Προς το περιεχόμενο

Νέα ιδιοκατασκευή - Φωτορεπορτάζ


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά σε σώμα  ash ότι μαγνήτη και να βάλεις, μονό διπλό τρίδιπλο, θα βγάλει strat ήχο σκαστό και πριμαριστό  :D

Αυτό ακριβώς!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

με 'γειά το κιθαρόνι μιστερ!

Τώρα, οτι χρειάζεσαι άλλη μια κιθάρα για την άλλη μπάντα, μάλλον μύθος είναι. ;)

Το επόμενο στάδιο είναι να αγοράσεις ράντσο στη montana (που είναι κ καλό το κλίμα για τα ξύλα) για να τις χωρέσεις όλες. 8)

Να ρωτήσω όμως κάτι που με καιει...

πως προλαβαίνεις ρε silver ? πότε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 'γειά το κιθαρόνι μιστερ!

Τώρα, οτι χρειάζεσαι άλλη μια κιθάρα για την άλλη μπάντα, μάλλον μύθος είναι. ;)

Το επόμενο στάδιο είναι να αγοράσεις ράντσο στη montana (που είναι κ καλό το κλίμα για τα ξύλα) για να τις χωρέσεις όλες. 8)

Να ρωτήσω όμως κάτι που με καιει...

πως προλαβαίνεις ρε silver ? πότε ?

 

 

Μου πήρε κανα 5μηνο ρε Τασούκο , χράτσα χρούτσα πήρε μορφή!  ;D ;D ;D

Άντε να τα πούμε μαν, μας λείψατε ...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κι ένα offtopic μιας και αναφέρθηκε?

 

δεν το καταλαβαίνω αυτό, αν και το χω ξαναδιαβάσει πολλάκις....η χορδή δεν παράγει τα αναγκαία Hz μιας νότας σε συγκεκριμένη τάση?

αν ναι, πως γίνεται να έχει μαλακότερη αίσθηση αφού αν την κουρδίσουμε όπως μια άλλη κιθάρα, σύμφωνα με αυτή τη θεωρία, θα έχει ακριβώς ίδια τάση?

 

που έχω μπερδευτεί? πείτε μου! ;D

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο. Η ταση της χορδης (σαν μετρησιμο μεγεθος) ασχετα με την κλιση της πισω απο το nut και μετα τη γεφυρα, ειναι παντοτε η ιδια για το ιδιο κουρδισμα. Αυτο που νομιζω οτι εννοει ο Φανης ειναι ενα φαινομενο που ονομαζεται perceived tension και εχει να κανει με την ελαστικοτητα της οπως την αντιλαμβανεται ο παικτης. Θεωρητικα παντοτε, αυτο συμβαινει λογω της διαφορετικης καθετης πιεσης στα σημεια τριβης (nut, γεφυρα). Για να το πω πιο απλα, οταν κανουμε ενα bend η χορδη παραμορφωνεται οπτικα απο το nut ως τα saddles, αλλα ουσιαστικα "τεντωνεται" και σε ολο το υπολοιπο μηκος της. Η "αντισταση" που βρισκει σε αυτα τα σημεια ισως να ευθυνεται για αυτο το φαινομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο. Η ταση της χορδης (σαν μετρησιμο μεγεθος) ασχετα με την κλιση της πισω απο το nut και μετα τη γεφυρα, ειναι παντοτε η ιδια για το ιδιο κουρδισμα. Αυτο που νομιζω οτι εννοει ο Φανης ειναι ενα φαινομενο που ονομαζεται perceived tension και εχει να κανει με την ελαστικοτητα της οπως την αντιλαμβανεται ο παικτης. Θεωρητικα παντοτε, αυτο συμβαινει λογω της διαφορετικης καθετης πιεσης στα σημεια τριβης (nut, γεφυρα). Για να το πω πιο απλα, οταν κανουμε ενα bend η χορδη παραμορφωνεται οπτικα απο το nut ως τα saddles, αλλα ουσιαστικα "τεντωνεται" και σε ολο το υπολοιπο μηκος της. Η "αντισταση" που βρισκει σε αυτα τα σημεια ισως να ευθυνεται για αυτο το φαινομενο.

Πολύ σωστά!

Και να συμπληρώσω φαντάσου να τεντώνεις μια χορδή 65 εκ σε ενα όργανο με μεγάλη γωνία headstock και ελάχιστη παραπάνω χορδή στο καβαλάρη και μια άλλη χορδή σε ενα διαφορετικό όργανο με ελάχιστη κλίση και πολύ παραπάνω extra μήκος χορδής στο καβαλάρη που να κάνει το συνολικό μήκος 85 εκ    Στη δεύτερη περίπτωση θα φαίνεται πιο εύκολο το σήκωμα της χορδής και επειδή συνήθως σηκώνουμε τις Mi,Si,Sol τις κάτω δηλ. Ενα headstock πε πιο πολύ χορδή σε αυτές οπως ειναι το τύπου Fender ειναι πιο φιλικό απο το παραδοσιακό της Gibson, βέβαια όσο πιο πολύ χορδή έχεις τοσο κινδυνεύεις να ξεκουρδίζεται ;D

 

Γιάννο σε χάσαμε φίλε , κάτι ετοιμάζεις εσυ..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο σωστοτατος! Και βεβαια το μηκος της χορδης παιζει και αυτο ρολο.

Χεχε, οντως κατι ετοιμαζω και εγω αλλα δεν μ'αφηνει η υγρασια να τελειωσω με βαψιμο και βερνικια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

immortalx ,nasokosm

ευχαριστώ πολύ παιδιά!

τώρα το κατάλαβα!

 

argytar

sorry για το offtopic! ;D

 

Πλάκα κάνεις? Κανένα πρόβλημα! Ίσα ίσα είναι ΟΝ TOPIC!  ;)

Για το ίδο headstock μιλάμε!

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά doc, έγραψες!!!

 

 

Thanks doctor!

 

Η κιθάρα παίχτηκε live Σάββατο στο Μalt'n'Jazz και Κυριακή απόγευμα στο The Bar και μπορώ να πω πως χάρηκα πάρα πολύ με το αποτέλεσμα! Ελαφριά για τρίωρο και βάλε πρόγραμμα στο Μαλτ , με belly contour να 'δένει' πάνω μου , ελαφρά κλίση στο μανίκι, βολικό action και ήχο που είχε σκαστά καθαρά και γεμάτα γκάζια! κατέβασα και λίγο τους μαγνήτες για πιο φυσικό ήχο σε σημείο που βρήκα ωραία ισορροπία.

Έπαιξε βέβαια ρόλο και o Marshall 2061x που jump άροντας επιτέλους τα δύο κανάλια (νορμαλ και bass) κατάφερα να βγάλω μεγάλο punchy μαρσαλλάτο ήχο!

 

Σύντομα θα φτιάξω καινούριο πιο λεπτομερές κλιπ και μετά...

 

διάλυση αποσυναρμολόγηση για να διορθώσω γρατσουνιές φινίρισμα κλπ (όσο μπορώ τέλος πάντων)

 

Οπότε τα ξαναλέμε!

 

Ήταν μεγάλη ικανοποίηση και χαρά ,σας προτείνω ανεπιφύλλακτα να ασχοληθείτε (με προσοχή στα χέρια, στα μάτια, στα αυτιά και τα πνευμόνια σας!!!!) γιατί όσο προχωράτε θα σας αρέσει περισσότερο το αποτέλεσμα!!

 

Ξέρω ότι έχω δρόμο μπροστά μου ακόμα για πιο 'επαγγελματικές' κατασκευές , αλλά, όπως λέει και ο Φάνης (πνοή και νύξη), είναι μικρόβιο που δε σταματάει ποτέ!!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου