Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τι ασχολείσαι, αν επιτρέπεται, στο ρωτάω μήπως και μπορώ να δώσω κάποια tips.

 

Στο λέω, γιατί μιλάς με έναν , που άρχισε να βγάζει κάποια λεφτά από τη Δικηγορία, μετά από  επτά συναπτά έτη στο γραφείο....και ούτε διακοπές και ούτε σου-ξου μούξου....διάβασμα/ pr/ ...dress code...όλα μόνος μου... ;D ;D ;D  

 

Εν μέρει τη δουλειά τη δημιουργείς και μόνος σου.

χημικος ειμαι,ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...

 

marathon δεν καταλαβα τι εννοεις...εγω παντως ενα 5μηνο που δουλεψα στο δημοσιο με ενα προγραμμα,δεν θα ξαναδουλευα ουτε για ενα 1εκ ευρω...ενιωθα πραγματικα αχρηστος και περνουσαν οι μερες χωρις κανενα νοημα!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

marathon δεν καταλαβα τι εννοεις...

πλάκα σου έκανα...απλά διάβασα ότι έπιασαν το μικρό Κουρή σήμερα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απολυθουν 500.000 Δ.Υ,χωρις πρωτα να εχουν δημιουργηθει θεσεις εργασιας στον ιδιωτικο τομεα,τι θα κανω εγω που ηδη ψαχνω για δουλεια κανα 6μηνο περιπου και χωρις φοβερη εργασιακη εμπειρια?

 

Καταρχάς το νούμερο είναι υπερβολικό. Και στην καλύτερη των περιπτώσεων θα είναι πολύ λιγότεροι. Ύστερα, δεν θα απολυθούν όλοι σε μια μέρα, θα γίνει σε βάθος χρόνου και καλώς θα γίνει έτσι. Επιπλέον δεν θα απολυθούν με την κλασική απόλυση που ισχύει στον ιδιωτικό τομέα, θα έχουν αποδοχές για κάποιο διάστημα. Ως εκ τούτου δεν θα μπούν όλοι στην αγορά εργασίας απευθείας. Τέλος, ποιός λογικός εργοδότης θα θέλει να προσλάβει πρώην ΔΥ  :)

 

Όχι βέβαια ότι δεν θα αυξηθεί η ανεργία, αρχικά τουλάχιστον. Δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση τα πράγματα θα γίνουν πρώτα χειρότερα πρίν γίνουν καλύτερα.

 

Όπως και να 'χει είναι θέμα χρόνου.

 

Απολυεται κοσμος, χωρις αποζημιωση αβερτα και φταιει και απο πανω.

 

Δεν λέμε αυτό βρε αδερφέ. Ούτε φταίει απαραίτητα ούτε έχει άδικο να διαμαρτύρεται αν δεν πήρε αποζημίωση. Απλά όταν κάποιος γκρινιάζει είναι πολύ πιθανό να μην έχει αντιληφθεί ότι στον ιδιωτικό τομέα τίποτα δεν καπαρώνεται.

 

...απλά διάβασα ότι έπιασαν το μικρό Κουρή σήμερα ;)

 

Ε μα και 'συ. Μιλάς με γρίφους γέροντα.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χημικος ειμαι,ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...

 

 

 

Ναι, είτε είσαι Χημικός, είτε Xημικός-μηχανικός , ανήκεις σε ένα επάγγελμα που δύσκολα περπατάει στη χώρα (μπορεί να αλλάξει).

 

Μην κωλώνεις πάντως να απασχοληθείς και έξω από τον κύκλο σπουδών σου.

Καλά έκανες και σπούδασες, ό,τι σπούδασες….κακό δεν είναι σε καμία περίπτωση.

 

Εν εν τοιαύτη περιπτώσει …μια συμβουλή μόνο (αν μπορώ)….

¨Stand up straight and tall….walk like a MAN¨ ;D ;D

…και μην απογοητεύεσαι..ΠΟΤΕ.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

παντως σιγουρα οχι με την παταξη της...φοροδιαφυγης...πριν απο λιγο ακουσα τον προεδρο των εφοριακων να λεει οτι "δεν ειναι αρμοδιοτητα μας η παταξη της φοροδιαφυγης,ΕΜΕΙΣ θα πιάσουμε τους φοροφυγαδες?"....προς θεου μεγαλε...σιγα μη πιασουν οι εφοριακοι τους φοροφυγαδες..τρελλος εισαι?οι...κομμωτριες και οι οικοδομοι θα τους πιασουν οπως σε ολο τον κοσμο... ;D

 

Όταν κάποτε που ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας -και ισχύει και σήμερα που μιλάμε το μέτρο-μου ζητούσαν ενημερώτητα ΤΕΒΕ-ΙΚΑ για να τρυπήσω βιβλία ,δεν μου έφταιγε ο εφοριακός Νίκο ,αλλά αυτός που προκύρηξε το διαγωνισμό για το ΤΑΞΙΣ ΝΕΤ, πληρώσαμε ένα σκασμό λεφτά και δεν μπορούσε να κάνει 5 διαστευρώσεις ,προκειμένου να κινούνται οι λαδιάριδες φίλοι του . Ακολούθως και όταν διαπίστωσαν οι εφοριακοί πως υπάρχει ψωμί επί του θέματος ,άπλωσαν κι αυτοί χέρι και πάει λέγωντας ,τι να κάνουμε ,έτσι συνέβει.

Κάποιοι λειτούργησαν εκ του πονηρού και ακολούθησαν και οι άλλοι από πίσω .

 

Πανηγυρίζει καθημερινά ο ''υπουργός'' προηγούμενος, νυν και επόμενος που έπιασαν το τάδε και τον έκλεισαν μέσα για χρέη προς το δημόσιο και τα ταμεία ,αλλά που ήταν τοοοόσα χρόνια ? και το κυριώτερο ,γιατί δεν ανέλαβε ποτέ ο ίδιος την ευθύνη του ?

 

Βρήκαν κάποιες χιλιάδες μαιμού συνταξιούχους και ανάπηρους ,που θα τους κάνουν ,θα τους ράνουν ,θα τους πάρουν πίσω τα λεφτά ,ίσα που μπορεί και να τους μαμίσουν ;D, αλλά δεν είδα έναν επικεφαλής ταμείου ,ή τους γιατρούς των επιτροπών κρεμασμένο και ανασκολοπισμένο  ;D, αντίθετα εμφανίζονται να κυμματίζουν τη σημαία της κάθαρσης ,ποιοί? Αυτοί που έκαναν τα στραβά μάτια.

 

Αν ήταν οι ΔΥ διεφθαρμένοι? Όχι ,έγιναν από την αδιαφορία και την κουτοπονηριά των πολιτικών τους προισταμένων . Ο πολίτης ΔΥ ,ή μη, κακώς βέβαια, ''ανδρώθηκε'' σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο αρχών και ευθυνών ,το οποίο τελικά κατέληξε σε ένα καθεστώς κεκτημένο.

Είναι αδύνατο να δεχθεί την αφαίρεση του κεκτημένου του από τον ίδιο που του το προσέφερε ,τη στιγμή μάλιστα που αυτός που του το αφαιρεί ,κρατάει με νύχια και με δόντια τα δικά του κεκτημένα .

 

Δεν ξύπνησε ένα ωραίο πρωινό ο Χ αρχισυνδικαλισταράς, η υπαλληλάκος και είπε θα εισπράττω τόσα χωρίς να δουλεύω και θα τσιμπάω και τπτ λαδωμένα και έχει ο γιαραμπής ,κάποιος τον έχωσε στο πόστο και κάποιος του έδωσε το δικαίωμα να λειτουργεί έτσι . Αυτός ο κάποιος έχει ονοματεπώνυμο και τον ξέρουμε ,αυτός ο κάποιος ,είναι πχ ο σημερινός μας πρωθυπουργός που διόρισε όλη τη Μεσσηνία στο μουσείο της Ακρόπολης ,καθότι οι μεσσήνιοι αποδεδειγμένα γνωρίζουν τι εστί Ακρόπολη καλύτερα απ τον κάθε άλλο έλληνα και τα παραδείγματα είναι αναξάντλητα και φυσικά συμμέτοχοι είναι και οι μη κυβερνήσαντες με παραδείγματα ακόμα και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις ,μέχρι εκεί φτάναν να διορίζουν.

Ασφαλώς ο πολίτης έχει ευθύνες ,περισσότερες ή λιγώτερες ανάλογα με το βαθμό της εμπλοκής του στο κακό και με βάση και το μορφωτικό του επίπεδο ,αλλά δεν μπορούμε να κοιτάμε μόνο τη καμπούρα μας -όσοι τη κοιτάμε τέλος πάντων ,κάπου πρέπει να μιλήσουν με ειλικρίνια -όπως είπες κι εσύ -και κάποιοι άλλοι και να επιμερηστούν τις πολλαπλάσιες ευθύνες που τους αναλογούν,πράγμα που δεν συμβαίνει.  

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συνεχίσουν να είναι μόνιμοι και οι μισθοί τους να προσαρμόζονται ανάλογα. Όπως άλλωστε συμβαίνει, αν δεν το έχετε προσέξει.

 

   Και εγω θα αισθανομουν καλυτερα, η μαλλον θα πιστευα οτι υπαρχει καποιο κρατος δικαιου, αν αυτο ηταν αληθεια. Δυστυχως εσχατως διαπιστωνω οτι  δεν ισχυει κατι τετοιο.

   Μαθαινω εκ των εσω, οτι ο παρασιτισμος, η ανυπαρξια καποιου ελεγκτικου μηχανισμου και ο σφιχταγγαλισμος κρατους-κομματος, σε καποιους κλαδους του στενου δημοσιου τομεα και μαλιστα οχι σε αυτους που ολοι γνωριζουμε ως "προνομιουχους και ρετιρε (αφηνω τη φαντασια σου να καλπασει στο τι μπορει να συμβαινει στον ευρυτερο) αντικατεστησε τις μειωσεις σε επιδοματα δωρα κ.λ.π με νεα επιδοματα. HINT: το "απο την εν λογω αποφαση δεν προκαλλειται δαπανη σε βαρος του κρατικου προυπολογισμου" που οφειλει να συνοδευει εσχατως καθε τετοια αποφαση παρακαμφθηκε, και η πηγη της χρηματοδοτησης ενος ΝΕΟΥ επιδοματος βρεθηκε απο το λεγομενο rebate (η επιστροφη που δινουν οι φαρμακευτικες επιχειρησεις στο κρατος). Τωρα γιατι αυτο δεν ειναι κρατικος προυπολογισμος, ψαχνω το λογιστη μου να τον ρωτησω.

 

       Δεν εχετε ιδεα για το ποσα κεφαλια μπορει να εχει η λερναια υδρα του δημοσιου και η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου νομιζει οτι για τα "ρετιρε" των ΔΥ φταινε παντα και μονο οι πολιτικοι προισταμενοι που μοιραζουν παροχες στους υφισταμενους τους, αγνοωντας  ποιες αλλες περιτεχνες και περισπουδαστες τεχνικες επισρατευονται απο υπαλληλους για διεκδικηση "επιδοματων". Δικηγοροι εχουν στησει μαγαζακια και κανουν βολτες σε γραφεια κανοντας μαζικες αγωγες ( επι πληρωμη φυσικα) υπαλληλων εναντιον του κρατους επειδη η μη αποδοση του χ επιδοματος στον ταδε κλαδο ειναι παρανομη, οταν ο Ψ κλαδος το λαμβανει κανονικα......

 

           Μολις θυμηθηκα την πριν λιγα χρονια περιπτωση των δικαστικων με το μισθοδικειο............

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αφου καναμε εδω την ωραια μας αυττοκριτικη τι κανουμε απο δω και περα?

Για μενα οι νεοι πρεπει να ξεκολλησουν το μυαλο τους απο το δημοσιο.καιντα παντα ξεκινανε πλην εξαιρεσεων απο τα πανεπιστημια.εκει δημιουργουντε οι φουρνιες και ολο το σκηνικο.το ξανατονιζω αυτο.

Πρπει να βαλουν μυαλο οι νεοι φοιτητες και να κανουν κατι να διωξουν τα κομματα απο τα πανεπιστημια.δεν εχουν καμμια δουλεια εκει.να στηθει απο την αρχη ενα πιοτικο συστημα και τα δικια του φοιτητη δεν χρειαοζονται να προερχοντε απο κομματικες παραταξεις.εκει αρχιζειτο μπαχαλο.

Και δεν χρειαζεται να σπουδαζουν ολοι απλα για να σπουδασουν.αυτοι ειναι οι πιο επικινδυνοι εππαγγελματιες και οι κυνηγοι του δημοσιουπαλλικιου.

 

Γενικοτα πρπει να αλλαξει πολυ νοοτροπια ο ελληνας.

Δεν χρειαζεται ολοι να σπουδασουν.εδω ακομα και η γερμανια που εχει βιομηχανια δεν ειναιαπαραιτητο να εχεις 5 μεταπτυχιακα και αλλα τοσα για να βρεις απο την πιο απλη δουλεια μεχρι το οτιδηποτε.ειναι και το hr εδω ενα μεγαλο προβλημα.

Βεβαια δεν υπαρχουν και τα λεφτα για να επενδυσουν οι εταιρειες στους αποφοιτους για εκπαιδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα αισθανομουν καλυτερα, η μαλλον θα πιστευα οτι υπαρχει καποιο κρατος δικαιου, αν αυτο ηταν αληθεια. Δυστυχως εσχατως διαπιστωνω οτι  δεν ισχυει κατι τετοιο.

 

Το ξέρω, για να είμαι ειλικρινής - έτσι όπως τα λες είναι. Το έγραψα κυρίως διότι σπάστηκα με την δημόσια απειλή που διατύπωσε ο neeq.

 

Όμως, ισχύει ότι τα χρήματα τελειώσανε. Θέλουν να τους το πει ο Στουρνάρας, έχει καλώς. Θέλουν να τους το πει ο Τσίπρας, πάλι έχει καλώς. Θέλουν να τους το πει ο ΓΑΠ (πάλι), πάλι έχει καλώς. Είναι η πραγματικότητα και δεν μπορεί να αλλάξει. Αν δεν βρουν τρόπο εσωτερικής αξιολόγησης του προσωπικού, θα πεινάσουν όσο δεν πάει το μυαλό τους.

 

Σε μία εταιρεία (τι εταιρεία, ακόμη και στα συνεργεία ισχύει) σιγά μην περιμένουν τον... υπουργό να τους πει ποιος λουφάρει. Τον βρίσκουν μόνοι τους και (όλως τυχαίως) αρχίζει να βρίσκει τον καφέ του όλο και πιο πικρό (από τα σάλια των άλλων). Μέχρι που στο τέλος χαμπαριάζει ότι δεν τον σηκώνει το κλίμα και πάει αλλού να κάνει τον... "εργαζόμενο". Έτσι είναι τα πράγματα και - να σου πω και κάτι - δεν είναι τόσο αραγές το αντι-μνημονιακό τους μέτωπο όσο νομίζει ο Ολύμπιανς.

 

Εγώ επιμένω ότι δε θέλω να απολυθεί κανείς τους: πολύ καλά κάνουν οι κυβερνώντες και διαβεβαιώνουν ότι δεν θα απολυθεί κανείς δημόσιος υπάλληλος, και εγώ στη θέση τους αυτό θα έκανα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ηδη ειπωθηκε, η ανυπαρξια πραγματικης αστικης ταξης, και της αναλογης ελιτ που θα την καθοδηγησει.

   

 

Amen...

 

Το παραπανω μου θυμιζει παμπολλες συζητησεις που εχω κανει με κολλητο φιλο μου, Πολωνο. Οι συζητησεις πολλες φορες επικεντρωνονται στην κατασταση στις χωρες μας (οπου απο αυτα που ακουω απο τον ιδιο και αλλους, η Πολωνια φανταζει σαν μια eastern-european εκδοχη της Ελλαδας σε τρομερα πολλα θεματα). Μου εχει πολυ συχνα εκφρασει την παρακατω αποψη:

 

Μια απο τις κυριοτερες αιτιες για την κοινωνικη και ευρυτερη κατασταση στην οποια βρισκεται η χωρα του ηταν η εξουδετερωση των Εβραιων κατα τον Β Παγκοσμιο Πολεμο. Το 40 η εβραικη κοινοτητα της Πολωνιας ηταν κατι πολυ παραπανω απο μια μεινοτητα καθως αποτελουσε τον πηρυνα της αστικης ταξης (σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι πχ εδω στην Ελλαδα - μιλαμε για τελειως διαφορετικα νουμερα). Μεσα σε μια  πενταετια σχεδον ολοι οι επιχειρηματιες, καταστηματαρχες, γιατροι, δικηγοροι ακαδημαικοι, ανθρωποι με υψηλο μορφωτικο και κοινωνικο επιπεδο εξαφανιστηκαν. Η Πολωνια του 50 ηταν μια ρημαγμενη απο τον πολεμο χωρα στην οποια ειχαν παραμεινει μονο βλαχοαγροτες που ισα που ξεχωριζαν τις πατατες απο τις πετρες (λογια του).

 

 

Στην Ελλαδα μου φαινεται καταφεραμε μονοι μας να εξουδετερωσουμε σχεδον πληρως αυτη την αστικη ταξη και να την αντικαταστησουμε με μια επιφανειακα παρομοια η οποια πρεσβευει την φυγοπονια, την κουτοπονηρια, τον ωχαδερφισμο ή οπως αλλιως θελετε να πειτε το συνολο αντιληψεων και συμπεριφορων που μας διεπουν ως συνολο.

 

Αλλα δεν φταιμε εμεις. Νo sir...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

       Δεν εχετε ιδεα για το ποσα κεφαλια μπορει να εχει η λερναια υδρα του δημοσιου και η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου νομιζει οτι για τα "ρετιρε" των ΔΥ φταινε παντα και μονο οι πολιτικοι προισταμενοι που μοιραζουν παροχες στους υφισταμενους τους, αγνοωντας  ποιες αλλες περιτεχνες και περισπουδαστες τεχνικες επισρατευονται απο υπαλληλους για διεκδικηση "επιδοματων". Δικηγοροι εχουν στησει μαγαζακια και κανουν βολτες σε γραφεια κανοντας μαζικες αγωγες ( επι πληρωμη φυσικα) υπαλληλων εναντιον του κρατους επειδη η μη αποδοση του χ επιδοματος στον ταδε κλαδο ειναι παρανομη, οταν ο Ψ κλαδος το λαμβανει κανονικα......

 

           Μολις θυμηθηκα την πριν λιγα χρονια περιπτωση των δικαστικων με το μισθοδικειο............

 

Μα η πολυνομία στο Ελλάντα δεν είναι αποτέλεσμα της ανικανότητας των νομοθετών (αν και φαντάζομαι ότι ούτε κι αυτοί είναι αστέρια) αλλά αποτέλεσμα της διαχρονικής προσπάθειας για την δημιουργία εξαιρέσεων και "εξόδων κινδύνου". Έτσι τα πάντα είναι νόμιμα κι αν δεν είναι μπορούν να γίνουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου