Προς το περιεχόμενο

Επιλογή budget Κεφαλή μπάσου


Elias C.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hartke HA 2500  ;)απο την μικρη μου πειρα 30 χρονια, σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι πολυ καλη επιλογη

Και πιο πολύ σε αυτόν κλείνω από αυτά που άκουσα (youtube) αλλά και από αυτά που διάβασα , από τα μεγαλύτερα τέρατα του μπάσου παίζουν με Hartke . Διάβασα όμως και για αδύναμο ήχο οπότε οι γνώμες διαφέρουν ..........

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πάντως φίλε Apollon, από τα συμφραζόμενα του thread- ηχογράφηση στο σπίτι, οπότε να θεωρήσω σε υπολογιστή- μάλλον μια πολύ καλή κάρτα ήχου θες (με καλούς κονβέρτορες) και ένα preamp, παρά κεφάλι/ καμπίνα.

 

Πάντως των τριών κεφαλών που έθεσες- όπως είπα- συμφωνώ με τον Κώστα (προσωπικά ότι Eden έχω παίξει μου άρεσε). 

 

Οι Hartke (που παίζω συχνά - πυκνά στο studio) κακούς δεν τους λες- το αντίθετο μάλιστα- αλλά δεν είναι του απολύτου γούστου μου (μου αρέσουν όμως τα ηχεία τους).

 

Από εκεί και πέρα καρφώνεις, ακούς και όποιος είναι του γούστου σου... 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ??? ??? ::) ::) ::) ;D ;D ;D

 

Τι είναι πάλι τούτο το... tress  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Συντάσομαι μετά του audio (Eden)

Κατάλαβα τι λέει ο φίλος (Trace Eliot) έχει γίνει η Ashdown από τι διάβασα η μάρκα ....

Και εγώ από τι έχω ακούσει η Eden έχει πολύ καθαρό ήχο.

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατάλαβα τι λέει ο φίλος (Trace Eliot) έχει γίνει η Ashdown από τι διάβασα η μάρκα ....

Και εγώ από τι έχω ακούσει η Eden έχει πολύ καθαρό ήχο.

 

Καθαρό ήχο μπορούν (σχεδόν) να έχουν τα πάντα- εξαρτάται από την χρήση.

 

Και οι Hartke μια χαρά καθαρό ήχο έχουν... Οι λεπτομέρειες (που ο καθένας μας έχει στο κεφάλι του  :D) κάνουν την διαφορά.

 

Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο τα μεσαία του Eden από του Hartke  (γεροντό ιδιοτροπίες)  ;D

 

Το θέμα όμως είναι τι αρέσει σε εσένα...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λέει ο φίλος (Trace Eliot) έχει γίνει η Ashdown από τι διάβασα η μάρκα ....

Και εγώ από τι έχω ακούσει η Eden έχει πολύ καθαρό ήχο.

Και η Eden έχει γίνει marshall...Για αυτό άκου πριν πάρεις,καινούριο τουλάχιστον

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε Apollon, από τα συμφραζόμενα του thread- ηχογράφηση στο σπίτι, οπότε να θεωρήσω σε υπολογιστή- μάλλον μια πολύ καλή κάρτα ήχου θες (με καλούς κονβέρτορες) και ένα preamp, παρά κεφάλι/ καμπίνα.

Αυτή είναι η απάντηση.&-

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρό ήχο μπορούν (σχεδόν) να έχουν τα πάντα- εξαρτάται από την χρήση.

 

Και οι Hartke μια χαρά καθαρό ήχο έχουν... Οι λεπτομέρειες (που ο καθένας μας έχει στο κεφάλι του  :D) κάνουν την διαφορά.

 

Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο τα μεσαία του Eden από του Hartke   (γεροντό ιδιοτροπίες)  ;D

 

Το θέμα όμως είναι τι αρέσει σε εσένα...

Πολύ χρήσιμα αυτά που λες απλά πιστεύω ότι μερικοί έχουν πιο καθαρό σήμα από κάποιους άλλους.  

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Eden έχει γίνει marshall...Για αυτό άκου πριν πάρεις,καινούριο τουλάχιστον

Δεν το ξέρα αυτό από τι φαίνεται η κρίση έχει κάνει πολλά  ::)

ηΑυτό πού λες είναι το σωστό πρώτα ακούς και μετά παίρνεις, αλλά δεν υπάρχει πάντα αυτή η επιλογή .

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε Apollon, από τα συμφραζόμενα του thread- ηχογράφηση στο σπίτι, οπότε να θεωρήσω σε υπολογιστή- μάλλον μια πολύ καλή κάρτα ήχου θες (με καλούς κονβέρτορες) και ένα preamp, παρά κεφάλι/ καμπίνα.

 

Πάντως των τριών κεφαλών που έθεσες- όπως είπα- συμφωνώ με τον Κώστα (προσωπικά ότι Eden έχω παίξει μου άρεσε).   

 

Οι Hartke (που παίζω συχνά - πυκνά στο studio) κακούς δεν τους λες- το αντίθετο μάλιστα- αλλά δεν είναι του απολύτου γούστου μου (μου αρέσουν όμως τα ηχεία τους).

 

Από εκεί και πέρα καρφώνεις, ακούς και όποιος είναι του γούστου σου... 

 

 

Έχω αρκετά καλή κάρτα την Mackie onyx blackjack και πιστεύω ότι με μια κεφαλή και θα ακούω από την καμπίνα και θα γράφω από το out d.i  ;)

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σαν ''παληος'' ντραμμερ εχοντας αμεση σχεση με τους μπασιστες και τα μηχανηματα τους στα χρηματα που διαθετεις μπορει να βρεις εναν καλο μεταχειρισμενο TRESS ELIOT.

Ωραια  μηχανηματα με αρκετα watt και ογκο στον ηχο τους χωρις προβληματα.Απ'οτι ξερω και στο στουντιο ειναι μια χαρα.Οι μπασιστες ξερουν καλυτερα βεβαια ....αλλα και μια γνωμη απο τα συνεταιρακια τους (ντραμμερ) δεν πειραζει.

Επισης κυταξξε για κανενα μεταχειρισμενο FENDER BASSMAN με λυχνιες η ACOUSTA .Και τα δυο ειναι σχεδον ιδια σε αποδοση αλλα με τον Fender να υπερτερει σε αξιοπιστια που αφορα τα υλικα του.Αν πετυχεις καποιον του 1970-1976 θα τον ευχαριστηθεις.Εχω εναν του 1974 που μετα απο ενα φθηνο service (λαμπες -πυκνωτες ) κελαιδαει.Και φυσικα δεν τον αλλαζω με κανεναν απο τους συγχρονους πλην οπως ειπα και πριν tress Eliot .

Τους Trace Eliot τούς έχω σε εκτίμηση από παλιά, όσο αφορά τα ιερά vintage τέρατα που λες θα ήθελα να τα έχω  στην συλλογή μου, αλλά στην περίπτωση μου θα με δυσκόλευαν για αυτό που τα θέλω.

Future studio 64bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου