω ΟΛΕΣ τις SG που θα βρω.

Αυτός είσαι. ;)

Και επειδή έχω ένα κατιτίς με τις συγκεκριμένες κιθάρες (όλες τους) στην θέση σου θα τις ήθελα όλες. :D

 

οι αγοραστές της συγκεκριμένης κιθάρας θα θέλουν την ορίτζιναλ με τα τραπέζια στο μανίκι και τη μεταλλική λάμψη των μαγνητών.  ;)

Αυτό ακριβώς, μέσα είσαι. ;)

 

Καλές αγορές και καλόπαιχτη όποια κι αν πάρεις. :)

Welcome to the Sg family. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας κάτοχος Gibson LP Studio, θα πω και εγώ το δικό μου. Οι μαγνήτες σε αγορά Gibson στο μέλλον ελάχιστα θα με απασχολήσουν. Πολύ απλά γιατί θα τους αλλάξω έτσι και αλλιώς. Μικρές εξαιρέσεις αποτελούν οι P-90s και ίσως οι ΒΒ1 & ΒΒ2 που έρχονται στα re-issues. Γιατί πολύ απλά ξέρω τί είχα και ξέρω τί έχω.

 

Ένας από τους μεγαλύτερους μύθους που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο είναι ότι οι χαμηλής τιμής Gibbies δεν... λένε ή ότι έχουν κατώτερη ποιότητα κατασκευής. Αυτά τα λένε μόνο όσοι δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες κατασκευής που κάνουν μια Standard πχ να κοστίζει όσο κοστίζει. Είναι φανταστικά όργανα που με κανα-δυο upgrades μπορούν να σταθούν παντού. Αν τα λεφτά είναι θέμα, go Special Faded και με τα μισά από αυτά που θα γλιτώσεις της βάζεις μαγνήτες και νέπ wiring που θα κολάσει και τον Πάπα...

 

Εκτός αν:

 

1) θες το φινίρισμα της Standard

2) ή το λεπτό μανίκι της '61 Re-issue.

 

(κατανοητά και τα 2).

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσουν πολύ οι Burstbuckers pro, αν και τρώνε μπινελίκια στο net.

Ίσως οι πιο ισορροπημένοι Paf 57 style μαγνήτες με λίιιιιγο μεγαλύτερο output.

 

Φίλε CarpeOmnious τους Burstbuckers 1 και 2, τους βρίσκεις σ' αυτήν και με ταστιέρα έβενο (τα κσύλα αυτά είναι υπό εξαφάνιση), αλλά η τιμή τσούζει.

http://www.thomann.de/gr/gibson_sg_custom_reissue_vos.htm

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου