Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι υπόλοιποι νομίζουν ακριβώς ότι βρίσκονται σε ένα χώρο για κλαπατσίμπανα.

 

Μια διευκρίνιση σε ότι με αφορά: Νομίζω ότι ξέρω καλά πού βρίσκομαι. Ακόμα και τις εποχές που η στερλίνα ήταν στον πάτο, το δολλάριο στο χώμα και οι Ευρωπαίοι εταίροι μας δε προλάβαιναν να πακετάρουν παραγγελίες για Ελλάδα, δεν ήμασταν αποκλειστικά χώρος κλαπατσιμπάνων. Ή επιλέγεις να ξεχνάς ένα κάρο "off-topic" συζητήσεις, στις οποίες συνήθως είχες σημαντική συνεισφορά; Δε νομίζω.

 

Είπα όμως και (πολύ) νωρότερα:

Διευκρινίζω ότι αν τελικά κινηθούμε προς αυτή την κατεύθυνση θα συμμορφωθώ προς τη νέα πραγματικότητα και ως συζητητής και ως [...] κρέας διαχειριστής.

 

Η δική μου ένσταση συμπυκνώνεται στις παρακάτω γραμμές: δεν έχουμε παρά ελάχιστους δισταγμούς για να φέρουμε στο Noiz οποιοδήποτε θέμα προς συζήτηση, λόγω της αγάπης μας γι' αυτό και της εκτίμησης προς ένα σημαντικό κομμάτι των μελών του. Είναι λογικό.

Ε, σε ότι έχει να κάνει με πολιτική επικαιρότητα όμως, νομίζω ότι οι αναπόφευκτες εντάσεις θα κάνουν έχουν ήδη κάνει κακό στο Noiz, δηλαδή σε εμάς.

 

Από την άλλη πλευρά βέβαια μπορεί να υπερβάλλω. Μπορεί η θεσμοθέτηση τέτοιων συζητήσεων να κάνει καλό σε όσους επιθυμούν να συμμετέχουν, οπότε να έχει νόημα να το δοκιμάσουμε. Ακόμα κι έτσι όμως, τίποτα δε μπορεί να γίνει βιαστικά και πρόχειρα. Ψυχραιμία και ολίγη καλή θέληση προς τους συνομιλητές να υπάρχει...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορεί η θεσμοθέτηση τέτοιων συζητήσεων να κάνει καλό σε όσους επιθυμούν να συμμετέχουν, οπότε να έχει νόημα να το δοκιμάσουμε.

 

legalize it. 8) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηθικό δικαίωμα για να ζητιέται ένα "αμιγώς μουσικό" φόρουμ το έχουν μόνο όσοι παρουσιάζουν τακτικά μουσικό έργο, οι όσοι ανακοινώνουν τα live τους, ή οι επαγγελματίες του ήχου (ενδεικτικά, αναφέρω σαν παράδειγμα τους Nikolas, Marathon, Terry, Nikodemos, SF, SpyrosCh, Blue (και συν αυτώ) κλπ.). Η πλάκα είναι ότι ούτε καν αυτοί δεν ψήφισαν όλοι "όχι". Οι υπόλοιποι νομίζουν ακριβώς ότι βρίσκονται σε ένα χώρο για κλαπατσίμπανα.

 

Eπειδή το "αμιγώς μουσικό" φόρουμ είναι δικό μου γραφόμενο,θα σου πω ότι δεν είσαι σε θέση να ορίσεις ποιος έχει το δικαίωμα να ζητήσει οτιδήποτε εδώ μέσα,ούτε φυσικά να γράφεις ότι νομίζουμε ότι είμαστε σε χώρο με κλαπατσίμπανα.

Δεν ξέρεις ποιος κρύβεται πίσω από κάθε nickname,ούτε τη σχέση του με τη μουσική ή άλλα μέλη του forum.

Προσωπικά ξέρω πολύ καλά που γράφω,όπως ξέρω και προσωπικά τουλάχιστον τα μισά ενεργά μέλη του noiz,πριν γραφτώ σε αυτό.

 

Εγώ απορώ γιατί χαίρεις αυτής της προκλητικής ιδιότυπης ασυλίας όταν χαρακτήρισες χθες "γύναιο" άλλο μέλος και απλά στο έσβησαν,χωρίς να τρέχει τίποτα..

 

On topic τώρα θεωρώ ότι το πιο θεμιτό είναι αυτό που έγραψε ο yameth

"Πως δεν θέλουμε να υπάρχουν σε κοινή θέα τέτοιες συζητήσεις. Κάτι που τεχνικά λύνεται με ειδικές κλειστές ομάδες του φόρουμ που μόνο όσοι θέλουν συμμετέχουν. Οχι συνωμοτικά. Κατ' επιλογή."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ γιατί χαίρεις αυτής της προκλητικής ιδιότυπης ασυλίας όταν χαρακτήρισες χθες "γύναιο" άλλο μέλος και απλά στο έσβησαν,χωρίς να τρέχει τίποτα..

 

Διότι το μέλος είχε ήδη κάνει τρεις προσωπικές επιθέσεις εναντίον μου (στη μία με παρομοίασε με ασφαλίτη της περιόδου του δημοψηφίσματος με το βασιληά). Και το έκανε ελπίζοντας στη δική του ασυλία, λες και τον έχει διορίσει κανείς απολογητή των συμπεριφορών των μελών. Παρ 'όλα αυτά, επειδή εγώ δεν είμαι γύναιο, δηλώνω έτοιμος να ζητήσω συγνώμην, αν είναι και αυτός. Αλλιώς, ας μην απασχοληθούμε άλλο με αυτό το ζήτημα.

 

Μια διευκρίνιση σε ότι με αφορά: Νομίζω ότι ξέρω καλά πού βρίσκομαι. Ακόμα και τις εποχές που η στερλίνα ήταν στον πάτο, το δολλάριο στο χώμα και οι Ευρωπαίοι εταίροι μας δε προλάβαιναν να πακετάρουν παραγγελίες για Ελλάδα, δεν ήμασταν αποκλειστικά χώρος κλαπατσιμπάνων. Ή επιλέγεις να ξεχνάς ένα κάρο "off-topic" συζητήσεις, στις οποίες συνήθως είχες σημαντική συνεισφορά; Δε νομίζω.

 

Δεν είπα (ούτε ο sfaku είπε) ότι υπήρξε ποτέ περίοδος όπου το φόρουμ ήταν χώρος κλαπατσιμπάνων. Το σωστό balance είναι το ζητούμενο, εντός ή εκτός αμιγώς μουσικής θεματολογίας.

 

Και εμένα μου αρέσουν οι συζητήσεις για κλαπατσίμπανα, αλλά επίσης μου αρέσουν οι συζητήσεις για avant-garde, κινηματογραφικές ταινίες και τη μουσική αυτών, μεθόδους παραγωγής και σύγχρονες αντιλήψεις για το ζήτημα, στιχουργική και τραγουδοποιία, τεχνολογίες ηχογράφησης, τεχνολογίες αναπαραγωγής, τεχνολογίες και αντιλήψεις για τη διανομή του μουσικού υλικού, θέματα αρμονίας, θέματα πληροφορικής με άξονα τη μουσική και πολλά-πολλά άλλα.

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάω, αριστερά μου βλέπω 5 θέματα για κλαπατσίμπανα, το παρόν, μία ανακοίνωση για ένα νέο ντουέτο, μία ανακοίνωση για ένα live, και δύο συζητήσεις για δύο φημοφιλή σόλο. Και είναι από τις καλές ημέρες.

 

Eπειδή το "αμιγώς μουσικό" φόρουμ είναι δικό μου γραφόμενο,θα σου πω ότι δεν είσαι σε θέση να ορίσεις ποιος έχει το δικαίωμα να ζητήσει οτιδήποτε εδώ μέσα,ούτε φυσικά να γράφεις ότι νομίζουμε ότι είμαστε σε χώρο με κλαπατσίμπανα.

 

Κανιμώθριε, ηρέμησε και διάβασε προσεκτικά πριν ποστάρεις. Πρώτον, δεν όρισα τίποτε. Δεύτερον, η διατύπωση με τα κλαπατσίμπανα δεν έγινε από εμένα (παρότι την ενστερνίζομαι) οπότε αν ήθελες να την σχολιάσεις, έπρεπε να το κάνεις τότε που έγινε, όχι δέκα σελίδες αργότερα. Τέλος το "αμιγώς μουσικό φόρουμ" είναι όντως δική σου διατύπωση, αλλά δεν είναι δική σου ιδέα.. αρκετοί άλλοι την είχαν προτάξει πριν από εσένα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση σε ότι με αφορά: Νομίζω ότι ξέρω καλά πού βρίσκομαι. Ακόμα και τις εποχές που η στερλίνα ήταν στον πάτο, το δολλάριο στο χώμα και οι Ευρωπαίοι εταίροι μας δε προλάβαιναν να πακετάρουν παραγγελίες για Ελλάδα, δεν ήμασταν αποκλειστικά χώρος κλαπατσιμπάνων.

Επειδή ξεκίνησα την κουβέντα με τα κλαπατσίμπανα, και επειδή επανάληψη μήτηρ πάσης διευκρινίσεως, να πω και πάλι ότι δεν είναι ο σκοπός μου να απαξιώσω το noiz, εξάλλου είναι βλακώδες να απαξιώνεις έναν ιστοχώρο στον οποίον ξημεροβραδιάζεσαι. Αναφέρομαι στον εαυτό μου, αφού με το που ανοίγει ο browser το noiz βγαίνει πρώτο πρώτο, και μπορεί να μη γράφω κάθε μέρα αλλά έχω περάσει διάστημα που έγραφα κάθε μέρα όλη μέρα, και εν πάσει περιπτώσει ακόμη και σε περιόδους αγρανάπαυσης, καθημερινά διαβάζω ποστ εδώ.

 

Η όλη προσπάθεια και συζήτηση αφορά μία ενεργή κοινότητα η οποία προσπαθεί να αποκρυσταλλώσει την ταυτότητά της σε μια νέα ταραγμένη εποχή και να νοηματοδοτήσει με πιο πλούσιο τρόπο την αγαπημένη μας τέχνη και ασχολία, δηλαδή τη μουσική.

 

Δεν απαξιώνω (και από όσο θυμάμαι ούτε ο Παναγιώτης) τα τεχνικά ζητήματα και εξάλλου αμφότεροι συμμετέχουμε και σε τεχνικής φύσης κουβέντες. Υποστηρίζουμε (νομίζω ότι θα συμφωνήσει κι εκείνος) ότι είναι φτωχότερη η ενασχοληση με τη μουσική, όταν αφορά στενά την τεχνική και την τεχνολογία.

 

Βέβαια αν κάποιος θέλει να ορίσει ένα τέτοιο στεγανό για τη δική του ενασχόληση, έχει κάθε δικαίωμα και δεν μπορώ ούτε θέλω να του επιβάλλω τη θεώρησή μου. Αλλά δεν νομίζω ότι συζητάμε να γίνουν οι πολιτικές συζητήσεις υποχρεωτικές. Απλά επιτρεπόμενες.

 

Προσθήκη: μόλις είδα το ποστ του Παναγιώτη και συμφωνώ με τις αναφορές του στο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλό θα ήταν να επιτραπούν οι πολιτικές συζητήσεις.Ή για να είμαι πιο ακριβής,θα ήταν ενδιαφέρον...Εξηγώ το "ενδιαφέρον".

Ένα κατεξοχήν μουσικό thread θα μπορούσε να σε κάνει καλύτερο μουσικό ή τέλος πάντων να σου δώσει την ώθηση.

Ένα πολιτικό thread είναι δύσκολο,για να μην πω αδύνατο,να σε κάνει καλύτερο πολίτη.Καλύτερος πολίτης μπορείς να γίνεις μέσα από άλλες ζυμώσεις.Την παρέα σου,τη δουλειά σου,την οικογένεια σου,την ίδια σου τη ζωή και το πώς αυτή εξελίσσεται.Δεν τρέφω δλδ αυταπάτες οτι ανοίγοντας τέτοιες συζητήσεις θα μπαίνουμε όλοι με ειλικρινή διάθεση προσφοράς και αυτοκριτικής.'Οχι.Θα μας απασχολεί περισσότερο το πώς θα αποδώσουμε καλύτερα τη ρητορική μας και πώς θα ελαχιστοποιήσουμε τα περιθώρια αντίδρασης του "αντιπάλου"!

Πού είναι λοιπόν το ενδιαφέρον,θα μου πείτε.Μα εκεί ακριβώς!Ελάτε τώρα,μη δίνουμε περισσότερη βαρύτητα σε κάτι που δεν τη σηκώνει(πλεονασμός,LK;)!Προσωπικά και αν είμαι ο μόνος να μου το πείτε,καραγουστάρω αυτές τις αντιπαραθέσεις με τα απίστευτα spikes,νιώθοντας παράλληλα την υποχρέωση να είμαστε κόσμιοι γιατί,αν μή τι άλλο,είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι και ο admin καραδοκεί!Τέτοιου είδους threads σε καμία περίπτωση δεν θα δώσουν λύση στο πολιτικό και πολιτειακό μας πρόβλημα,απλά θα είναι ένα υπέρλαμπρο πεδίο αντιπαράθεσης και επίδειξης!Δεν βλέπω τίποτα μεμπτό σε αυτό...

Εάν επιδιώκουμε ουσιαστικά αποτελέσματα,υπάρχουν αρκετά άλλα θέματα που θα μπορούσαν να "ανοίξουν",έχοντας περισσότερες πιθανότητες να βελτιώσουν σκέψεις και συμπεριφορές.

 

Υ.Γ.Παίζει να έχω γράψει κάποιες ασυναρτησίες,δεν έχω ξυπνήσει καλά ακόμα... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ελάτε τώρα,μη δίνουμε περισσότερη βαρύτητα σε κάτι δεν τη σηκώνει(πλεονασμός,LK;)!

 

 

 

ευφυολόγημα  ;D ;D ;D ;D

Καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τρεις ερωτήσεις:

 

1. Το ερώτημα που τίθεται είναι "Πολιτική ή Κλαπατσίμπανα"; Το ένα ή το άλλο δηλαδή; Δεν υπάρχουν μύρια άλλα θέματα πιο συναφή που μπορούν να συζητηθούν σε έναν τέτοιο χώρο; Το ερώτημα που έχει τεθεί στον τίτλο νομίζω είναι ΠΟΛΥ σαφές...

 

2. Ελευθερία του λόγου είναι να μην υπάρχουν κανόνες αλλά να σε "κλειδώνει" ή να σε επαναφέρει στην τάξη ο ADMIN ή ο εκάστοτε Moderator με μόνο κριτήριο την προσωπική του αισθητική;

 

3. Στο επίπεδο που διεξάγονται οι πολιτικές συζητήσεις εδώ προάγουν την πολιτική μας συνείδηση ή συνεισφέρουν στην διάδωση του ιντερνετικού βόθρου σε ακόμη έναν χώρο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ θα προσθέσω ακόμα ένα λόγο, μιας και οι «πολιτικές συζητήσεις» (όχι μόνον αυτές) προσφέρονται .

 

Ευτυχώς (για εμένα) η δουλειά μου περιλαμβάνει πολύ ανάγνωση (είτε αποφάσεων δικαστικών είτε νομικών μελετών) οι οποίες είναι εξ ορισμού γραμμένες ορθά  (με βάση τη γραμματική και το συντακτικό , που διδαχθήκαμε).

 

Κατά τα άλλα, με αυτά που βλέπω στο internet, πάω να ξεχάσω και αυτά που ήξερα….και ναι, για εμένα , αυτό είναι πρόβλημα. ;D ;D ;D

 

Γενικά ο γραπτός λόγος στο .noiz.gr, είναι σε πολύ καλά επίπεδα, αλλά αυτόματα η θεματολογία σε δεσμεύει να τον αναπτύξεις.

 

Π.χ. σε ένα θέμα για «maple fretboard»  είναι λίγο δύσκολο να το άνοιγε κάποιος ως:: «τμήμα έγχορδου μουσικού οργάνου χρησιμοποιούμενο για τη μεταβολή του μήκους παλλόμενης χορδής από σφένδαμο»…..όχι ότι έχω κάνα ζόρι, αλλά θα ήθελα να δω τη φάτσα του MARATHON, όταν το διάβαζε.  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. σε ένα θέμα για «maple fretboard»  είναι λίγο δύσκολο να το άνοιγε κάποιος ως:: «τμήμα έγχορδου μουσικού οργάνου χρησιμοποιούμενο για τη μεταβολή του μήκους παλλόμενης χορδής από σφένδαμο»…..

Τί είναι το μάπλε;Μην είν' ο σφένδαμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου