Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη ειναι δικη σου διαπιστωση...ο...καπιταλισμος ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ευαγγελιζεται ευτυχια για τον απλο λογο οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ως ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ θεωρια....(αρα δεν μπορει και να...ευαγγελιζεται και κατι)

 

Εκτος κι αν εχεις καποια αποδειξη για το αντιθετο και γνωριζεις ποιος ειναι ο συγγραφεας της...καπιταλιστικης θεωριας (μηπως ειναι ο.....Καπιτάλ? ;D) ....

 

Δεν υπάρχει. Δεν χρειάζεται άλλωστε αφού ασκεται τόσο θεωρητικά όσο και στην πράξη σε όλες τις πτυχές της ζωής μας. Μια μέρα δουλειάς, ή στο σχολείο αρκεί. Μην σου πως και μια βόλτα από τον οαεδ.

 

Και ασφαλώς υπάρχουν θεωρητικοί και οικονομολόγοι (Friedman, Smith κα) που τον έχουν σκιαγραφήσει και αναλύσει.

 

 

Σε τελευταία ανάλυση, απαιτώ από έναν άνθρωπο (ακούς Βαγγέλη) συνέπεια ανάμεσα στις δηλώσεις του και τα πεπραγμένα του: όποιος δεν αποδέχεται τα υπο-προϊόντα της καπιταλιστικής οικονομίας, ας μην τα χρησιμοποιεί, δηλαδή ας σταματήσει να συμμετέχει στο φόρουμ, ας πετάξει τον υπολογιστή του και ας κάψει τα σύνθια του να παίζει τρίχορδο μπουζούκι. Θα έχει τον πλήρη σεβασμό μου.

 

Κλασικό ρηχό "επιχείρημα"..

Λες και θα πρέπει να φτιάχνω δηλαδή και μόνος μου τα παπούτσια μου, και να πελεκίζω από το δάσος την κιθάρα που παίζω. Σε αυτήν την κοινωνία ζω, με αυτούς τους όρους προσπαθώ να επιβιώσω. Οι μη φιλελεύθεροι δεν ζούμε σε άλλον πλανήτη, ούτε ένα σύνθι αποτελεί πατέντα ενός συστήματος το οποίο απολαμβάνουν μόνο οι συμφωνούντες.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Α, όταν το θέμα φτάνει στις γυναίκες....είμαι και εγώ υπερ του κομμουνιστικού μοντέλου.

 

Κοινοκτημοσύνη , συλλογική δράση και τα λοιπά... ;D ;D ;D

 

Τι αυτή είναι "δικιά μου" και άλλα τέτοια καπιταλιστικά.

ΟΧΙ ΦΙΛΕ,ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ;D ;D ;D

 

ΟΧΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι δικη σου διαπιστωση...ο...καπιταλισμος ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ευαγγελιζεται ευτυχια για τον απλο λογο οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ως ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ θεωρια....(αρα δεν μπορει και να...ευαγγελιζεται και κατι)

 

Εκτος κι αν εχεις καποια αποδειξη για το αντιθετο και γνωριζεις ποιος ειναι ο συγγραφεας της...καπιταλιστικης θεωριας (μηπως ειναι ο.....Καπιτάλ? ;D) ....

 

με εξαιρεση το "αριστερες" (γιατι δεν γνωριζω ΤΙ ειναι και ΑΡΝΕΙΣΑΙ να με διαφωτησεις)...ΣΑΦΩΣ και διέπονται μονο που δεν ειναι ΠΡΟΝΟΜΟΙΟ των αριστερων (δηλ. των οπαδων του κομμουνισμου....γιατι θα με ΤΡΕΛΛΑΝΕΙΣ αν μου πεις οτι δεν εννοεις αυτο....ή οτι δεν ειναι αναγκαιο οι ..αριστεροι να ειναι και κομμουνιστες)

 

Εκτος και αν εχω χασει επεισοδια και ο Μπαχ,ο Μπετοβεν,ο Αϊνσταϊν,ο Καβαφης,ο Μπουκοφσκι,ο Καραγιαν και ο Εζρα Παουντ και πολλοι αλλοι τεραστιοι καλλιτεχνες ηταν...κομμουνισται...

 

εχεις κολλησει με τη λεξη κομμουνισμος. την εχω αναφερει εγω η κανενας αλλος πουθενα ποτε? ειπα κομμουνιστικα ιδεωδη εχουν οι περισσοτεροι καλλιτεχνες ? ολο αυτο λες περι κομμουνισμου που ειναι εντελως εκτος θεματος.

 

1. αριστερος δε σημαινει κομμουνιστης.

2. αρα συμφωνουμε οτι αυτου του τυπου οι αξιες διεπουν τα περισσοτερα καλλιτεχνικα ρευματα (βγαλε το "αριστερες" δε με πειραζει).

 

Και ενα πιο ελαφρο (αλλα με ενδιαφερον) σχολιο: ο αντισυντηριτισμος/απελευθερωτισμος της μουσικης (και γενικοτερα της τεχνης) αποδεικνυεται περιτρανα απο το κλασσικο επιχειρημα του SF περι ναρκωτικων τα οποια εχουν επηρεασει πολυ ολα τα μουσικα ειδη και εχουν παιξει μεγαλο ρολο στην εξελιξη τησς μουσικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ασφαλώς υπάρχουν θεωρητικοί και οικονομολόγοι (Friedman, Smith κα) που τον έχουν σκιαγραφήσει και αναλύσει.

 

Και εμενα το μεταπτυχιακο μου πανω στον ΜΑΡΞΙΣΜΟ ητανε...αυτο με κανει ...θεωρητικο κομμουνιστη ? ;D

 

ρε μπας?.... ;D

 

αριστερος δε σημαινει καν κομμουνιστης.

 

τωρα μας ΤΡΕΛΛΑΝΕΣ....... ;D

 

Πες μου απλα οτι κανεις ΠΛΑΚΑ.....αν αριστερος δεν σημαινει κομμουνιστης τοτε ΤΙ ακριβως σημαινει βρε καλο μου παιδι?

 

Γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε... ;D

 

Και ενα πιο ελαφρο (αλλα με ενδιαφερον) σχολιο: ο αντισυντηριτισμος/απελευθερωτισμος της μουσικης (και γενικοτερα της τεχνης) αποδεικνυεται περιτρανα απο το κλασσικο επιχειρημα του SF περι ναρκωτικων τα οποια εχουν επηρεασει πολυ ολα τα μουσικα ειδη και εχουν παιξει μεγαλο ρολο στην εξελιξη τησς μουσικης.

 

ΣΑΦΩΣ αλλα και ο Mπαροουζ (ξερεις ποιος ειναι ο Μπαροουζ ετσι δεν ειναι?) ο απολυτος απελευθερωτης της Αμερικανικης λογοτεχνιας  δεν ηταν κομμουνιστης  και κουβαλουσε και απο 5 μπιστολια (οποτε σαφως υπστηριζε το....ιερο δικαιωμα στην οπλοκατοχη κατι που ο μεσος αριστερος Αμερικανος απεχθανεται..)... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλοίμονο σε όσους θεωρούν ότι...σκίζουν τη γάτα.... ;D

 

+100000000  ;D

 

Αν ήταν τέλεια δεν θα ήταν η κοπέλα σου αλλά η σύζυγός σου.  :P

 

Κατσε να συνελθει απο τη ροπαλια πρωτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα το μεταπτυχιακο μου πανω στον ΜΑΡΞΙΣΜΟ ητανε...αυτο με κανει ...θεωρητικο κομμουνιστη ? ;D

 

ρε μπας?.... ;D

Ναι ρε φίλος...αλλά πήγες και το έκανες στους άσχετους τους Αμερικάνους...που δεν ξέρουν. Εάν ήσουν μάγκας να πήγαινες στους Ρώσσους να κάνεις τον έξυπνο!!! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα το μεταπτυχιακο μου πανω στον ΜΑΡΞΙΣΜΟ ητανε...αυτο με κανει ...θεωρητικο κομμουνιστη ? ;D

 

ρε μπας?.... ;D

 

τωρα μας ΤΡΕΛΛΑΝΕΣ....... ;D

 

Πες μου απλα οτι κανεις ΠΛΑΚΑ.....αν αριστερος δεν σημαινει κομμουνιστης τοτε ΤΙ ακριβως σημαινει βρε καλο μου παιδι?

 

Γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε... ;D

 

Πρωτον να πω οτι δεν ανηκω σε καμια πολιτικη οντοτητα και ουτε ασπαζομαι καμια ιδεολογια.

 

Δευτερον, καλα ρε SF σοβαρα δεν το ξερες οτι αριστερος δε σημαινει απαραιτητα και κομμουνιστης?! μπορει να ναι αλλα μπορει και οχι. οι ιδιοι οι κομμουνιστες το λενε αυτο. τελοσπαντων δεν ξαναπανταω σε θεμα κομμουνισμου-καπιταλισμου δε με αφορα καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερον, καλα ρε SF σοβαρα δεν το ξερες οτι αριστερος δε σημαινει απαραιτητα και κομμουνιστης?!

 

τοτε πες μου ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ρε αδερφακι μου.....μας πεθανες ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε πες μου ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ρε αδερφακι μου

και γράψε μας και κανα 2-3 "αριστερές αξίες"...γιατί έχουμε μείνει με την απορία...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πες μου απλα οτι κανεις ΠΛΑΚΑ.....αν αριστερος δεν σημαινει κομμουνιστης τοτε ΤΙ ακριβως σημαινει βρε καλο μου παιδι?

 

Γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε... ;D

 

 

Η λέξη "αριστερός" καλύπτει ένα ευρύ φάσμα, από τον συριζα μέχρι την αναρχία, δεν υπάρχει σαφής ορισμός ΠΡΟΦΑΝΩΣ, και όποιος δηλώνει αριστερός δεν είναι απαραίτητα και κομμουνιστής. Στο μεταπτυχιακό δεν σας τα είπανε αυτά;  ;D

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου