Προς το περιεχόμενο

Deep Purple live 1971 @Berlin -Demons eye.


pericles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκληρο το αλμπουμ "Purpendicular" το βαζω πλεον στα κλασσικα τους.

Απιστευτα φρεσκο και ανανεωμενο σε σχεση με το προηγουμενο/τελευταιο τους με τον Blackmore. Οσο και αν μερικοι δεν θελουν να το "χωνεψουν", η παραιτηση του Blackmore τους εκανε πολυ καλο.

Για τον Coverdale τωρα, τα αλμπουμς που εβγαλαν μ'αυτον και τον Hughes ειχαν μια Soul αισθηση, αλλος ηχος απ'οτι ειχαν με τον Gillan. Οσο ο Coverdale εμενε στα κομματια που γραφτηκαν με αυτον (και πανω σ'αυτον) ηταν ολα Οκ.

 

Οταν προσπαθουσε ομως να μπει στα "λημερια" του Gillan εκει το πραγμα καπως δεν κολλαγε.

Τα αλμπουμς με Coverdale/Hughes ειναι κλασσικα, οσο κλασσικα ειναι και τα αλμπουμς με τον Gillan.

Καμια συγκριση, γιατι απλα ειναι διαφορετικα. Προσωπικα αγαπαω και τις δυο αυτες περιοδους, δυο περιοδοι που εβγαλαν διαμαντια. 8)

Τα πες ωραια!

Ετσι ακριβως ειναι.

M εβγαλες αντικοβερντειλικό παναθεμα σε.. :D

Tι λες ωρε?

Αφου κανει μπαμ οτι ειναι απ τους αγαπημενους σου!

Η φωνη σου ειναι πολυ Dale μεταξυ αλλων αλλα και ο τροπος που γραφεις παραπεμπει σε  snake,εποχης still of the night.

Οποταν..... ;D ;D ;D ;D

Aν και ειναι καπως thin η φωνη του Coverdale στο δισκο που λες-θα μου πεις με τι ασχολεισαι-συμφωνω.Ειναι δισκαρα!

Και το tears απο κει ειναι.

Μαζι σου λοιπον αν και τους προτιμω με Moody-Marsden και Galley.

To come n get it και το slide it in-η αρχικη βερσ,οχι αυτη με Sykes-ειναι τα αγαπημενα

μου.

Το δικο σου πρεπει να ναι το ομωνυμο του '87. :P

Παντως θα τους ταιριαζε και ο Βυνη ;D Μουρ! ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αντε και ενα τελευταιο: ;D

Ειπα ψεματα... :P

Αυτο ειναι το τελευταιο. 8)

Ενα "μικρο" jam των DP (οταν παιζεις ετσι jam....)

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μετά από ώριμο σκέψη, περισυλλογή και ενδοσκόπηση του παρόντος «νήματος», δηλώνω ευθαρσώς ότι και εγώ συγκαταλέγομαι εις τους «αιρετικούς» και συντάσσομαι μετά των κουμπάρων- Φιούζιο/ Τζιμπούρ  :D

 

 

Come taste the band- Hughes- Bolin - Keep on moving (όχι ότι δεν μου αρέσουν σφόδρα-σχεδόν- όλα τα άλλα)

 

Και καθώς προχθές (εντελώς συμπτωματικά) έκανα ένα οπτικό «ρεπεράζ» στο California Jamming, θα δηλώσω μετ' επιφάσεως- Hughes η ΦΩΝΗ του hard rock  8) τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη.

 

ΥΓ: Και φυσικά δεν παρέλειψα να βγάλω το γνωστό... φτυάρι όταν για πολλοστή φορά αναρωτήθηκα, «τι στον κόρακα τον ήθελαν τον άλλο επάνω στην σκηνή, όταν είχαν τον απόλυτο»  ;D ;D ;D

 

Και ο νοών νοείτω  ;D ;D ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Βέβαια και «άλλος» μου αρέσει και μου παρά αρέσει μάλιστα  ;)   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερουδια αν και μεσημεριασε!

Ο Hughes περα απ το ειναι Η ΦΩΝΑΡΑ τραγουδα ακομα καλυτερα σημερα.

Πιο μεστα και χωρις τους ακροβατισμους του τοτε.

Θα μου πεις οτι ετσι ηταν η εποχη και στο κατω κατω RnR ειναι,μεσα και οι υπερβολες.

Οσο για τους Περπολ ;D ειδικα στα live με Hughes φαινοταν σα να θελει ο Coverdale

να υπερβει τα ορια του ισως λογω του Hughes που εφτανε στο "θεο"τη φωνη του.

Το αποτελεσμα ηταν μαλλον το αντιθετο και αρκετες φορες ακουγοταν ασχημα-κρινω βεβαια μονο απο καποια βιντς και 5-6 μπουτς που χω ακουσει.

Ακουγοταν παντως εξω απ τα νερα του ενω στα στουντιος ηταν αλλο καπελο.

Ισως γι αυτο στους Snake,μεχρι καποια εποχη,ελεγε και εγραφε πιο μπλουζυ κομματια που του ταιριαζαν και καλυτερα στη φωνη.

Και στο τελος τελος τον καθενα τον ακους και τον γουσταρεις γι αυτο που κανει και οχι γι αυτο που δεν μπορει,δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

Του λογου μ αρεσει πολυ και ο Joe Lynn Turner.Ειμαι βεβαια και Aorας δεν το κρυβω. 8)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Του λογου μ αρεσει πολυ και ο Joe Lynn Turner.Ειμαι βεβαια και Aorας δεν το κρυβω. 8)

purple-love conquers all(Original video)[/url]

 

 

 

Νομίζω ότι σου έχω πει την αντίδραση της οικογένειας Gillan στο άκουσμα του JLT

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σου έχω πει την αντίδραση της οικογένειας Gillan στο άκουσμα του JLT

Εσύ είσαι καλό παιδί, αλλά έχεις κακές παρέες. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που περασαν απο τους DP κατα καιρους κανανε τη μπαντα αυτη που εγινε... ο καθενας με το τροπο του.

Ο καλυτερος τραγουδιστης τους ηταν ο Glen Huges... :-X Καλα μη βαρατε... ;D

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σου έχω πει την αντίδραση της οικογένειας Gillan στο άκουσμα του JLT

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Oχι βεβαια αλλα πολυ θα θελα.

Ακουγεται να χει ψωμι το πραμα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου