Προς το περιεχόμενο

MIDI: 30 Years Old


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ενώ με το MIDI, πιάνεις ένα Ντο ματζόρε στο κουπλέ κι ακούς αεροπλάνο (7-2-126).

Το γυρίζεις σε διαστημόπλοιο (8-2-126) με λίγο μινοράκι στα ρεφραίν να γλυκάνει.

Ρίχνεις ενδιάμεσα κι ένα ταξιμάκι ελικοπτέρου (0-2-126) στο πρώτο παρτς παρακαλώ με ολίγην Αραβικήν στο αντβάνς (F0 41 10 42 12 40 11 40 3A 6D 3E 34 0D 38 6B 3C 6F 40 36 0F 76 F7) κι έχεις δέσει όλο το αεροπορικό σε ένα άσμα.

Παράλληλα και κατά την διάρκεια του αμανέ μπορείς να σχολιάσεις διακριτικά με ολίγον (1-2-124).

Κι άμα στο φινάλε το κοινό σε γράψει, δεν έγινε και τίποτα, χειροκροτάς μόνος σου (0-2-127)

 

;D ;D ;D

 

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

couldn't have said it better

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Για να μην «μαμήσουμε» το thread πάντως….που είναι πολύ ενδιαφέρον, απλά θέλω να θυμίσω ότι δεν υπήρχαν πάντα at our disposal όλα αυτά τα super εργαλεία π.χ.  cubase , protools, .vst…και λοιπά.

 

Δεν ήταν πάντα τόσο "εύκολο" το home recording.

 

Θυμούμαι να παλεύουμε με ένα Korg X3 και το midi sequencer του ….μπας και καταφέρουμε να γράψουμε κάτι…. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πας μακρια. Το MIDI ειναι φανταστικη εφευρεση, ακομα και στην πιο απλη λειτουργια του, να πατας δηλαδη απλα μια συγχορδια σε ενα απο τα synths σου και ταυτοχρονα να ακουγονται και τα αλλα 9.

(το πως θα αγορασεις βεβαια 10 synths ειναι αλλο θεμα... :P)

Χαρη στο MIDI επισης καταφεραν και οι υπολοιποι κακομοιροι_μη πληκτραδες_μουσικοι να παιξουν επιτελους μ'αυτα τα "οργανα του διαβολου", τα synths. ;D

Πνευστοι, εγχορδοι, κρουστοι κλπ μπορουν πλεον να παιζουν synths χωρις να χρειαστει να μαθουν πληκτρα.

Γεια σου ρε Dave Smith, τους εκανες μαγκες.... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μη πας μακρια. Το MIDI ειναι φανταστικη εφευρεση, ακομα και στην πιο απλη λειτουργια του, να πατας δηλαδη απλα μια συγχορδια σε ενα απο τα synths σου και ταυτοχρονα να ακουγονται και τα αλλα 9.

(το πως θα αγορασεις βεβαια 10 synths ειναι αλλο θεμα... :P)

Χαρη στο MIDI επισης καταφεραν και οι υπολοιποι κακομοιροι_μη πληκτραδες_μουσικοι να παιξουν επιτελους μ'αυτα τα "οργανα του διαβολου", τα synths. ;D

Πνευστοι, εγχορδοι, κρουστοι κλπ μπορουν πλεον να παιζουν synths χωρις να χρειαστει να μαθουν πληκτρα.

Γεια σου ρε Dave Smith, τους εκανες μαγκες.... ;D

 

Φυσικά….και το quantize που το βάζεις;;;;

Που ξαφνικά όλοι έγιναν ντραμούκλες…. ;D ;D ;D

 

Το midi, είναι ευλογία…κυρίως για τον solo artist και για να το επεκτείνω, για τον home recorder (όχι ότι δεν βρίσκει άριστες εφαρμογές και σε επαγγελματικά  studios / Θυμάμαι τη φάτσα του herbie hancock –που αν δεν κάνω λάθος ήταν από του πρώτους που το εφάρμωσαν- να λέει πως ήταν να κουβαλάς τα σύνθια από τις αποθήκες…και ξανά πίσω….και τώρα…να τα έχεις όλα σε ένα. ).

 

Τεσπα,  πλέον ο home recorder, έχει σπίτι του ό,τι θέλει …άλλως θα γρατσούνιζε ακόμα την ξεκούρδιστη ακουστική του, και θα έγραφε τραγούδια στην …..(βάλε όποιο όνομα θες).   ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θυμούμαι...

Άστο μην μου τα θυμίζεις... έχω να θυμάμαι πάρα μα πάρα πολλά...

Θυμάμαι κάποια από τα πρώτα μου μηχανήματα ήταν ένα MSQ-700 κι ένα JX-3P, πολύ πριν τον Atari και το Pro24. Αργότερα ήρθε ένα MC-500 κι ένα MT-32. Εκεί ξεκίνησαν τα πάντα και για τα καλά. Αργότερα ήρθε ένα D-50 ένα S-50 κι ένα D-110 κλπ κλπ κλπ

 

Παρ'όλα αυτά, για όσους βίωσαν αυτά - τα όποια τότε μηχανήματα και με την όποια από τότε μέχρι σήμερα τεχνολογία - τεχνολογική εξέλιξη, ένα έχω να πω, αυτή η "διαδρομή" ήταν - είναι και παραμένει φοβερή εμπειρία.

 

Γεια σου ρε Dave Smith, τους εκανες μαγκες.... ;D
Και όχι μόνο...

 

Σημασία έχει να παράγεις μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μανώλη…έτσι είναι. Ακριβώς έτσι.

 

Το έχω ξανα πει..

Τότε δεν είχα τίποτα και ήμουν εκεί.

Τώρα έχω τα πάντα και…..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λακη, το MIDI ολοι το εφαρμοσαν, απ'τη στιγμη που ολες οι εταιρειες το υιοθετησαν σαν standard πανω στα synths τους, ο καθε πληκτρας_διασημος ή μη_που ειχε πανω απο ενα synth το χρησιμοποιησε. Δεν θελει δα και γνωσεις πυρηνικης φυσικης για να συνδεσεις το MIDI Out ενος DX7 στο MIDI In ενος D50 και να παιξεις. ;D

Αυτο με το κουβαλημα των synths του Hancock απο την αποθηκη δεν το'πιασα. Μετα το MIDI σταματησε να κουβαλαει τα synths του απο την αποθηκη? Πως τα ειχε συνδεσει μεταξυ τους? Τραβαγε 50μ. MIDI καλωδιο απο το στουντιο στην αποθηκη? ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θελει δα και γνωσεις πυρηνικης φυσικης για να συνδεσεις το MIDI Out ενος DX7 στο MIDI In ενος D50 και να παιξεις.

 

Δεν είναι  (μόνο) τόσο απλό το Midi. Εννοώ έχει και εφαρμογές για τρελό Routing και physical και virtual  (π.χ. σε πολυκάναλο ταυτόχρονο recording )  ;)

 

 

Αυτο με το κουβαλημα των synths του Hancock απο την αποθηκη δεν το'πιασα. Μετα το MIDI σταματησε να κουβαλαει τα synths του απο την αποθηκη? Πως τα ειχε συνδεσει μεταξυ τους? Τραβαγε 50μ. MIDI καλωδιο απο το στουντιο στην αποθηκη? ;D

 

Σε virtual synths αναφερόταν (που φυσικά υπάρχουν μέσω midi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα έχω τα πάντα και…..

Beep...

Σε καταλαβαίνω, το θέμα είναι να καταλάβουν κάποιοι "νέοι" που σήμερα έχουν σχεδόν τα πάντα αλλά δεν ασχολούνται και είναι κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι  (μόνο) τόσο απλό το Midi. Εννοώ έχει και εφαρμογές για τρελό Routing και physical και virtual  (π.χ. σε πολυκάναλο ταυτόχρονο recording )  ;)

Και όχι μόνο.

Οι περισσότεροι χρήστες δεν γνωρίζουν όχι μόνο τις πραγματικές δυνατότητες του MIDI ως πρωτόκολλο επικοινωνίας, αλλά πολλές φορές δεν γνωρίζουν λειτουργίες και δυνατότητες που αναφέρονται στα απλά - κανονικά manual. Τα βλέπουμε καθημερινά και δεν είναι μόνο Ελληνικό αυτό το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου