Προς το περιεχόμενο

Restart όταν είμαι συνδεδεμένος στο internet


johnny69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.

 

Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το pc μου το οποίο μάλλον εντείνεται. Όταν είμαι συνδεδεμένος στο internet μετά από λίγο διάστημα το pc κάνει μόνο του restart!!!!! Αυτό συμβαίνει εντονότερα όταν έχω κάποιες εφαρμογές ανοικτές, όπως media player για να ακούω ταυτόχρονα μουσική και οπωσδήποτε όταν έχω ανοικτή την (εξωτερική)κάρτα τηλεόρασης / ραδιοφώνου.

 

Όπως καταλαβείνετε είναι τελείως σπαστικό να ψάχνεις κάτι στο web και εκεί που είσαι σε έναν καλό δρόμο να κλείνει το pc. Μήπως κανείς έχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστίες εκ των προτέρων

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα απότομα restart συνήθως οφείλονται σε προβληματική ή ανεπαρκή τροφοδοσία - ιδίως όταν σχετίζονται με κάποια εξωτερική συσκευή USB.

 

-θεωρώ ότι έχεις Windows XP και το SP2 εγκατεστημένο-

Πρώτα απο όλα έλεγξε καλά το σύστημα σου για ιούς και worms.

Μετά δοκίμασε να δουλέψεις χωρίς τις usb συσκευές. Αν συνεχίζει να το κάνει, δες στο Event Viewer για κάποιο πιθανό σφάλμα που να σχετίζεται.

 

Από firewall τι έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Zone Alarm και Νod 32. Πράγματιο έχω win xp. Από συνδεδεμένες συσκευές USB, έχω πολλές, αλλά΄μόνο π.χ. ο εκτυπωτής σε λειτουργία. Δεν ξέρω εάν σε βοήθησα. Απο τροφοδοσία έχω -αν θυμάμαι καλά- 350αρι.

 

Είμαι μάλλον για τροφοδοτικό ?

 

Ευχαριστώ πολύ ούτως ή άλλως

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα restart σου οφείλονται σε πρόβλημα hardware (τροφοδοτικό, usb κλπ) τότε θα συμβαίνουν ανεξάρτητα από το αν είσαι στο ίντερνετ ή όχι.

 

Το πρόβλημα σου θα ήταν πολύ απλό, αλλά το έχεις μπερδέψει με το συσχετισμό που κάνεις με το ίντερνετ. Είσαι σίγουρος ότι έχει σχέση το ίντερνετ ή το μηχάνημα θα κάνει restart ακόμη και αν κάθεσαι και το κοιτάζεις πίνοντας τον καφέ σου;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο antivirus(ενα απ τα πολλα που κυκλοφορουν)και πολλαπλα

scan και restart απο μονος σου.Κατα 90% ειναι ιος -κι ας εχεις zone

alarm..Μην το αφησεις ετσι για πολυ,ισως σου τρωει αρχεια εν τω μεταξυ...

Αν δεις οτι συνεχιζεται το prbl μονο format -η πιο σιγουρη λυση..Σαν τα

durex jeans,ενα πραγμα :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανό είναι να έχει μαζευτεί πολύ σκόνι στο ενμηστηράκι πάνω από την πσίκτρα της cpu(επεξεργαστής) και να μην γυρίζει σωστά η ακόμα και καθόλου! Αυτό αν συμβένει , με το που ζωριστεί λίγο το σύστημα ανεβάζει θερμοκρασίες και κλίνει λόγω ασφάλειας για να μην καεί!

Αυτό είναι ένα σενάριο ! Παίζει επίσεις αυτο ποθ είπαν τα παιδιά περί μεγάλου φορτίου και αδύναμου τροφοδοτικού η επίσεις να έχει χεστεί το σύστημα από πλευράς λειτοθργικού! Δέστα και πες μας αν έβγαλες ακρη καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το πρόβλημα περιορίζεται μόνο κατά την διάρκεια της συνδεσής σου με το νετ, μάλλον "μυρίζει" ιός...αν θυμάμαι καλά, ο blaster ας πούμε, δημιουργούσε ακριβώς το ίδιο σύμπτωμα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους. Ισχύει, πάντως, ότι restast μόνο του κάνει μόνο όταν είμαι συνδεδεμένος στο internet και ποτέ άλλοτε. Μπορεί να μείνει ανοιχτός για πολλές ώρες, κάνοντας διάφορα πράγματα (επεξεργασία κειμένου, εγγραφή μουσικής κλπ) και δεν παρουσιάζει το πρόβλημα. Εάν, λ.χ. γράφω κάποιο κομμάτι μουσικής και μπώ έστω και στιγμιαία στο internet για να βρώ lyrics, το πιο πιθανό είναι να κάνει restart. Για τον φίλο που είπε για μνήμη, έχω 1000mb. Μπορεί ναι φταίει αυτή? Εάν είμαι για ξυρίσματα και ξαναφορτώματα την έβαψα :( :evil: :roll:

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα έντονο πρόβλημα restart τον τελευταίο καιρό. Όχι ειδικά με το ιντερνετ αλλά με οτιδήποτε. Κατέβασα το clocking από τα 400 στα 320 και δουλεύει ρολόι. (so far)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου