Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, πως εξηγείς την κατάσταση στην Ισπανία;

 

Στην Ισπανια οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ με τον ακρατο δανεισμο,τα παραγωγα και τη φουσκα ακινητων καταστρεψαν την οικονομια και μοιραια και το κρατος,αντιθετα στην Ελλαδα το προβλημα ειναι ΚΑΘΑΡΑ δημοσιονομικο και το...υπερχρεωμενο κρατος κατεστρεψε τις Τραπεζες και την οικονομια...

 

Δεν εχει αδικο ο Σοϊμπλε οταν λεει οτι η Ελλαδα ειναι....μοναδικο φαινομενο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ακολουθώντας τις συμβουλές της Διαχείρισης, απέφυγα να γράψω για μερικές σελίδες, και όντως ηρέμησα (ωραία εμπειρία, by the way) :)

 

---

 

Noizy, εργασία δεν είναι μόνο αυτό που κάνουμε με τα χέρια :) :).

 

Σύμφωνα με αυτά που γράφεις, ο καθένας που παίζει ένα κομάτι των Pink Floyd, θα έπρεπε να αμοίβεται ισότιμα με αυτόν που έγραψε το κομάτι.

 

Είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ: ο χρόνος κυλάει προς μία κατεύθυνση μόνον, άρα πρώτα πρέπει κάποιος να γράψει το κομάτι και ΜΕΤΑ (και αν) μπορεί κάποιος άλλος να το παίξει. Το πρώτο στάδιο, δεν χρειάζεται ως προϋπόθεση το δεύτερο, ενώ το δεύτερο χρειάζεται σαν προϋπόθεση το πρώτο.

 

Από αυτή (και μόνο) την άποψη, ο δημιουργός του κοματιού (ο οποίος μπορεί και να "δούλεψε" ελάχιστα, π.χ. οι Smiths έγραψαν το πρώτο κομάτι τους σε δέκα λεπτά) έχει μεγαλύτερη αξία από οποιονδήποτε εκτελεστή του κοματιού.

 

Άλλωστε, ποιο είναι το πρόβλημα; Αν ο υποτιθέμενος εκτελεστής θέλει να γράψει τη δική του μουσική, τίποτε δεν τον εμποδίζει, έτσι δεν είναι;

 

Βέβαια, σε παραδείγματα όπως της Mercedes (απορώ πως δεν ανέφερε κανείς την Apple) είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα, με την έννοια ότι είναι δυσκολότερο να εντοπίσει κανείς την πατρότητα μίας ιδέας που εν' τέλει αποδεικνύεται κερδοφόρα, αλλά μην αμφιβάλλεις (και πως άραγε μπορείς να αμφιβάλλεις... μουσικός είσαι) ότι η εκπόνηση μίας ιδέας και η ανάπτυξή της είναι επίσης εργασία, όπως και το να σκάβεις το χώμα.

 

Και - σε παρακαλώ - όταν θέλεις να μειώσεις την αξία των απόψεών μου, γράψε κάτι πιο αληθές από το ότι συγκρίνονται με τις απόψεις παιδιού του Γυμνασίου. Με λύπη μου σου αναφέρω ότι δεν έχεις καμία επαφή με τη σύγχρονη μαθητική πραγματικότητα, καθώς το ποσοστό των μαθητών Γυμνασίου που ξέρει να διαβάσει αυτά που γράφουμε και να τα καταλάβει (άσχετα με το αν συμφωνεί) είναι δυσάρεστα μικρό.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας μου εξηγήσει κάποιος, ο καλός εργοδότης είναι μυθολογικό πλάσμα; Το να δίνεις λεφτά σε κάποιον τρίτο για να σου κανει μια δουλειά είναι εφεύρεση του Σατανά;

 

Θα σου εξηγησω εγω.

 

Αν εσυ δεχεσαι να παραγεις 1000 και να αμοιβεσαι τα 5 τοτε ναι, όλοι οι εργοδότες ειναι καλοι και ο καπιταλισμος ενα ομορφο και λογικο συστημα για να ζεις (δεν ειρωνευομαι).

 

Το τελευταιο σου ερωτημα ειναι απλοικο. Εξαρταται με τι ΟΡΟΥΣ, αν εσυ ας πουμε εισαι μεταναστης και δεν εχεις στον ηλιο μοιρα, ερχομαι εγω σαν εργοδοτης και το εκμεταλλευομαι, και απο κει που το μεροκαματο ειναι 50ευρω εγω σου δινω 10 και εισαι και ευχαριστημενος επειδη πριν ησουν με 0 (το ανασφαλιστος πιστευω εννοειται...) τοτε ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ!

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το δημοσιο δεν εχω καμια σχεση,αλλα αυτη η αντιμετωπιση του στυλ "αφου δεν δουλευουν και ξυνονται καποιοι-αρκετοι-πολλοι-ολοι (διαλεγει και παιρνει ο καθενας) - ας χαρισουμε το δημοσιο στους """επενδυτες""" " ,καπου μπαζει και καπου χανει,δεν βρισκουν οι υποστηρικτες της?

Ας πουμε θα ηταν πιο λογικο το να ελεγαν "θα το κανουμε να δουλεψει σωστα".

Δεν ξερω καμια ιδιωτικη επειχειρηση που αν εγω (ο υπαλληλος) ειμαι τεμπελχανας-αδιαφορος,ο εργοδοτης αντι να με στειλει θα αποφασισει να δωσει για ενα κομματι ψωμι την επιχειρηση του.

Αλλα ξεχασα,ειμαστε τοσο μαγκες εμεις που θα τις φορτωσουμε σε κατι κοροιδα τις "προβληματικες" δημοσιες επιχειρησεις-υπηρεσιες...

Εχει και φακα πισω απ το τυρι (για μερικους-ευτυχως λιγους- που ακομη ακουνε ...μεγκα).

 

Κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα με το ποσο ταιριαζει στον ανθρωπινο πολιτισμο το φιλελευθερο μοντελο και ποσο τον διαχωριζει απο τα ζωα της ζουγκλας.

Ο ισχυρος-αδιστακτος επιβιωνει,οι υπολοιποι οχι.

Αγνος πολιτισμος και εξελιξη χιλιαδων ετων του "ανωτερου" ειδους του ζωικου βασιλειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο καπιταλισμός αλλά και ο κομμουνισμός είναι απλά εργαλεία. Το πως θα χρησιμοποιηθούν είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Εκτός αν νομίζετε ότι οι αριστεροί για κάποιο λόγο που πραγματικά χρίζει επιστημονικής αναλύσεως αν ισχύει, έχουν εκ φύσεως ευλογηθεί με απαράμιλλες διαχειριστικές ικανότητες και έμφυτο αίσθημα δικαιοσύνης και ανθρωπιάς.

 

  Αν το πάμε λίγο στην ελληνική πραγματικότητα και στο κομματικό σύστημα διακυβέρνησης με τα δυο μεγάλα κόμματα των τελευταίων ετών υπάρχει ένα ωραίο παράδειγμα.

  ΄Ενας δήμος της αττικής είχε σοβαρό έλλειμα στα οικονομικά του με ευθύνη προφανώς των προηγούμενων διοικήσεων. Μετά απ'την ανάληψη της δημαρχίας από μια παράταξη (συνεργασίας - με πολλούς αριστερούς όμως), τα οικονομικά του μαζεύτηκαν και στο τέλος έφτασε σε πλεόνασμα.

  Και μην νομίζετε ότι  έγινε η πολή  σοβιετία...  

 

 

 Αυτά που γράφω, έχουν να κάνουν πιο πολύ με την εναλλαγή φορέων εξουσίας ώστε να μην υπάρχει φαιδρότητα και φαυλότητα από τους ίδιους και τους ίδιους. Κάντε τώρα μια αναγωγή και στο κράτος. Τα λεφτά που έχουν φάει τα τελευταία χρόνια οι διαφοροι υπουργοί και ημέτεροι είναι τραγικώς πολλά.

 

 Και επειδή θα με ρωτήσετε σε ποιο  δήμο αναφέρομαι και οφείλω να απαντήσω, μιλάω για το δήμο Ελευσίνας. Μιλάω για την περίοδο απ'το 2000 μέχρι περίπου και σήμερα

 

(αρκετά γιατί θα πέσει κλείδωμα όπως το πάμε)

και σορρυ για το οφ τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 kpeyos

 

Η θεωρία απ' την πράξη απέχει στην θεωρία λίγο, στην πράξη πολύ.

 

Το τελευταιο σου ερωτημα ειναι απλοικο. Εξαρταται με τι ΟΡΟΥΣ, αν εσυ ας πουμε εισαι μεταναστης και δεν εχεις στον ηλιο μοιρα, ερχομαι εγω σαν εργοδοτης και το εκμεταλλευομαι, και απο κει που το μεροκαματο ειναι 50ευρω εγω σου δινω 10 και εισαι και ευχαριστημενος επειδη πριν ησουν με 0 (το ανασφαλιστος πιστευω εννοειται...) τοτε ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ!

 

Ναί τότε είσαι. Αλλά οποιοσδήποτε άλλος εργοδότης είναι ο Σατανάς απλά και μόνο γιατί είναι εργοδότης;

 

Αν εσυ δεχεσαι να παραγεις 1000 και να αμοιβεσαι τα 5 τοτε ναι, όλοι οι εργοδότες ειναι καλοι και ο καπιταλισμος ενα ομορφο και λογικο συστημα για να ζεις (δεν ειρωνευομαι).

 

Το πόσα πρέπει να πληρώνεται κάποιος δεν είναι αποτέλεσμα μαθηματικών νηπιαγωγείου. Η λογική "το αφεντικό έχει πόρσε και εγώ δεν μπορώ να πληρώσω το σήμα για το φίατ" μπάζει κομπλεξισμό.

 

Και θα το ξαναπώ λίγο διαφορετικά, ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ θέλει να νομίζει ότι θέλει να μοιράζεται όταν δεν έχει κάτι να μοιραστεί.

 

@schreivox

 

ε και?

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι οξυμωρο να τσακωνομαστε για αριστερες και δεξιες αντιληψεις σε μια χωρα που οτι και συστημα να επικρατουσε ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα αποτυγχανε! Τι τραγικο να βλεπεις καθε μερα τον αδαη κοσμο να παραπονιεται για τα δεινα του και να μην αντιλαμβανεται οτι φταιει αυτος για οτι συμβαινει! Η μονη ''ιδεολογια'' που θριαμβευσε στην Ελλαδα και εχει παραμεινει αιωνες τωρα ειναι ο Οθωμανισμος! Παντου βλεπω κοινωνικα αμορφωτους ραγιαδες (συμπεριλαμβανομενου και του γραφοντος) να προσπαθουν να πηδηξουν απο το καραβι που βουλιαζει βριζοντας τους παντες (αριστερους,δεξιους,κεντρωους) εκτος απο τους εαυτους τους! Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο υπαλληλος του δημου που εφερνε χαρτι απο γιατρο στην υπηρεσια του για να παει σε γραφειο και να μην μαζεψει σκουπιδια και αφου παει στο γραφειο, χωρις να εχει τα προσοντα για αυτο, να μην εξυπηρετησει κανεναν αλλα να δημιουργησει μονο προβλημα με τις απαιτησεις και τις παραξενιες του! Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο καθε γονεας που θελει ακεραιο το στρατο και τα συνορα του, να μην μπαινουν οι λαθρο, ειναι υπερπατριωτης αλλα ψαχνει βυσμα να φερει το παιδι του στην Αθηνα. Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο αγροτης που δηλωνε ξενα χωραφια και δημοσια περιουσια για να παιρνει επιδοτησεις, αλλα τωρα που ελεγχθηκε βγαινει και διαμαρτυρεται γιατι θα του τις κοψουν! Τι αστειος και τραγικος ταυτοχρονα ειναι ο καθενας μας που πεταει τον καφε του απο το παραθυρο και βριζει μετα το κρατος και τις υπηρεσιες για την βρωμια που επικρατει στους δρομους και στις παραλιες μας! Ποσο αστειοι μπορει να γινομαστε οταν προσπαθουμε να πεισουμε ο ενας τον αλλον για το πολιτευμα που επικρατει στη Σουηδια, οταν εχουμε τοσο λιγη κοινωνικη μορφωση που πολυ απλα δεν μπορουμε να το κατανοησουμε! Αν λοιπον ψαχνεται για το συστημα το οποιο εχει θριαμβευσει στην Ελλαδα και εχει παραγκωνισει τα υπολοιπα, μη μαλωνετε και νευριαζεται αδικα, το εχετε μπροστα σας! Στο σπιτι σας, στη γειτονια σας και στη δουλεια σας! Τον ωχαδερφισμο! Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια; Ειλικρινά τώρα, αυτό έχεις να πείς; Ελπίζω να κάνεις πλάκα και απλά δεν την κατάλαβα. Αν ναί τότε  ;D

 

Ναι αληθεια, αυτο εχω να πω. :) Αυτο που εγραψες δεν ειναι απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσυ δεχεσαι να παραγεις 1000 και να αμοιβεσαι τα 5 τοτε ναι, όλοι οι εργοδότες ειναι καλοι και ο καπιταλισμος ενα ομορφο και λογικο συστημα για να ζεις (δεν ειρωνευομαι).

 

προφανως δεν εχεις διαβασει ποτε σου καποιον ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ καποιας ΣΟΒΑΡΗΣ και ΜΕΓΑΛΗΣ επιχειρησης (οχι οτι εχουμε και πολλες τετοιες στη χωρα αλλα λεμε τωρα),κανε τον κοπο,ισως το ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ & το λειτουργικο κοστος σε σχεση με τον ΤΖΙΡΟ της σε....εκπληξει... ;)  

 

ΕΙΔΙΚΑ δε στην Ελλαδα το μισθολογικο κοστος ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.Οι σχεσεις 1000 προς 5....που αναφερεις μονο στον...Ολιβερ Τουϊστ υπάρχουν.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου