Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθάνατο noiz!

Ακόμα και στα πολιτικά θέματα, για κσύλα θα μιλάμε. ;D ;D ;D ;D ;D

Λες να απαγορευτεί κι αυτό? :D

Λες να υπάρχει μυστική συνάντηση του Marathon με τους διαχειριστάς? ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

...

2. Ελευθερία του λόγου είναι να μην υπάρχουν κανόνες αλλά να σε "κλειδώνει" ή να σε επαναφέρει στην τάξη ο ADMIN ή ο εκάστοτε Moderator με μόνο κριτήριο την προσωπική του αισθητική;

...

 

Όχι, να υπάρχουν κάποιοι κανόνες.

Για το δεύτερο Ναι. Έτσι πάει δυστυχώς - εκτός αν αποφασίσουμε κάθε φορά να ανοίγουμε ένα θέμα 55 σελίδων και να ψηφίζουμε αν "θα σβηστεί το post του trolley που αποκαλεί τον atreu "κεκοιμημένο κωδωνοκρούστη" και "φαλλό- ταριχευμένο ξόανο".  :)

 

 

[...]

Το να βρίζεις τον συνομιλητή σου μπορεί να είναι το τελευταίο καταφύγιο μιας άρρωστης διαλεκτικής αλλά δεν παύει να είναι μέρος της. Ας διατηρήσουμε το δικαίωμα της σύγκρουσης, της κακεντρέχειας, του φθόνου και γενικώς του συνόλου της παθογένειας της κοινωνίας μας ....

[...]

Συζήτηση γενικού περιεχομένου λοιπόν με συμμετοχή ειδικά από αυτούς που φαίνεται ότι δεν ενδιαφέρονται όπου τίποτα δεν θα είναι ταμπού και οι εξειδικευμένοι ρήτορες επιτέλους νομοτελειακά θα απολέσουν ψευδαισθήσεις προνομίων και πρωταγωνιστικούς  ρόλους.

 

 

Τώρα δηλαδή αν σου πω ότι "λες λακαμίες" χωρίς να επιχηρηματολογήσω θα είμαι "σωστός"?  ;D

 

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι. Προσωπικά -ας πούμε- δεν νιώθω ούτε κακεντρέχεια ούτε φθόνο ούτε έχω όρεξη για σύγκρουση. Και δεν θέλω να εκτεθώ στη δική σου (υποθετικά μιλάω) κακεντρέχεια όταν προσπαθώ να μιλήσω για το είδος των επενδύσεων που θα έπρεπε να επιθυμούμε.  

Όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, οι ύβρεις είναι το τελευταίο καταφύγιο μιας άρρωστης διαλεκτικής και -στην ουσία- ο μόνος λόγος για τον οποίο απαγορεύτηκαν αρχικά (και ακόμα το συζητάμε) οι πολιτικές συζητήσεις. Νομίζω αν δεσμευτούμε να σταματήσουμε να μιλάμε για κονσερβοκούτια αυτό θα καταστήσει τη συζήτηση εφικτή και ωφέλιμη για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί τεχνικών διαλεκτικής:

 

http://www.patakis.gr/viewshopproduct.aspx?id=598166

Σε μια αντιπαράθεση, πρέπει να αγνοήσουμε την αντικειμενική αλήθεια, ή μάλλον να την εκλάβουμε ως μια τυχαία συγκυρία, και να επικεντρωθούμε μόνο στην υπεράσπιση της θέσης μας και στην αντίκρουση της θέσης του αντιπάλου.

http://en.wikisource.org/wiki/The_Art_of_Being_Right

3 Generalize your Opponent's Specific Statements

6 Postulate What Has To Be Proved

8 Make Your Opponent Angry

11 Generalize Admissions of Specific Cases

12 Choose Metaphors Favourable to Your Proposition

13 Agree to Reject the Counter-Proposition

14 Claim Victory Despite Defeat

16 Arguments Ad Hominem

18 Interrupt, Break, Divert the Dispute

19 Generalize the Matter, Then Argue Against it

21 Meet him With a Counter-Argument as Bad as His

23 Make Him Exaggerate his Statement

25 Find One Instance to The Contrary

28 Persuade the Audience, Not The Opponent

29 Diversion

30 Appeal to Authority Rather Than Reason

32 Put His Thesis Into Some Odious Category

33 It Applies in Theory, But Not in Practice

36 Bewilder Your Opponent by Mere Bombast

38 Become Personal, Insulting, Rude

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

[..]

Ακόμα και στα πολιτικά θέματα, για κσύλα θα μιλάμε. ;D ;D ;D ;D ;D

Λες να απαγορευτεί κι αυτό? :D

[...]

 

Πάντως οι επικοί τσακωμοί για τα κσύλα πριν 3-5 χρόνια (μιλάμε για konservokouti level, με κλειδώματα κλπ) οδήγησαν σε μια μετακσυλική περίοδο με ηπιότερες απόψεις και πρακτικά μηδενικές κόντρες.

 

Αν και η πραγματικότητα μας τροφοδοτεί διαρκώς με (φαινομενικά) νέα δεδομένα, νομίζω ότι η πολιτική αντιπαράθεση περιστρέφεται γύρω από έναν -διαχρονικά- σταθερό πυρήνα διαφωνιών. Νομίζω ότι κι εδώ τα κονσερβοκούτια θα μπουν -τελικά- μόνα τους στην ανακύκλωση αν τα αφήσουμε να κάνουν τον κύκλο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να εκφερω την αποψη μου επι του θεματος, μιας και (ως τωρα) εχω επιδειξει ελαχιστη συμμετοχη ή και πληρη απουσια στα "πολιτικα" thread. Συμμετειχα ελαχιστα στο τελευταιο αλλα σας διαβεβαιω οτι διαβασα και τις 160 σελιδες post με ακρατο ενδιαφερον.

 

Ψηφισα υπερ της δυνατοτητας πολιτικων συζητησεων στο noiz οταν το παρων thread ηταν στις απαρχες του (ζητημα καμια δεκαρια ψηφοι στο poll) αλλα δεν ειχα την ευκαιρια να γραψω ως τωρα καθοτι απουσιαζα.

 

Θελω να πιστευω οτι ειναι γνωστο πως απεχθανομαι οσο τιποτα αλλο κοντρες μεταξυ μελων στο forum, ποσο μαλλον οταν προκειται για κοντρες μεταξυ ατομων με πολυχρονη και σημαινουσα παρουσια στο noiz που προεκυψαν απο θεματα και συζητησεις εκτος της κυριας θεματολογιας του forum. Εχω προσπαθησει ουκ ολιγες φορες να κανω τον "πυροσβεστη" σε τετοιες περιστασεις. Τhat said, εχουν εκφρασει πολλοι τις ανησυχιες του σχετικα με την υπαρξη πολιτικων συζητησεων υπο το πρισμα του οτι (δυνητικα) πυροδοτουν ακριβως τετοιες κοντρες. Και δυστυχως δεν εχουν αδικο - λιγο η φυση του θεματος, λιγο ο τροπος που συζηταμε...

 

Γιατι ψηφισα ναι τοτε? Γιατι πιστευω οτι ζουμε αυτο που περιγραφει η "κινεζικη καταρα" και οπως λενε, desperate times call for desperate measures. Δεν θεωρω την απαθεια μια υγιη σταση στην τωρινη πολιτικη ζωη της χωρας και θεωρω οτι τετοια θεματα θα επρεπε να συζητωνται. Κατα προτιμηση με ψυχραιμια, ορθολογισμο και εναν αν θελετε a priori αλληλοσεβασμο μεταξυ συνομιλητων, χωρις να παραβλεπουμε βεβαια οτι, δυστυχως ή ευτυχως, το εκαστοτε trainwreck ειναι και αυτο μεσα στο προγραμα.

 

Γιατι εδω? Γιατι οχι σε ενα απο τα χιλιαδες αντιστοιχα forum? Γιατι οπως και στην μη-ιντερνετικη ζωη, συχνα επιλεγω να συζητω με ορισμενες συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων και οχι με τον καθε τυχαρπαστο. Το noiz, τα μελη του χωρου αυτου στο συνολο τους ειναι μια απο αυτες τις ομαδες. Με ενδιαφερει να μιλαω για τη φωτογραφια, τον κινηματογραφο, τα ιαπωνικα ουισκια και τις jazzmaster με τα μελη του noiz, μιας κοινοτητας της οποιας ειμαι μερος εδω και 6-7 χρονια και την οποια εχω φτασει να σεβομαι στο συνολο της και που για μενα ειναι κατι πολυ παραπανω απο τα μελη ενος τυχαιου forum. Με ενδιαφερει να μαθω τι σκεφτεται αυτη η κοινοτητα και πανω σε θεματα επικαιροτητας. Με ενδιαφερει να διαβασω τις αποψεις μελων που ειναι μερος της κοινοτητας απο τοτε που θυμαμαι το noiz και με ενδιαφερει να συζητησω και με το σχετικα νεο μελος απο του οποιου την κουβεντα ισως βγουμε και οι 2 κερδισμενοι. Θελω να μπορω να εχω προσβαση σε μια πολιτικη συζητηση που εχει κατι παραπανω να προσφερει απο τη ρητορια της θειτσας στη σταση του λεφωρειου που θα ψηφισει ΧΑ γιατι "τοσα χρονια με τους αλλους τι καταλαβαμε?".

 

Και να καταστραφει το noiz για να κανει ο odis το χουι του? Δε θα καταστραφει το noiz κυριοι με το να επιτρεπεται να γινεται μια συζητηση με πολιτικο/κοινωνικο χαρακτηρα για οσους επιθυμουν να συμμετασχουν σε μια. Υπαρχει η δυνατοτητα οι συγκεκριμενες συζητησεις να μην ειναι σε πρωτη θεα, να μην ειναι obtrusive για οποιον θελει να συμμετασχει στο noiz sans politique (™) και η συμμετοχη σε αυτες να ειναι regulated.

 

Αυτο που κανει περισσοτερη ζημια ειναι το γενικο μπαχαλεμα με πολιτικες σποντες διασπαρτες σε ολο το forum, κατι που προσωπικα ως μελος της διαχειρισης ειμαι more than happy να (προσπαθησω να) παταξω και ας φωναζουν οι γαλαριες περι hard moderation. Ισως μπορει να πει καποιος οτι τετοιες σποντες και τετοια post ειναι πλεον τοσο συχνα γιατι απλα δεν υπαρχει καποιος χωρος για οποιον θελει να μιλησει για τετοια πραγματα και διαολε, ανθρωποι ειμαστε και σκαμε! Εγω ο ιδιος εδω και καποιο καιρο συχνα αποφευγω να ποσταρω σε οτιδηποτε μη "τεχνικο" γιατι ξερω οτι αν πω αυτο που πραγματικα καιγομαι να πω ισως αθελα μου μπαχαλεψω το θεμα.

 

Θελω να πιστευω οτι, αν υπαρξει αυτη η δυνατοτητα για ελεγχομενο διαλογο και συζητηση, αν επιτελους αυτο το θεμα παψει να ειναι taboo δε θα επελθει η διαλυση του noiz - το αντιθετο μαλιστα.

 

Να με συγχωρατε για το κατεβατο.

Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις, πλάκα πλάκα μέσω αυτού του thread θυμήθηκα αυτό. :D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189017.0

 

Το κουμπή.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Administrator

Γιατι εδω? Γιατι οχι σε ενα απο τα χιλιαδες αντιστοιχα forum? Γιατι οπως και στην μη-ιντερνετικη ζωη, συχνα επιλεγω να συζητω με ορισμενες συγκεκριμενες ομαδες ανθρωπων και οχι με τον καθε τυχαρπαστο. Το noiz, τα μελη του χωρου αυτου στο συνολο τους ειναι μια απο αυτες τις ομαδες. Με ενδιαφερει να μιλαω για τη φωτογραφια, τον κινηματογραφο, τα ιαπωνικα ουισκια και τις jazzmaster με τα μελη του noiz, μιας κοινοτητας της οποιας ειμαι μερος εδω και 6-7 χρονια και την οποια εχω φτασει να σεβομαι στο συνολο της και που για μενα ειναι κατι πολυ παραπανω απο τα μελη ενος τυχαιου forum. Με ενδιαφερει να μαθω τι σκεφτεται αυτη η κοινοτητα και πανω σε θεματα επικαιροτητας. Με ενδιαφερει να διαβασω τις αποψεις μελων που ειναι μερος της κοινοτητας απο τοτε που θυμαμαι το noiz και με ενδιαφερει να συζητησω και με το σχετικα νεο μελος απο του οποιου την κουβεντα ισως βγουμε και οι 2 κερδισμενοι. Θελω να μπορω να εχω προσβαση σε μια πολιτικη συζητηση που εχει κατι παραπανω να προσφερει απο τη ρητορια της θειτσας στη σταση του λεφωρειου που θα ψηφισει ΧΑ γιατι "τοσα χρονια με τους αλλους τι καταλαβαμε?".

 

Και να καταστραφει το noiz για να κανει ο odis το χουι του? Δε θα καταστραφει το noiz κυριοι με το να επιτρεπεται να γινεται μια συζητηση με πολιτικο/κοινωνικο χαρακτηρα για οσους επιθυμουν να συμμετασχουν σε μια. Υπαρχει η δυνατοτητα οι συγκεκριμενες συζητησεις να μην ειναι σε πρωτη θεα, να μην ειναι obtrusive για οποιον θελει να συμμετασχει στο noiz sans politique (™) και η συμμετοχη σε αυτες να ειναι regulated.

 

Αυτο που κανει περισσοτερη ζημια ειναι το γενικο μπαχαλεμα με πολιτικες σποντες διασπαρτες σε ολο το forum, κατι που προσωπικα ως μελος της διαχειρισης ειμαι more than happy να (προσπαθησω να) παταξω και ας φωναζουν οι γαλαριες περι hard moderation. Ισως μπορει να πει καποιος οτι τετοιες σποντες και τετοια post ειναι πλεον τοσο συχνα γιατι απλα δεν υπαρχει καποιος χωρος για οποιον θελει να μιλησει για τετοια πραγματα και διαολε, ανθρωποι ειμαστε και σκαμε! Εγω ο ιδιος εδω και καποιο καιρο συχνα αποφευγω να ποσταρω σε οτιδηποτε μη "τεχνικο" γιατι ξερω οτι αν πω αυτο που πραγματικα καιγομαι να πω ισως αθελα μου μπαχαλεψω το θεμα.

 

Θελω να πιστευω οτι, αν υπαρξει αυτη η δυνατοτητα για ελεγχομενο διαλογο και συζητηση, αν επιτελους αυτο το θεμα παψει να ειναι taboo δε θα επελθει η διαλυση του noiz - το αντιθετο μαλιστα.

 

Να με συγχωρατε για το κατεβατο.

Ο.

 

Πολύ σωστά τα είπε ο "μικρός" Οδυσσέας παραπάνω.

Γι αυτό απο σήμερα όσοι θέλουν να συμμετάσχουν σε επίκαιρες συζητήσεις θα μπορούν να γίνουν μέλη της ομάδας Rhetor. Η ομάδα αυτή θα συζητάει επίκαιρα θέματα (με σύνεση) στην κλειστή ενότητα Tea Party, που δεν θα εμφανίζεται στα υπόλοιπα μέλη και επισκέπτες. Θα υπάρξει δοκιμαστική περίοδος και προϋπόθεση κάποιος μινιμουμ αριθμός συμμετοχής στο φόρουμ.

 

Τα μέλη που ενδιαφέρονται μπορούν να μου το ζητήσουν απλά με ένα πμ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέλη που ενδιαφέρονται μπορούν να μου το ζητήσουν απλά με ένα πμ.

Προσωπικά όχι απλώς δεν ενδιαφέρομαι αλλά θεωρώ και μάλλον άκομψο τον τρόπο που ανακοινώνεται.

 

Εφόσον επιθυμείς φίλτατε Γιάννη μια κλειστή ομάδα της επιλογής σου (αφού ζητάς pm για έγκριση) να συζητάει πολιτικά θέματα στο forum σου, έχω την εντύπωση πως θα μπορούσες να το κάνεις και χωρίς ανακοινώσεις αλλά προσκαλώντας κατ΄ιδίαν στο "tea party" (μάλλον ατυχής τίτλος ) τους ρήτορες που θες, χωρίς ταυτόχρονα να επιτρέπεις (όπως είναι οι κανονισμοί και αν θυμάμαι καλά, έδειξε και η ψηφοφορία) πολιτικές συζητήσεις.

 

Μπορεί όπως πάντα βέβαια, να κάνω και λάθος αλλά όπως και να χει, it's your party....  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όχι απλώς δεν ενδιαφέρομαι αλλά θεωρώ και μάλλον άκομψο τον τρόπο που ανακοινώνεται.

 

Εφόσον επιθυμείς φίλτατε Γιάννη μια κλειστή ομάδα της επιλογής σου (αφού ζητάς pm για έγκριση) να συζητάει πολιτικά θέματα στο forum σου, έχω την εντύπωση πως θα μπορούσες να το κάνεις και χωρίς ανακοινώσεις αλλά προσκαλώντας κατ΄ιδίαν στο "tea party" (μάλλον ατυχής τίτλος ) τους ρήτορες που θες, χωρίς ταυτόχρονα να επιτρέπεις (όπως είναι οι κανονισμοί και αν θυμάμαι καλά, έδειξε και η ψηφοφορία) πολιτικές συζητήσεις.

 

Μπορεί όπως πάντα βέβαια, να κάνω και λάθος αλλά όπως και να χει, it's your party....  ;)

 

 

Ένα λεπτό, αν έστελνε pm σε όποιον νόμιζε θα ήταν κομψός; Μα ακριβώς τότε θα επρόκειτο για "κλειστή ομάδα της επιλογής του"!

 

Τα μέλη που ενδιαφέρονται μπορούν να μου το ζητήσουν απλά με ένα πμ.

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι δε θα υπάρχουν άλλες προϋποθέσεις πέραν ενός pm στον Yameth. Από πού προκύπτει ότι θα επιλεγούν "οι ρήτορες που θέλει";

 

Ειλικρινά με ξενίζει η φρασεολογία που επέλεξες.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το γενικό μπαχάλεμα και οι διάσπαρτες πολιτικές σπόντες δύνανται να μεταφέρονται στο tea party ώστε να διατηρείται το υπόλοιπο forum καθαρό, μάλλον πρόκειται για μια καλή 'μέση' λύση - με την προϋπόθεση ότι κατάλαβα σωστά ( :) ) και ότι πρόκειται για 'υπόγεια' ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου