Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επί τη ευκαιρία, θέλω να σε ευχαριστήσω δημόσια για τις βαθειές τομές που έχεις κάνει στη θεματολογία του φόρουμ, και τη γνώση που τόσο απλόχερα έχεις μοιράσει, στα 256 ποστ σου. Το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ τέτοια τιμή.

 

Καλύτερα 256 post στα μουσικά thread ενός μουσικού forum,παρά 2014 στην πλειοψηφία τους μη μουσικά και προσβλητικά προς άλλα μέλη.

 

Σας διαβάζω πολύ περισσότερα χρόνια από όσα μπορείς να φανταστείς και όπως είπε και ο Ray,είσαι ο τελευταίος που πρέπει να επικαλείσαι internetικό πολιτισμό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σας διαβάζω πολύ περισσότερα χρόνια από όσα μπορείς να φανταστείς και όπως είπε και ο Ray,είσαι ο τελευταίος που πρέπει να επικαλείσαι internetικό πολιτισμό.

 

Ε, αφού το είπε ο Ραίη...

Ευχαριστώ που με διαβάζεις.

Το επόμενο βιβλίο μου θα στο στείλω δωρεάν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κλειδώνω προσωρινά (ίσως και μόνιμα) για να πέσουν οι τόνοι. (όχι οι ρίο μάρε)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι προφανές πως υπάρχει μεγάλη ασυνεννοησία ακόμα και επι της διαδικασίας, με τα αίματα να ανάβουν και τα darts να πετάνε δεξια-αριστερά αποφεύγοντας τον στόχο ευλαβικά.

 

Ο Harilatron έθεσε το θέμα αφου είχαμε συνεννοηθεί. Κυρίως γιατί έβλεπα σοβαρές καταθέσεις χρόνου και σκέψης να χάνονται μέσα στις 150-βάλε σελίδες για τα "Πολιτικά σχόλια" και να περνάει η κουβέντα απο το ένα θέμα της επικαιρότητας στο άλλο, χωρίς ο αναγνώστης (εγώ π.χ.) να βρίσκω μια αρχή ή ένα υπότιτλο. Και είπα κρίμα είναι.

 

Στο εδώ θέμα, διάβασα πολλές σοβαρές τοποθετήσεις για το πως θα μπορούσε να υπάρξει τρόπος να μη σκοτωθούμε συζητώντας την επικαιρότητα. Διάβασα και για το αντίθετο (κάτι που μέχρι σήμερα ενστερνιζόμουν) αλλά και πολλές μηδενιστικές απόψεις.

 

Δεν ήθελα να εμπλακώ στην κουβέντα για αυτονόητους λόγους.

Οτι και να γράψω εγώ τώρα, λίγο θα είναι συγκριτικά. Πολύς κόσμος έγραψε και τα 'πε όλα.

 

Εν ολίγοις όμως να διευκρινίσω, πως δεν είπαμε να γινει πολιτικό το φόρουμ, αλλά να μπορεί να συζητηθεί κάτι επίκαιρο χωρίς να παραβαίνουμε τους κανονισμούς.  Αν... μπορεί να γίνει αυτό. Οι αρχικοί κανονισμοί στήθηκαν το 2000 υπο άλλες συνθήκες και με κάποιους άλλους κανονισμούς υπ' όψην, απο άλλες χώρες.

 

Να πω πως εμείς ζούμε σε ψυχροπολεμικό κλίμα και σήμερα; Θα έπεφτα πολύ έξω; Συμπεριφερόμαστε σαν μια ομάδα ανθρώπων με κοινά ιδανικά και αξίες; Για το κοινό καλό; Οταν μιλάμε σκεφτόμαστε ποιό είναι το πρόβλημα και αν ο διπλανός μας συμπάσχει ή υποφέρει τα ίδια ή μήπως πιστεύουμε πως μας επιβουλεύεται και θέλει τον ψόφο της κατσίκας μας; Δύσκολο να απαντηθούν όταν βλέπουμε μόνο εχθρούς γύρω μας ή χωριζόμαστε φανατικά σε ομάδες.

 

Προσωπικά θα ήθελα να υπήρχε μια όαση σοβαρών και τεκμηριωμένων συζητήσεων πάνω σε δεδομένα επίκαιρα προβλήματα χωρίς παρωπίδες. Δεν θα ήθελα να μιλάμε σαν δεξιοί κι αριστεροί. Δεν θα ήθελα να υπάρχουν σήμερα αυτές οι απαρχαιωμένες διαχωριστικές γραμμές που σήμαιναν κάτι κάποτε σε άλλες εποχές.

 

Τι είναι δεξιός σήμερα και τι είναι αριστερός;

Ιστορικά οι έννοιες αυτές προέκυψαν απο τον τρόπο που κάθησαν στην πρώτη βουλή μετά την Γαλλική επανάσταση το 1789 οι βουλευτές. Δεξιά οι βασιλικοί του Λουδοβίκου και αριστερά οι προοδευτικοί τότε που υποστήριζαν τα δικαιώματα του πολίτη και το δημοκρατικό πολίτευμα της Αμερικής...

 

Τι κοινό υπάρχει σήμερα; Στη δική μας βουλή π.χ. δεξιά κάθεται το κόμμα που έκανε το δημοψήφισμα το '74 για να φύγει ο βασιλιάς και αριστερά το κόμμα που στο καταστατικό του υποστηρίζει την μονοκομματική διακυβέρνηση...

 

Μήπως οι όροι αυτοί μπήκαν στο πλυντήριο κι έχουν γίνει ροζ; Μήπως δεν αντικατοπτρίζουν πλέον τα ίδια πράγματα; Μήπως μας έχει μείνει μόνο μια ομίχλη που εμποδίζει να βλέπουμε ο ένας τον άλλον σαν συνάνθρωπο;

 

Στην εδώ ψηφοφορία το λάθος μου ήταν πως επιτράπηκε να φαίνονται τα αποτελέσματα απο την πρώτη ψήφο και χωρίς να δώσω σαφή ημερομηνία λήξης. Κάτι που οδήγησε την κουβέντα αλλού. Λάθος μου. Αλλά ρε παίδες δεν είμαι έμπειρος σε αυτά. Συγχωράτε με. Ούτε σκοπό είχα να γίνουμε μαλλιοκούβαρα.

 

Τέλος πάντων ένα πράγμα προέκυψε στα σίγουρα απο την κουβέντα. Πως δεν θέλουμε να υπάρχουν σε κοινή θέα τέτοιες συζητήσεις. Κάτι που τεχνικά λύνεται με ειδικές κλειστές ομάδες του φόρουμ που μόνο όσοι θέλουν συμμετέχουν. Οχι συνωμοτικά. Κατ' επιλογή. Θα επανέλθω όμως με νεότερα.

 

Ξεκλειδώνω το θέμα αλλά μόνο τυπικά καθώς νομίζω ειπώθηκαν όλα και δεν θα ήθελα να συνεχιστεί σε αυτό το ύφος.

 

Σας ευχαριστώ όλους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Τρόλλει ,σε παρακαλώ ρίξε λίγο τις στροφές ,ειλικρινά ,σε παρακαλώ .

 

Γιάμεθ ,δεν απέφυγες τα λάθη στη κουβέντα σου ,ανρώπινο είναι εξάλλου και δεν σε μαλώνω ,η κουβέντα σου ήταν φιλική και προσγειωμένη και σε ευχαριστώ ,ότι κι αν αποφασίσεις για τη συνέχεια.

 

Sfaku περίμενα πάντα περισσότερα από σένα ,όπως και κάποιους άλλους .Ονομάτισα κάποια στιγμή συμφορουμίτες και συμπεριφορές . Αντιλαμβάνομαι πως δεν υπάρχει χρόνος ,διάθεση και όρεξη .Αν τσατίζομαι? ναι ,απλά θεωρώ πως όσες διαφορές κι αν έχω με κάποιους εδώ μέσα ,έχω περισσότερες με κάποιους άλλους παραέξω και αν δεν καταφέρω να πείσω ,ή να με πείσουν οι μέσα ,πως θα πειστώ ,ή θα πείσω τους έξω?

 

Κουνάβι ? άκου Κουνάβι ,ρε Τέρι-Μπέρι ,ο παππούς μου ασχολιόταν με κουνάβια,του έτρωγαν τις κότες  ;D ;D ;D

 

ΥΓ υπάρχουν απίστευτοι άνθρωποι εδώ μέσα ,είναι κρίμα να χαθούν τέτοιοι διάλογοι ,σίγουρα το κάθε ΝΟΙΖ δεν πρόκειται να λύσει το πολειτικό θέμα ,απλά θα βοηθήσει να διαλέγουμε ξσύλα καλύτερα .

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Να πω πως εμείς ζούμε σε ψυχροπολεμικό κλίμα και σήμερα; Θα έπεφτα πολύ έξω; Συμπεριφερόμαστε σαν μια ομάδα ανθρώπων με κοινά ιδανικά και αξίες; Για το κοινό καλό; Οταν μιλάμε σκεφτόμαστε ποιό είναι το πρόβλημα και αν ο διπλανός μας συμπάσχει ή υποφέρει τα ίδια ή πιστεύουμε πως μας επιβουλεύεται και θέλει τον ψόφο της κατσίκας μας; Δύσκολο να απαντηθούν όταν βλέπουμε μόνο εχθρούς γύρω μας ή χωριζόμαστε φανατικά σε ομάδες.

 

2. Τέλος πάντων ένα πράγμα προέκυψε στα σίγουρα απο την κουβέντα. Πως δεν θέλουμε να υπάρχουν σε κοινή θέα τέτοιες συζητήσεις. Κάτι που τεχνικά λύνεται με ειδικές κλειστές ομάδες του φόρουμ που μόνο όσοι θέλουν συμμετέχουν. Οχι συνωμοτικά. Κατ' επιλογή.

Noiz-άρχη Γιάννη, με το πρώτο (1) θα συμφωνήσω χίλιες φορές.

Πραγματικά μου κάνει μεγάλη εντύπωση ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε την πραγματικότητα και εκφραζόμαστε γι' αυτήν.

 

Θα ήθελα όμως να θίξω κάποια πράγματα σχετικά με το (2).

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι ελεύθερος και όχι "μαντρωμένος" σε κλειστές ομάδες, ο σχολιασμός των αποφάσεων και των πεπραγμένων της πολιτείας, και το πώς αυτά επηρρεάζουν την ζωή και την καθημερινότητά μας.

Και όταν γράφω "της πολιτείας", δεν εννοώ τον Αντώνη, τον Γιώργο, τον χοντρό, τον καραφλό, το ΠΑΣΟΚ, την ΝΔ, το ΣΥΡΙΖΑ, και δεν συμμαζεύεται.

 

Γιατί δηλαδή να μην μπορούμε να σχολιάσουμε ελεύθερα (και να κριτικάρουμε) τις πράξεις της Πολιτείας (ως κοινωνική δομή), χωρίς να μας ενδιαφέρουν (και να αναφερόμαστε σε αυτά) τα πρόσωπα, τα κόμματα, τα χρώματα, και τα αριστερά-δεξιά ρεύματα?

Αυτό το απευθύνω σε όλους μας. Τόσο ανίκανοι είμαστε και δεν μπορούμε να αντιληφθούμε την Πολιτεία ως δομή έξω από συγκεκριμένα πρόσωπα, κόμματα, κλπ?

 

Για όσους πάλι θέλουν να ξεχαρμανιάσουν με αλληλοκατηγοριοποιήσεις ("κονσέρβες", "καραφλοί", "δεξιοί", "αριστερίζοντες αλλά όχι κομμουνισταί" ;D, κλπ) και κομματικής μορφής, και άμεσης ιδεολογικής απόχρωσης κουβέντες, ας φτιαχτεί όντως αυτή η κλειστή ενότητα να το κάνουν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι είναι δεξιός σήμερα και τι είναι αριστερός;

 

Μήπως οι όροι αυτοί μπήκαν στο πλυντήριο κι έχουν γίνει ροζ; Μήπως δεν αντικατοπτρίζουν πλέον τα ίδια πράγματα; Μήπως μας έχει μείνει μόνο μια ομίχλη που εμποδίζει να βλέπουμε ο ένας τον άλλον σαν συνάνθρωπο;

 

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτούς τους όρους μόνο για πλάκα. Κάποιος με μια πιό ψύχραιμη ματιά θα έβλεπε πως τελικά τα σημερινά κόματα δεν έχουν τραγικές διαφορές, απλά διαφορετικά επίπεδα λαϊκισμού και αγνής, ανόθευτης βλακείας ανάλογα με την εποχή και τις καταστάσεις. Μιλάω φυσικά για τα κόμματα που δεν θέλουν να καταλύσουν την Δημοκρατία, γιατί οι υπόλοιποι ανήκουν στην κατηγορία "τσίρκο μεντράνο".

 

Κατά την γνώμη μου είναι πιό δόκιμος ο διαχωρισμός τους σε όσα συντηρούν ή θα ήθελαν να συντηρήσουν την παρούσα κατάσταση (η συντριπτική πλειοψηφία τους πιστεύω ότι θέλει) και σε ανανεωτικά (χμμμμ, μου βάζω δύσκολα.....).

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι ελεύθερος και όχι "μαντρωμένος" σε κλειστές ομάδες, ο σχολιασμός των αποφάσεων και των πεπραγμένων της πολιτείας, και το πώς αυτά επηρρεάζουν την ζωή και την καθημερινότητά μας.

 

Αυτό είναι αδύνατο, στα πλαίσια της ελλαδικής νοοτροπίας, διότι οι έλληνες δεν έχουμε καμία αντίληψη πολιτείας ανεξάρτητη από την εκάστοτε κυβέρνηση. Για παράδειγμα, η ανακατάληψη ενός δημοσίου κτηρίου, είναι για όλους "μία ενέργεια της τρικομματικής κυβέρνησης", όχι μία ενέργεια της οργανωμένης και συντεταγμένης πολιτείας.

 

Το αστείο είναι ότι (όπως και ο ιντερνετικός πολιτισμός, περί του οποίου δεν δικαιούμαι να ομιλώ) η πολιτεία είναι κάτι που υπάρχει μόνο αν πιστεύεις στην αξία του να υπάρχει - σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, κάθε ενέργεια της πολιτείας αντιμετωπίζεται ως εχθρική και υπονομευτική του λαϊκού φρονήματος.

 

Μοιραία λοιπόν, οι πολιτικές συζητήσεις θα έχουν παραταξιακό (αν όχι ευθέως κομματικό) περιεχόμενο, τουλάχιστον όσον αφορά στις συνεισφορές των περισσότερων μελών - κάτι που εμένα προφανώς δεν με ενοχλεί, παρ' ότι τα ίδια τα κόμματα δεν κατονομάζονται (πλην μίας ατυχησάσης περιπτώσεως).

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και κάτι ακόμα.

Στο "νήμα" για τα πολιτικά σχόλια, γράφτηκαν κάποια αισιόδοξα για τις επόμενες γενιές πράγματα.

Ότι κάτι αλλάζει από δω και πέρα σιγά σιγά, έστω με πολύ "αίμα".

Μα όλα αυτά τα μέχρι τούδε, είναι πολύ βαθιά ριζωμένες δομές, νοοτροπίες, και εμείς οι ίδιοι (με αυτά που γράφουμε και με το πώς τα γράφουμε), είμαστε η τρανότερη απόδειξη ότι δεν ξεριζώνονται.

Εμείς οι ίδιοι τα αναπαράγουμε, και μετά τα αποποιούμαστε.

Πώς μωρέ να αλλάξει κάτι έτσι?

 

1. Αυτό είναι αδύνατο, στα πλαίσια της ελλαδικής νοοτροπίας, διότι οι έλληνες δεν έχουμε καμία αντίληψη πολιτείας ανεξάρτητη από την εκάστοτε κυβέρνηση. Για παράδειγμα, η ανακατάληψη ενός δημοσίου κτηρίου, είναι για όλους "μία ενέργεια της τρικομματικής κυβέρνησης", όχι μία ενέργεια της οργανωμένης και συντεταγμένης πολιτείας.

 

2. Μοιραία λοιπόν, οι πολιτικές συζητήσεις θα έχουν παραταξιακό (αν όχι ευθέως κομματικό) περιεχόμενο, τουλάχιστον όσον αφορά στις συνεισφορές των περισσότερων μελών - κάτι που εμένα προφανώς δεν με ενοχλεί, παρ' ότι τα ίδια τα κόμματα δεν κατονομάζονται (πλην μίας ατυχησάσης περιπτώσεως).

1. Κρίμα

 

2. Εμένα με ενοχλεί, γιατί με αυτό τον τρόπο ταύτισης της πολιτειακής απόφασης και πράξης με συγκεκριμένα πρόσωπα, υπάρχει η αίσθηση ότι μπορεί το κάθε μέλος της Πολιτείας να κάνει το βίτσιο του εις βάρος της κοινωνίας, πράγμα εντελώς αναληθές.

Δηλαδή ξύπνησε ο Μήτσος (υπουργός) ένα πρωί και επειδή στραβοκοιμήθηκε είπε να χώσει φόρο στο σεξ.

Αν όμως είχε τις "καλές" του και είχε κοιμηθεί όπως πρέπει, ή αν στην θέση του ήταν ο Κίτσος, θα την γλιτώναμε.

 

Δεν πίστεψα ποτέ σε κανένα Κίτσο, σε κανένα Μήτσο (εδώ ούτε στον εαυτό μου δεν πιστεύω), θέλω όμως να μπορώ να σχολιάζω ελεύθερα τα πολιτειακά πεπραγμένα.

 

Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό με τέτοιο τρόπο που να μην προσβάλλουμε αυτόν στον οποίο απευθυνόμαστε, είμαστε άξιοι της μοίρας μας (έτσι κι αλλιώς είμαστε), η οποία θα γίνεται όλο και πιο σκοτεινή όσο περνάει ο καιρός.

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπάρχει αγανάκτιση για αυτά που συμβαίνουν αυτόν τον καιρό και θέλει ο κόσμος να τα βγάλει από μέσα του αλλά μπορεί η κουβέντα να πάει μακριά και το αποτέλεσμα να είναι χάλια.

Δηλαδή εκεί που μπαίνεις στο forum για να γράψεις πράματα πάνω σε κάτι που γουστάρεις και που μπορεί να σε κάνει να ξεχαστείς και να ηρεμίσεις λίγο από την καθημερινότητα να είσαι πάλι μέσα στην μιζέρια και στα νεύρα ή ότι άλλο.

 

Πριν λίγο καιρό είχα ανεβάσει ένα κοματάκι το "κιβωτός" από Βιτάλη.

 

Το θέμα είχε κλειδωθεί για να μην περάσει η κουβέντα σε πολιτικό ύφος και να έχει άσχημα επακόλουθα.

Δεν το λέω επιδή με χάλασε που κλειδώθηκε το θέμα.

 

Ο λόγος που το είχα ανεβάσει ήταν για την όλη κατάντια του λαούς μας και δεν είχα στο μυαλό μου πράσινες μπλε κόκκινες αντιλείψεις με λίγα λόγια δεν στοχοποίησα κάποιον συγκεκριμένα,για μένα όλοι τους τα κάνανε θάλασσα και την πλερώνει ο λαός που δεν φταίει.

 

Πολύ σωστά έκανε ο Harilatron και το κλείδωσε ακόμα γιατί μπορεί να ήταν "σπύρτο"σε ξεραμένα άχυρα και το πήρα χαμπάρι όταν το επισήμανε(μεγάλη η αφέλειά μου)αν και ξαναλέω πως δεν είχα πολιτικό σκοπό ούτε να στοχοποιήσω μεμονομένα .

 

Βγήκα λίγο(μάλλον πολύ  ;D)off  αλλά το λέω αυτό για να επισυμάνω πως μπορεί να γραφτούν χοντρές κουβέντες μέσα στο συγκεκριμένο θέμα και να χαλάσουν μερικοί τις καρδιές τους.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου