Προς το περιεχόμενο

mιdi συνδέσεις σπαζοκεφαλιά


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έχω ένα θέμα πολύπολοκο μέ midi συνδέσεις.

Λοιπόν έχω ένα σύνθ καί ηλ.ντραμς καί ένα pc μέ μιά κάρτα ήχου ή οποία έχει κανονικά μόνο ένα ζεύγος midi in-midi out.Αυτό πού θέλω νά κάνω είναι μέ κάποιο midi through box πού νά έχει τουλάχιστον δύο ζευγάρια midi in-midi out νά συνδέσω από τό midi out

τού σύνθ καί επίσης από τό midi out τών ηλ.ντραμς στά 2 midi in τού κουτιού αυτού καί από τήν έξοδο του κουτιού midi out νά πάει στό midi in τής κάρτας ήχου ώστε νά στέλνεται σήμα εναλλάξ είτε από τό σύνθ είτε από τά ηλ.ντράμς.

Είχα δεί κάποια κουτιά πού υποψιάζομαι κάνουν γιά τήν δουλειά αυτή αλλά δέν ξέρω ποιό ή ποιά ακριβώς http://www.thomann.de/gr/midi_solutions_merger_b_stock.htm

Παρόλα αυτά μόλις πήρα αυτό γιά να κάνω δοκιμή http://www.m-audio.com/products/en_us/MIDISPORT2x2AnniversaryEdition.html περίμενα ότι άν συνδέσω στά midi in τού τά 2 όργανα καί από τό  midi out συνδέσω στό midi in τής κάρτας θά δούλευε εναλλάξ αλλά δουλεύει μόνο ή μιά έξοδος ή Α ή η Β.Χωρίς όμως νά έχω πατημένο τό κουμπί στήν λειτουργία usb/merge αλλά σάν midi through.

Υπάρχει περίπτωση νά δουλέψει αυτόνομο  χωριστά  από τήν κάρτα ήχου μέ τήν επιλογή usb/merge μέ κάποιον driver; ???

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η λύση σου είναι πιο απλή. Χρησιμοποίησε το midisport σαν USB midi interface για να περνάς τα σήματα απο το συνθ και τα ηλ. ντραμς σου στο πισι. Δεν υπάρχει νομίζω κανένας λόγος να προσπαθήσεις να τα στείλεις σαν έναν midi out στην κανονική κάρτα ήχου που χρησιμοποιείς για το audio. Απλά στο DAW σου θα επιλέγεις στην είσοδο των midi καναλιών σου το midisport και το αντιστοιχο midi κανάλι και λογικά θα σου δουλέψει μια χαρά. Για δοκίμασε το έτσι και πες μας.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τελικά μάλον όπως λές είναι εύκολο, απλά δέν έχω χρησιμοποιήσει ξανά κάτι τέτοιο.Θά εγκαταστήσω τούς οδηγούς καί θά δώ άν τό αναγνωρίσει τό cubase μέ τήν ονομασία τού.Ευχαριστώ.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...νά συνδέσω από τό midi out τού σύνθ καί επίσης από τό midi out τών ηλ.ντραμς στά 2 midi in τού κουτιού αυτού καί από τήν έξοδο του κουτιού midi out νά πάει στό midi in τής κάρτας ήχου ώστε νά στέλνεται σήμα εναλλάξ είτε από τό σύνθ είτε από τά ηλ.ντράμς.

Ούτε πολύπλοκο ούτε σπαζοκεφαλιά. Είναι μία συνηθισμένη σύνδεση.

 

Για εναλλάξ το ρυθμίζεις από το DAW ή από εξωτερικό midi switcher (selector) για να μην έχεις βάλε-βγάλε καλώδια midi. Αν κατάλαβα σωστά, μάλλον δεν θες αυτό ή δεν το διατύπωσες σωστά (εναλλάξ).

 

Για ταυτόχρονα (μάλλον αυτό εννοείς), θες λειτουργία Midi Merge.

Μπορείς να το κάνεις από το DAW (ανάλογα), από εξωτερικό midi merger ή και από το midisport που ήδη έχεις. Όπως λέει στην επίσημη ιστοσελίδα αναφέρει ότι λειτουργεί και ως standalone merger.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ήξερα ότι τά usb midi μπορούν νά χρησιμοποιηθούν παράλληλα μέ τήν κάρτα ήχου.Νόμιζα ότι ήταν γιά νά συμπληρώσουν μιά απλή κάρτα ήχου πού δέν έχει υποδοχές midi, γιά αυτό τό σκεφτόμουν μέ τόν παλιό τρόπο σάν through box.

Εντάξει όλα , πέρασα τούς drivers καί τό cubase τό αναγνωρίζει σάν συσκευή στίς εξόδους-εισόδους.Ευχαριστώ, όσο ζώ μαθαίνω.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δέν ήξερα ότι τά usb midi μπορούν νά χρησιμοποιηθούν παράλληλα μέ τήν κάρτα ήχου.

Όσα USB (MIDI & AUDIO) περιφερειακά βάλεις και τα δει το σύστημά σου (Windows), μπορούν να χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα. Ανάλογα βέβαια, εάν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα το DAW που χρησιμοποιείς, τα περισσότερα DAW (Cakewalk, Cubase κλπ) παρέχουν αυτή τη δυνατότητα υποχρεωτικά.

Από την άλλη, για παράδειγμα το Windows Media Player, δεν μπορεί να στέλνει Audio ή Midi σήμα ταυτόχρονα σε παραπάνω από μία συσκευές, επιλέγει την default που έχεις επιλέξει για τα Windows μέσω του Control Panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου