Προς το περιεχόμενο

Piano Stories - 3 video - για πιάνο, 4 χέρια!


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και εχω ασχοληθει με το πιανο παλια μονο 2-3 χρονια αυτες οι συνθεσεις με μαγεψαν!!! Με εβαλαν σε σκεψη μηπως αξιζει να ξαναασχοληθω...

 

Παρα πολυ καλη δουλεια και πολλα μπραβο στην εκτελεση και στους δυο σας!!!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Καταρχήν και πάλι ευχαριστώ.

 

Δουλεύω τώρα να φτιάξω ένα βίντεο, απ'τα λίγο πιο παράξενα κομμάτια του σετ. Αλλά δε με βλέπω να προλαβαίνω, οπότε αύριο το πρωί τελικά...

 

Και να πω ότι για όποιον θα ενδιαφερόταν για την ηχογράφηση (αγορά δηλαδή) ορίστε το λινκ: www.cdbaby.com/CD/nikolassideris

 

Ελπίζω ότι τα 5.23 euro (6.99$) δεν είναι πολλά, αλλά και συνολικά η ηχογράφηση είναι λίγο κάτω απ'τα 16 λεπτά... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαθα πλακα.

Βουρ στην μελετη  ;)

 

κουφαλιτσα σε τσακωσα...εισαι κ εσυ σαν εμενα λουφαδορος που μολις βλεπει κατι ωραιο του ερχεται ορεξη και μολις τα βλεπει μπαστουνια κανει παυση εε...;   ;D

 

Τα κογκρατσουλεϊσονς κ απο μενα

Δεν ειμαι καθολου γνωστης κλασσικης μουσικης,παρολαυτα το 2ο βιντεο μου θυμισε κατι απο Rachmaninoff...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

fusiongr: Το περιμένα ότι θα σου άρεσε αυτό! ;) Είναι πιο τζαζεμένο από τα άλλα, νομίζω!

 

Στάθη: Θενξ μαν! Για Rachmaninoff δεν ξέρω... Ισώς Ρωσοφαίρνει λίγο, αλλά μέχρι εκεί... Όχι ότι με χαλάει βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουφαλιτσα σε τσακωσα...εισαι κ εσυ σαν εμενα λουφαδορος που μολις βλεπει κατι ωραιο του ερχεται ορεξη και μολις τα βλεπει μπαστουνια κανει παυση εε...;   ;D

;D ;D ;D οχι ρε τρελε απλως ειχαμε μια συζητηση στην τελευταια μπυροποσια με τον Νικόλα και γι'αυτο το ειπα.Βεβαια για καποιον στο επιπεδο μου δεν μπορω να πω οτι ειναι και τα πιο ευκολα κομματια παιχτηκα.και ποσο μαλλον με το αυτι.αλλα........την παλευω ;)

Αν εξεραισεις και το γεγονος οτι δεν ειμαι πληκτρας παρε και καταλαβε ;D

 

Παντως το τελευταιο βιντεο μου θυμησε σαν απο αλλη εποχη και για του λογου το αληθες η ταινια "Ο θρυλος του 1900" εχει πολλες τετοιες "μελωδιες" "γυρισματα" που σε ταξιδευουν εκει.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

messalion: Τολμώ να πω ότι τα υπόλοιπα ακούγονται και πιο παλιά ολίγον. Είναι αυτό που λένε μερικοί 'νεο-κλασσική μουσική" with a twist συμπληρώνω εγώ... ;)

 

Αλλά την έχω δει την ταινία πολλές φορές και μάλλον έχεις δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισώς Ρωσοφαίρνει λίγο, αλλά μέχρι εκεί... Όχι ότι με χαλάει βέβαια...

 

Ειναι αλήθεια. Η αρμονία σου παίζει, αλλά οι μελωδίες Νικόλα, ξεκινουν απο Κορσακοφ και φτανουν τον Σοστακόβιτς, με μια εσάνς ;D από Σιμπελιους στα πιο "λυρικά" μέρη.

 

Δεν κανω βαθιά αναλυση, αλλά η πρώτη εντύπωση, είναι εμφανεις επιρροές εθνικών σχολων. Και πολύ ωραία δοσμένες με συγχρονη αρμονία.

 

Εκτελεστικά, πολύ άνετοι και εκφραστικοι και οι δύο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ειναι αλήθεια. Η αρμονία σου παίζει, αλλά οι μελωδίες Νικόλα, ξεκινουν απο Κορσακοφ και φτανουν τον Σοστακόβιτς, με μια εσάνς ;D από Σιμπελιους στα πιο "λυρικά" μέρη.

Sibelus?!?! Για τα υπόλοπα ναι, αλλά να εντοπίσεις τον Φιλανδό?? Και ναι, ακούω αρκετά Sibelius οπότε ίσως δεν είναι παράξενο.

 

Δεν κανω βαθιά αναλυση, αλλά η πρώτη εντύπωση, είναι εμφανεις επιρροές εθνικών σχολων. Και πολύ ωραία δοσμένες με συγχρονη αρμονία.
Ακριβώς. Λίγο πριν βγει η παρτιτούρα φλέρταρα με την ιδέα να βάλω σαν υποσημείωση στο τέλος κάθε κομματιού ένα "thank you Sergei" ή "Thank you Maurice" για να δείξω τις επιρροές μου, που εδώ είναι αρκούντως δυνατές.

 

Όμως μου την έβγαλαν την ιδέα ως μαμακία και έτσι μόνο κάτι ολίγον χιουμοριστικές μπουρδίτσες έμειναν! ;)

 

Εκτελεστικά, πολύ άνετοι και εκφραστικοι και οι δύο.
Thank you. Δύο μήνες πρόβες για 7 κομμάτια... το χέσαμε το θέμα, αλλά φαίνεται νομίζω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου