Προς το περιεχόμενο

Περί compressor effect pedal


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ισως αυτο που μαλλον εννουσε ο τυπος ειναι οτι αν εισαι super rock τυπος καρφι ενισχυτη καρφι κιθαρα και λαμπα δεν σου χρειαζεται κατι τετοιο.οκ respect!

εμενα παντως το compressorακι της marshall μου εκανε πιο rich τον τονο μου και στα καθαρα και στα βρωμικα απλα το λατρευω' date='παιζω alternative με αρκετα ''βρωμικα'' μερη.[/quote']

 

νομιζω οτι ο ''ΣΩΣΤΑ'' ρυθμισμενος κομπρεσσορας ειναι ο αφανης ηρωας των εφε.εχω δοκιμασει πρωτο στη σειρα μετα το κουρδιστηρι το cs-3 boss και το bb-2 marshall.παντως κατασταλλαξα στο δευτερο .το πρωτο μου εκανε πιο.....πλαστικο τον ηχο.ξαφνικα οι haeussel ζωντανεψαν και τοσο στα καθαρα οσο και στα βρωμικα.

το συνιστω ανεπιφυλακτα. :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ήθελα να ανοίξω καινούριο θέμα, γι' αυτό ποστάρω εδώ:

 

Έχω τα παρακάτω πεταλάκια σε σειρά (Tech 21 GT2 - Boost D.L.A) κ έναν Peavey Valveking 5w. Προβληματίζομαι κυρίως για τα ρυθμικά κα lead μέρη, όπου για να κερδίσω σε αρμονικές ανεβάζω το gain του ενισχυτή με αποτέλεσμα ο ήχος να βγαίνει "διάχυτος" κ απροσδιόριστος.

Θεωρείτε ότι ένας compressor θα με βοηθήσει να σουλουπώσω κάπως τον ήχο;

Κ αν ναι ποιόν θεωρείτε ιδανικό για το δεδομένο setup?

 

Επίσης, μου έχουν πει ότι δεν χρειάζομαι compressor μια κ το GT2 ήδη κάνει τη δουλειά από μόνο του. Ισχύει αυτό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  εμενα παλι οι κομπρεσσορες ειναι ενα εφφε που δεν ταιριαξε ποτε στο παιξιμο μου, αν και για πολλους ηχους ειναι απαραιτητοι. ειναι δυσκολο εφφε, και πολυ ευκολο να το απορριψεις λογω κακων ρυθμισεων. τελικα ομως προτιμω να παιζω με το φυσικο κομπρεσσαρισμα της λαμπας στις εντασεις ενος live (ειτε με καθαρο ειτε με drive ηχο)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψιλοδιαφωνίσω.Ο κομπρέσορ είναι ένα trade-off ουσιαστικά.Χάνεις τις δυναμικές αποκτάς όγκο και sustain και γενικά πιο σφιχτό ήχο.Θέλει προσεκτικές ρυθμίσεις ειδάλλως ο ήχος σου θα παει περίπατο

 

+1000  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν μπορω να ζησω χωρις compressor (δεν νομιζω να τον εχω κλεισει ποτε μου τα τελευταια 15 χρονια.. :)) βεβαια τον χρησιμοποιω διακριτικα (με ελαχιστο compression & ελαφρυ gain boost)

 

Αν η κιθαρα σου εχει ΔΙΠΛΟΥΣ μαγνητες ειναι αχρειαστος κατα την ταπεινη μου γνωμη,αν εχει μονους ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ (παλι κατα την ταπεινη μου γνωμη)

 

Η δυο καλυτεροι compressors που εχω ακουσει ποτε μου (εχω δοκιμασει/χρησιμοποιησει πανω απο...30 ::)) ειναι

 

αυτος

 

http://www.jampedals.com/Dyna-ssoR.htm

 

και (αν εχεις ΠΟΛΥ χωρο) αυτος (ο οποιος ειναι η επιτομη των compressors)

 

http://www.ehx.com/ehx2/Default.asp?q=f&f=%2FCatalog%2F02_Home_Studio_Performance_Products%2F04_Black_Finger

 

 

, όπου για να κερδίσω σε αρμονικές ανεβάζω το gain του ενισχυτή με αποτέλεσμα ο ήχος να βγαίνει "διάχυτος" κ απροσδιόριστος.

 

δεδομενου οτι ο κομπρεσσορας πρεπει να μπαινει μπροστα-μπροστα δεν νομιζω να σε βοηθησει (εκτος κι αν τον χρησιμοποιησεις ως booster-sustainer) δεν προκειται δηλ.να κανει τη δουλεια που κανεις ενας στουντιακος κομπρεσσορας που "μαζευει" ολο το σημα σου..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο, αλλά θεωρώ ότι όλα τα posts σε αυτό το θέμα έχουν κάποια δόση αλήθειας (ή ορθότητας τεσπα).

 

Το ζήτημα είναι καταρχάς τί ακριβώς επιθυμεί ο καθένας από το compression. Θέλει τόνους sustain για τα lead μέρη; Θέλει να στρογγυλέψει τα ρυθμικά φανκ παιξίματά του ή τα αρπίσματα; Θέλει να ακούγεται ξεκάθαρα σαν ένα ακόμα εφέ που χρωματίζει τον ήχο του ή θέλει κάτι ποιό διακριτικό που να δίνει όγκο εκεί που χρειάζεται (αφαιρώντας βέβαια από τις δυναμικές);

 

Ανάλογα με το κυρίως ζητούμενο θα στραφεί προς το ανάλογο πετάλι, καθώς τα πάμπολλα πεταλοκομπρεσοράκια προσφέρουν διαφορετικές προοπτικές το καθένα, κι' ας είναι λίγο πολύ κοινές οι αρχές του compression.

 

Δύο τελευταίες παρατηρήσεις, οι οποίες έγιναν και συμφωνώ, είναι ότι άνετα μπορεί κάποιος να παρασυρθεί σε λάθος ρυθμίσεις (δλδ. χρειάζεται να ξέρεις τί θέλεις και τί να περιμένεις από τον κομπρεσορα), και δεύτερον ότι ταιριάζει καλύτερα στους μονούς μαγνήτες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν βρίσκει χρήσεις και με διπλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους προλαλησαντες οτι ταιριαζει πιο πολυ με μονους, χωρις να αποκλειεται η χρηση με διπλους. (περι ορεξεως, παντα)  ;)

 

Προσεκτικες ρυθμισεις και γνωση του επιθυμητου αποτελεσματος βοηθανε στο να "τα βρεις" με τον κομπρεσορα.

 

Παντως, αν θελεις ενα ωραιο και ελαφρυ κομπρεσσορακι που δεν θελει και πολυ ρυθμιση (ενα volume εχει, αντε κι ενα gain ενιοτε) ειναι (ηταν?) το Orange squeezer (φανταστειτε early Knopfler sound)

 

Δεν ξερω αν παραγεται πλεον, αλλα αν πιανει το χερι , ειναι ψιλοευκολο να γινει DIY.

 

Ειναι κυριως σε φαση set and forget και ειναι πολυ διακριτικο, σε σημειο που μπορει και να μην το καταλαβαινεις οτι ειναι On.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν τον χρησιμοποιω ποτε,το κατα ποσο ενα εφφε ειναι χρησιμο εχει να κανει ΜΟΝΟ κ ΜΟΝΟ με το τι παιζεις κ οχι με συνταγες.

 

Αλλα μιας κ το θεμα ανασυρθηκε απο τον Zeppelin για διαφορετικο λογο,η ταπεινη μου αποψη για το προβλημα του ειναι οτι ισως χρειαζεται ενα EQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, αν θελεις ενα ωραιο και ελαφρυ κομπρεσσορακι που δεν θελει και πολυ ρυθμιση (ενα volume εχει, αντε κι ενα gain ενιοτε) ειναι (ηταν?) το Orange squeezer (φανταστειτε early Knopfler sound)

 

Δεν ξερω αν παραγεται πλεον, αλλα αν πιανει το χερι , ειναι ψιλοευκολο να γινει DIY.

 

Ειναι κυριως σε φαση set and forget και ειναι πολυ διακριτικο, σε σημειο που μπορει και να μην το καταλαβαινεις οτι ειναι On.

 

+1.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου