Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

 

1. μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις (και το τι εννοούσα αλλά και το ότι μπορεί κανείς ΚΑΛΛΙΣΤΑ να είναι αριστερός αλλά ΟΧΙ κομμουνιστής, όπως επίσης μπορεί να έιναι καπιταλιστής αλλά όχι θατσερικός)

 

2. περιμένω απαντηση, στη Σουηδία έχουν αγνό καπιταλισμό ή αγνό κομμουνισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μηπως θα βαλει φορμα εργασιας ο Λατσης ή ο Βαρδινογιάννης επιεδη εχουν λεφτα..?

 

Ειδικα αυτοι οι δυο.....φορεσαν για πολλα χρονια φορμα εργασιας...(οπως και ο Ωνασης και οι περισσοτεροι,παμπτωχοι συνηθως,στα πρωτα τους βηματα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ,σε ΟΛΟ τον κοσμο...)

 

Αλλα να σου ΧΑΡΙΣΟΥΝ και αυτα που εβγαλαν (αλλα και αυτα που ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ) ειναι...πολυ....(ειπαμε αλλο ο καλος ανθρωπος και αλλο ο..λαλακας... ;D)....οι χιλιαδες εργαζομενοι στις επιχειρησεις τους αλλωστε μαλλον μια χαρα τα πανε...μαζι τους.... ;)

 

2. περιμένω απαντηση, στη Σουηδία έχουν αγνό καπιταλισμό ή αγνό κομμουνισμό;

 

σου ειπα και παραπανω νομιζω ..ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ εχουν (δεν γνωριζω τι σημαινει..αγνος καπιταλισμος,μονο καπιταλισμος...καπιταλισμος υπαρχει,οπως και μονο κομμουνισμος..κομμουνισμος  υπαρχει...παρε και κανα μεταπτυχιακο στην οικονομια ρε ανθρωπε,ολα εγω θα στα λεω? ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις (και το τι εννοούσα αλλά και το ότι μπορεί κανείς ΚΑΛΛΙΣΤΑ να είναι αριστερός αλλά ΟΧΙ κομμουνιστής, όπως επίσης μπορεί να έιναι καπιταλιστής αλλά όχι θατσερικός)

 

2. περιμένω απαντηση, στη Σουηδία έχουν αγνό καπιταλισμό ή αγνό κομμουνισμό;

 

Στη Σουηδια εχουν αυτο το θεικο που υποστηριζουν καποιο αριστεροι.. "πιο ανθρωπινο καπιταλισμο" χαχαχαχα η απολυτη αντιφαση

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα αν δεν υπαρχουν εργατες, θα δουλεψει το αφεντικο?

 

Πλάκα κάνεις...  ;D

 

Εργάτες που θα ήθελαν να έχουν εργοστάσιο αλλά δεν έχουν, ξέρω πολλούς, κι εσύ το ίδιο, πρακτικά ΟΛΟΙ θα ήθελαν, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.

 

Εργοδότη που θα ήθελε εργάτες αλλά δεν βρίσκει, ξέρεις κανέναν; Εγώ όχι... ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ. Και σε περιόδους κρίσης και σε περιόδους σχετικής ευμάρειας, ο κάθε εργοδότης ΑΝΕΤΑ βρίσκει εργάτες, άρα τι μου τσαμπουνάς; Φανταστικά σενάρια;;;

 

Άστο σου λέω...   ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα αυτοι οι δυο.....φορεσαν για πολλα χρονια φορμα εργασιας...(οπως και ο Ωνασης και οι ,παμπτωχοι συνηθως,στα πρωτα τους βηματα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ,σε ΟΛΟ τον κοσμο...)

 

Αλλα να σου ΧΑΡΙΣΟΥΝ και αυτα που εβγαλαν (αλλα και αυτα που ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ) ειναι...πολυ....(ειπαμε αλλο ο καλος ανθρωπος και αλλο ο..λαλακας... ;D)....οι χιλιαδες εργαζομενοι στις επιχειρησεις τους αλλωστε μαλλον μια χαρα τα πανε...μαζι τους.... ;)

 

Κοιτα,ωραιο το παραμυθι του αυτοδημιουργητου επιχειρηματια.. που εβγαλε το "ψωμακι" του μονος του και δεν πατησε ποτε επι πτωματων.. αλλα εχει γινει ταινια πολλες φορες και η Φινος εχει κλεισει.. και δεν θα τα χαρισουν.. αυτο λεω,θα μοιραστουν τα κερδη οπως θα επρεπε.. δεν περιμενω να συμφωνησεις μαζι μου φυσικα,κουβεντα να γινεται.. οσο για τους εργαζομενους ρωτα τους.. και αυτοι του Μετροπολις μια χαρα τα πηγαιναν..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.οι χιλιαδες εργαζομενοι στις επιχειρησεις τους αλλωστε μαλλον μια χαρα τα πανε...μαζι τους.... ;)

 

Πες το στους απολυμένους της χαλυβουργίας αυτό. Η σε αυτούς (τους χιλιάδες) που θα ζουν για να δουλεύουν για 300 ευρώ.

 

 

Εργοδότη που θα ήθελε εργάτες αλλά δεν βρίσκει, ξέρεις κανέναν; Εγώ όχι... ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ. Και σε περιόδους κρίσης και σε περιόδους σχετικής ευμάρειας, ο κάθε εργοδότης ΑΝΕΤΑ βρίσκει εργάτες, άρα τι μου τσαμπουνάς; Φανταστικά σενάρια;;;

 

Άστο σου λέω...   ;)

 

 

Με μια δεξαμενή ανέργων και μεταναστών όπως έχουμε στην Ελλάδα αυτό έλειπε, να μην βρίσκει κιόλας!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά ακριβώς είναι η διαχωριστική γραμμή; Πόσο λερώνεις τα χέρια σου, πόσους ανθρώπους έχεις στην δούλεψή σου; Αν είσαι βιομήχανος και εξασφαλίζεις την ευημέρια των εργαζομένων σου με κάθε θυσία, που εντάσσεσαι; Αν είσαι αγρότης και έχεις πάρει έναν αλλοδαπό με 3 και 60 στην κυριολεξία, που εντάσσεσαι; Ποιός κρίνει πόσα οτιδήποτε θα έχει κάποιος, μήπως όλοι τα ίδια; Τελικά η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια δεξαμενή ανέργων και μεταναστών όπως έχουμε στην Ελλάδα αυτό έλειπε, να μην βρίσκει!

 

Και να πεις πως δεν το έγραψα ότι ΠΑΝΤΑ βρίσκει ο εργοδότης εργάτες... ΑΚΡΙΒΩΣ για να μη μου γράψει κανείς το παραπάνω...

 

Δεν μου λες φίλε, το 2008 οι εργοδότες είχαν πρόβλημα να βρουν εργάτες; Ή το 2004;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις...  ;D

 

Εργάτες που θα ήθελαν να έχουν εργοστάσιο αλλά δεν έχουν, ξέρω πολλούς, κι εσύ το ίδιο, πρακτικά ΟΛΟΙ θα ήθελαν, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.

 

Εργοδότη που θα ήθελε εργάτες αλλά δεν βρίσκει, ξέρεις κανέναν; Εγώ όχι... ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ. Και σε περιόδους κρίσης και σε περιόδους σχετικής ευμάρειας, ο κάθε εργοδότης ΑΝΕΤΑ βρίσκει εργάτες, άρα τι μου τσαμπουνάς; Φανταστικά σενάρια;;;

 

Άστο σου λέω...   ;)

 

 

Ο εργοδοτης φυσικα και βρισκει εργατες ανα πασα στιγμη.. σε ολες μα σε ολες τις καπιταλιστικες χωρες γι αυτο υπαρχει η ανεργια.. Παιδι του καπιταλισμου ειναι,αυτον εξυπηρετει.. μεσο πιεσης για να δουλεψεις με τους ορους τους.. γι αυτο και συμφωνα με αστους οικονομολογους θα πρεπει να κυμαινεται απο 4 ως 8% περιπου, για να βγαζει αυτα που θελει το κεφαλαιο.. κατω απο 4 χανει το συστημα και πανω απο 8 υπαρχουν κοινωνικες αναταραχες.. ριξε μια ματια εξω να δεις τι γινεται..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο καπιταλισμός αλλά και ο κομμουνισμός είναι απλά εργαλεία. Το πως θα χρησιμοποιηθούν είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Εκτός αν νομίζετε ότι οι αριστεροί για κάποιο λόγο που πραγματικά χρίζει επιστημονικής αναλύσεως αν ισχύει, έχουν εκ φύσεως ευλογηθεί με απαράμιλλες διαχειριστικές ικανότητες και έμφυτο αίσθημα δικαιοσύνης και ανθρωπιάς.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου