Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ρε παιδιά...

 

απαντήστε μου το εξής απλό παρακαλώ:

 

Δεν είχαμε εκλογές πριν 6 μήνες περίπου (8? Βγάλε και το καλοκαίρι και εκεί είσαι), ή κάνω λάθος και πέρασε ο καιρός και δε το καταλαβά;

 

Γιατί δεν είναι μόνο αυτό το θρεντ και το προηγούμενο, αλλά είναι και η συζήτηση με τους φίλους που είπα πριν, και κόσμος και κοσμάκης (κυρίως συριζικοί) που βγάζουν αφρούς στα φατσοβιβλία και αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κύριοι (γιατί από κυρίες στο noiz δεν μας βλέπω δυνατούς  ;D), το γεγονός ότι κάτι δεν έχει δοκιμαστεί σε ένα πρόβλημα για την επίλυσή του, ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ δεν αποτελεί εχέγγυο επιτυχίας. Είναι τόσο, μα τόσο, μα τόοοοοοοσο απλό.

 

Μα....

 

Αφού ο Καζάκης μας θυμίζει πως επί δραχμής περνούσαμε καλύτερα...  ???

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

;D  ;D  ;D

 

Έχω γνωστό ναυτικό (οι αμοιβές των ναυτικών έχουν πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια) που, αφού περνούσε καλύτερα τότε, δεν του βγάζεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ την ιδέα πως αν γυρίσουμε στη δραχμή θα δούμε προκοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πού είπα ότι είναι κομμουνιστικό κράτος? Ο πρόεδρος είπα ότι είναι κομμουνιστής. Κομμουνιστικά κράτη θεωρώ την Κίνα του Μάο και την Β. Κορέα. Ευτυχώς που η Κύπρος φυσικά δεν είναι.

 

Θέλοντας να ενημερωθώ επιγραμματικά διάβασα διάφορα άρθρα που είναι πανεύκολο να βρεις στο ίντερνετ, όπου το εξηγούν με απλά λόγια.

 

http://www.capital.gr/stoupas/Article.aspx?id=1498890

 

Τι ηθελες να τονισεις και υπογραμμισες το κομμουνιστης?

Εγω καταλαβα οτι ειτε φιλοαριστερες (δεν μου αρεσει ο ορος αλλα τεσπα) ειτε φιλελευθερες κυβερνησεις φερνουν τα ιδια αποτελεσματα. Κανω λαθος?

 

Σε ευχαριστω για το λινκ, αλλα εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι σε γοητευσε (περα απο 1-2 αυτονοητα πραγματα, που δεν χρειαζεται κανενα μνημονιο να μας τα πει/επιβαλει). Ασε που διατηρω τις επιφυλαξεις μου για την συμπιεση 1000σελιδων σε 2.

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωστό ναυτικό (οι αμοιβές των ναυτικών έχουν πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια) που, αφού περνούσε καλύτερα τότε, δεν του βγάζεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ την ιδέα πως αν γυρίσουμε στη δραχμή θα δούμε προκοπή.

 

 

ΦΥΣΙΚΑ και περνουσε...αφου πληρωνονταν σε ΔΟΛΛΑΡΙΑ.... ;D

 

Μεχρι που ο..αειμνηστος..Παπαντρεας μετατρεψε το αποθεματικο του ΝΑΤ απο δολλαρια σε...δρχ. και μετα απο κανα μηνα εκανε 30% υποτιμηση...για να...μην τον ξεχασουνε ποτε...οι..ναυτικοι....  >:(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα ΕΙΣΦΟΡΕΣ πληρωναν ΟΛΟΙ τους? ;D ;D

 

 

 

παρολο που τον...ειχα καθηγητη ο κυριος αυτος ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΕΙ...το εθνικο νομισμα ειναι για χωρες οπως η..Ιαπωνια ,οχι η Ελλαδα..και φυσικα δεν αντεχει σε σοβαρη κριτικη η αποψη περι..επιστροφης στο εθνικο μας νομισμα...μια και ο πληθωρισμος και η αλλεπαλληλες υποτιμησεις  θα εξαφανισουν οποιοδηποτε συγκριτικο πλεονεκτημα...

 

ΑΣΤΕΙΕΣ αποψεις απο καποιον που (οπως εσυ φανταζομαι) δεν εχει ζησει επι...δραχμης..και φαντασιολογει (ασε που οποτεδηποτε εχει υπαρξη ταυτοχρονη κυκλοφορια σκληρου και μαλακου νομισματος εχει γινει του...κουτρουλη ...γαμος...βλεπε Αργεντινη...και ασε που δεν υπαρχει και ΙΣΤΟΡΙΚΟ προηγουμενο αλλαγης νομισματος απο σκληρο σε...χαρτοπετσετα για να μπορει να γινει οποιαδηποτε σοβαρη εκτιμηση)

 

 

 

καταρχήν τα σέβη μου για την μουσική προσφορά σου που μας έχει βοηθήσει παρα πολύ εδώ :)

απο εκεί κ πέρα ειμαι 34 - εχω ζήσει με τη δραχμή τίποτα δεν μου είχε λείψει ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ- ουτε αυτοκτονίες έβλεπα ουτε σκουπιδοψάχτήρι ούτε τίποτα.........αντιθέτως εγώ πληρώνω φόρους , οι οποίοι είναι δυσανάλογοι με τις απολαβές  μου και δεν μου αναλογούν (αντίθετα με αυτούς που είναι μέσα σε λίστες κ δεν πληρώνουν) κ κατα τάλλα μου λείπου πολλα βασικά πράγματα πλέον ..........anyway 

 

τάδε έφη ΡΟΥΜΠΙΝΙ- εγώ εξάλου τον βάφτισα πρώτος άσχετο καιροσκόπο........δεν θα μπώ σε αντιπαράθεση με κανέναν εδω γιατι αυτό είναι ένα μουσικό φόρουμ και κακώς για μένα μπαίνει σε πολιτικά θέματα που δημιουργούν αντιπαραθέσεις μεταξύ μας-

είναι μια τεκμηριωμένη άποψη την οποία ακούω και απο αρκετούς άλλους άσχετους καιροσκόπους οικονομολόγους........αντίθετα βρε παιδάκι μου δεν έχω ακούσει μια τεκμηριωμένη λύση για την ελλάδα απο την άλλη πλευρά παρα μόνο στόχους (που δεν πιάνονται ούτε στη φαντασία-κοινο μυστικό πλέον) οι οποίοι κάθε λίγο καταρέουν σαν χάρτινοι πύργοι, ακολουθούν νέα μέτρα με νέους στόχους και μετα η λέξη σωθηκαμε.....βαρέθηκα όμως

 

παραθέτω την προσωπική μου άποψη κ επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΤΙΔΙΚΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ απο εδώ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωστό ναυτικό (οι αμοιβές των ναυτικών έχουν πέσει πολύ τα τελευταία χρόνια) που, αφού περνούσε καλύτερα τότε, δεν του βγάζεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ την ιδέα πως αν γυρίσουμε στη δραχμή θα δούμε προκοπή.

 

Συγνώμη που θα στο πω (δεν ξέρω τι σχέσεις έχετε με τον εν λόγω κύριο), αλλά αυτοί οι άνθρωποι είναι, και δεν ειρωνεύομαι ούτε αστειεύομαι, άκρως επικίνδυνοι. Όχι μόνο δεν θέλουν (ή δεν μπορούν) να δούν πέρα απ' την μύτη τους, αλλά δεν έχουν και κανένα πρόβλημα να πάρουν στον λαιμό τους και όλους τους γύρω τους.

 

Ζητώ συγνώμη από όλους, αλλά νομίζω ωρίμασε η συζήτηση για να ειπωθεί κι αυτό. Η εποχή που ζούμε δεν κάνει για χαζούς.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ζήσει με τη δραχμή τίποτα δεν μου είχε λείψει ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ

 

και εμεις ρε αρχηγε μου εχουμε ζησει και δοξα τω θεω,αν εξαιρεσεις το..25% πληθωρισμο (ετησιο) ,τις 3 υποτιμησεις μεσα σε μια 15ετια...και την αδυναμια να ταξιδεψεις ή να σπουδασεις στο εξωτερικο (εκτος κι αν ησουν ο γιος του Ωναση).....ΤΙΠΟΤΑ δεν μας ελλειψε και εμας... ;D

 

το ζητημα ειναι οτι τη δραχμη που...θυμασαι την υποστηριζε ενας ΠΑΚΤΩΛΟΣ δανεικων, που για να τα αντισταθμισει ο ....αειμνηστος εκοβε ...χρημα και το..χαριζε στους ιθαγενεις...ανεβαζοντας μισθους (και πληθωρισμο) και υποτιμωντας το νομισμα,τωρα ποπυ δεν υπαρχουν τα....δανεικα...ουτε αυτη την...υποστηριξη θα εχουμε οποτε απλα το νομισμα θα εχει την αξια του Βορειοκορεατικου νομισματος (το οποιο ουτε εγω ουτε εσυ ξερουμε πως λεγεται και...καλα κανουμε... ;))

 

και φυσικα δεν μιλαμε για ΠΑΡΑΜΟΝΗ στη δραχμη (και εγω ΥΠΕΡ της ημουν οταν δωσανε σκληρο νομισμα (ευρω) στους...Ελληνες ιθαγενεις με το ζορι και ΕΤΡΕΜΑ για αυτο που θα ακολουθουσε μια και δεν υπηρχε προηγουμενο τριτοκοσμικης οικονομιας με σκληρο νομισμα) αλλα για ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.....

 

η ΔΙΑΦΟΡΑ ειναι ΚΤΗΝΩΔΗΣ....(αλλο να μη θελεις να πας με βαρκα στην Πολυνησια επειδη δεν θα εχεις...βενζινη για να επιστρεψεις...και αλλο να ΠΑΣ στην Πολυνησια και να θες να επιστρεψεις....κολυμπωντας...καλυτερα δεν ειναι να μεινεις εκει?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αλλο να μη θελεις να πας με βαρκα στην Πολυνησια επειδη δεν θα εχεις...βενζινη για να επιστρεψεις...και αλλο να ΠΑΣ στην Πολυνησια και να θες να επιστρεψεις....κολυμπωντας...καλυτερα δεν ειναι να μεινεις εκει?)

 

Για ποιο λογο να θελεις να επιστρεψεις?  ???  ;D

https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B1&hl=el&client=firefox-a&hs=Rxm&tbo=u&rls=org.mozilla:el:official&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=9ZLlUN-cOsbl4QT6-oHYDg&ved=0CDwQsAQ&biw=1024&bih=605

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι όλος αφτιά να ακούσω τεκμηριωμένες λύσεις με  τις οποίες θα παραμείνουμε στο ευρώ, θα πληρώσουμε αυτό το ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ με τη δυναμική που έχει και πάνω απο όλα να έχουμε κ ενα ευρώ στην τσέπη, για να ζήσουμε, όχι για να πάρουμε πεταλάκια :)

 

βλέπω κ λίγο την ανεργία δίπλα μου, την συνεχόμενη ύφεση και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος με αυτό το νόμισμα και κυρίως με αυτούς του πολιτικούς

 

καμιά λύση ΥΠΑΡΚΤΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ηθελες να τονισεις και υπογραμμισες το κομμουνιστης?

 

 

Ότι μπορεί κανείς πριν αναλάβει κάποιος το τιμόνι μιας χώρας να είναι ιδεολόγος, να λέει πράγματα που θέλουν (όλοι μας) να ακούσουν, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό.

 

Εγω καταλαβα οτι ειτε φιλοαριστερες (δεν μου αρεσει ο ορος αλλα τεσπα) ειτε φιλελευθερες κυβερνησεις φερνουν τα ιδια αποτελεσματα. Κανω λαθος?

 

 

Μια χώρα με μεγάλο κρατικό παρεμβατισμό, που υπερφορολογεί τα κέρδη, δημιουργεί υπέρογκο δημόσιο τομέα που δυσχεραίνει τα πράγματα αντί να τα εξυπηρετεί, λόγω αύξησης γραφειοκρατίας και διαφθοράς, καταλήγει, αν και φιλοαριστερή στα χαρτιά να μην μπορεί να εφαρμόσει την κοινωνική πολιτική που θα ήθελε, λόγω μη ύπαρξης εσόδων. Ξέρω ότι θα διαφωνίσεις, αλλά σου παραθέτω ένα άρθρο που με βρίσκει σύμφωνο 100%

 

http://www.capital.gr/jArticle.asp?id=1643898

 

Από την άλλη μια άκρως φιλελεύθερη πολιτική, χωρίς μια μικρή εποπτεία του κράτους, δεν νομίζω ότι είναι άλλη λύση.

 

Ο ορθός και υγιης συνδυασμός των 2 ίσως είναι.

 

Σε ευχαριστω για το λινκ, αλλα εξακολουθω να μην καταλαβαινω τι σε γοητευσε (περα απο 1-2 αυτονοητα πραγματα, που δεν χρειαζεται κανενα μνημονιο να μας τα πει/επιβαλει). Ασε που διατηρω τις επιφυλαξεις μου για την συμπιεση 1000σελιδων σε 2.

 

Όπως το είπες, δεν χρειαζόταν κανένα μνημόνιο για να τα επιβάλλει. Βρίσκονται εδώ και 15 χρόνια στις αντζέντες των πρωην 2 μεγάλων κομμάτων, αλλά όποτε έβγαινε ο ένας κυβέρνηση ο άλλος αντιδρούσε, για να κερδίσει την εύνοια συντεχνιών και συμφερόντων που μας έφεραν ως εδώ. Το λίνκ είναι όντως επιγραμματικό, αλλά αν δεν καλύπτι κάποιον μπορεί να το διαβάσει και ακούσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου