Προς το περιεχόμενο

Little Big Trouble


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Σπύρο μου...

 

Σπυράκο μου...

 

Ξύπνησα απ'τις 5:50 γιατί δε μπορώ να κάνω διαφορετικά. Τα παιδιά κοιμούνται ακόμη και μόλις τελείωσα ένα μεγάλο chat με Αμερική για δουλειά... πρωινιάτικα για μένα, βραδιάτικα για αυτούς... μπλιαχ...

 

Επίσης έχω υπάρξει inconsistent με αυτά που βγάζεις κατά καιρόυς. Άλλα τα ακούω, άλλα τα ντύνω με δικά μου όργανα, σε άλλα ποστάρω, σε άλλά όχι, άλλα απλά δεν τα προσέχω. Δεν είμαι τακτικός στο noiz cafe πολύ απλά, δεν είμαι κιθαρίστας, δεν είμαι μπλουζίστας ή τζαζίστας, άρα δεν έχω δουλειά εδώ πέρα πρακτικά.

 

...............

 

Για κάποιο λόγο λοιπόν, μπήκα και άκουσα τούτο το ημι-χαρούμενο κομματάκι. Σε σκέφτηκα και πως φαίνεσαι και πως είσαι ψηλός, κλπ και λέω... "ρε φούστη μου... Απίθανο είναι".

 

κι ενώ στην αρχή λέω τι whole tone και μπαρούφες λένε εδώ μέσα, καθώς άκουγα, μετά μπήκε και αυτό και λέω "ΟΥΑΟΥ".

 

Και μετά διάβαζα για τον ήχο της κιθάρας και λέω... "Σιγά... κιθάρα είναι... τι θα βγάζει;". Κι όμως έβγαλες ηχάρα και όλα πολύ αυθεντικά στην αισθητική μου και στο όλο μου.

 

Με λίγα λόγια, το κομμάτι είναι, και για μένα, ότι καλύτερο έχεις κάνει. Δε ξέρω αν το backing track είναι δικό σου ή όχι, δε διάβασα τα πάντα στο θρεντ, αλλά αν είναι δικό σου και το backing track τότε ΟΥΑΟΥ x 5 ! Αλλιώς παραμένει η ευέλικτη φρασεολογία σου, η ευαίσθητη πλευρά των bends σου και όλα αυτά που κάνουν το κομμάτι να σκίζει!

 

Άντε καλημέρα και καλή βδομάδα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νικόλα με τιμά ιδιαιτέρως το γεγονός ότι ένας μουσικός σαν κι εσένα ο οποίος μάλιστα, όπως λες κι εσύ, δεν πολυέχει επαφή με το είδος, βρίσκει στοιχεία που του αρέσουν στο κομμάτι μου.

 

Δε ξέρω αν το backing track είναι δικό σου ή όχι,

 

Όσον αφορά το παραπάνω, να σου πω ότι ναι είναι όλο γραμμένο από μένα όπως και οτιδήποτε ανεβάζω κατά καιρούς. Τα backing tracks τα χρησιμοποιώ αποκλειστικά για εξάσκηση ή για ζέσταμα αν ακόμη και τότε προτιμώ να φτιάξω εγώ ένα rythm section που θα παίζει μια δική μου αρμονία, παρά να καταφύγω σε κάτι έτοιμο.

 

Τέλος να σου πω ότι μπορεί να μην είσαι μπλουζίστας ή τζαζίστας όπως λες αλλά έχεις αποδείξει (θυμάμαι κι εκείνη την πολύ ωραία ενορχήστρωση...) ότι άνετα μπορείς να αποδώσεις εξαιρετικά και σε άλλα είδη, πιο pop(ular) ας πούμε σε σχέση με την ειδικότητά σου. Οπότε μια χαρά δουλειά έχεις και σε τέτοια threads.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού το backing track είναι δικό σου... πολύ παραπάνω μπράβο: Γιατί έχει και τις αρμονικές αλλαγές μέσα (που για μένα είναι βασικό στοιχείο της μουσικής) και αυτό που έκανες μετράει! ΠΟΛΥ!

 

Μπράβο και πάλι (το έχω ακούσεις 5-6 φορές από το πρωί)...

 

Τό'χεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένουμε και κάτι ανάλογα εύστοχο την πρώτη φορά που θα περπατήσει, που θα μιλήσει, που θα πάει σχολείο κλπ?

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να περιμένουμε και κάτι ανάλογα εύστοχο την πρώτη φορά που θα περπατήσει, που θα μιλήσει, που θα πάει σχολείο κλπ?

;D

ma nai... kai se eikosi xronia apo tora ha bgei kai o protos diskos...:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super wow!!

Φανταστικο παιξιμο και ηχος (αυτος ο VC30, εχει αρχισει και με ψηνει ασχημα... λεφτα δεν εχω ομως).

 

Προσωπικα, και επειδη μ' αρεσει να λεω τη γνωμη μου χωρις να φοβαμαι, θα προτιμουσα να ηταν λιγοτερο "busy" σε καποια περασματα και ισως να ηταν λιγο πιο "μπροστα" σε σχεση με το rythm part. Αλλα τολμω να πω οτι ειχα πολυ καιρο να ακουσω τετοιο feeling... με γυρισε πισω σε tin pan alley στιγμες...

 

Μπραβο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεροχο! Με ξενισαν λιγο τα whole tone ετσι οπως τα περνας, αλλα ειναι τοσο ωραιο απο μελωδια, feel, φρασεις, ηχο, που γινεται υπερανω κριτικης! Πολυ ωραιος ο παιχτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koxcygr, Marmelaki, Jimmy πολύ σας ευχαριστώ.

 

Να περιμένουμε και κάτι ανάλογα εύστοχο την πρώτη φορά που θα περπατήσει, που θα μιλήσει, που θα πάει σχολείο κλπ?

;D

 

Αν δεν το έχω γυρίσει στο βαρύ λαϊκό έως τότε, υπάρχουν καλές πιθανότητες.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου