Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;

Όχι. Κι αν γίνονται, να ξέρουμε ότι γίνονται με την ανοχή της διαχείρισης.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Τελικά το γιατί το μόνο site μουσικής τεχνολογίας στην Ελλάδα πρέπει σταδιακά να μετατραπεί σε ακόμη ένα πεδίο μπουρδολογίας δεν θέλει κανείς να το απαντήσει;

 

Θα μπορούσαν παρακαλώ πολύ όσοι ψήφισαν "ναι" να τσεκάρουν την τελευταία "πολιτική συζήτηση" να δούν το πρώτο post, το πως και από που ξεκινάει και πως εξελίσσεται για να θαυμάσουν τα άλματα προόδου που έχουν κάνει τα πολιτικά θέματα στο Νόιζ;

 

Κάποιοι προτείνουν να γίνοται τέτοιου είδους συζητήσεις επειδή "δεν μπορεί να εφαρμοστει moderation για να σταματήσουν", "δεν μπορούμε να αυτοπεριοριστούμε έτσι κι αλλιώς" και "εισρεούν σε άσχετα θέματα".

 

Ερώτηση 1: Τί σημαίνει "δεν μπορεί να εφαρμοστεί moderation"; Έχουμε αίσθηση; Και τί θα γίνεται όταν το πράγμα εκτροχιάζεται για να μην πω τίποτα άλλο;

 

Ερώτηση 2: Τί σημαίνει δεν μπορώ να αυτοπεριοριστώ; Ποιος είναι αυτός που δεν μπορεί να αυτοπεριοριστεί όταν υπάρχει μια συλλογική απόφαση και παρόλα αυτά διεκδικεί το δικαίωμα του στην ώριμη πολιτική συζήτηση;

 

Ερώτηση 3: Τί σήμαινει "εισρέουν σε άσχετα θέματα"; Καλά αυτό είναι αστείο...

Ήδη σκέφτομαι παραδείγματα...

 

- Ποιές είναι οι καλύτερες EL34;

- Οι Σλοβάκικες.

- Άντε από δω μωρή ρεβιζιόνα

- Δεν είμαι ρεβιζιονα, συντροφος είμαι συν ότι δε γουστάρω που μας πάνε κόντρα στην ΕΕ οι Σλοβάκοι.

- Δεν φταίνε οι Σλοβάκοι, αυτη η ______ η Μέρκελ τους βάζει...

 

κλπ...

 

Πραγματικά, άριστο παραδειγμα ώριμων ανθρώπων ικανων να λύσουν τα προβλήματα της χώρας μέσα απ' το νόιζ...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα ήθελα να συνδιαφωνήσω (λεκσιπλασία) με το προηγούμενο post του blue, και ταυτόχρονα να επιχειρήσω να απαντήσω στο post του kpeyos. Να διευκρινήσω ότι ψήφισα όχι στην ψηφοφορία, γιατί η πολιτική συζήτηση όπως γίνεται εδώ λειτουργεί σε εντελώς λάθος πλαίσιο (ad homimem> 80%, ειρωνόμετρο στο κόκκινο κλπ).

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μια συζήτηση ορίζεται σαφέστατα από το διάγραμμα που παρέθεσε ο μυώδης τύπος. Οι mods, εν προκειμένω, μπορούν να φροντίζουν ώστε οι εν λόγω κανόνες τηρούνται απαρέγκλιτα από όλους. Στην περίπτωση όμως που είναι να απομακρυνόμαστε έστω και λίγο από την παραπάνω λογική (είτε με σαρκασμό, αστεία, 'δεν μπορώ να αυτοσυγκρατηθώ αφού λέει βλακείες', κλπ), τότε προτιμώ 1000 φορές την πλήρως unmoderated συζήτηση, καθώς διαφωνώ ξεκάθαρα με το  'ολίγον έγκυος'.

 

Άρα, μια και το ζήτημα τέθηκε καλώς ή κακώς σε δημόσια διαβούλευση, υπάρχουν δύο επιλογές

 

1. έγκυος - heavily moderated πολιτική/κοινωνική συζήτηση.

 

εδώ δείτε ένα παράδειγμα φόρουμ όπου γίνεται αφτό, δίχως παρατράγουδα.

Μια αγαπημένη μου φράση από τους κανόνες:

No legitimate ideology requires snide sarcasm to accurately convey it.

 

2. μή έγκυος - πλήρως unmoderated συζήτηση. εφόσον κάποιοι ήδη συζητούν όπως θέλουν, γιατί να μην ισχύει αυτό για όλους?

 

Έχετε υπόψη σας ότι όλα τα παραπάνω έχουν ήδη συζητηθεί πολλάκις μεταξύ των μελών του διαχειριστικού team και όχι πάντα με πλήρη εναρμόνιση των θέσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μια συζήτηση ορίζεται σαφέστατα από το διάγραμμα που παρέθεσε ο μυώδης τύπος.

 

Όχι, δεν το πιστεύεις αυτό, απλά κάνεις μία "πολιτικώς ορθή" δήλωση.

 

Όπως υπέδειξα (και απέδειξα, σε όποιον έχει περάσει έστω και μία μέρα στην Ελλάδα) το ελληνικό κοινό δεν έχει εκπαιδευθεί σε όπτιμουμ συζητήσεις όπως αυτή του σχήματος του blue. Συνεπώς, αν όντως πίστευες στην αξία του σχήματος, δεν θα έπρεπε να έχεις επανέλθει σε αυτό το επιχείρημα, εκτός αν έχεις να μας παρουσιάσεις στοιχεία που να ανατρέπουν το δεδομένο που επικαλέστηκα.

 

Οι όπτιμουμ συζητήσεις (αυτές.. κατά το σχήμα) πέραν του ότι είναι εντελώς έξω από τα πλαίσια της ελληνικής πραγματικότητας, πιστεύω ότι είναι εξόχως άσχετες με το πνεύμα των συζητήσεων ανάμεσα σε φίλους, όπου συχνότατα οι ματιές, ο υπαινικτικός λόγος, ακόμη και το body language αντικαθιστούν τις εκφερόμενες λέξεις - στα "πρακτικά" η συζήτηση ανάμεσα σε φίλους φαίνεται πάντοτε ως "λιγότερη" από την πραγματική της αξία.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρεμπιπτόντως επειδή διαβάζω περί moderation στις πολιτικές συζητήσεις, θα ήθελα να επισημάνω ότι στην προηγούμενη (που είναι ακόμα ανοιχτή σε αντιδιαστολή με τις προηγούμενες που κλειδώθηκαν) δεν σβήστηκε τίποτα εκτός από ένα post φανερά υβριστικό/προσωπικό που καλούσε άλλο μέλος σε πεολειχία (και το οποίο δεν έσβησα εγώ).

 

Η προηγούμενη συζήτηση ήταν κατά βάση εντελώς unmoderated (αν δεν το καταλάβατε) και όλοι έγραψαν όσα ήθελαν να γράψουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν το πιστεύεις αυτό, απλά κάνεις μία "πολιτικώς ορθή" δήλωση.

 

Όπως υπέδειξα (και απέδειξα, σε όποιον έχει περάσει έστω και μία μέρα στην Ελλάδα) το ελληνικό κοινό δεν έχει εκπαιδευθεί σε όπτιμουμ συζητήσεις όπως αυτή του σχήματος του blue. Συνεπώς, αν όντως πίστευες στην αξία του σχήματος, δεν θα έπρεπε να έχεις επανέλθει σε αυτό το επιχείρημα, εκτός αν έχεις να μας παρουσιάσεις στοιχεία που να ανατρέπουν το δεδομένο που επικαλέστηκα.

 

Οι όπτιμουμ συζητήσεις (αυτές.. κατά το σχήμα) πέραν του ότι είναι εντελώς έξω από τα πλαίσια της ελληνικής πραγματικότητας, πιστεύω ότι είναι εξόχως άσχετες με το πνεύμα των συζητήσεων ανάμεσα σε φίλους, όπου συχνότατα οι ματιές, ο υπαινικτικός λόγος, ακόμη και το body language αντικαθιστούν τις εκφερόμενες λέξεις - στα "πρακτικά" η συζήτηση ανάμεσα σε φίλους φαίνεται πάντοτε ως "λιγότερη" από την πραγματική της αξία.

1. Επέτρεψέ μου να πιστεύω αυτό που πιστεύω  :).

 

2. Έχω περάσει 25 από τα 32 μου χρόνια στην χώρα, αλλά δεν μου απέδειξες τίποτε. Η ελληνική πραγματικότητα διαφέρει για τον καθένα μας: εγώ με τους φίλους μου στην Ελλάδα έτσι συζητώ. Κάποιους από αυτούς μάλιστα, τους γνώρισα μέσω του noiz.

 

3. Ακόμη και αν νομίζουν κάποιοι ότι το 'ελληνικό κοινό' δεν είναι εκπαιδευμένο να συζητά πολιτισμένα, ποτέ δεν είναι αργά να μάθει - δεν μιλάμε άλλωστε για πυρηνική φυσική, αλλά για απλή παρότρυνση στο πλαίσιο 'να μήν είμαστε ναλάκες με αυτούς που διαφωνούμε'. Αλλιώς, μπορούμε να βρισκόμαστε κατευθείαν στην αλάνα ή στο γήπεδο, και να καταλήγουν όλες οι κουβέντες νομοτελειακά στις μάπες.

 

Φιλικά, as always.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. μή έγκυος - πλήρως unmoderated συζήτηση. εφόσον κάποιοι ήδη συζητούν όπως θέλουν, γιατί να μην ισχύει αυτό για όλους?

 

Φυσικά η τελευταία λέξη ανήκει στην ιδιοκτησία αλλά μόνο αυτό θα μπορούσε να είναι αν όχι το ιδανικό σίγουρα το πλησιέστερο σ’ αυτό. Και ακόμη επειδή  η μη έγκυος, σε  αντίθεση με την γκαστρωμένη, έχει ακόμα ανοιχτούς τους κόλπους κυοφορίας της.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φυσικά η τελευταία λέξη ανήκει στην ιδιοκτησία αλλά μόνο αυτό θα μπορούσε να είναι αν όχι το ιδανικό σίγουρα το πλησιέστερο σ’ αυτό. Και ακόμη επειδή  η μη έγκυος, σε  αντίθεση με την γκαστρωμένη, έχει ακόμα ανοιχτούς τους κόλπους κυοφορίας της.

 

Από την πλευρά μου θέλω να επισημάνω ότι πρακτικά αυτό έγινε στην τελευταία συζήτηση και (νομίζω) δεν σκοτωθήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Χαρίλαο. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων πολύ μικρής διάρκειας, δεν υπήρξε έντονος διαπληκτισμός και δεν εκτοξεύθηκαν ύβρεις από καμία πλευρά. Στο θέμα μας:

 

Και εμένα μου είναι συμπαθής ο kpeyos και βρίσκω σθεναρά επιχειρήματα στις θέσεις του τα οποία κατανοώ και σέβομαι.

 

Θα προσπαθήσω όμως να προσεγγίσω το θέμα διαφορετικά.  Ρωτώντας λοιπόν τον εαυτό μου αν κέρδισε κάτι από το thread της πολιτικής συζήτησης, ως απάντηση λαμβάνω ένα ηχηρό ΝΑΙ.

 

Έμαθα πράγματα για κοινωνικο-πολιτικούς χώρους που πριν δεν γνώριζα και ταξίδεψα αρκετά προς τα πίσω στο νεανικό παλμό και τη διάθεση για ειρηνικές ανατροπές και αλλαγές που αν μη τι άλλο αναζωογονούν τις σκέψεις μας (τουλάχιστον τη δική μου σκέψη) και παρέχουν σημαντικούς προβληματισμούς.

 

Και επειδή μεγαλώνω 2 παιδιά, θεωρώ πως η έκθεσή μου σε νέους προβληματισμούς και νέες γνώσεις και απόψεις είναι απαραίτητο συστατικό ώστε να κατανοήσω καλύτερα τα ίδια μου τα παιδιά αργότερα.

 

Πέρα όμως από όλα αυτά, είμαι και ιδιαίτερα ευτυχής και για ένα άλλο γεγονός το οποίο επιθυμώ να μνημονεύσω: Διαβάζοντας τα γραπτά των παιδιών που διαφοροποιούνται από τις δικές μου αντιλήψεις και "πιστεύω", διαπιστώνω πως απέναντί μου έχω όχι μονάχα έξοχους συζητητές, όχι μονάχα άτομα με γνώσεις και ουσιαστική παιδεία αλλά και τρομερό συγγραφικό ταλέντο. Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός γιατί ακόμα και το χιούμορ τους αντικατοπτρίζει μία υψηλής ποιότητας άτομα με πολύ καλό χειρισμό του γραπτού λόγου.

 

Στο παρελθόν έχω  αναφερθεί στη μεστή γραφή των sfacu και Costri. Επιτρέψτε μου λοιπόν να προσθέσω και τους atreu και neeq αλλά και άλλων παιδιών βέβαια αλλά ειδικότερα αυτών των δύο.

 

Επειδή μέρος της  δουλειάς μου εμπεριέχει την ανάγνωση πολλών γραπτών και μάλιστα επιστημονικών τα οποία και μεταφράζω, ομολογώ πως είχα χρόνια να διαβάσω τέτοιο υψηλό επίπεδο αποτύπωσης απόψεων.

 

Αυτά λοιπόν κέρδισα εγώ από αυτή τη συζήτηση και ναι, πολύ θα ήθελα να γνωρίσω τους προαναφερθέντες και από κοντά κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

 

ΥΓ: Με πολλούς από τους συμπλέοντες με εμένα έχουμε βρεθεί και προσωπικά, έχουμε συζητήσει και αναμφίβολα και αυτοί έχουν όλα τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Έκρινα πως δεν υπήρχε ανάγκη ιδιαίτερης μνείας μιας και γνωριζόμαστε προσωπικά εδώ και καιρό.

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ndnikola

 

Ακρογωνιαίος λίθος όσων γράφεις είναι ότι "δεν σου απέδειξα τίποτε" επειδή "έτσι μιλάς και με τους φίλους σου". ΟΚ, θα πάμε για μπύρες (ναι θα έρθω) και όταν αποδειχθεί (μπροστά σε όλους τους άλλους παρευρισκόμενους) ότι δεν μιλάς έτσι με τους φίλους σου, θα ζητήσεις συγνώμη;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου