Προς το περιεχόμενο

Restart όταν είμαι συνδεδεμένος στο internet


johnny69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το πρόβλημα περιορίζεται μόνο κατά την διάρκεια της συνδεσής σου με το νετ' date=' μάλλον "μυρίζει" ιός...αν θυμάμαι καλά, ο blaster ας πούμε, δημιουργούσε ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα...[/quote']

 

 

+1

 

 

Είναι κλασικό πρόβλημα και δεν είναι θέμα hardware, όπως είπε και ο eye. Το είχα πάθει κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν το έλυσα, οπότε προχώρησα σε φορμάτ... Αν πάντως το λύσεις, ενημέρωσε, έχω αρκετούς γνωστούς που το έχουν πάθει, οπότε θα'ταν καλό να έχουμε τη λύση στην database μας... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν το πρόβλημα περιορίζεται μόνο κατά την διάρκεια της συνδεσής σου με το νετ' date=' μάλλον "μυρίζει" ιός...αν θυμάμαι καλά, ο blaster ας πούμε, δημιουργούσε ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα...[/quote']

 

 

+1

 

 

Είναι κλασικό πρόβλημα και δεν είναι θέμα hardware, όπως είπε και ο eye. Το είχα πάθει κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν το έλυσα, οπότε προχώρησα σε φορμάτ... Αν πάντως το λύσεις, ενημέρωσε, έχω αρκετούς γνωστούς που το έχουν πάθει, οπότε θα'ταν καλό να έχουμε τη λύση στην database μας... :wink:

 

 

Παρεμπιπτόντως να αναφέρω οτι έκανα in depth analysis του pc με το antivirus και δεν βρέθηκε κάτι. Το πρόβλημα με το restart είναι πολύ περίεργο γιατί δεν έχει κανονικότητα. Δηλαδή μπορεί να μπώ στο internet και να μου κάνει restart μέσα σε λίγα λεπτά. ΜΠορεί μετά να ξανακάνει αφού περάσουν δέκα λεπτά. Μπορεί να είμαι συνδεδεμένος για ώρα και να μην το ξανακάνει. Ξέρω ότι ίσως σας μπερδεύω, πάντως τα δεδομένα αυτά είναι. Γι'αυτό είμαι και λίγο εγκρατής στο να κάνω format τον δίσκο.

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnny, αν ανοίξεις το μηχάνημα και δεν κάνεις τίποτε, δεν κάνει restart μετά από κάποια ώρα; Μόνο άμα μπεις στο ίντερνετ; Και τι εννοείς όταν λες "μπαίνω στο ίντερνετ"; 'Οτι ανάβεις το μόντεμ; Ότι τρέχεις τον internet explorer ή κάποιο άλλο πρόγραμμα για browsing; To modem είναι όλη την ώρα αναμένο αλλά μόνο άμα τρέξεις τον explorer γίνεται restart;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Johnny' date=' αν ανοίξεις το μηχάνημα και δεν κάνεις τίποτε, δεν κάνει restart μετά από κάποια ώρα; Μόνο άμα μπεις στο ίντερνετ; Και τι εννοείς όταν λες "μπαίνω στο ίντερνετ"; 'Οτι ανάβεις το μόντεμ; Ότι τρέχεις τον internet explorer ή κάποιο άλλο πρόγραμμα για browsing; To modem είναι όλη την ώρα αναμένο αλλά μόνο άμα τρέξεις τον explorer γίνεται restart;[/quote']

 

Φίλε μου Eyeprotocol, όταν δεν είμαι συνδεδεμένος πάνε όλα μια χαρά. Αναφορικά με το internet έχω γραμμή isdn με modem του ΟΤΕ. Κάνω dial και μπαίνω με τον Explorer συνήθως ή με το firefox. Για να είμαι ειλικρινής δεν θυμάμαι εάν υπάρχει κάποια διαφοροποίηση από τον explorer στο firefox αναφορικά με το restart. Επίσης μου έχει συμβεί ακόμα και όταν δεν έχω ανοίξει τον explorer αλλά έχοντας απλώς ανοίξει το Outlook για να κατεβάσω τα e-mail μου. Ελπίζω να ξεκαθάρισα λίγο τα συμπτώματα. Thanks όλους

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το moden του OTE συνδεεται με USB (απο οσο θυμάμαι) τότε το ζητημα τροφοδοσίας είναι πιο πιθανό. Τα 350W του τροφοδοτικού σου είναι μάλλον "κουρασμένα" ιδίως αν πρόκειται για no-name τροφοδοτικό 3-ετίας+

 

Μπορείς να δεις επίσης περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημα σου, αν από

τα Properties του My Computer (δεξί κλικ), στο Start Up & Recovery απενεργοποιήσεις το Automaticly Restart που βρίσκεται στο κουτάκι System Failure.

Έτσι τη στιγμή που θα σου σκάσει το πρόβλημα, θα σου εμφανιστεί μια μπλε οθόνη που θα σου γράφει κάποιες λεπτομέρειες για το τι συνέβει. Είναι λίγο ακαταλαβίστικες, αλλά στο net μπορείς να βρείς λύσεις.

 

Το πρόβλημα αυτό συνέβη ξαφνικά? Μετά απο κάποια updates?

 

(Restart προβλήματα είχα αντιμετωπίσει σε ένα μηχάνημα με το Firewall του McAfee. Μόλις καλούσα την τοπική IP του IIS, το μηχάνημα έκανε Restart! 8O )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βγάζει κανένα blue screen τη ώρα του restart?

 

Το έχω πάθει κι εγώ ακριβώς όπως το περιγράφεις αλλά

μου συμβαίνει σπάνια - αν τρέξω skype όμως το παθαίνω

σίγουρα μέσα σε 5 λεπτά.

 

Συνήθως κατά το restart βλέπω στα γρήγορα μια blue screen

που γράφει "IRQ NOT LESS OR EQUAL". Είμαι σχεδόν σίγουρος

ότι φταίει η μνήμη ή ένα περιφερειακό (κάρτα PCI ή συσκευή USB)

αλλά δεν έχω βρεί το χρόνο να το διερευνήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το moden του OTE συνδεεται με USB (απο οσο θυμάμαι) τότε το ζητημα τροφοδοσίας είναι πιο πιθανό. Τα 350W του τροφοδοτικού σου είναι μάλλον "κουρασμένα" ιδίως αν πρόκειται για no-name τροφοδοτικό 3-ετίας+

Επειδή ο φίλος προφανώς εννοεί το NetMod που δίνει ο ΟΤΕ στους κατόχους γραμμής ISDN, δεν παίζει αυτό που λες φίλε hindmost. Η συγκεκριμένη συσκευή απαιτεί σύνδεση με κανονική πρίζα προκειμένου να λειτουργήσει γιατί ουσιαστικά είναι το τηλεφωνικό κέντρο που δρομολογεί τα σήματα του ISDN.

Το USB (και η serial port) που έχει λειτουργούν μεν ως modem αλλά όχι χωρίς εξωτερική τροφοδοσία.

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την περίπτωση του ιού. Και θα πρότεινα backup και format γιατί έχω χάσει πλέον την τυφλή εμπιστοσύνη μου στα διάφορα antivirus software...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την περίπτωση του ιού. Και θα πρότεινα backup και format γιατί έχω χάσει πλέον την τυφλή εμπιστοσύνη μου στα διάφορα antivirus software...

Ακριβως...Και ποιος μας λεει οτι τους ιους δεν τους φτιαχνουν οι ιδιες οι εταιριες? 8O

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την περίπτωση του ιού. Και θα πρότεινα backup και format γιατί έχω χάσει πλέον την τυφλή εμπιστοσύνη μου στα διάφορα antivirus software...

Ακριβως...Και ποιος μας λεει οτι τους ιους δεν τους φτιαχνουν οι ιδιες οι εταιριες? 8O

 

Kai τις εταιρειες οι εξωγηινοι;;;; 8O 8O 8O 8O

 

Και τους εξωγηινους.........ποιος;;; 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου