Προς το περιεχόμενο

Master EQ για τα Windows 7


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζετε αν υπάρχει κάποιο software (δωρεάν κατα προτίμηση) το οποίο να λειτουργεί ως master EQ για τα Windows 7;

 

Έχω την M-audio Fast Track Pro και θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να "πειραζω" συχνοτικά με ένα τέτοιο software τη συνολική έξοδο που βγαίνει ανά πάσα στιγμή απο τα ηχεία, ανεξάρτητα απο το ποιο πρόγραμμα παράγει εκείνη τη στιγμη ήχο.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζετε αν υπάρχει κάποιο software (δωρεάν κατα προτίμηση) το οποίο να λειτουργεί ως master EQ για τα Windows 7;

 

Έχω την M-audio Fast Track Pro και θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα να "πειραζω" συχνοτικά με ένα τέτοιο software τη συνολική έξοδο που βγαίνει ανά πάσα στιγμή απο τα ηχεία, ανεξάρτητα απο το ποιο πρόγραμμα παράγει εκείνη τη στιγμη ήχο.

 

Κάθε χρόνο ψάχνω να βρω κάτι τέτοιο.

Αποτυγχάνω κάθε φορά.

Το είδα να υπάρχει μόνο σαν μέρος του software της κάρτας ήχου (λογικό, αν το σκεφτείς) σε μία απαράδεκτα ακριβή κάρτα.

Ελπίζω να σταθείς πιο τυχερός και να μας ενημερώσεις.

 

Υ.Γ. Ούτε για το Mac υπάρχει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οnboard/ generic κάρτες υπάρχει eq στο software της εταιρίας. Στις audio κάρτες όμως δεν υπάρχει, και δε θα πρέπει να υπάρχει γιατί ο σκοπός είναι το χαμηλότερο δυνατό latency μέσω π.χ. των ASIO. Αν υπάρχει θα είναι μέρος του DSP της ίδιας της κάρτας, αν φυσικά αυτή διαθέτει DSP επεξεργαστή.

 

Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα eq βγαινει σε plugin για το winamp,για απλο eq-ing χωρις απαιτησεις του χρηστη ειναι βολικο.Το θεμα ειναι αν μπορει κανεις να το κανει να παιξει σαν stanalone και οχι σαν μερος του winamp. Ψαχνω κ εγω ενα τετοιο master eq,που κ που ειναι χρησιμο.

 

 

Ενα τετοιο για windows θα ηταν ο,τι πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο ψάχνω να βρω κάτι τέτοιο.

Αποτυγχάνω κάθε φορά.

 

Κρίμα...  :(

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν το έχει σκεφτεί κανείς να το κάνει. Στο κάτω-κάτω, αν είναι για θέμα latency, θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή να το απενεργοποιείς όποτε θελήσεις για να ελευθερώνεις πόρους...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους ASIO δεν νομίζω ότι θα ήταν εφικτό. Με directX πάλι πιστεύω ότι θα γινόταν, αλλά οι pro εταιρίες δε δίνουν έμφαση στους Multimedia drivers- για την ακρίβεια πολλές επαγγελματικές κάρτες είναι εντελώς ακατάλληλες για Multimedia εφραμογές, ή τουλάχιστον ήταν στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οnboard/ generic κάρτες υπάρχει eq στο software της εταιρίας. Στις audio κάρτες όμως δεν υπάρχει, και δε θα πρέπει να υπάρχει γιατί ο σκοπός είναι το χαμηλότερο δυνατό latency μέσω π.χ. των ASIO. Αν υπάρχει θα είναι μέρος του DSP της ίδιας της κάρτας, αν φυσικά αυτή διαθέτει DSP επεξεργαστή.

 

Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι.

 

Και οχι μονο για το latency αλλα και γιατι κατ' εμε δεν πρεπει να υπαρχει EQ

σε pro η ημι pro καρτες... απο κει και περα μεσω DAW οπως cubase η μεσω

mastering εφαρμογων οπως wavelab μπορει κανεις να χρησιμοποιησει οποιο

και οσο EQ τραβαει η ψυχη του  :)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οχι μονο για το latency αλλα και γιατι κατ' εμε δεν πρεπει να υπαρχει EQ

σε pro η ημι pro καρτες...

 

Ναι, αλλά ένας μέσος χρήστης δεν χρησιμοποιεί το PC μόνο για ηχογραφήσεις...αλλά και ως media player... Γιατί να μη μπορώ να εκμεταλλευτώ την κάρτα μου και με άλλον τρόπο;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου