Προς το περιεχόμενο

Πολιτικά σχόλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πω πω πω...  :o  ;D

340 απαντήσεις σε 3 μέρες.

Περνάω απο έξω απο το thread και τρομάζω.  ;D

 

Δυστυχώς δεν αντέχω να το παρακολουθήσω.

 

Καλή συνέχεια.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προκειμένου να συνεχιστεί σε κόσμια επίπεδα η κουβέντα και αν αντιλαμβάνομαι καλά τον συνομιλητή  :)

Ρε συ ΣΦ ,με το δίκαιο του Λυκούργου ακόμα  είμαι ,για πες εσύ ο ρεαλιστής-καμιά ειρωνεία - πως θα εξηγήσεις στο κόσμο τα ''λάθη σου''?

Είπε κάποιος πολύ όμορφα πιο πριν -ανάλυση την οποία  παραδέχομαι κι εγώ- πως οι αστοί σε τούτο το τόπο κλπ κλπ ,τα αποδέχθηκες κι εσύ κι εγώ τα δέχομαι ,μαζί τα ζήσαμε,όσα πεολάβαμε δλδ.

Και ? Φτάνουμε στη Λ Κ  θεωρία που νίπτωμε τας χείρας μας ? Μια χαρά ,είτε το θέλουμε ,είτε όχι ,καλύτερα που μας κατευθύνουν οι άξιοι ,απ έξω?

Οι αμερικάνοι που καθαρίζουν το κόπρο του αυγεία εφοριακοί? Δεκτό ,για πες μου κάτι όμως για την ΕΕ με τις βουλγάρικες πινακίδες ,τα καύσιμα απ τα Σκόπια ,το Ζεράρ και το 75% φορολογία που τον ανάγκασε να πάει στο Βέλγιο ,το θρήνο και οδυρμό που δεν παράγω τπτ και αγοράζω φτηνότερα το λεμόνι απ την Αργεντινή ,το σκόρδο απ τη Κίνα και πως να συμαζέψω τη φάση σε μια οικονομία που μπάζει από παντού ,αλλά όχι μόνο για τη δικιά μου που ήταν ήδη κουρέλια ,αλλά και τις άλλες ...........................πιστεύω πως αντιλαμβάνεσαι πως σου μιλάω ,γιατί δίπλα μας άνθρωποι πηδάνε απ τα παράθυρα και δεν σου μιλάει ο Χ''νικολάου  ε?  ;D ;D

 

ΥΓ ΛΚ +ΣΦ χρησιμοποίησα τα νικνέιμ σας σαν παράδειγμα και όχι για να σας ''ξεμπροστιάσω''  ;) παλαιοκομμουνισταί  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειμένου να συνεχιστεί σε κόσμια επίπεδα η κουβέντα και αν αντιλαμβάνομαι καλά τον συνομιλητή  :)

Ρε συ ΣΦ ,με το δίκαιο του Λυκούργου ακόμα  είμαι ,για πες εσύ ο ρεαλιστής-καμιά ειρωνεία - πως θα εξηγήσεις στο κόσμο τα ''λάθη σου''?

Είπε κάποιος πολύ όμορφα πιο πριν -ανάλυση την οποία  παραδέχομαι κι εγώ- πως οι αστοί σε τούτο το τόπο κλπ κλπ ,τα αποδέχθηκες κι εσύ κι εγώ τα δέχομαι ,μαζί τα ζήσαμε,όσα πεολάβαμε δλδ.

Και ? Φτάνουμε στη Λ Κ  θεωρία που νίπτωμε τας χείρας μας ? Μια χαρά ,είτε το θέλουμε ,είτε όχι ,καλύτερα που μας κατευθύνουν οι άξιοι ,απ έξω?

Οι αμερικάνοι που καθαρίζουν το κόπρο του αυγεία εφοριακοί? Δεκτό ,για πες μου κάτι όμως για την ΕΕ με τις βουλγάρικες πινακίδες ,τα καύσιμα απ τα Σκόπια ,το Ζεράρ και το 75% φορολογία που τον ανάγκασε να πάει στο Βέλγιο ,το θρήνο και οδυρμό που δεν παράγω τπτ και αγοράζω φτηνότερα το λεμόνι απ την Αργεντινή ,το σκόρδο απ τη Κίνα και πως να συμαζέψω τη φάση σε μια οικονομία που μπάζει από παντού ,αλλά όχι μόνο για τη δικιά μου που ήταν ήδη κουρέλια ,αλλά και τις άλλες ...........................πιστεύω πως αντιλαμβάνεσαι πως σου μιλάω ,γιατί δίπλα μας άνθρωποι πηδάνε απ τα παράθυρα και δεν σου μιλάει ο Χ''νικολάου  ε?  ;D ;D

 

Καίτη ( ;) ) πολύ νωρίς το πρωί, το διάβασα πέντε φορές μέχρι να καταλάβω ποια είναι η απορία σου, οπότε θα επιδιώξω μία απάντηση: όλα τα δεινά που περιγράφεις οφείλονται στην επιθυμία για υπερ-κατανάλωση, η οποία με τη σειρά της είναι απλά μία εκδήλωση του απίστευτου εγωισμού μας.

 

Ενός κακού, εκ/ρια έπονται: από τράπεζες που δανείζουν τον κάθε φτωχομαλάκα ενώ ξέρουν ότι δεν μπορεί να τις ξεπληρώσει, μέχρι υπαλλήλους της πολεοδομίας με αδικαιολόγητα χρήματα στους λογαριασμούς τους, μέχρι τον Ζεράρ Κουραμπιέ, μέχρι "πολιτικούς" που τάζουν ότι να 'ναι για να τους δοθεί η εξουσία.

 

Η οικονομία συμμαζεύεται με τον εξής απλό τρόπο: με το να αγοράζει κανείς μόνο όσα χρειάζεται, αγνοώντας επιδεικτικά όποιον προσπαθεί να τον πείσει για το αντίθετο. Εσύ, μπορεί να χρειάζεσαι ένα Mac των 5.000 ευρώ, οπότε να τον αγοράσεις*, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τον χρειάζομαι και εγώ**. Συμμάζεμα της οικονομίας, με τους ανθρώπους να αγοράζουν σαν αφιονισμένοι όποιο σκουπίδι τους πασάρουν, και αναζητώντας διαρκώς περισσότερα χρήματα, δεν μπορεί να υπάρξει, με οποιοδήποτε καθεστώς.

 

Ασφαλώς, η διαδικασία προϋποθέτει την επιθυμία για προσωπική αλλαγή νοοτροπίας, αλλά και την απόφαση για αναζήτηση καθημερινής ικανοποίησης σε μη-καταναλωτικές συνήθειες***. Για τους περισσότερους (και για 'μένα) είναι απλώς μία θεωρία, αλλά έχω γνωρίσει ανθρώπους που απολαμβάνουν την ηρεμία της εκούσιας αποχής από το φαινόμενο της υπερ-κατανάλωσης και θα ήθελα να τους μοιάσω****.

 

---

 

* και ναι, μόνο υπό καπιταλιστικό καθεστώς μπορεί να υπάρχει αυτό το τεχνολογικό επίτευγμα, ώστε να είναι διαθέσιμο για να το αγοράσεις.

 

** π.χ. εμένα όλοι οι υπολογιστές μου εξακολουθούν να έχουν διπύρηνο επεξεργαστή, τόσο τα μακ, όσο και τα πισί μου.

 

*** ξέρεις, κάτι παρατημένα πράγματα, όπως το διάβασμα, η ακρόαση μουσικής, το να μάθεις κάτι καινούργιο, ίσως και η προσφορά σε ανάγκες της κοινότητας (αν και η ελληνική κοινωνία, δεν παρέχει και τόσες ευκαιρίες για κάτι τέτοιο).

 

**** περιέργως, κανείς από αυτούς δεν είναι πολύ φτωχός, αντίθετα δύο είναι μάλλον πλούσιοι, αλλά κάθεσαι μαζί τους για φαγητό π.χ. και τρώνε σαν άνθρωποι, ενώ επιδιώκεις να ανοίξεις μαζί τους συζήτηση για νέα αυτοκίνητα ή νέα κινητά τηλέφωνα και διαπιστώνεις ότι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει είναι να πάνε για ψώνια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ΣΦ ,με το δίκαιο του Λυκούργου ακόμα  είμαι ,για πες εσύ ο ρεαλιστής-καμιά ειρωνεία - πως θα εξηγήσεις στο κόσμο τα ''λάθη σου''?

 

Αν και ειναι επισης πολυ νωρις το πρωι και δεν αντιλαμβανομαι πληρως τι ακριβως εννοεις,στο παιδι μου οταν μεγαλωσει θα του πω οτι ημουν και εγω ενας απραγος γκρινιαρης που δεν κατεβηκε ποτε στο δρομο για να διαδηλωσει εναντιον της διεφθαρμενης ,αχορταγης και αδηφαγας δημοσιας και δημοσιουπαλληλικης χουντας στα χρονια της οποιας εζησα,μονο απο τον καναπε γκρινιαζα και ας ειχα δικιο σε αυτα που ελεγα...βεβαια το παιδι θα με κοιταει με απορια μια και αυτο το καθεστως θα εχει ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ απο χρονια και απλα θα αναγραφεται στα ιστορικα βιβλια μαζι με αλλες ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ που βρηκαν την Ελλαδα (εμφυλιος,Μικρασιατικη καταστροφη,Γερμανικη κατοχη κτλ) και θα ζει σε μια ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ και με δυτικη νεοτροπια χωρα και οχι στο οθωμανισταν που εζησα εγω (ειμαι βλεπεις και εγω αισιοδοξος)

 

Είπε κάποιος πολύ όμορφα πιο πριν -ανάλυση την οποία  παραδέχομαι κι εγώ- πως οι αστοί σε τούτο το τόπο κλπ κλπ ,τα αποδέχθηκες κι εσύ κι εγώ τα δέχομαι ,μαζί τα ζήσαμε,όσα πεολάβαμε δλδ.

Και ? Φτάνουμε στη Λ Κ  θεωρία που νίπτωμε τας χείρας μας ? Μια χαρά ,είτε το θέλουμε ,είτε όχι ,καλύτερα που μας κατευθύνουν οι άξιοι ,απ έξω?

 

εδω θα απαντησω με συντομια...:ΝΑΙ. ;D

 

πες μου κάτι όμως για την ΕΕ με τις βουλγάρικες πινακίδες ,τα καύσιμα απ τα Σκόπια

 

Αυτα δεν είναι φαινομενα της ΕΕ αλλα ΕΛΛΗΝΙΚΑ φαινομενα..οποτε θα διορθωθουν οταν γινουμε σοβαρο ευρωπαϊκο κρατος (εξακολουθω βλεπεις να ειμαι αισιοδοξος)

 

το Ζεράρ και το 75% φορολογία που τον ανάγκασε να πάει στο Βέλγιο

 

Δεν νομιζω ο....Ζεραρ να ειναι το θεμα που μας καιει....ουτε τι ποσοστο φορολογιας πληρωνει το 0,01% του πληθυσμου της Γαλλιας....

 

 

το θρήνο και οδυρμό που δεν παράγω τπτ και αγοράζω φτηνότερα το λεμόνι απ την Αργεντινή ,το σκόρδο απ τη Κίνα και πως να συμαζέψω τη φάση σε μια οικονομία που μπάζει από παντού

 

Αυτα δεν είναι φαινομενα της ΕΕ αλλα ΕΛΛΗΝΙΚΑ φαινομενα..οποτε θα διορθωθουν οταν γινουμε σοβαρο ευρωπαϊκο κρατος (εξακολουθω βλεπεις να ειμαι αισιοδοξος)...που θα δινει και τη σωστη κατευθυνση στο τι και πως πρεπει να παραχθει....και τι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ προσανατολισμο θα πρεπει να ακολουθησει ο νεος που θελει να μπει στην παραγωγη .

 

Επισης αυτο το κρατος ,οπως ολα τα σοβαρα ευρωπαϊκα κρατη θα φροντισει και για την υπαρξη σοβαρης και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗΣ παιδειας (παιδειας δηλ.που να μπορει να φερει ΑΝΑΠΤΥΞΗ και ΧΡΗΜΑ στη χωρα)...γιατι αν νομιζεις οτι με τα...λεμονια και τα ..κρεμμυδια θα ερθει ο πλουτος στην Ελλαδα μαλλον δεν σε εχουν ενημερωσει καλα (καμμια αναπτυγμενη και πλουσια χωρα του κοσμου δεν βασιζεται στην αγροτικη παραγωγη..στην τεχνολογια , την βιομηχανια και στις υψηλου επιπεδου υπηρεσιες βασιζεται)

 

 

 

αλλά όχι μόνο για τη δικιά μου που ήταν ήδη κουρέλια ,αλλά και τις άλλες

 

Καμμια αλλη οικονομια στην ΕΕ δεν εχει τα δικα μας χαλια γιατι καμμια αλλη δεν εχει τα ΔΟΜΙΚΑ προβληματα της δικης μας,η..ενασχοληση με τα.. «χαλια των αλλων» ειναι  ..παραδοσιακος τροπος αντιμετωπισης της κρισης μεν ,καθολου αποδοτικος και καθολου αποτελεσματικος δε

 

πιστεύω πως αντιλαμβάνεσαι πως σου μιλάω ,γιατί δίπλα μας άνθρωποι πηδάνε απ τα παράθυρα και δεν σου μιλάει ο Χ''νικολάου

 

Το γεγονος οτι καποιος αντιμετωπιζει προβληματα δεν σημαινει οτι πρεπει να  πηδηξει και απο το μπαλκονι,ειναι μεν λυπηρο αλλα δεν ειναι και ο τροπος αντιμετωπισης της κρισης,δειχνει δε ποσο ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ  μας εκαναν τα 40 χρονια της καλοπερασης με δανεικα ωστε να αδυνατουμε να φανταστουμε την ζωη μας χωρις αυτα....οποτε ο ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΣ της να μας φαινεται η ΜΟΝΗ λυση,σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ οτι ΔΕΝ ειναι (δεν αναφερομαι βεβαια σε ανθρωπους με ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ προβληματα που  επιδεινωθηκαν λογω της περιρεουσας ατμοσφαιρας και τους οδηγησαν στο τραγικο αυτο διαβημα, νομιζω μαλιστα οτι ειναι και η πλειοψηφια οποτε το γεγονος αυτο κανει την εκμεταλευση του δραματος τους ακομα  πιο χυδαια απο τα μεσα μαζικης εξημερωσης) ξερω οτι ακουγεται καπως σκληρο αλλα αν ηταν να αυτοκτονουσαμε επειδη θα μας παρει το σπιτι η τραπεζα τοτε ΕΜΕΙΣ δεν θα υπηρχαμε καν μια και οι παππουδες και οι γονεις μας περασανε ΔΕΚΑ φορες χειροτερες καταστασεις (πεινα,ασυλληπτη βια,πολεμους,ξεριζωμους και καταστροφες) οποτε θα επρεπε να ειχαν αυτοκτονησει ΜΑΖΙΚΑ....

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα συμμαζεύεται ένας λαός που μέχρι κάποιους μήνες πριν έπαιρνε καταναλωτικό για να αγοράσει τσιγάρα από το περίπτερο. Τα ίδια που συμβαίνουν θα ξανασυμβούν, όταν αρχίσει να δουλεύει ξανά η οικονομία και οι τράπεζες αρχίσουν να δίνουν πάλι δάνεια.

 

Έχω γνωρίσει και εγώ άτομα, τα οποία ανεξάρτητα από την οικονομική τους κατάσταση έχουν συνειδητοποιήσει τι πραγματικά χρειάζονται και τι έχει αξία για αυτούς. Είναι όμως θλιβερά λίγα για να κάνουν την διαφορά σε μια κοινωνία.

 

Θα πρέπει να πέσει πολύ δουλειά σε προσωπικό επίπεδο γιά να αρχίσουν να αλλάζουν τα πράγματα. Και δυστυχώς δεν βλέπω φως, όσο βλέπω φίσκα γεμάτες τις καφετέριες και τους φρεντοτσίνο να χορεύουνε καρσιλαμά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα συμμαζεύεται ένας λαός που μέχρι κάποιους μήνες πριν έπαιρνε καταναλωτικό για να αγοράσει τσιγάρα από το περίπτερο. Τα ίδια που συμβαίνουν θα ξανασυμβούν, όταν αρχίσει να δουλεύει ξανά η οικονομία και οι τράπεζες αρχίσουν να δίνουν πάλι δάνεια.

 

Δεν πρόκεται να ξαναγίνει ποτέ αυτό.

 

Έχω γνωρίσει και εγώ άτομα, τα οποία ανεξάρτητα από την οικονομική τους κατάσταση έχουν συνειδητοποιήσει τι πραγματικά χρειάζονται και τι έχει αξία για αυτούς. Είναι όμως θλιβερά λίγα για να κάνουν την διαφορά σε μια κοινωνία.

 

Είναι όντως λίγα.

 

Θα πρέπει να πέσει πολύ δουλειά σε προσωπικό επίπεδο γιά να αρχίσουν να αλλάζουν τα πράγματα. Και δυστυχώς δεν βλέπω φως, όσο βλέπω φίσκα γεμάτες τις καφετέριες και τους φρεντοτσίνο να χορεύουνε καρσιλαμά.

 

Κοίτα, υπάρχει μία παρεξήγηση ότι το επίπεδο μίας κοινωνίας καθορίζεται από τη συμπεριφορά και τις αντιλήψεις των πολλών. Είχε μία μέρα καλεσμένη ο Ευαγγελάτος μία κοπέλα που είχε αριστεύσει σε κάτι (δε θυμάμαι τις λεπτομέρειες) και της λέει κάποια στιγμή αν αισθάνεται η ίδια ότι υπάρχει κάποιο ποιοτικό χαρακτηριστικό που διαχωρίζει τις προηγούμενες γενιές (νέων) από τη δική της, τη "γενιά του Αλέξη", όπως την αποκάλεσε.

 

Δηλαδή, αντί να χαρίσει τον "Αλέξη" στη κοπέλα, χάρισε την κοπέλα στον "Αλέξη", κατά τη γνώμη του αυτή δεν είναι η γενιά της κοπέλας (που άλλωστε είναι ζωντανή, κοντά μας και αριστούχος), αλλά του "Αλέξη" του οποίου το μόνο γνωστό πεπραγμένο είναι ότι δολοφονήθηκε από εκείνο το μαλάκα.

 

Κατ' αντιστοιχία... άστους να πίνουν καφέδες. Δεν έχει σημασία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον Τρολλεϋ και τον Κωστα79 για τα περι υπερκαταναλωτισμου και των...αχρηστων αναγκων αλλα θα τονισω οτι αυτες πολλες φορες...πηγαζουν εκτος απο την...κενη ζωη των ανθρωπων και την καλυψη της με καταναλωτικα αγαθα και απο την πληρη ελλειψη ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ...

 

Να το εξηγησω λιγακι....φερνοντας σαν παραδειγμα το Βερολινο ξανα (και ας φωναζουν καποιοι... ;D) που ειναι και μια απο τις φτωχοτερες γερμανικες πολεις.

 

Παντα λοιπον μου εκανε εντυπωση σε αυτη την πολη το γεγονος οτι ο κοσμος βγαινει σχεδον καθε μερα,παρα τα 1000 ευρω μεσο μισθο που παιρνει (στην Ελλαδα ο ΜΕΣΟΣ μισθος παραμενει υψηλοτερος),τα παρκα ειναι σχεδον παντοτε γεματα (με εξαιρεση τον χειμωνα),τα σινεμα και οι χωροι συναυλιων το ιδιο,δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ κινηση και γενικα ο κοσμος περναει ΚΑΛΑ...

 

Ολοι οι φιλοι μου εκει μενουν σε ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΑ διαμερισματα (το πολυ 80 τ.μ για μια τριμελη-τετραμελη οικογενεια)..(το να ΑΓΟΡΑΣΕΙ καποιος σπιτι ειναι σχεδον αδιανοητο ειδικα με δανειο,αλλωστε δεν ΜΠΟΡΕΙ να αγορασει με 1000 ευρω το μηνα) ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει αυτοκινητο...(edit ΕΝΑΣ εχει ενα Golf του 1989...)...τα παιδια τους (και οι ιδιοι στο παρελθον) λαμβανουν εξαιρετικη μορφωση στα ΔΗΜΟΣΙΑ σχολεια που πηγαινουν,τα ψυγεια τους ειναι γεματα (με τα απαραιτητα βεβαια ,δεν αγοραζουν 3 κιλα πορτοκαλια και 3 κιλα κρεας οπως καναμε εμεις παλια) και γενικα ζουνε μια ηρεμη και ισορροπημενη ζωη.Βεβαια τα παιδια τους δεν φορανε...μαρκες ουτε εχουν κινητα τηλεφωνα απο τα ....6...(και ναι πολλες φορες αγοραζουν τα μωρουδιακα και παιδικα ρουχα απο καταστηματα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΩΝ...ακουσον,ακουσον ;D )  

 

Και ολα αυτα με....πανω κατω 1000 ευρω το μηνα...

 

ΠΩΣ γινεται αυτο?

 

 

Μα ειναι απλο,αυτοι οι ανθρωποι δεν χρειαζεται να εχουν αυτοκινητο γιατι υπαρχουν εξαιρετικα μεσα μαζικης μεταφορας,δεν χρειαζεται να πανε να μεινουν σε ενα πρωκτοπροαστιο του κερατα γιατι μπορουν ανετα να ζουν στο κεντρο το οποιο δεν αφεθηκε να καταστραφει απο τους κυβερνωντες και δεν εχει ουτε μπιχλα ,ουτε εγκληματικοτητα ασε που ειναι και γεματο με παρκα ,δεν χρειαζονται ιδιωτικα σχολεια,φροντιστηρια,γυμναστηρια,κολυμβητηρια,μαθηματα αγγλικων,μπαλετου και....ρυθμικης γυμναστικης γιατι ΟΛΑ αυτα τα παρεχει ΔΩΡΕΑΝ το ΣΧΟΛΕΙΟ των παιδιων....επισης δεν χρειαζεται να πληρωσουν ουτε ενα ευρω για υπηρεσιες ΥΓΕΙΑΣ και αλλες ΔΗΜΟΣΙΕΣ υπηρεσιες (ουτε βεβαια να χανουν το χρονο τους πηγαινοντας σε αυτες μια και ΟΛΕΣ οι συναλλαγες με το κρατος γινονται ηλεκτρονικα)  

 

Επισης οι ΤΙΜΕΣ ειναι ιδιαιτερα χαμηλες (στα καφε,στα εστιατορια,στους συναυλιακους χωρους ,στα σινεμα και ...παντου...) και ειναι χαμηλες οχι λογω κρατικης παρεμβασης αλλα λογω καταναλωτικης συνειδησης και υπαρξης ανταγωνισμου.....

 

Αρα με 1000 ευρω τη βγαζεις μια χαρα...400 για το νοικι,200 για τα ψωνια του μηνα και σου μενουν και 400 για να περνας καλα.....(ουσιαστικα το μονο που πρεπει να πληρωσεις ειναι η στεγη και η τροφη...)

 

Και πως ο Ελληνας με 1000 ευρω δεν μπορει να συντηρησει καν τον εαυτο του,ποσο μαλλον μια οικογενεια....

 

Μα ΠΩΣ να τον ζησει...οταν πρεπει να πληρωνει για τα ΠΑΝΤΑ (ακομα και για αυτα που ειναι και καλα «δωρεαν» οπως η...παιδεια και η υγεια) απο το πενιχρο τους εισοδημα μια και υπαρχει πληρης ελλειψη ανταποδοτικοτητας απο το κρατος?

 

Οταν αν δεν εχει αυτοκινητο θα κανει 3 ωρες να παει στη δουλεια του?Οταν δεν μπορει να ζησει στο κεντρο?Οταν η πληρης ελλειψη συναλλαγματικης σταθεροτητας επι δραχμης εκανε τον Ελληνα να θεωρει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ την αποκτηση  «ενος κεραμιδιου πανω απο το κεφαλι του» κατι που συνεχισε να κανει και επι ευρω δανειζομενος..για κατι που δεν θα μπορουσε ποτε να ξεπληρωσει?

 

Οταν για να μαθει το παιδι του τα απαραιτητα πρεπει να το στειλει σε ιδιωτικο σχολειο,αλλα ακομα και να μη το στειλει πρεπει να πληρωσει τα μαλλια της κεφαλης του για φροντιστηρια,γλωσσες,πισινες μια και δεν παρεχονται πουθενα δωρεαν οπως θα επρεπε?  

 

Και φυσικα δεν ειναι προνομοιο της Ελλαδας το υψηλο κοστος ζωης (και η χαμηλη ποιοτητα ζωης) αλλα ΟΛΩΝ των υποαναπτυκτων οικονομιων....

 

Οπως σωστα μου ειπε ενας φιλος μου οταν γκρινιαζα για το ποσο φθηνο ειναι το Βερολινο σε σχεση με την Αθηνα...ειναι λαθος να συγκρινεις το Βερολινο με την Αθηνα,θα πρεπει να συγκρινεις το Βερολινο με το Λονδινο και την Αθηνα με την Καλκουτα.....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως πρέπει να γίνει κάτι κατανοητό ΣΦ. Όλα αυτά που λές δεν παρέχονται απλόχερα στους Βερολινέζους, χωρίς αυτοί να χρειάζονται να κάνουν απολύτως τίποτα, απλά να αράζουν και να απολαμβάνουν τους καρπούς της σοβαρής δημόσιας διοίκησης. Αντ' αυτού, θα πρέπει και οι ίδιοι να έχουν μια νοοτροπία συλλογικότητας και συνευθύνης γιατί αν ήταν της νοοτροπίας ότι όσα τους παρέχονται είναι δικαιωματικά δικά τους χωρίς να χρειάζεται να συνδράμουν πουθενά, γρήγορα οι πόροι θα καταναλωθούν και θα προκύψουν εντάσεις.

 

Αυτό το λέω γιατί ο Έλλην νομίζει ότι δικαιούται μια καλή ζωή παρεχόμενη απ' το κράτος χωρίς να χρειάζεται να αλλάξει ο ίδιος ούτε στο ελάχιστο. Θέλει π.χ. να μπορεί να παρκάρει όπου θέλει, να παίρνει το SUV του στο κέντρο, να πετάει το τσιγάρο απ' το παράθυρο, να είναι αγενής, να, να,... Κοινώς απαιτεί πολιτισμό χωρίς να είναι ο ίδιος πολιτισμένος.

 

Αμ' δεν είναι έτσι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Έλλην

Ποιός Έλλην?...έχεις περάσει από τη Πατησίων? Ο μόνος Έλλην που μένει εκεί είναι ο Νέστορας! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός Έλλην?...έχεις περάσει από τη Πατησίων? Ο μόνος Έλλην που μένει εκεί είναι ο Νέστορας! ;D ;D

 

Την ελληνικής ιδιοκτησίας Πατησίων θες να πείς  ;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου