Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Να πω κι εγω τη συντομη γνωμη μου για το θεμα, αλλα να το παω σε μια λιγο διαφορετικη κατευθυνση.

 

Οι συμφορουμιτες (που υποτιθεται ειμαστε ολοι μουσικοι εδω μεσα, ή γενικά άνθρωποι που ασχολουνται με καποια μορφη τεχνης) που κατηγορουν τις αριστερες/κομμουνιστικες/αναρχικες κτλ ιδεολογιες και τις χλευαζουν, τι εχουν να πουν που ανα τους αιωνες οι πρωταγωνιστες σε ολες σχεδον τις μορφες τεχνης (και ιδιαιτερα στη μουσική) ειναι οι ατομα που εντασσονται (είτε αμεσα ειτε με τη γενικοτερη φιλοσοφια που διεπει τη ζωη τους) σε αυτους τους χωρους και αποστρεφονται τους χωρους που βρισκονται στον αντιποδα.

 

Ακουσα και μια ωραια φραση καπου: "το πνευμα (με τη γενικοτερη εννοια) το εχει κερδισει στο χρονο η αριστερα" η καπως ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ακουσα και μια ωραια φραση καπου: "το πνευμα (με τη γενικοτερη εννοια) το εχει κερδισει στο χρονο η αριστερα" η καπως ετσι.

...είναι μέχρι να πιάσει το χρήμα στο χέρι... ;).

Για τα υπόλοιπα που γράφεις...ελπίζω να εννοείς μόνο την Ελλάδα...εάν ναι, παραπέμπεσαι στην ανωτέρω μου πρόταση

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είναι μέχρι να πιάσει το χρήμα στο χέρι... ;).

 

Σαφώς...  γιατί το ''γενικά'' & ''γενικότερα'' της αριστεράς  γίνεται  αυτόματα ''ειδικά''

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είναι μέχρι να πιάσει το χρήμα στο χέρι... ;).

Για τα υπόλοιπα που γράφεις...ελπίζω να εννοείς μόνο την Ελλάδα...εάν ναι, παραπέμπεσαι στην ανωτέρω μου πρόταση

 

Οχι δεν εννοω μονο την ελλαδα, σε ολον τον κοσμο υπαρχει αυτη η ταση. Και αυτο που λες για το χρημα δεν το καταλαβα, εννοεις οτι μολις καποιος πληρωθει απ τη δουλεια του γινεται απο αριστερος καπιταλιστης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εννοω μονο την ελλαδα, σε ολον τον κοσμο υπαρχει αυτη η ταση.

Ωραία...μάθαμε ότι ο Beethoven, o Mozart και οι λοιποί ήταν αριστεροί...όπως και οι Rolling Stones, Pink Floyd και πάει λέγοντας. 8)

Στο τέλος, θα γίνω και εγώ οπαδός του Superfunk ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συμφορουμιτες (που υποτιθεται ειμαστε ολοι μουσικοι εδω μεσα, ή γενικά άνθρωποι που ασχολουνται με καποια μορφη τεχνης) που κατηγορουν τις αριστερες/κομμουνιστικες/αναρχικες κτλ ιδεολογιες και τις χλευαζουν, τι εχουν να πουν που ανα τους αιωνες οι πρωταγωνιστες σε ολες σχεδον τις μορφες τεχνης (και ιδιαιτερα στη μουσική) ειναι οι ατομα που εντασσονται (είτε αμεσα ειτε με τη γενικοτερη φιλοσοφια που διεπει τη ζωη τους) σε αυτους τους χωρους και αποστρεφονται τους χωρους που βρισκονται στον αντιποδα.

 

Ανοίγεις τεράστιο θέμα, αλλά και το υπεραπλουστεύεις για να καταλήξεις σε καραμπινάτη αντίφαση.

 

Άλλη η γενικώτερη "αριστερή ιδεολογία" ως φιλοσοφία ζωής, αυτό δηλαδή που χαρακτηρίζει όντως πάρα πολλούς καλλιτέχνες  (ελευθερία, δημοκρατία, ειρήνη, αδελφότητα, αλληλεγγύη προς τον αδύναμο, και λοιπά λουλουδάτα)...

 

... και ΑΛΛΗ η αριστερή ιδεολογία ως πρακτικό πολιτικό/οικονομικό σύστημα και κυρίως όπως αυτή εκφράζεται στο ελλαδιστάν.

 

Το δεύτερο αποτελεί σε πολύ μεγάλο βαθμό φαλκίδευση και εξευτελισμό του πρώτου (σταλινοφασισμός, μπαχαλακισμός, μηδενισμός, τραμπουκισμός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις τεράστιο θέμα, αλλά και το υπεραπλουστεύεις για να καταλήξεις σε καραμπινάτη αντίφαση.

 

Άλλη η γενικώτερη "αριστερή ιδεολογία" ως φιλοσοφία ζωής, αυτό δηλαδή που χαρακτηρίζει όντως πάρα πολλούς καλλιτέχνες  (ελευθερία, δημοκρατία, ειρήνη, αδελφότητα, αλληλεγγύη προς τον αδύναμο, και λοιπά λουλουδάτα)...

 

... και ΑΛΛΗ η αριστερή ιδεολογία ως πρακτικό πολιτικό/οικονομικό σύστημα και κυρίως όπως αυτή εκφράζεται στο ελλαδιστάν.

 

Το δεύτερο αποτελεί σε πολύ μεγάλο βαθμό φαλκίδευση και εξευτελισμό του πρώτου (σταλινοφασισμός, μπαχαλακισμός, μηδενισμός, τραμπουκισμός).

 

Κοιτα δε ηθελα να μιλησω μεμονωμενα για την ελλαδα, η για συγκεκριμενες ενεργειες ομαδων που ανηκουν στην αριστερα. Δεν ειναι κατι τρομερο για μενα που καποιοι απο τους "εφαρμοστες" των αριστερων ιδεολογιων κανουν παραλογες ενεργειες.

 

Εγω λεω σε γενικοτερη βαση, οτι οι περισσοτεροι καλλιτεχνες απσαζονται τις αξιες που αναφερεις και συ, και γενικοτερα κρατουν μια αριστερη σταση.

 

Βγαζουν εκατομμυρια καποιοι οκ, ε και? Αλλαζει αυτο κατι? Πολλοι δε βγαζουν κιολας καθολου και πεθαινουν στην ψαθα.

 

Εγω απλα πιστευω οτι δε μπορει να πας να κανεις τεχνη, και να χεις στο κεφαλι σου αυτες τις ιδεες υπερ του καπιταλισμου κτλ κτλ. Μου φαινεται πολυ δυσκολο απο μια τετοια προσωπικοτητα θα βγει κατι που θα αφορα κοσμο .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου