Προς το περιεχόμενο

Service monitors? Στην Ελλάδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπον,

 

Έχω ένα ζευγάρι ηχεία της PMC (τα ΤΒ2S+... Πολύ μου αρέσουν), αγορασμένα το 2005, ή κάτι τέτοιο, από Αγγλία.

 

Πλέον, και μετά από 6-7 χρόνια χρήσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το αριστερό μου ηχείο θέλει αλλαγή tweeter, ή μπορεί και τίποτα χειρότερο να έχει χαλάσει.

 

ΠΟΥ τα πάω; Οι επίσημοι προμηθευτές των ηχείων (ΚΕΜ Electronics) δεν φαίνεται να κάνει επίσημα και service.

 

Εσείς ξέρετε κάποιον να μιλήσω; Κάπου να το πάω να το δούνε; (και πόσο κάνε περίπου να φτιαχτεί ΑΝ είναι το tweeter εποχές που ζούμε?)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω παντως ειχα παει στην athens  pro audio για τα tascam που εχω, δεν ειμαι σιγουρος αν αναλαμβανουν την μαρκα σου ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το αριστερό μου ηχείο θέλει αλλαγή tweeter, ή μπορεί και τίποτα χειρότερο να έχει χαλάσει.

Δηλαδή τι κάνει;

Δεν παίζει καθόλου ή ακούς κάτι περίεργο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή τι κάνει;

Δεν παίζει καθόλου ή ακούς κάτι περίεργο;

 

Παίζει, αλλά κάνει "χριτς χριτς" και σε καποιες συχνότητες (το τσέκαρα με frequency sweep) παραμορφώνει τον ήχο... :(

 

foxxx: Νομίζω πως τα TB2S+ είναι professional, και όχι consumer, και οπότε με πάει στην ΚΕΜ...

 

Alter: Εξαιρετική ιδέα! Δεν ήξερα ότι ο Χατζηστάμου κάνει service σε ηχεία. Θα τον πάρω την Δευτέρα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

foxxx: Νομίζω πως τα TB2S+ είναι professional, και όχι consumer, και οπότε με πάει στην ΚΕΜ...

 

εχεις δικιο αλλα κανε ενα τηλ. δεν χανεις κατι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παίζει, αλλά κάνει "χριτς χριτς" και σε καποιες συχνότητες (το τσέκαρα με frequency sweep) παραμορφώνει τον ήχο... :(

Ένας τεχνικός μπορεί να ελέγξει αν φταίει 100% το ίδιο το tweeter ή τι το προκάλεσε. Από τα λεγόμενά σου μάλλον είναι το tweeter ή και το tweeter.

Καλό θα ήταν να ελέγξεις τα μεγάφωνα (woofer & tweeter) και στα δύο ηχεία. Δεν ξέρω για ποια χρήση τα έχεις, αν είναι να αλλάξεις tweeter στο ένα άλλαξε και στο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ένας τεχνικός μπορεί να ελέγξει αν φταίει 100% το ίδιο το tweeter ή τι το προκάλεσε. Από τα λεγόμενά σου μάλλον είναι το tweeter ή και το tweeter.

Καλό θα ήταν να ελέγξεις τα μεγάφωνα (woofer & tweeter) και στα δύο ηχεία. Δεν ξέρω για ποια χρήση τα έχεις, αν είναι να αλλάξεις tweeter στο ένα άλλαξε και στο άλλο.

Με όλο το θάρρος και τη μαμακία μου... Θα δω και το οικονομικό...  :-X Δυστυχώς έτυχε σε κακή στιγμή (ή θα περιμένω 1-2 μήνες... και θα αυτοκτονήσω αν έρθει δουλειά στο μεταξύ).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου