Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω οτι εχεις μπερδευτει λιγακι συγκρινοντας...καπιταλιστες και....αριστερους ιδεολογους...και συγκρινεις ,αδικα, την ΠΡΑΞΗ με τη θεωρια...

 

Απο την μια συγκρινεις τις ΠΡΑΞΕΙΣ ανθρωπων που...πραττουν (καπιταλιστες) και απο την αλλη τις...ΣΚΕΨΕΙΣ ανθρωπων που...απλα.....διατυπωνουν...σκεψεις (δεν πρατουν δηλ...)...

 

Αλλα και σε πρακτικο επιπεδο να το δεις...στην ΠΡΑΞΗ (στην ΕΦΑΡΜΟΓΗ δηλ.) η αποτυχια του κομμουνισμου ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μεγαλυτερη απο αυτην του καπιταλισμου (και για αυτο ως οικονομικο συστημα δεν υφισταται πουθενα πλεον,πλην της Β.Κορεας...οπου όλοι ξερουμε τι...ωραια που περνανε εκει...)

 

Γιατι ? ΚΑΚΟ ειναι να το εχω λύσει? Ακομα μια αποδειξη οτι εμεις οι ..ιδεολογοι εχουμε γεματη τσεπη... ;D

ειπα δε μιλαω για κομμουνισμο vs καπιταλισμο χιλιες φορες. το μονο σου επιχειρημα που λες συνεχεια ειναι οτι στον κομμουνισμο πειναγανε ολοι μαζι. μονο αυτο εχεις να πεις?

 

δεν μου απαντας ομως αν κρινεις οτι μεσα στην ιστορια τα καλλιτεχνικα ρευματα διεπονται απο απελευθερωτικες, αντισυντηριτικες, αριστερες, ανθρωπιστικες, ριζποσπαστικες ιδεες κτλ κτλ

 

Αν συνεχιστει αυτη ηλιθια διαμαχη καπιταλισμου-κομμουνισμου θα το κλεισουν δυστυχως το θεμα εινια σιγουρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν υπάρχει τέλεια γυναίκα.

 

Λυπάμαι αλλά εδώ έχεις λάθος. Δεν το συνεχίζω γιατί θα γίνει μέγας τσακωμός που μπροστά του οι πολιτικές διαφωνίες θα μοιάζουν με τσιγκολελέτα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι ...

Νομιζα ...

Έτσι είναι όταν είσαι μικρός...νομίζεις!

Προφανως δεν εχεις γνωρίσει την κοπέλα μου

...με τις γυναίκες, κρατάμε ΠΑΝΤΑ μία πισινή... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι ο καπιταλισμος ευαγγελιζεται ευτυχια

 

Αυτη ειναι δικη σου διαπιστωση...ο...καπιταλισμος ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ευαγγελιζεται ευτυχια για τον απλο λογο οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ως ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ θεωρια....(αρα δεν μπορει και να...ευαγγελιζεται και κατι)

 

Εκτος κι αν εχεις καποια αποδειξη για το αντιθετο και γνωριζεις ποιος ειναι ο συγγραφεας της...καπιταλιστικης θεωριας (μηπως ειναι ο.....Καπιτάλ? ;D) ....

 

δεν μου απαντας ομως αν κρινεις οτι μεσα στην ιστορια τα καλλιτεχνικα ρευματα διεπονται απο απελευθερωτικες, αντισυντηριτικες, αριστερες, ανθρωπιστικες, ριζποσπαστικες ιδεες κτλ κτλ

 

με εξαιρεση το "αριστερες" (γιατι δεν γνωριζω ΤΙ ειναι και ΑΡΝΕΙΣΑΙ να με διαφωτησεις)...ΣΑΦΩΣ και διέπονται μονο που δεν ειναι ΠΡΟΝΟΜΟΙΟ των αριστερων (δηλ. των οπαδων του κομμουνισμου....γιατι θα με ΤΡΕΛΛΑΝΕΙΣ αν μου πεις οτι δεν εννοεις αυτο....ή οτι δεν ειναι αναγκαιο οι ..αριστεροι να ειναι και κομμουνιστες)

 

Εκτος και αν εχω χασει επεισοδια και ο Μπαχ,ο Μπετοβεν,ο Αϊνσταϊν,ο Καβαφης,ο Μπουκοφσκι,ο Καραγιαν και ο Εζρα Παουντ και πολλοι αλλοι τεραστιοι καλλιτεχνες ηταν...κομμουνισται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά εδώ έχεις λάθος. Δεν το συνεχίζω γιατί θα γίνει μέγας τσακωμός που μπροστά του οι πολιτικές διαφωνίες θα μοιάζουν με τσιγκολελέτα.

 

Γιατι κανει λαθος? δικιο εχει.. πρεπει ομως να το νιωσει στο πετσι του για να το καταλαβει..

το να σε μαμανε απο τον κ..ο με προφυλακτικο δεν κανει το μαμησι καλυτερο η πιο ασφαλες.. παραμενει μαμησι Τρολευ.. η λογικη του "επιλεγω το λιγοτερο κακο" ειναι τουλαχιστον αστοχη και ευθυνοφοβη.. εχει κανει πολλα λαθη και η αλλη μερια.. αλλα μην εκθειαζεται και τον καπιταλισμο.. πονεσανε τα ματακια μας και τα μυαλουδακια μας με αυτα που γραφετε..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή ρόπαλο. Εχουν την ιδια αποτελεσματικότητα 8)

αλοίμονο σε όσους θεωρούν ότι...σκίζουν τη γάτα.... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν εχεις γνωρίσει την κοπέλα μου :)

 

Προφανώς δεν με διαβάζεις προσεκτικά (και είναι κρίμα, διότι προσπαθώ να γράφω προσεκτικά): είπα ότι δεν υπάρχει τέλεια γυναίκα, όχι τέλεια κοπέλα. Αν δεν γνωρίζεις τη διαφορά, λίγη υπομονή.

 

Πέρα από τα αστειάκια όμως, ξέρω ότι αποκλείεται να είσαι τόσο αφελής ώστε να πιστεύεις ότι το κακό (ως αφηρημένη έννοια) λείπει από τα αριστερά καθεστώτα ή τα αριστερά μυαλά.

 

Σε τελευταία ανάλυση, απαιτώ από έναν άνθρωπο (ακούς Βαγγέλη) συνέπεια ανάμεσα στις δηλώσεις του και τα πεπραγμένα του: όποιος δεν αποδέχεται τα υπο-προϊόντα της καπιταλιστικής οικονομίας, ας μην τα χρησιμοποιεί, δηλαδή ας σταματήσει να συμμετέχει στο φόρουμ, ας πετάξει τον υπολογιστή του και ας κάψει τα σύνθια του να παίζει τρίχορδο μπουζούκι. Θα έχει τον πλήρη σεβασμό μου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα μην εκθειαζεται και τον καπιταλισμο

 

Καλο μου παιδι (γιατι ειμαι σιγουρος οτι και καλο και ΠΑΙΔΙ εισαι).

 

Καταρχην το εκθειαζετΕ γραφετΑΙ με Ε... ;D

 

Κατα δευτερον αν μου δειξεις ΠΟΥ ακριβως...εκθειαζουμε τον καπιταλισμο θα σου ημουν ιδιαιτερα ευγνωμων

 

Γιατι αυτο που κανουμε ειναι απλα να λεμε οτι ΠΡΑΚΤΙΚΑ...καποιο ΚΑΛΥΤΕΡΟ συστημα δεν εχει βρεθει ΑΚΟΜΑ & μεχρι να βρεθει (οποτε αν ειναι οντως καλυτερο πρωτος ΕΓΩ θα το...εκθειασω να εισαι σιγουρος)....ειναι ο μονος δρομος (μια και το αντιπαλο δεος του ,ιστορικα...εφερε ακομα μεγαλυτερα προβληματα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου