Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον δεν με ξερεις καλα... ;)

 

ή απλα δεν εχεις προσεξει οτι το 99% των αριστερων post στο thread αυτο αναφερονται στον "απαραδεκτο καπιταλισμο που μας κατεστρεψε"...

 

Δηλαδη μου λες πως η μόνη αριστερή ιδεολογία που καταγγέλει τα στραβά του καπιταλισμού είναι ο κομμουνισμός;

 

Τρελά άλματα κάνεις.

 

Πες μου κάτι, στη Σουηδία τι καθεστώς έχουν, αγνό καπιταλισμό ή αγνό κομμουνισμό;

 

Γιατί με το σκεπτικό σου δεν μπορούν να έχουν κάτι άλλο

 

Και τη μπάλα εντός παιδιάς παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τωρα εσυ εισαι κομμουνιστης ή..αριστερος?

 

Γιατι μπερδευτηκα... ;D

 

Κάτσε εγώ μπερδεύτηκα!

 

Πες μου απλα οτι κανεις ΠΛΑΚΑ.....αν αριστερος δεν σημαινει κομμουνιστης τοτε ΤΙ ακριβως σημαινει βρε καλο μου παιδι?

 

Το ίδιο δεν είμαστε;;;  ;D

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αριστεροι θελουν τραπεζες ή οχι?γιατι αν θελουν..τοτε ειμαι...αν ΔΕΝ θελουν τοτε δεν ειμαι...πωρε μπερδεμα......αποχωριο γιατι θα καω... ;D

 

Πες μου κάτι, στη Σουηδία τι καθεστώς έχουν, αγνό καπιταλισμό ή αγνό κομμουνισμό;

 

Καπιταλισμο εχουν ,απο οτι ξερω τα περισσοτερα μεσα παραγωγης,πλην των σημαντικων για την εθνικη ασφαλεια και οικονομια, τα κατεχουν ΙΔΙΩΤΕΣ,οι οποιοι πληρωνουν βαρυτατους φορους για να συντηρουν ενα ισχυρο κοινωνικο κρατος.Τυπικος Keynes δηλ.

 

Το γεγονος οτι εχουν ισχυρο κοινωνικο κρατος (οπως ολες σχεδον οι καπιταλιστικες χωρες,ακομα και οι ΗΠΑ οπου ενα τεραστιο μερος του πληθυσμου ζει απο αυτες τις κοινωνικες παροχες) δεν τις κανει....κομμουνιστικες (ή...αριστερες)..αλλωστε αν δεν απατωμαι στις περισσοτερες σκανδιναβικες χωρες αυτη τη στιγμη κυβερνουν (εστω συμμετεχοντας σε συνασπισμους) συντηρητικες (δεξιες) κυβερνησεις..  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο της κουβέντας δεν καθορίζεται τόσο από την μορφή (bold), αλλά κυρίως από το περιεχόμενο.

 

Η διαχείριση διαφωνεί (και το έχει δηλώσει έμπρακτα, αφήνοντας αυτήν την κουβέντα να εξελίσσεται). Είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να διασφαλίσουμε ευπρέπεια στο ύφος (αφήνοντας το από πρωκτού "μαμήσι" για δραστηριότητες εκτός φόρουμ), το δε περιεχόμενο δεν χρειάζεται αβάντες από κανέναν, εφ' όσον όλοι μπορούν να το δουν και να το κρίνουν. Εγώ (σε αντίθεση με εσένα) είμαι φιλελεύθερος και θέλω όλες οι απόψεις να ακούγονται και να κρίνονται. Είναι ώρα όμως, που δεν διαβάζουμε καμία άποψή σου για τίποτε, εκτός από την κριτική σου για την άποψή μας. Ίσως θα ήθελες να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε τι ακριβώς πιστεύεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαχείριση διαφωνεί (και το έχει δηλώσει έμπρακτα, αφήνοντας αυτήν την κουβέντα να εξελίσσεται). Είμαστε υποχρεωμένοι όλοι να διασφαλίσουμε ευπρέπεια στο ύφος (αφήνοντας το από πρωκτού "μαμήσι" για δραστηριότητες εκτός φόρουμ), το δε περιεχόμενο δεν χρειάζεται αβάντες από κανέναν, εφ' όσον όλοι μπορούν να το δουν και να το κρίνουν. Εγώ (σε αντίθεση με εσένα) είμαι φιλελεύθερος και θέλω όλες οι απόψεις να ακούγονται και να κρίνονται. Είναι ώρα όμως, που δεν διαβάζουμε καμία άποψή σου για τίποτε, εκτός από την κριτική σου για την άποψή μας. Ίσως θα ήθελες να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε τι ακριβώς πιστεύεις.

 

 

 

Η διαχειριση ξερει καλα τι κανει... κι αυτα περι bold κτλ που λες ειναι υποκριτικη αποψη που διεπει αυτο που υποστηριζεις.. σε νοιαζει πως γραφεται κατι κι οχι τι γραφεται.. ενα σαιτ αγγελιων ειναι απλα το νοιζ που μπαινει οποιος θελει με ανωνυμια και γραφει.. δεν κατσαμε να πιουμε τσαι σε κανα σαλονι.. θα ακουστουν και "ακραιες" αν θες αποψεις.. Και το ζητημα ειναι το τοπικ που πολυ σωστα ανοιξε ο hwept.. ελεος με την υποκρισια ορισμενων εδω μεσα.. γιατι περι αυτου προκειται.

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει απίστευτα τεράστια σύγχυση πολιτικών ιδεολογιών με οικονομικά συστήματα και συστήματα οργάνωσης κοινωνιών...

Κακό πράμα η τηλεόραση...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελευταία ανάλυση, απαιτώ από έναν άνθρωπο (ακούς Βαγγέλη) συνέπεια ανάμεσα στις δηλώσεις του και τα πεπραγμένα του: όποιος δεν αποδέχεται τα υπο-προϊόντα της καπιταλιστικής οικονομίας, ας μην τα χρησιμοποιεί, δηλαδή ας σταματήσει να συμμετέχει στο φόρουμ, ας πετάξει τον υπολογιστή του και ας κάψει τα σύνθια του να παίζει τρίχορδο μπουζούκι. Θα έχει τον πλήρη σεβασμό μου.

 

Βρε trolley έχω ακούσει καλύτερο επιχείρημα από παιδάκι γυμνασίου..

 

Καταρχάς τι διαχωρίζει το synth από το τρίχορδο μπουζούκι ώστε το πρώτο να είναι καπιταλιστικό προιόν ενώ το δεύτερο... κομμουνιστικό?

 

Κατά δεύτερον, το ότι δε μας ικανοποιεί το καπιταλιστικό σύστημα (μόνο εμάς ξέρω γω...) σημαίνει ότι θέλουμε να το αλλάξουμε κι όχι ότι θέλουμε να ζήσουμε σε μια φούσκα, αποκομμένη από την κοινωνία.. Έτσι κι αλλιώς, προκειμένου να αυτοσυντηρηθείς, δε γίνεται να ζήσεις μη καπιταλιστικά σε ένα καπιταλιστικό σύστημα.. Οποιαδήποτε προσπάθεια θα είναι από μη εφικτή εώς παράνομη..

 

Κατά τρίτον, τα προιόντα με τα οποία ζούμε στον καπιταλισμό είναι δημιουργίες των εργατών.. Κανενός αφεντικού, κανενός μεγαλοκαρχαρία (και μην αρχίσετε περί Περισσού, καταντά βαρετό)..

 

Κατά τέταρτον, το αν οι αριστερές σου ιδέες συμβαδίζουν με τις πράξεις σου, δε σχετίζεται με το αν θα... πετάξεις το συνθ σου για να παίζεις με τρίχορδο.. Αλλά σχετίζεται -για να το θέσω λίγο γενικόλογα- με τη στάση που ακολουθείς ως προς τους συνανθρώπους σε σε κάθε τομέα της καθημερινότητάς σου (εργασία, σχολή, γειτονιά κλπ)..

 

Κατά πέμπτον, ποιος σας είπε ότι τα pc, τα συνθ κλπ είναι αποκλειστικά προιόντα καπιταλιστικών συστημάτων? Κι ότι σε ένα μαρξιστικό (παράδειγμα δίνω) οικονομικό σύστημα οι άνθρωποι θα ζούσαν σε δεντρόσπιτα? Σταματήστε να πιπιλάτε την καραμέλα, η διαφορά έγκειται -πάλι γενικόλογα- ουσιαστικά στην υπεραξία που προσδίδεται στα προιόντα και που έχει σαν αποτέλεσμα να πληρώνουμε το τίποτα, παίρνοντας το χρήμα από αυτούς που δημιουργούν. Ούτε σύνθια μπλέκονται στη μέση, ούτε τρίχορδα, ούτε δεντρόσπιτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει απίστευτα τεράστια σύγχυση πολιτικών ιδεολογιών με οικονομικά συστήματα και συστήματα οργάνωσης κοινωνιών...

 

για να μη μπερδευομαστε εγω αναφερομαι σε οικονομικα συστηματα... ;)..αλλωστε απο τη στιγμη που μιλαμε για τον καπιταλισμο μοιραια για...ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ συστημα μιλαμε....

 

 

 

Κατά τρίτον, τα προιόντα με τα οποία ζούμε στον καπιταλισμό είναι δημιουργίες των εργατών.. Κανενός αφεντικού, κανενός μεγαλοκαρχαρία

 

Κατσε λιγο να το δουμε....ψυχραιμα αυτο... ;D

 

Εγω ειμαι ας πουμε...η Μercedes (ειναι αρκετα καπιταλιστικη για εσενα? ;D)

 

Βλεπω πως στην Ελλαδα ψοφολογανε απο την πεινα (μια και το κρατικοδιαιτο-σοβιετ  μοντελο της οικονομιας με δανεικα κατερευσε) και αποφασιζω να φτιαξω εργοστασιο εξω απο την Αθηνα (αν με αφησει βεβαια η τοπικη ..."κοινωνια"... ;D) στο οποιο προσλαμβανω απολυμενους ΔΥ (χρησιμοποιω ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σεναριο μια και η δημιουργια εργοστασιου της Μερσεντες στην Ελλαδα ειναι επισης φανταστικο σεναριο  ;D).

 

ΕΠΕΝΔΥΩ λοιπων 5 δις ευρω και φτιαχνω μια αψογη παραγωγικη μοναδα.

Με τα ωραια και ασφαλη κτίρια,με τον κλιματισμο μου,την ωραια μου καντινα προσωπικου (οπου μια και το εργοστασιο απασχολει 2000 ατομα προσωπικο,πρωην ανεργους,τους παρεχω και δωρεαν τροφη).

 

Ξοδευω και αλλο ενα δις ευρω στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ αυτων των εργατων (στελνοντας τους στη Γερμανια για να μαθουν πως φτιαχνονται τα...αυτοκινητα...μια και ως ΔY δεν εχουν και πολλα...Skils)….

 

Πληρωνω και 25% φορους στο χρεοκοπημενο κρατος που εχει αναγκη και την τελευταια δεκαρα για να επιβιωσει  και 30% επι του μισθου καθε εργατη στο ΙΚΑ που εχει επισης καταρευσει και ετσι το βοηθαω να πληρωνει και συνταξεις...

 

Οποτε εχουμε ΔΥΟ δεδομενα:

 

Αν δεν επενδυα 5 δις για τη δημιουργια του εργοστασιου οι απολυμενοι ΔΥ δεν θα εβρισκαν ποτε δουλεια (και λογω της ανεργιας αλλα και λογω του οτι δεν εχουν ,ως ΔΥ,ουτε τα βασικα skills να μπουνε στον ιδιωτικο τομεα)

 

Αν δεν επενδυα τα 1 δις για την εκπαιδευση τους  δεν θα ειχαν δουλεια οι απολυμενοι ΔΥ και αρα θα ψοφολογαγανε στην πεινα (μια και ανθρωποι χωρις δεξιοτητες αυτο παθαινουν σε μια ελευθερη οικονομια ειδικα οταν ευτη ειναι διαλυμενη οπως η δικη μας)

 

Εσυ μου λες οτι...τα αυτοκινητα που θα παραχθουν ΑΝΗΚΟΥΝ στους εργατες?

 

Και τα παραγουν ΜΟΝΟ αυτοι?

 

Αν ναι ,τοτε μου λες οτι δεν χρειαζεται και η..Μερσεντες να φτιαξει εργοστασιο στην Ελλαδα για να παραχθουν τα αυτοκινητα στην..Ελλαδα...

 

Ενδιαφερον συλλογισμος...αλλα καπου...μπαζει..  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το αρχικό ερώτημα του Θάνου έχει απλή εξήγηση.

 

1) Ο κόσμος μας δεν είναι και τόσο ωραίος ή τουλάχιστον δεν είναι τόσο καλός όσο θα μπορούσε να ήταν.

2) Ο καπιταλισμός με την ευρύτερη έννοια είναι το κυρίαρχο σύστημα ή τουλάχιστον αυτή είναι η κοινά αποδεκτή αλήθεια για τον απλό πολίτη (όχι απαραίτητα και σωστή)

3) 1+2==> ο καπιταλισμός φταίει για τα χάλια. Προφανέστατα απόλυτα και πέρα για πέρα λογικό λάθος. Αποτέλεσμα απλοϊκού συλλογισμού και ευσεβών πόθων αφού αν ισχύει είναι ευκολο να απαντήσουμε στα γιατί και τα πως. Αμ δε.

4) Ο κομμουνισμός ευαγγελίζεται κοινωνική δικαιοσύνη και πάλι απλοϊκά, καλύτερες μέρες. Δεν αναφέρω επίτηδες αν είναι σωστά ή λάθος, ή τι μας λέει η ιστορία. Στον συγκεκριμένο συλλογισμό είναι άνευ ουσίας.

5) Δεν μπορώ να φανταστώ τραγούδι που να αναφερεται π.χ. στο επιτόκιο προθεσμιακών λογαριασμών ή στα δομημένα ομόλογα.

6) Αντίθετα, με το να περιγράφεις ένα ιδεατό καλύτερο αύριο μια χαρά ωραία τέχνη κάνεις.

7) 4+6==> ο κομμουνισμός ταιριάζει στην τέχνη. Λανθασμένη λογική αφού ξεκινάει με άσχετες προτάσεις και μετά τις συνδυάζει. (π.χ. οι πέτρες δεν είναι φτιαγμένες από αέρα γιατί αν ήταν θα επέπλεαν). Πάλι εκτός θέματος.

 

Voila

 

Πιο είναι το σωστό;

Το 6 μόνο του, αυτόνομο και ανεξάρτητο και τα άλλα τα συζητάμε σε άλλο διαφορετικό πλαίσιο.

Και η σοκολάτα φαί είναι και ο γύρος το ίδιο. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα παραγγείλω πίτα, γύρο, μερέντα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μη μπερδευομαστε εγω αναφερομαι σε οικονομικα συστηματα... ;)..αλλωστε απο τη στιγμη που μιλαμε για τον καπιταλισμο μοιραια για...ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ συστημα μιλαμε....

 

 

 

Κατσε λιγο να το δουμε....ψυχραιμα αυτο... ;D

 

Εγω ειμαι ας πουμε...η Μercedes (ειναι αρκετα καπιταλιστικη για εσενα? ;D)

 

Βλεπω πως στην Ελλαδα ψοφολογανε απο την πεινα (μια και το κρατικοδιαιτο μοντελο της οικονομιας με δανεικα κατερευσε) και αποφασιζω να φτιαξω εργοστασιο εξω απο την Αθηνα (αν με αφησει βεβαια η τοπικη ..."κοινωνια"... ;D) στο οποιο προσλαμβανω απολυμενους ΔΥ (χρησιμοποιω ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σεναριο μια και η δημιουργια εργοστασιου της Μερσεντες στην Ελλαδα ειναι επισης φανταστικο σεναριο  ;D).

 

ΕΠΕΝΔΥΩ λοιπων 5 δις ευρω και φτιαχνω μια αψογη παραγωγικη μοναδα.

Με τα ωραια και ασφαλη κτίρια,με τον κλιματισμο μου,την ωραια μου καντινα προσωπικου (οπου μια και το εργοστασιο απασχολει 2000 ατομα προσωπικο,πρωην ανεργους,τους παρεχω και δωρεαν τροφη).

 

Ξοδευω και αλλο ενα δις ευρω στην ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ αυτων των εργατων (στελνοντας τους στη Γερμανια για να μαθουν πως φτιαχνονται τα...αυτοκινητα...μια και ως ΔY δεν εχουν και πολλα...Skils)….  

 

Οποτε εχουμε ΔΥΟ δεδομενα:

 

Αν δεν επενδυα 5 δις για τη δημιουργια του εργοστασιου οι απολυμενοι ΔΥ δεν θα εβρισκαν ποτε δουλεια (και λογω της ανεργιας αλλα και λογω του οτι δεν εχουν ,ως ΔΥ,ουτε τα βασικα skills να μπουνε στον ιδιωτικο τομεα)

 

Αν δεν επενδυα τα 1 δις για την εκπαιδευση τους  δεν θα ειχαν δουλεια οι απολυμενοι ΔΥ και αρα θα ψοφολογαγανε στην πεινα (μια και ανθρωποι χωρις δεξιοτητες αυτο παθαινουν σε μια ελευθερη οικονομια)

 

Εσυ μου λες οτι...τα αυτοκινητα που θα παραχθουν ΑΝΗΚΟΥΝ στους εργατες?

 

Και τα παραγουν ΜΟΝΟ αυτοι?

 

Αν ναι ,τοτε μου λες οτι δεν χρειαζεται και η..Μερσεντες να φτιαξει εργοστασιο στην Ελλαδα για να παραχθουν τα αυτοκινητα στην..Ελλαδα...

 

Ενδιαφερον συλλογισμος...αλλα καπου...μπαζει..  

 

 

Δεν μπαζει πουθενα αυτο που λεει ο Νοιζυ.. σου λεει οτι την υπεραξια της εργατικης ταξης την καρπωνεται ο εργοδοτης.. Και ναι, ο πλουτος θα επρεπε να ανηκει σε αυτον που τον παραγει,οχι σε αυτον που τον διαχειριζεται.. Εκτος αν ξερεις κανα εργοσταστιο πολυεθνικης που να λειτουργει με αυτοδιαχειριση.. χωρις να υπαρχει η σχεση αφεντικου και εργατη δηλαδη.. εκει ειναι ολη η παλη που γινεται ανα τους αιωνες.. να σταματησει η εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο.. τωρα αν αυτο λεγεται κομμουνισμος,αναρχια η οπως αλλιως ειναι το τελευταιο που με ενδιαφερει και το αναφερω αυτο γιατι βλεπω οτι υπαρχει "αλλεργια" με καποιες εννοιες..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου