Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απαντώ σε ενα ποστ του τρόλεϋ γιατί είναι το μόνο που χρησιμοποιεί στοιχειωδώς αναφορές στα πράματα που είπα.

 

Φοβάμαι ότι δε θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε αυτό τον ενδιαφέροντα διάλογο παρά μόνο κατ' ιδίαν. Διευκρινήζω μόνο, ότι δεν σου επιτέθηκα (γνωριζόμαστε αρκετά χρόνια), και ότι βέβαια έχω συναίσθηση για το ότι είπες "ναι" - δεν περίμενα τίποτε λιγότερο.

 

Επίσης, ένα τελευταίο σχόλιο : μία πολιτική συζήτηση έχει εξ' άπαντος τελειώσει όταν ο ένας αρχίσει να ρωτάει τον άλλο "τι ψήφισες;". Δεν ψήφισα τίποτε από αυτά που ανέφερες (ευχαρίστως θα το κάνω αν έχω να διαλέξω ανάμεσα σε αυτούς ή τον Σύριζα, όπως έκαναν άλλωστε πολλοί άλλοι), αλλά στην προηγούμενη εκλογική αναμέτρηση δεν είχα πραγματικά να διαλέξω (λίγα μαθηματικά χρειάστηκαν και μη-ευπιστία στις δημοσκοπήσεις).

 

Θα σου πω όταν μιλήσουμε τι ακριβώς ψήφισα, αν ενδιαφέρεσαι.

 

[Παρένθεση]

 

@ Ray

Θα περίμενα από κάποιον που ζει στο εξωτερικό να είναι πιο προσεκτικός στο τι λέει. Η παρούσα ψηφοφορία έχει τόσες και τέτοιες διαφορές από αυτό που υπαινίσσεσαι, που χρειάζεται πραγματικά δόλος για να προσποιείται κανείς ότι δεν καταλαβαίνει. Π.χ. σε πόσες ψηφοφορίες έχεις συμμετάσχει όπου κάποιος να μπορεί να αναιρέσει τη ψήφο του ενώ η ψηφοφορία είναι σε εξέλιξη; Δυστυχώς, το έλλειμα ιντερνετικού πολιτισμού είναι πρόδηλο, ορισμένοι νομίζετε ότι ψηφίζετε στο σχολείο για το αν θα πάμε εκδρομή στην Κέρκυρα ή το Ναύπλιο.

 

Και για ποιο λόγο δεν έχει δικαίωμα κάποιος να απαιτήσει ένα μίνιμουμ συμμετοχής;

Ή τι σημαίνει "με βολεύει" εμένα; Υπάρχει χρηματικό έπαθλο;

Λέξεις και πόρδοι χωρίς κανένα περιεχόμενο.

 

[Τέλος Παρένθεσης]

 

Ο κίνδυνος να κατηγορηθεί το φόρουμ για κάτι, ήταν και είναι πάντα παρών... π.χ. κάποιος μπορεί να πει ότι αβαντάρουμε τη Roland, ή τον Τόμαν ή τον Νάκα, ή ότι μαζεύουμε κόσμο για τις συναυλίες του Τέρρυ... από μαλακίες... άλλο τίποτε. Περιμένω από όλους στο μέλλον να δείξετε ακριβώς εκείνη την ευαισθησία που επικαλείσθε για την προστασία της φήμης του φόρουμ (σχήμα λόγου... προφανώς δεν περιμένω απολύτως τίποτε)...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν ειδα κανεναν να τρωει μπαν λογω αριστεροσυνης

 

ούτε εγώ, αυτό έλειπε. Παρεξηγείτε λίγο το "δεξιό φόρουμ" παρότι προσπάθησα πολύ να εξηγήσω οτι το συμπέρασμα βγαίνει από τον τόνο που τελικά υπερισχύει και φυσικά όχι από γραμμή της διαχείρισης. Για όνομα του θεού : είμαι η απόδειξη οτι δεν παίζει τέτοιο θέμα. Μάλλον έχεις δίκιο στο οτι παντού πλακώνονται οι μεν με τους δε, αλλά δεν θα ορκιζόμουν οτι δεν έχω διαβάσει και θαυμαστές χα εδώ.

 

ΥΓ. για να αποφύγω κάποιες αχρείαστες τριβές, παρακαλώ δεχτείτε μια διόρθωση στην τελευταία μου παράγραφο, που γράφτηκε εν βρασμώ :

 

αλλά το αυστηρό σου κριτήριο αφήνει ασχολίαστα εξωφρενικά σχόλια γνωστών περίγελων "ασυνεννόητων" που τυγχάνει να συντάσσονται με την προσωρινή σου τεκμηρίωση, ενώ παλιότερα για πιο αδιάφορα θέματα τους έχεις εκμηδενίσει.

 

@trolley : συμφωνώ οτι είμαστε για κατ' ιδίαν, ευχαριστώ που δεν το συνεχίζεις (for what its worth η παραπάνω διόρθωση γράφτηκε προτού δω την απάντησή σου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα ναι χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σκοπεύω να συμμετάσχω σε διεξοδικές κουβέντες. Θα κρίνω κατά περίπτωση κατά πόσο με ενδιαφέρει το εκάστοτε θέμα και θα συμμετάσχω αναλόγως, όπως έκανα στο τελευταίο θέμα όπου λειτούργησα επιλεκτικά.

 

Διότι κατά τα άλλα πολλές παρατηρήσεις του kpeyos είναι εύστοχες. Και τα ανωτέρω elaboration του blue ακόμη περισσότερο.

 

Στην τελευταία συζήτηση ξέμειναν κυρίως οι παλιοί θαμώνες που έχουν σημαντικό βαθμό ταύτισης απόψεων. Η άποψη αυτή πολιτικά θα έλεγα ότι είναι μέινστριμ. Για να μιλήσουμε με κάπως μουσικούς όρους, ό,τι είναι λίγο πιο πανκ (ή ό,τι μπορεί να έχει τις κιθάρες λίγο πιο ψηλά στη μίξη) αντιμετωπίζεται σαν τέρας με φούξια μαλλιά, όπως έχουμε δει.

 

Αυτό δημιουργεί ένα κλίμα κάπως αποστειρωμένο, που δεν ενθαρρύνει τη συμμετοχή. Κάπως έτσι κατέληξε (και) η τελευταία συζήτηση να αφορά αυτούς που τρόπον τινά συμφωνούν μεταξύ τους, και κανά δυό πεισματάρηδες από αλλουνού παπά ευαγγέλιο, που αντιμετωπίζονται ως ιδεολογικές μειονότητες, και όπου το "είμαστε περισσότεροι" μεταφράζεται ελεύθερα σαν ανωτερότητα επιχειρημάτων.

 

Έχω συζητήσει εδώ παλιότερα με τις ώρες και πιθανόν να το ξανακάνω, ωστόσο με κουράζει να συζητώ τα ίδια και τα ίδια ή να καλούμαι να αποδείξω κάθε τρεις και λίγο πράγματα απολύτως στοιχεώδη και αυτονόητα στο δικό μου σύμπαν (στο οποίο δεν είμαι και μόνος μου). Ωστόσο ο σεβασμός στο ιδεολογικό σύμπαν εκάστου οφείλει να υπάρχει και δεν είναι πάντοτε αμφίδρομος.

 

Κάτι άλλο που λείπει από μια στενή μέινστριμ θέαση της πολιτικής είναι ότι η πολιτική είναι τέχνη κατεξοχήν θεωρητική, όσο και πρακτική. Επίσης εδώ κάποιοι είμαστε -ή νιώθουμε έστω- καλλιτέχνες, επομένως η πολιτική δεν μπορεί να μην περιέχει την πνευματική και ανθρώπινη διάσταση.

 

Οι απόψεις που συχνά ανακυκλώνονται εδώ χαρακτηρίζονται από μια έντονη ανάδειξη κάθε λογής πρακτικοτήτων, που δεν είναι αμελητέες, αλλά άλλα πράγματα όπως π.χ. ο τρόπος που νιώθουμε απέναντι στην κρίση, πόσο μας πληγώνει (εμάς και τους άλλους), πόσους από εμάς θα αρρωστήσει ή θα στείλει στα νεκροταφεία, δεν καταγράφεται πουθενά. Όλα αναλώνονται γύρω από κοκκορομαχίες θέσεων και γύρω από τη λογική "θα πεινάσουμε λίγο, αλλά όλα καλά".

 

Δεν είναι τα πάντα μακροκλίμακα και στατιστική, ούτε μπορεί η μακροσκοπική εξέταση να δείξει πώς νιώθει ο καθένας από εμάς ξεχωριστά. Δεν ήρθαμε όμως στον κόσμο αυτό για να μιλήσουμε με τη φωνή της στατιστικής αλλά με τη δική μας.

 

Βέβαια αν θεωρεί κάποιος ότι αυτά δεν είναι αντικείμενο της πολιτικής, ιδού λοιπόν άλλη μια προγραμματική διαφωνία που προσωπικά με απωθεί από το να συμμετάσχω περισσότερο.

 

Ως εκ τούτου, όσο οι συζητήσεις γίνονται υπό αυτό το πρίσμα, δεν εγγυώμαι ότι θα θελχθώ ιδιαίτερα. Χωρίς να παίρνω όρκο. Γιατί παρά τις διαφωνίες θεωρώ την συντριπτική πλειοψηφία των συνομιλητών ανθρώπους καλοπροαίρετους και ευφυείς, με επιχειρήματα ενίοτε πολύ σοβαρά, ακόμη και όταν υπάρχει κάποια οξύτητα ή αιχμή.

 

Δεν πιστεύω ποτέ εξάλλου ότι μια πλευρά μόνο έχει όλο το δίκιο, και αν δεν ακουστούν πολλές φωνές δεν παίρνουμε ούτε μυρωδιά από το πόσο σύνθετη είναι η πραγματικότητα. Αυτό είναι μια έντονη κριτική που ασκώ εξάλλου στην αριστερή μεριά του φάσματος, όπου κινούμαι ελεύθερα.

 

Όπως και να έχει, οι συζητήσεις καθαυτές πρέπει να επιτρέπονται και είναι στο χέρι των συμμετεχόντων τι ποιότητα θα έχουν αυτές. Αν δεν έχουν, τότε υπάρχει πάντοτε η διαχείριση και το moderation. Αρκεί να προσπαθεί να τηρεί τη μέγιστη δυνατή αντικειμενικότητα.

 

Τέλος, οι πολιτικές συζητήσεις, ακόμη και αν δεν γίνονται με τον βέλτιστο κατ' εμέ τρόπο, είναι μια πιο πνευματική δραστηριότητα από τα θέματα GAS και τεχνικής, τα οποία θεωρώ ενδιαφέροντα και ενίοτε συμμετέχω, αλλά νιώθω ότι αν επικρατούν, καθιστούν τη μουσική μια τέχνη σχετική μόνο με κλαπατσίμπανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Ο κίνδυνος να κατηγορηθεί το φόρουμ για κάτι, ήταν και είναι πάντα παρών... π.χ. κάποιος μπορεί να πει ότι αβαντάρουμε τη Roland, ή τον Τόμαν ή τον Νάκα, ή ότι μαζεύουμε κόσμο για τις συναυλίες του Τέρρυ... από μαλακίες... άλλο τίποτε.

 

 

 

Αυτό προσπαθώ να πω και εγώ.

 

Έτυχε να ανοίξω άσχετο με τη μουσική θέμα (όχι πολιτικό), και μια, light βέβαια, αντιδικία προέκυψε.

 

Δεν θα μπορούσε αυτό (η light αντιδικία)  να δώσει «άλλοθι» σε οποιονδήποτε να μου επιστήσει την προσοχή (ανάλογα με το ύφος που εκείνη τη στιγμή θα διάλεγε)  ως OP;;;;  (και στην ουσία να μου πει «FILOS: το Noiz.gr είναι μουσικό forum και δεν έχουν θέση τέτοιες συζητήσεις εδώ» )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα από κάποιον που ζει στο εξωτερικό να είναι πιο προσεκτικός στο τι λέει.

 

Γιατί; Όποιος ζει στο μαγικό εξωτερικό, καθίσταται την ίδια στιγμή προσεκτικός; Και σε τι ακριβώς; Στις ιντερνετικές ψηφοφορίες; Ή γενικότερα;

 

σε πόσες ψηφοφορίες έχεις συμμετάσχει όπου κάποιος να μπορεί να αναιρέσει τη ψήφο του ενώ η ψηφοφορία είναι σε εξέλιξη; Δυστυχώς, το έλλειμα ιντερνετικού πολιτισμού είναι πρόδηλο, ορισμένοι νομίζετε ότι ψηφίζετε στο σχολείο για το αν θα πάμε εκδρομή στην Κέρκυρα ή το Ναύπλιο.

 

Trolley, το να επικαλείσαι ΕΣΥ τον ιντερνετικό πολιτισμό είναι το ανέκδοτο του αιώνα...

 

Όσο για την ψηφοφορία, ξέρω και ξέρεις τι, πώς και που ψηφίζω. Αλλά τι σχέση έχει η διαδικασία της ψηφοφορίας με το αποτέλεσμα; Εκτός και αν θες να δικαιολογήσεις την άκρατη σου προπαγάνδα, ως συνδρομή για όσους ήδη ψήφισαν "λάθος" να βρουν το σωστό δρόμο...

 

Και για ποιο λόγο δεν έχει δικαίωμα κάποιος να απαιτήσει ένα μίνιμουμ συμμετοχής;

 

Επειδή στις δημοκρατικές διαδικασίες, οι όροι της ψηφοφορίας τίθενται πριν την έναρξή της. Όχι κατά τη διάρκειά της ανάλογα με τα αποτελέσματα.

 

 

Ή τι σημαίνει "με βολεύει" εμένα; Υπάρχει χρηματικό έπαθλο;

 

Τώρα πραγματικά δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω;

Really???

Σόρρυ αλλά με κουράζεις οπότε δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω. Είμαι σίγουρος ότι οι λοιποί αναγνώστες κατάλαβαν.

 

 

Λέξεις και πόρδοι χωρίς κανένα περιεχόμενο.

 

Τουλάχιστον όμως έχεις το γνώθι σ'αυτόν.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατανομή του πληθυσμού που ψηφίζει είναι γνωστή. Η κατανομή μέσα στο νόιζ, κρίνοντας με τα κριτήρια που διευκρίνησα δεν έχει καμία σχέση με την κατανομή του πληθυσμού. Υπάρχει μια γραμμή που δεν έχει πρόβλημα με το "παραδέξου οτι είσαι αριστερός ή πήγαινε στο διάολο", αλλά θίγεται όταν ετεροχαρακτηριστεί. Για Τσίπρα: δεν τον ψήφισα, είναι λίγος. Η διαφορά μας είναι οτι δεν μου κάνει ούτε ο jimeros. Ποιός είναι ο πολιτικά άστεγος?

Καλά, αν οι εκλογικές προτιμήσεις του πληθυσμού είχαν κάποια σχέση με τις δηλωμένες εκλογικές προτιμήσεις των frequent posters σε ελληνικά τεχνολογικά fora, ο Μάνος και ο Τζήμερος-ανήμερος (αυτές οι "φωνές της λογικής" που "κανείς δεν ακούει στη χώρα του πιτόγυρου και της αργομισθίας και γι' αυτό φτάσαμε μέχρι εδώ κλπ.") θα είχαν μαζέψει 40% στις εκλογές του Μαΐου. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley, το να επικαλείσαι ΕΣΥ τον ιντερνετικό πολιτισμό είναι το ανέκδοτο του αιώνα...

 

Ο admin προφανώς διαφωνεί.

Όπως σου είπα και πριν, πόρδοι και λέξεις χωρίς περιεχόμενο : δεν το έγραψα για ΄μένα, αλλά για εσένα και για το ποστ σου.

 

 

Υ.Γ. Να στο πω και αλλιώς, εγώ δε βρίζω τους συμφορουμίτες πίσω από τη πλάτη τους.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο admin προφανώς διαφωνεί.

Όπως σου είπα και πριν, πόρδοι και λέξεις χωρίς περιεχόμενο : δεν το έγραψα για ΄μένα, αλλά για εσένα και για το ποστ σου.

 

Δεν πειράζει,συμφωνούν άλλοι,κι ας μην το γράφουν.. 8)

 

Ο μόνος λόγος που θα ψήφιζα ΝΑΙ σε αυτήν την ψηφοφορία είναι για να υπάρχουν σε ένα thread μαντρωμένα μέλη όπως εσύ και να μην απασχολούν το υπόλοιπο forum με τις "σοφιστείες" τους. :-X

 

Αν και πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να διαβάσεις μια κοινωνία είναι τα κωματικά πολιτικά κριτήρια,ψήφισα ΟΧΙ γιατί όσες φορές έχω γίνει μάρτυρας πολιτικής συζήτησης στο noiz,δεν είδα κάποιο παραγώμενο έργο ή διάνθιση απόψεων, παρά μόνο διαξιφισμούς χωρίς νόημα..

 

Ο μέσος Έλληνας χρήστης του internet είναι ανίκανος να ανασκευάσει,να αποδεχθεί αντίθετη γνώμη ακόμη και όταν είναι πλήρως τεκμηριωμένη,δεν διαβάζει καν τι του γράφουν, παρά μόνο τον νοιάζει να γράφει τα δικά του..

 

Φυσικά αν συνεχίσει το forum χωρίς thread πολιτικού περιεχομένου, ελλοχεύει ο κίνδυνος να ζητήσει κάποιος αριστερή κιθάρα σε thread και να γυρίσει η φάση  σε πολιτική συζήτηση στο ξεκάρφωτο.

Αλλά την ευθύνη της ομαλότητας από συμπλεγματικές μπούρδες σε αμιγώς μουσικά θέματα,ας την επωμιστούν o admin και οι μοντεράτορες.

 

Είναι κρίμα να ανοίγεις ένα μουσικό forum και να βλέπεις το thread των "πολιτικών θεμάτων" να έχει φτάσει τις 100 σελίδες και τα άλλα να αγκομαχούν και να συμμετέχουν τα ίδια άτομα.

Ας μείνει το noiz αμιγώς μουσικό forum,δεν χάλασε και ο κόσμος..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που θα ψήφιζα ΝΑΙ σε αυτήν την ψηφοφορία είναι για να υπάρχουν σε ένα thread μαντρωμένα μέλη όπως εσύ και να μην απασχολούν το υπόλοιπο forum με τις "σοφιστείες" τους. :-X

 

Συμφωνώ.

Εγώ και το 46.5% των ανθρώπων που ψήφισαν.

Ψήφισε ΝΑΙ, λοιπόν.

 

Επί τη ευκαιρία, θέλω να σε ευχαριστήσω δημόσια για τις βαθειές τομές που έχεις κάνει στη θεματολογία του φόρουμ, και τη γνώση που τόσο απλόχερα έχεις μοιράσει, στα 256 ποστ σου. Το ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ τέτοια τιμή.

 

Υ.Γ. Η ιδέα ότι πρέπει αυτά τα θέματα να είναι μαντρωμένα, διατυπώθηκε από εμένα, αλλά μη μασάς, καθότι όπως λέει και ο Ραίη Ντι Φρούτο, τα υπόλοιπα μέλη καταλαβαίνουν.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα στο νοιζ παρατηρησα μονο ακραιους αριστερους, έλειψαν δηλαδη τα δεξια ακρα, παλι καλα, αρκετες βλακειες ακουσαμε απο τους τζιβατους, δε θα αντεχα και τις απαντησεις απο τους καραφλους.

Αυτοί που διατυπώνουν θέσεις παρόμοιες με αυτές του ΣΥΡΙΖΑ είναι ακροαριστεροί, μαλλιάδες και άπλυτοι; ;D

 

Στο άλλο "άκρο" βρίσκεται η ΧΑ; ;D

 

Και εσύ που κάνεις τις παραπάνω τερατώδεις συγκρίσεις θεωρείς εαυτόν ψύχραιμο παρατηρητή που τηρεί ίσες αποστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου