Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοί που διατυπώνουν θέσεις παρόμοιες με αυτές του ΣΥΡΙΖΑ είναι ακροαριστεροί, μαλλιάδες και άπλυτοι; ;D

 

Στο άλλο "άκρο" βρίσκεται η ΧΑ; ;D

 

Και εσύ που κάνεις τις παραπάνω τερατώδεις συγκρίσεις θεωρείς εαυτόν ψύχραιμο παρατηρητή που τηρεί ίσες αποστάσεις;

 

Για ποιο ΣΥΡΙΖΑ μιλάς, για το Σύριζα πριν ή μετά την Πασοκοποίηση;

 

Τέλος πάντων εγώ δε μιλάω για το Σύριζα αλλά για αυτούς που δηλώνουν αναρχικοί και που θεωρούν το Σύριζα, κατά τα λεγόμενά τους, περίπου "κεντροδεξιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Sfaku περίμενα πάντα περισσότερα από σένα ,όπως και κάποιους άλλους .Ονομάτισα κάποια στιγμή συμφορουμίτες και συμπεριφορές . Αντιλαμβάνομαι πως δεν υπάρχει χρόνος ,διάθεση και όρεξη .Αν τσατίζομαι? ναι ,απλά θεωρώ πως όσες διαφορές κι αν έχω με κάποιους εδώ μέσα ,έχω περισσότερες με κάποιους άλλους παραέξω και αν δεν καταφέρω να πείσω ,ή να με πείσουν οι μέσα ,πως θα πειστώ ,ή θα πείσω τους έξω?

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας και για αυτό έχω καταθέσει πολλές φορές την άποψή μου σε πολιτικά θέματα, μερικές φορές με σελίδες επί σελίδων που μου πήραν ώρες να τις γράψω, αλλά με ειλικρινή διάθεση να συνδιαλεχθώ με ανθρώπους που δεν είναι απαραιτήτως ομοϊδεάτες μου, καθότι βαριέμαι να συμφωνώ.

 

Από την άλλη βαριέμαι να διαφωνώ για τα ίδια και τα ίδια, και δεν έχω την χρονική πολυτέλεια να το κάνω. Οι διαφωνίες έχουν επαναληφθεί αρκετές φορές, τόσες που ξέρω πλέον τι θα απαντούσε ο καθένας από τους συχνούς θαμώνες σε διάφορα ζητήματα. Επομένως είναι καλύτερο μερικές φορές να κάνεις επιλεκτικές παρεμβάσεις σε συγκεκριμένα θέματα, παρά να επαναλαμβάνεσαι αενάως.

 

Εξάλλου το ξαναλέω, ίσως δεν ήταν σαφές: δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να ξαναμπώ σε εκτεταμένες συζητήσεις. Και συμμετέχω στην κουβέντα αυτή, ακριβώς επειδή με ενδιαφέρει το ζήτημα.

 

Πριν λίγο καιρό είχα ανεβάσει ένα κοματάκι το "κιβωτός" από Βιτάλη.

Το θέμα είχε κλειδωθεί για να μην περάσει η κουβέντα σε πολιτικό ύφος και να έχει άσχημα επακόλουθα.

Κι όμως, σε έναν ιδεατό κόσμο πάντοτε, και σε ένα σάιτ μουσικών/καλλιτεχνών, θα έπρεπε να μπορούμε να καταθέτουμε σκέψεις (θετικές ή αρνητικές) που προκύπτουν από ένα πολιτικό τραγούδι και που μοιραία θα αγγίξουν πτυχές της πολιτικής / επικαιρότητας. Για το αν γίνεται μια τέτοια συζήτηση στο noiz, όπως τη φαντάζομαι, έχω τις επιφυλάξεις μου, γιατί προϋποθέτει συζητητές που μπορούν, χωρίς να χάνουν την ψυχραιμία τους, να συζητούν ακόμη και επί τη βάσει ιδεών με τις οποίες ενδεχομένως διαφωνούν.

 

Επομένως, όποιος πετάξει έναν αφορισμό στέλνει τη συζήτηση στου χαντάκ'. Και είναι δύσκολο να αποφευχθεί αυτό.

 

Προσωπικά θα ήθελα να υπήρχε μια όαση σοβαρών και τεκμηριωμένων συζητήσεων πάνω σε δεδομένα επίκαιρα προβλήματα χωρίς παρωπίδες. Δεν θα ήθελα να μιλάμε σαν δεξιοί κι αριστεροί. Δεν θα ήθελα να υπάρχουν σήμερα αυτές οι απαρχαιωμένες διαχωριστικές γραμμές που σήμαιναν κάτι κάποτε σε άλλες εποχές.

Καταρχήν αγαπητέ yameth μη το εκλάβεις σαν πίεση για κουβέντα, σέβομαι απολύτως το ότι δεν θέλεις να συμμετάσχεις περαιτέρω. Δράττομαι απλώς της ευκαιρίας για ένα σχόλιο one-off επί του ενδιαφέροντος ζητήματος που θίγεις.

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη για μετριοπάθεια τόσο πρακτικά -από την πλευρά της διαχείρισης- όσο και ουσιαστικά. Ακόμη συμμερίζομαι το ότι οι Έλληνες πρέπει να αναζητούμε σημεία επαφής, ιδίως στις μέρες μας.

 

Αλλά όσο και αν οι έννοιες έχουν ξεμακρύνει από τις πηγές τους, κάποιες διαχωριστικές γραμμές υπάρχουν. Δεν μιλάω ούτε για κόμματα ούτε για παρατάξεις. Μιλάω για κοσμοθεωρίες, που οριοθετούν ένα πλαίσιο. Ακόμη και άνθρωποι που δεν έχουν συνειδητοποιήσει ποια ακριβώς είναι η τοποθέτησή τους, έχουν μια τέτοια και μπορεί να συναχθεί από τα λεγόμενά τους.

 

Ακόμη υπάρχουν οι ιστορικές μας καταβολές, που μας επηρεάζουν άθελά μας. Στην Ελλάδα έχουμε περάσει εμφύλιο (και εθνικό διχασμό πολλών δεκατιών) και όσο και αν μας φανεί παράξενο, αυτό αποτυπώνεται και σήμερα. Μπορεί τα τελευταία 20 χρόνια να νομίσαμε ότι οι πληγές αυτές έχουν επουλωθεί πλήρως, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Δεν ζήσαμε εμφύλιο ή χούντα, αλλά τα γεγονότα αυτά δημιούργησαν το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώσαμε και το ιδεολογικό του φορτίο. Έτσι στα δύσκολα ξαναβγαίνει στην επιφάνεια το παλιό σχήμα του διχασμού (με νέες φορτίσεις γιατί είμαστε σε άλλη εποχή).

 

Συμφωνώ ότι οι κατηγοριοποιήσεις δεν είναι παραδοσιακές. Δεν ζούμε ούτε στα χρόνια της Γαλλικής επανάστασης, ούτε της Οκτωβριανής, ούτε του Εμφυλίου.

 

Από την άλλη οι κατηγοριοποιήσεις δεν είναι αξιολογικές (δηλαδή δεν εγγυώνται την αξία του ατόμου που τις φέρει). Π.χ. για μένα που αυτοπροσδιορίζομαι στα αριστερά, πολλοί αριστεροί δεν είναι όσο συμπαθείς και σκεπτόμενοι θα περίμενα να είναι. Πολλοί δεξιοί πάλι, είναι. Επομένως σε έναν αριστερό, δεξιό, κεντρώο κλπ, βλέπω έναν άνθρωπο ο οποίος πρέπει να κριθεί ανεξαρτήτως ταμπέλας και ανά περίπτωση ξεχωριστά.

 

Για μένα οι κατηγοριοποιήσεις μπορούν να συνυπάρξουν όχι αν τις στρογγυλεύουμε ή τις αγνοούμε για να μην έρθουμε στα χέρια, αλλά αν μάθουμε να μην ερχόμαστε στα χέρια.  ;) Ας αναγνωρίσουμε ότι υπάρχουν κάποιες διαφορές αλλά ας μη τις αφήνουμε να είναι τόσο καθοριστικές. Τέλος ας σκεφτόμαστε πού και πού και από την οπτική του άλλου, όσο και αν την απορρίπτουμε, κάτι που δεν είναι κακό για αλλαγή ή έστω σαν... πνευματική άσκηση.

 

Κυρίως οι όποιες κατηγοριοποιήσεις δεν πρέπει να αποτελούν τα όρια της σκέψης μας. Απλώς τις αφετηρίες μας. Και όσο και αν είναι ξεκούραστο και βολικό να πιστεύουμε σε απόλυτες αλήθειες, η πραγματικότητα είναι μια σύνθεση και πιθανότατα οι λύσεις πρέπει να είναι και αυτές συνθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα όλη αυτή η συζήτηση με προβλημάτισε γενικότερα για το τι «πρέπει» να συζητάμε σε ένα «μουσικό forum».

 

Θα "πρέπει" να συζητάμε μόνο τεχνικά θέματα (άλλωστε είναι κατά τίτλον “forum μουσικής τεχνολογίας»)

 

Είμαστε help desk κάποιων DAW και hardware;

 

Μήπως πρέπει να παρουσιάζουμε και περιοδικά ένα minimum καλλιτεχνικό έργο για να νομιμοποιούμε την παρουσία μας στο forum ;

 

Δεν ξέρω, εμένα όλα αυτά με «πνίγουν».

 

Αν είναι πριν πατήσω το «νέο θέμα» να λύνω διαφορικές εξισώσεις….δεν μπορώ….εγώ είμαι "καλλιτέχνης"…..δεν μπορώ να δεσμεύομαι..  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν είναι πριν πατήσω το «νέο θέμα» να λύνω διαφορικές εξισώσεις….δεν μπορώ….εγώ είμαι "καλλιτέχνης"…..δεν μπορώ να δεσμεύομαι..  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Κι ο Φλωρινίωτης καλλιτέχνης είναι φίλος ,αλλά δεν παίζει ρουόκ και δεν τον θέμε στου φόρουμε  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι ο Φλωρινίωτης καλλιτέχνης είναι φίλος ,αλλά δεν παίζει ρουόκ και δεν τον θέμε στου φόρουμε  ;D

 

Πέρα από μεγάλη φιρμα (πειράζει;), o Γιάννης είναι o Έλλην Prince!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα όλη αυτή η συζήτηση με προβλημάτισε γενικότερα για το τι «πρέπει» να συζητάμε σε ένα «μουσικό forum».

 

Νομίζω ότι έχει ήδη απαντήσει ο sfaku.

 

Τέλος, οι πολιτικές συζητήσεις, ακόμη και αν δεν γίνονται με τον βέλτιστο κατ' εμέ τρόπο, είναι μια πιο πνευματική δραστηριότητα από τα θέματα GAS και τεχνικής, τα οποία θεωρώ ενδιαφέροντα και ενίοτε συμμετέχω, αλλά νιώθω ότι αν επικρατούν, καθιστούν τη μουσική μια τέχνη σχετική μόνο με κλαπατσίμπανα.

 

Ακριβώς αυτό.

 

Το ηθικό δικαίωμα για να ζητιέται ένα "αμιγώς μουσικό" φόρουμ το έχουν μόνο όσοι παρουσιάζουν τακτικά μουσικό έργο, οι όσοι ανακοινώνουν τα live τους, ή οι επαγγελματίες του ήχου (ενδεικτικά, αναφέρω σαν παράδειγμα τους Nikolas, Marathon, Terry, Nikodemos, SF, SpyrosCh, Blue (και συν αυτώ) κλπ.). Η πλάκα είναι ότι ούτε καν αυτοί δεν ψήφισαν όλοι "όχι". Οι υπόλοιποι νομίζουν ακριβώς ότι βρίσκονται σε ένα χώρο για κλαπατσίμπανα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι υπέρ του γόνιμου διαλόγου αλλά όχι τόσο απόλυτος ως προς τον τρόπο που αυτός μπορεί να επιτευχτεί.

Πολλοί από εμάς ήμαστε δημιουργήματα. Φανταστικοί χαρακτήρες ή μια εκδοχή του εαυτού μας, όχι πάντα η ευγενική, είτε την κατέχουμε και την πιστεύουμε είτε απλά την κυκλοφορούμε. Τα alter ego μας στο τέλος δεν θα τα πάρουμε ούτε και οι ίδιοι στα σοβαρά. 

Το να βρίζεις τον συνομιλητή σου μπορεί να είναι το τελευταίο καταφύγιο μιας άρρωστης διαλεκτικής αλλά δεν παύει να είναι μέρος της. Ας διατηρήσουμε το δικαίωμα της σύγκρουσης, της κακεντρέχειας, του φθόνου και γενικώς του συνόλου της παθογένειας της κοινωνίας μας, ίσως εκεί να βρίσκεται και η απάντηση στις αντιθέσεις μας. Στα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα που η συμμετοχή μας στο τέλος θα ισορροπήσει, όχι προς την απάθεια ελπίζω αλλά προς την κατανόηση και την ομαλοποίηση. Ομοίως πιστεύω και συμφωνώ σε μια συζήτηση ευρείας κλίμακας που αποδέχεται ως πολιτικό ό,τι λέγεται δημοσίως  και ενίοτε θα συμπεριλαμβάνει και το υπόλοιπο του κόσμου. Αυτό θα είναι ακόμη μια ένδειξη καταστολής του ελληνικού μας πριαπισμού.

Συζήτηση γενικού περιεχομένου λοιπόν με συμμετοχή ειδικά από αυτούς που φαίνεται ότι δεν ενδιαφέρονται όπου τίποτα δεν θα είναι ταμπού και οι εξειδικευμένοι ρήτορες επιτέλους νομοτελειακά θα απολέσουν ψευδαισθήσεις προνομίων και πρωταγωνιστικούς  ρόλους.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 και οι εξειδικευμένοι ρήτορες επιτέλους νομοτελειακά θα απολέσουν ψευδαισθήσεις προνομίων και πρωταγωνιστικούς  ρόλους.

 

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο στη σύνταξη εδώ, γιατί μπερδέυτηκα (και μπορεί να ερμηνεύσω λάθος) .

 

Το "ρόλους" είναι αντικείμενο (κατηγορούμενο) στο "θα αποτελέσουν" σωστά;

 

Δεν πάει στο "ψευδαισθήσεις" , πού εκεί άλλωστε θα θέλαμε γενική  (γενική αναφοράς ίσως)   [δηλαδή θα αποτελέσουν (οι ρήτορες) ψευδαίσθησεις ρόλων πρωταγωνιστικών..]

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο στη σύνταξη εδώ, γιατί μπερδέυτηκα.

 

Το "ρόλους" είναι αντικείμενο (κατηγορούμενο) στο "θα αποτελέσουν" σωστά;

 

Δεν πάει στο "ψευδαισθήσεις" , πού εκεί άλλωστε θα θέλαμε γενική  (γενική αναφοράς ίσως)   [δηλαδή θα αποτελέσουν (οι ρήτορες) ψευδαίσθησεις ρόλων πρωταγωνιστικών..]

 

 

Απωλέσουν λαίμαι  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απωλέσουν λαίμαι  ;D

Ωχ!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ναι έτσι βγαίνει νόημα (εντελώς άλλη σύνταξη)....σας αφήνω πάω να πιώ καφε....τον χρειάζομαι!  ;D ;D ;D ;D

 

Edit:

Πάντως με το "αποτελέσουν" έβγαινε πιο "φεύγα" η πρόταση!  :P :P :P :P ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου